Jump to content
POLITISTI.ro

Atac armat in centrul capitalei. 8 persoane impuscate, doi morti

Marinescu
 Share

Recommended Posts

Este un caz tragic.

S-a facut excesiv de multa vâlvă cu el.

Modul în care a fost prezentată știrea a fost incorect/tendențios, și ar trebuii reglementat printr-un protocol, între conducerea MAIBiroul de presă/purtătorul de cuvânt) și mass-media, cu implicarea CNA, după cum urmează, după opinia mea personală - ca idee:

cuvântu/termenull polițist să poată fi folosit în astfel de știri exclusiv când persoana este în timpul serviciului, desfășurându-și activitatea specifică, de exemplu

„ Polițiștii aflați în misiune urmăresc o mașină etc...”

În situația când polițistul este în afara orelor de program și nu este în misiune(cum s-a întâmplat în cazul de față) el ar trebuii prezenta ca civil, în consecință situația trebuia prezentată „ Numitul...a executat foc/a ucis....cu pistolul personal....”

Ceea ce s-a întâmplat acum a fost legat de viața strict personală a individului, neavând legătură cu calitatea de polițist, cu atribuțiile, obligațiile sau drepturile acestuia.

Tot un caz tragic a avut loc în urmă cu aproximativ un an, când un rezervist fost șef IPJ , și-a ucis soția și apoi s-a sinucis tot cu un pistol personal, lăsând doi copii orfani, fiind prezentat in media drept polițist cu toate că individul era pensionar.

Termenul de polițist este folosit în prezent ca echivalent pentru orice angajat al MAI(șofer, paznic, bucătar, frizer, gestionar etc) ceea ce este incorect,

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Întradevăr este incorect și ai perfectă dreptate, dar ce contează, nu are nici cea mai mică importanță pentru ziariști din moment ce aduce rating.

Priviți aici, cine este pe primul loc în clasamentul lui Octavian Paler, referitor la amenințările la adresa acestei țări:

Din păcate pentru noi, polițiștii, astfel de specimene, ce au devenit polițiști doar cu numele, la bătrânețe sau te miri cum, au fost infiltrați într-un număr mult prea mare. De ce? Tocmai pentru că termenul de „polițist” a devenit o titulatură și nu mai este o calificare.

Acest individ, nu este și nici nu a fost polițist în adevăratul sens al cuvântului vreodată, ci un impostor, un „descurcăreț”, un „orientat”. Serviciul și atribuțiile sale nu impuneau portul și deținerea unei arme de serviciu, dar cu toate astea și-a cumpărat una tocmai pentru a se simți polițist, deși el vedea hoții numai pe la televizor sau în ziare. Nu intra deloc în contact cu ei, deci era polițist doar cu numele. Sunt mulți ca el, găsesti aici o postare din care îți poți face o idee: Ştiaţi că există poliţişti doar cu numele? . El face parte din această categorie.

Iar noi polițiștii suntem acum bălăcăriți și asimilați cu astfel de specimene, tocmai pentru că în breasla noastră au fost introduși foarte mulți neaveniți, iar termenul de polițist a fost transformat într-o titulatură (Alooo CNP-ul, poate vă treziți și voi și realizați cam care ar trebui să fie principalul dvs. scop și țel!!!).

Nu spun că noi suntem perfecți, avem și noi destule probleme, dar nu mai avem nevoie și de alții care să ne fie asimilați și după care să tragem ponoasele în mod nedrept.

• Upvote 4

A venit vremea sa platim pentru incompetenta stategiilor portocalii.

Nu ca ceilalti politicieni care intamplator fac parte din alte partide politice nu ar fi vinovati, dar pedelistii au fost un adevarat cancer pentru Politia Romana.

Cum se poate ca un angajat din sursa externa dupa numai 4 ani sa fie agent sef nu stiu, insa ce stiu cu siguranta este faptul ca pe nota de plata inca nu s-a tras linie si inca nu s-a facut calculul total.

Sa va fie rusine ,,donilor" politicieni care cu [cenzurat] ne conduceti......spre prapastie.

Edited by Elvis

Numai ineptii afirma astia pe la tv. Mai nou, dupa ei, nu mai avem voie sa avem mai mult de 20 cartuse acasa pt arma personala.

• Moderator

Domnul Ciocan parcă este consilierul de imagine personal al domnului Chestor Popa, nicidecum purtătorul de cuvânt al Poliției Române. Repetă obsesiv numele „domnului Chestor Liviu Popa” și nu spune în rest nimic concret, în afara faptului că s-a dispus căutarea unor acari la secția aia de către ... ați ghicit!!! „domnului Chestor Liviu Popa

Imi permit si eu sa scriu cateva randuri dat fiind ca am fost primul echipaj ajuns acolo si impreuna cu colegul de la politia canina cu care format echipaj mixt, am fost indrumati de cetatenii care au sunat disperatii ca un individ a impuscat mai multe persoane in salonul de coafura sa intram in cladirea de la Transelectrica unde suspectul se afla si intrase deoarece a fluturat legitimatia si insigna de politist.

Alienatul asta de unde mai avea legitimatie si insigna de politist, daca este adevarat ca s-a folosit de ele pentru a se refugia in sediul Transelectrica?!

Acum vad la tv ca face pe nebunul, ca nu isi mai aminteste nimic, dar cand a terminat glontele si s-a ascuns sa nu fie linsat nu mai era nebun...Sper ca odata cu el sa plateasca si cei care l-au tinut in brate pana acum!

Sper ca odata cu el sa plateasca si cei care l-au tinut in brate pana acum!

Stai ca nu inteleg si din pacate ma simt nevoit sa intervin...

Cu ce au gresit cei care "l-au tinut in brate pana acum", ca el e un dement si a ucis doi oameni? Au tras impreuna cu el? L-au sfatuit sa faca asa ceva? Cred ca exagerezi mult si nu stii ce vorbesti....

• Downvote 5

Tudor, tu pe ce lume traiesti? Cei care l-au tinut in brate l-au facut politist la 47-48 ani pe acest infractor, stiindu-i trecutul(cazierul) si fara scoala, au stiut ca este bolnav psihic si l-au pastrat in sistem, in timp ce alti politisti adevarati si devotati profesiei au fost dati afara ca sa fie numarul pe placul lui Basescu, i-au dat aviz pentru arma de foc desi stiau ca este violent si i-au last-o in continuare desi erau inregistrate plangeri impotriva sa pentru violenta. Mai vrei motive?Daca nu esti documentat nu te mai pronunta pe un forum al politistilor.

• Upvote 2

• Membru

drAGO5 totusi sa nu procedam si noi aici ca desteptii aia de la televizor, care rostesc discursuri demagogice, desi nu au nici cea mai vaga idee despre ce vorbesc.

Daca se inregistreaza plangeri impotriva unei persoane, asta nu inseamna ca automat se si face vinovata de ce este acuzat. Mai mult de atat, ala a fost achitat de doua instante, asa ca nu putem spune ca a fost o intamplare.

Sunt curios cam cum ar putea dupa parerea ta, cel de la arme sa-si de-a seama ca un individ este violent si sa-i refuze acordarea avizului pt arma?

• Membru

Domnul Ciocan parcă este consilierul de imagine personal al domnului Chestor Popa, nicidecum purtătorul de cuvânt al Poliției Române. Repetă obsesiv numele „domnului Chestor Liviu Popa” și nu spune în rest nimic concret, în afara faptului că s-a dispus căutarea unor acari la secția aia de către ... ați ghicit!!! „domnului Chestor Liviu Popa

Ai mare dreptate Catalin in legatura cu cele afirmate de dl. purtator de vorbe Ciocan. Aveam o parere buna despre acest om, dar azi mi-a fost sila.

Edited by Cristi

Octavian, poate a fost mult subiectivism in acest caz, pentru ca era vorba de un "coleg". Insa din faptul ca a fost cercetat de mai multe ori pentru infractiuni cu violenta, indiferent de solutia data,din relatarile vecinilor, din antecedentele medicale ale familiei( care sunt obligatorii), tinand cont ca mama sa era in evidenta bolnavilor psihic,din modul in care era cunoscut de colegi, erau suficiente motive pentru a nu i acorda avizul pentru o arma letala. Iti pot spune ca am si eu colegi carora nu le-asi da avizul. Am avut cazuri in care am refuzat sa dau avizul pentru obtinerea permisului de arma neletala. Intr-unul din cazuri chiar mi s-a reprosat ca am ceva personal cu acel individ, am ramas pe pozitie si dupa vreo doua luni am primit o plangere cu privire la furtul din incinta spitalului a unui pistol cu gaze si munitia aferenta, persoana vatamata fiind chiar cea caruia ii refuzasem avizarea.A iesit mare circ pentru ca cei de la Serviciul Arme trecusera peste propunerea mea, si dupa mine reclamantul spunea ca i s-a furat ceva ce legal nu putea detine, fiind nevoit sa-mi arate permisul dobandit pe alte cai. Am mai avut un caz de persoana refuzata, cu cazier, implicare in clanuri mafiote etc.,si-a schimbat domiciliul in Bucuresti, special pentru a obtine acel aviz, insa am aflat la timp si am informat Directia, persoana ramanand tot fara aviz. Concluzie personala, avizele se dau prea usor, legea este permisiva. In cazul soferului de ambulanta, crezi ca nu va fi gasit vinovat agentul care a facut verificarile si a dat avizul pozitiv? Cei de la Arme se scot spunand ca au solicitat verificari si rezultatul a fost pozitiv. Trebuie sa ne aparam singuri si sa luam atitudine chiar si fata de colegii care nu fac cinste profesiei. :good:

Edited by drAGO5
  • Upvote 4
  • Downvote 1

• Membru

Sunt curios cam cum ar putea dupa parerea ta, cel de la arme sa-si de-a seama ca un individ este violent si sa-i refuze acordarea avizului pt arma?

cel de la "arme" ii va da permisul doar dupa ce solicitantul va face dovada ca a primit avizele medicale necesare +indeplinirea celorlalte conditii, deci medicul tre sa constate ca persoana in cauza este inapta medical pentru port, detinere de arma.

• Membru

Din moment ce asta a fost achitat de doua instante de judecata, nu putem vorbi despre infractiuni cu violenta. Corect?

Dupa care, tot presa ne-a spus ca permisul de arma l-a obtinut in 2010, iar internarea lui la glumeti a avut loc in februarie 2012, la o distanta de aproape doi ani. Cand a obtinut permisul nu avea probleme cu capul, ci acestea au aparut acum la inceputul anului, cand nevasta l-a lasat. La vremea cand l-a obtinut si era mare sofer de secretar de stat in MAI, nu era cunoscut ca fiind violent.

• Moderator

Eu nu pot sa inteleg de ce trebuie sa se piseze pe faptul ca asta ar avea sau a avut probleme psihice? De ce nu s-ar putea admite ca este pur si simplu un dezaxat care a facut cu premeditare ceea ce a facut, din pura lipsa de constiinta si cu discernamant? Mie imi pare ca a avea probleme psihice este o circumstanta atenuanta, insa in cazul de fata eu nu as pune pe seama unor astfel de probleme faptele acestui criminal. Crime se intampla in fiecare zi, asta inseamna ca toti criminalii au probleme psihice? Nu cred.

• Membru

informatiile din presa sunt contradictorii si in plus am auzit ca el ar fi avut probleme(iesiri necontrolate, amenintari la adresa colegilor) la un alt loc de munca tot in cadrul mai, pana sa devina ambulantier...

• Moderator

Pe domnul Gruia, tătucul SNPPC-ului l-ați văzut la televizor ce a declarat despre acest individ?

Îl cunoaște, probabil se învârt prin aceleași cercuri pe acolo pe sus și povestește despre el că era un om ok. :blink:

pai snppcul mi se pare ca are sediul "gard in gard" cu policlinica...

in conformitate cu multuzata teorie a drobului de sare, intens folosita pe la televiziunile de stiri, voi va ginditi ca omul asta despre care acum se spune ca a dormit intr-o perioada, 20 de minute intr-o saptamana, "se plimba"(la trecut) cu ambulnta MI, prin trafic?

• Membru

Gruia declara la Tv foarte indignat ca individul care a savarsit crima si este numit de presa politist,a fost incadrat direct la varsta de 47 de ani in anul 2006 dupa ce a fost soferul a 4 demnitari,iar in 2010 a fost pus la dispozitie.Acesta a mai spus ca seful Politie Capitalei a fost demis din functie iar interimar a fost numit Nicolae Marinescu sefu AEST, cel care a avizat ca,acel individ sa poata detine legal arma cu glont!

Toata problema este ca sefii se schimba nu sunt dati afara chiar daca sunt facute greseli grave de management...si acest LUCRU imi aduce aminte de o vorba:

"Prostii nu mor ,doar se schimba!"

Edited by cipri83

• Moderator

Cipri, să fim serioși, nu șeful poliției capitalei este responsabil pentru că ăla a avut dreptul să dețină legal o armă. Crezi tu că dacă i se puneau bețe în roate șoferului unui mare mahăr din minister, nu îi lua mama dracului pe toți cei de la Poliția Capitalei? Să nu ne ascundem după deget.

Vinovați sunt cei l-au angajat și l-au transformat peste noapte în polițist, pe acest individ care, atenție, și-a schimbat numele.

Demiterea șefului poliției capitalei este doar pentru plăcerea presei, pentru imagine.

Am tot citit ziarele, ascult radio si peste tot spun ca este cadru MAI, dar nu specifica si faptul ca a fost angajat din sursa externa ca sa ii trezeasca un pic pe cei care l-au angajat; ca el probabil mai sunt iar mai devreme sau mai tarziu o sa iasa in evidenta cu ceva negativ, care sa pateze imaginea politiei. Bine ca stau copii cu scoala terminata si nu ii angajeaza ii tin tot pe astia angajati din exterior in loc sa ii dea afara, acum nu mai pot spune ca nu au oameni cu pregatire.

• Membru

Pana la urma l-au numit interimar pe adjunctul sefului DGPMB Gheorghe Dumitru.

Am tot citit ziarele, ascult radio si peste tot spun ca este cadru MAI, dar nu specifica si faptul ca a fost angajat din sursa externa ca sa ii trezeasca un pic pe cei care l-au angajat; ca el probabil mai sunt iar mai devreme sau mai tarziu o sa iasa in evidenta cu ceva negativ, care sa pateze imaginea politiei. Bine ca stau copii cu scoala terminata si nu ii angajeaza ii tin tot pe astia angajati din exterior in loc sa ii dea afara, acum nu mai pot spune ca nu au oameni cu pregatire.

ba da, am vazut ieri la protv ca au batut moneda pe ideea ca nu era politist operativ, ca toti din MAI sunt politisti pe hirtie dar de fapt nu au nici o treaba cu meseria asta, etc etc. a fost un reportaj chiar OK.

ba da, am vazut ieri la protv

Nu apuc sa ma uit la stiri la tv, am zis de ziare si radio. Foarte bine ca scot in evidenta asta, poate asa schimba si ei ceva.

• Moderator

Ați observat cum toate prompteristele de la televizor fac spume la gură și țipă cât le țin corzile vocale despre faptul că polițiștii ăia de la secție nu au făcut nimic, manipulând fără nicio jenă opinia publică? Iar când intră vreunul în direct și le spune voalat că bat câmpii, imediat îi întrerup legătura.

A intrat pilotul ăla Iovan în direct și cât retardata de la televizor îi recita placa aceea că polițiștii nu au făcut nimic, ăla i-a spus ceva de genul: Stați puțin! Lucrurile nu stau deloc așa. Femeia a depus plângere joi după amiază, vineri s-au uitat ăia peste ea, au înregistrat-o, repartizat-o și au luat legătura cu dobitocul și l-au chemat luni la poliție, iar ăla nu s-a dus la secție ci s-a dus după nevastă-sa.

Evident că imediat l-a întrerupt și nu l-a mai lăsat să spună ceva.

• Upvote 1

• Moderator

Am urmărit conferința de presă a procurorilor.

Frumos, cu reprezentare grafică și alte alea, dar nu am putut să nu remarc câteva gogoși spuse de domnii procurori.

Au găsit la ăla muniție (bineînțeles că nu știau cum se numește și le-au botezat ca fiind „cartușe cu vârful alungit și cu vârful retezat”) iar acest lucru ei îl percep ca fiind o circumstanță agravantă și un indiciu că .... (Atenție!!!) și-a premeditat fapta. :ner: :doh:

O altă dovadă clară a profesionalismului ce zace acolo, domnii procurori au spus ziariștilor că încărcătorul pistolului glock are o capacitate de 18 cartușe. :ner: Vă dați seama, au avut pistolul ăla în mână, l-au studiat și nu au reușit să realizeze care e capacitatea unui încărcător. Nici măcar nu au citit pe net specificațiile acestui pistol.