Jump to content
POLITISTI.ro

Atac armat in centrul capitalei. 8 persoane impuscate, doi morti

Marinescu
 Share

Recommended Posts

• Membru

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/cancan-a-descoperit-cine-este-politistul-de-la-sectia-1-care-si-a-riscat-viata-pentru-a-l-prinde-pe-gheorghe-vladan-el-l-a-incatusat-pe-macelarul-de-la-perla-211430.html

Se pare ca presa se foloseste de informatii de pe acest site, si cred ca si de o poza a colegului nostru DannyBAD, postata probabil pe facebook.

Sunt curios daca macar au cerut voie sa publice aceste informatii.

• Upvote 1

• Membru

Nu m-a sunat nimeni de la presa sau de la conducere sectie/sector/dgpmb, in afara de purtatoarea de cuvant martea trecuta cand i-am zis ca nu dau interviu singur, ci doar cu colegul de la Serv. Politiei Canine, pentru ca el l-a incatusat nu eu, iar legat de poza ... eu sunt blocat de unde au poza cu mine la munca, pentru ca eu nu am si nici nu imi propun sa am asa ceva pe facebook.

esti o vedeta cautata de paparazzi :) ai grija pe unde umbli si cu ce blonda ca daca te vede nevasta prin ziare, ai imbulinat-o :)

• Upvote 1

• Moderator

Mai vorbim, o să vezi că nefericiții ăia de la secție vor fi găsiți vinovați pentru ceva anume, orice, numai pentru a da bine în mass-media și astfel seful cel mare să pozeze într-un mare justițiar ce face dreptate după cum urlă prompteristele pe la televizor.

Păi dacă aia se simțea atât de amenințată, iar ăla s-a dus la coafor de mai multe ori în cursul zilei, de ce nu a sunat niciodată în cursul acelei zile la 112?

Sau acum dacă cineva depune o plângere pentru amenințare, polițiștii trebuie să devină niște gărzi de corp sau să ia petentul și să-l ducă la ei acasă? Ca să nu mai spun că în cazul divorțurilor astfel de plângeri sunt făcute și la mișto, pentru a se folosi de ele în procesul de divorț sau partaj.

După cum vă spuneam cu ceva vreme în urmă, azi șeful Poliţiei Capitalei, chestorul Lucian Guran, a anunţat presa, că a fost sesizată Comisia de disciplină în cazul a trei ofiţeri şi a unui agent, de la Secţia 14.

Trei ofiţeri - între care şeful Secţiei 14, şeful Biroului de Ordine publică şi şeful Serviciului de proximitate - precum şi un agent au fost deferiţi Comisiei de disciplină.

Cei patru sunt cercetaţi disciplinar pentru neglijenţă în serviciu, în legătură cu nesoluţionarea rapidă a plângerii Florinei Vlădan.

Plângerea a fost depusă în 1 martie, în acţiunea de divorţ termenul de judecată fiind pe 7 martie, iar atacul gunoiului a avut loc pe 5 martie ziua când ar fi trebuit să se prezinte la poliție.

• Moderator

Si ce o sa le faca? Sa ii pupe undeva. Termenul de solutionare pana si al unui rahat de C e 30 de zile. Ia uite ai dracului.

• Membru

Sunt de acord cu Cristi aici. Care e sparla?! Plangerea a fost inaintata pe 1, iar, probabil, tot in ziua respectiva sau pe 2 a fost citat ca faptuitor pt data de 5 am inteles, deci sunt 3-4 zile diferenta, zile minime necesare atunci cand citezi o persoana, pt ca respectivul sa poata sa-si reorganizeze programul incat sa ajunga la sediul organului de politie.

Judecand la rece, negandindu-ne la victime, care e problema, unde a gresit politistul care avea in lucru dosarul? Cu atat, mai mult seful sectiei?! Dar primatele de la conducere vor sa sacrifice cateva capete doar ca sa dea impresia ca fac ceva, la presiunea mass mediei. Cum pune presa un pic lupa pe tine, cum imediat te pierzi?! Te lasi condus de val si faci ce pretind ei?

nu au gresti cu nimic si cred ca si daca ucidea la 10 minute dupa inregistrarea plingerii, tot erau cercetati. ca sa va fie clar cinebeste seful in MAI, trebuie sa stiti de frica ministrului si sefului politiei romane, nu?

Vor fi cercetati si judecati in Consiliul de disciplina/onoare si vor fi sanctionati disciplinar.

De ce ? Pentru ca trebuie gasit acarul Paun........

Depinde de ei cat sunt de curajosi dupa ce vor primi sanctiuni, daca vor merge in instanta sau nu.

• 1 month later...

Un alt scandal care s-a lasat cu focuri de arma a avut loc in aceasta seara in Bucuresti.

Patru persoane au fost împuşcate în cartierul Giuleşti, cu o armă cu bile de cauciuc, în urma unui conflict spontan izbucnit între două grupuri, informează Mediafax.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Alexandru Niculae, între două grupuri de persoane a avut loc o altercaţie, în cartierul Giuleşti. Conflictul a degenerat şi patru persoane au fost împuşcate cu o armă cu bile de cauciuc.

La faţa locului au ajuns poliţişti de la Secţia 4, care continuă cercetările în acest caz.

Două persoane împuşcate au fost duse la Spitalul Elias şi una a fost transportată la Spitalul Universitar.

Incidentul a fost sesizat în jurul orei 20.15, prin numărul unic de urgenţă 112. La faţa locului au ajuns trei echipaje ale ISU Bucureşti.

Persoanele rănite sunt conştiente, fiind în afara oricărui pericol.

sursa:

• Moderator

Și în urmă cu câteva zile, la o școală din București un părinte, nemulțumit de arbitrajul de care beneficia echipa de basket în care juca copilul său, a amenințat arbitrul cu un pistol.

De aceea cred că ar fi cazul să se trezească și ai noștrii de acolo de sus și să facă ceva ajutări privind modul de acțiune și intervenție al polițiștilor. Poate și ceva antrenamente și pregătire privind intervenția în cazul conflictelor armate.

Nu de alta, dar să nu ne trezim abia după ce se va întâmpla vreo tragedie, având în vedere că frecvența unor astfel de icidente a crescut.

Chiar discutam cu un coleg pe aceasta tema saptamana trecuta. Am ajuns la concluzia ca dragii nostri sefi nu au in plan dezvoltarea capacitatii si pregatirii politistilor ca in tarile cu apa calda, pentru singurul motiv ca : "las' ca la noi nu se intampla ca la altii" sau "de ce trebuie sa fie politistii pregatiti si instruiti in spirit occidental, ca noi o stim mai bine pe a noastra". Dragi sefuti dupa cum vedeti, cazurile in care se folosesc arme "ca in afara" au inceput sa creasca intr-un ritm alarmant, iar pana va veti trezi o sa avem (Doamne fereste!) un nou caz Sasa Disici iar voi ne veti scoate in strada sa prindem ucigasii cu PM-urile.

Edited by Tyropol
  • Upvote 1

• Membru

Care PM-uri, s-au retras de la noi, doar Carpati-ul a mai ramas!( cel putin la subunitatea noastra nu mai sunt alte arme)

• Moderator

De ce Elvis? Ti-ar strica un Mp5? Sau un M4A1?

Edited by Cristi

• Moderator

Ce să facă polițistul din stradă cu Ak-ul? Nu ai ce să faci cu el, este o armă mult prea puternică.

Problema este în pregătirea insuficientă și lipsa antrenamentelor cu arma din dotare. Carpațiul ăla atât de blamat de mulți nu este deloc o armă praf, iar dacă ar exista niște antrenamente adevărate, cu trageri din mișcare, simulări a unor situații de stres fizic/mental, etc, veți fi surprinși să vedeți că amărâtul ăla de Carpați nu este deloc o armă atât de depășită precum se spune și că s-ar achita cu brio.

Problema este că nu se fac trageri suficiente, nu se fac antrenamente privind modul de intervenție al polițistului din stradă în astfel de incidente armate, etc, etc.

• Upvote 3

• Moderator

Din pacate, Catalin, da-mi voie sa te contrazic si sa iti spun ca intr-adevar Carpati-ul este o arma depasita, din mai multe puncte de vedere. In primul rand, puterea de foc este redusa, incarcatorul nu suporta mai mult de sase cartuse si mai mult de atat, sistemul de reincarcare este foarte anevoios si ineficient, pana schimbi incarcatorul iti da infractorul in cap de 10 ori. De asemenea, uzura fizica la multe din aceste pistoale, completata cu intretinerea defectuoasa de-a lungul anilor duce de multe ori la blocari cand ti-e lumea mai "draga", la foc automat desi nu e construit pentru asa ceva,precum si alte "glitch-uri" asemenea. Nu iti mai zic ca munitia care ne este servita de multe ori este "trasa", am patit la un moment dat in poligon de mi-a ramas glontul infipt in piciorul de lemn al tintei. La precizie, nici nu mai vreau sa vorbesc, aparatul de ochire este execrabil, linia de mira scurta, reculul destul de mare pentru o arma de dimensiunile sale si exemplele pot continua. Consider ca pentru politistul din strada nu este necesar un AK47 sau nu stiu ce artilerie grea, insa un Smith&Wesson Sigma sau, indraznesc, un Glock 17 si-ar face treaba cu brio, completate cu un aparat de ochire cu elemente fosforescente sau, de ce nu, cu laser, pentru ca politistii sunt pusi de multe ori in situatia de a trage in fractiuni de secunda, nu ca in poligon unde ai timp sa iei linie de ochire, sa iti tii respiratia si asa mai departe.

Concluzionand, dupa parerea mea, arma cea mai eficienta pentru politistul din strada ar trebui sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii :

1. Calibrul minimum 9 mm, pentru o putere de oprire suficienta si eventual renuntarea la munitia FMJ.

2. Putere de foc suficienta, cum e la Glock 17 cu incarcator extins de exemplu.

3. Dispozitiv de ochire eficient pentru efectuarea focului cu acuratete si viteza in orice conditii, minimalizand riscul de a trage pe langa sau, doamne fereste, de a vatama oameni nevinovati.

4. Fiabilitate dovedita in timp, pentru ca nu ai vrea, dupa cum spuneam si mai sus, cand esti atacat, sa ti se blocheze arma si sa stai ca la Carpati 5 minute sa o deblochezi.

Pe langa aceste conditii, ar trebui sa existe, exact cum spune si Catalin,o pregatire eficienta si suficienta a politistilor pentru a trage in conditii de stres si dinamicitate, nu cum se face acum, pe modelul racanilor care nu au vazut in viata lor o arma si trag ca in prima tinerete. E stupid modul de antrenament cu arma al politistilor de la ordine publica, imi pare rau sa spun asta, insa e adevarul curat.

Edited by Cristi

• Moderator

Hai să-ți dau o veste nașpa. Majoritatea schimburilor de focuri în care sunt implicați polițiștii se petrec pe niște distanțe de câțiva metri și nu implică deloc zeci de cartușe, ci numai câteva. Așa că linia de miră mică nu este deloc relevantă, mai ales că în situațiile reale nu vei sta să iei linie de ochire. Totul trebuie să se facă din reflex, în urma antrenamentelor dese. În acest domeniu, prin țările unde polițiștii nu ajung în poligon doar la testările periodice, s-a renunțat de mult la tragerile de tipul milităresc, unde trebuie disciplinați și cei ce nu înțeleg logica regulilor de siguranță și le respectă mecanic. Polițiștii din alte părți se antrenează pentru a putea executa un foc într-un mod cât mai rapid posibil, cât mai sigur și chiar și după un efort fizic susținut, când mâna îți tremură într-o veselie, iar despre ținutul respirației nici nu poate fi vorba.

Dacă glonuțul s-a oprit în rama de lemn a țintei, deși pare, nu e nimic rău în asta. Interesul este ca proiectilul să nu treacă prin țintă și să găurească alte persoane neviovate din zonă. Alții schimbă calibrul și felul muniției pentru a ajunge la astfel de rezultate. Așa că puterea de penetrare nu e deloc o cerință sau avantaj pentru polițist.

Așa că dacă am presupune că mâine toți polițiștii ar fi dotați cu pistoale moderne și mai performante decât Carpațiul, acest lucru nu ar rezolva complet problema.

Inițial, ar trebui ca polițiștii să se poată pregăti așa cum trebuie în acest domeniu, adică să nu mai ajungă în poligon doar pentru testări, ci să existe muniție la discreție și să se facă trageri grupa mare, chiar cu Carpațiul ăsta de care mulți râd. Și te asigur că după ce vei avea îndemânarea și antrenamentul necesar astfel încât după ce ai alergat pe o distanță apreciabilă și ai căzut jos, să poți scoate Carpațiul rapid și să execuți un double shoot în mod rapid și sigur, atunci ne putem uita și către alte finețuri în materie de dotare.

Deci mult mai stridentă este nevoia de schimbare a pregătirii (deși e prea mult spus schimbare, întrucât în prezent aceasta nu există) și orice polițist să tragă chiar și cu Carpațiul ăla mult mai mult, nu ca în prezent.

• Upvote 2

• Moderator

De ce nu ti-ai cumparat Carpati ca arma personala? Si de ce la serviciu aveti in dotare Glock 17 si nu Carpati? In rest, sunt de acord cu tot ceea ce ai zis.

• Upvote 2

• Moderator

Ce treabă are sula cu prefectura?

Păi pot să doteze ăștia poliția cu ultimul răcnet în materie de pistoale, dacă polițiștii vor trage cu ele doar marți după luni de zile și joia după miercurea ciuc, o vor face de pomană aceea investiție. Pentru că purtarea unui pistol performant la brâu, nu ține loc de antrenament sau îți dă automat și deprinderile/automatismele necesare pentru folosirea lui în condiții de siguranță. Amintește-ți când le-a dat gloace gardienilor, cum se împușcau într-o veselie între ei. Oare de ce?

Așa că în primul și primul rând, trebuie să ajungem în situația în care orice polițist să poată trage cu arma din dotare „ca la nuntă”, să aibă parte de antrenamente adevărate cu arma, trageri din mișcare, tregeri rapide, pentru stimularea reflexelor, automatismelor, etc

Așa că deocamdată problema cea mai stridentă și acută este lipsa pregătirii și nu generația armamentului.

Dar te asigur că acel Carpați nu este atât de slab pe cât spun atotștiutorii de doi lei din țara asta. Iar dacă polițiștii ar avea parte de muniție la discreție și ceva antrenamente adevărate, ar face față cu brio și fără probleme unui schimb de focuri din stradă și chiar ar face de râs pe toți cefoșii cu lanțuri de juma' de kil la gât, ce și-au luat vreun pistol șmeker cu bile sau glonț.