Jump to content

Nu se mai platesc orele de noapte la DGPMB?

metalu
 Share

Recommended Posts

• Membru

Cum nu se mai platesc orele de noapte?!? Eu am primit pentru orele lucrate in ianurie si apare pe fluturasul din februarie, ce nu am primit intr-o luna si probabil s-a dat ulterior e sporul pentru conditii grele si toxice, in decembrie parca am patit-o... a fost o discrepanta aici, unii colegii au primit, altii nu.

metalu, intreaba-i pe cei care fac situatiile lunare daca ai fost trecut si cu cate ore de noapte. Acea situatie ajunge la financiar si in functie de orele mentionate se calculeaza valoarea sporului acordat.

• Membru

e, uita ca la mine nu apar orele de noapte si am avut 2 grupe de 24 h plus orele de la misiunea cu Piata Universitatii

Eu sunt la O.P., probabil esti la judiciar si nu ai fost trecut in vreun registru sau situatie cum zice drAGO5 si atunci e normal sa "fii sarit din schema" din moment ce nu e mentionat in documentul ce ajunge la financiar.

s-a facut tabel separat pentru tori cei care au avut ore de noapte.

am sa ma interesesz exact la secretariat sa vad ce s-a intamplat

am intrebat secretara si mi-a spus ca sporul de noapte este inclus acum in salariu si nu mai apare diferentiat pe fluturas

• Upvote 1
  • Downvote 1

ti-am spus sa-ti verifici pontajul.acolo sunt trecute separat orele de noapte,totalul orelor pe luna resp.,etc.

zile lucratoare,conditii grele,

Mai poate sa fie si vina celui de la financiar,am patit-o si eu.Mi-a spus ca a uitat sa-mi calculeze si orele de noapte.Mi-a dat diferenta luna urmatoare dar daca nu esti vigilent nu-i mai pupi.

• Membru

Va spun eu ce se intampla. La noi la Bv nu se mai platesc ore de noapte daca nu totalizeaza 30 % din totalul orelor lucrate pe luna. Adica tre sa lucrezi cel putin o saptamana de noapte ca sa ti-o plateasca. Nu e zvon!

are dreptate coosstti dar cu o precizare:primesc sporul de 25% din salariu pentru orele de noapte cei care isi desfasoara cel putin 50% din activitate noaptea. vedeti ca este venita o dispozitie de la igpr prin luna decembrie 2011 care reglementeaza acest aspect. in ea se specifica si faptul ca cei care primesc sporul pentru orele de noapte sunt dati prin dispozitie de seful unitatii si asta incepand cu data de 01.01.2012. fugitiv am citit si eu dispozitia asta, asa ca daca nu iti desfasori cel putin 50% din activitate noaptea nu primesti ore de noapte.

• Upvote 2

Dragi colegi o sa incerc sa va lamuresc atat cat ma pricep si eu.

Cristi pe fluturasul tau apar orele lucrate noaptea pentru ca cuantumul acestor ore plus sporul de antena nu depaseste 30% din salariul de incadrare.

Sporurile au fost incluse in salariu deoarece nu se mai pot acorda sporuri mai mari de 30%, singurul spor care apare pe fluturas este cel de conditii grele si toxice care este cam 10%.

Chestiile cu 30% din programul normal de lucru, o saptamana ture de noapte etc sunt deja folclor.

In Ordinul M.A.I. S/214/05.10.2011 se arata ca sporul de noapte se acorda daca se lucreaza in intervalul 22.00-06.00 cel putin 3 ore pe timpul noptii din timpul normal de lucru.

Acest spor nu se acorda personalului de serviciu de zi pe unitate sau aflat in serviciul de permanenta, cu exceptia cazurilor cand acestea se efectueaza in ture.(Mie asta mi se pare o tampenie dar va spun ce prevede ordinul).

La inceputul fiecarui an, sefii de formatiuni inainteaza propuneri la SMRU cu politistii care se presupune ca vor efectua ore de munca in intervalul 22.00-06.00 , iar aceste liste vor fi vizate de SMRU ,Serviciul Contabilitate, Compartimentul Juridic si aprobate de ordonatorul tertiar de credite adica Inspectorul sef din fiecare judet.

Daca nu te regasesti pe aceste liste practic nu existi, iar contabilul sef nu poate prevedea sumele necesare in buget pe anul in curs pentru a putea sa te plateasca.

O sa va pun si o adresa pentru a inlatura orice indoiala.

IMG.pdf

La inceputul fiecarui an, sefii de formatiuni inainteaza propuneri la SMRU cu politistii care se presupune ca vor efectua ore de munca in intervalul 22.00-06.00 , iar aceste liste vor fi vizate de SMRU ,Serviciul Contabilitate, Compartimentul Juridic si aprobate de ordonatorul tertiar de credite adica Inspectorul sef din fiecare judet.

Daca nu te regasesti pe aceste liste practic nu existi, iar contabilul sef nu poate prevedea sumele necesare in buget pe anul in curs pentru a putea sa te plateasca.

Aceasta ultima parte, referitoare la liste si aprobari este valabila si pentru a norma 12B.

Aceste liste se fac pentru majoritatea sporurilor pe care le luam.

Chiar daca te regasesti pe aceste liste nu este obligatoriu sa si ai aceste sporuri in conditiile in care sa zicem ca nu lucrezi intr-o luna tura a III-a, in ture, cu cadavre, caini, cai etc.

Eu lucrez la IC si desi luna trecuta am acumulat 40 de ore de noapte(OS si in intersectie la sch.3 cu ocazia dezsapezirilor) nu am primit niciun ban pe orele de noapte.Raspunsul primit azi este ca nici nu voi mai primi vreodata atata timp cat nu sunt pe lista celor care efectueaza serviciul pe 3 schimburi sau am trecut in fisa postului acest aspect, indiferent cate ore de noapte am.Raspunsul l-am primit azi de la MRU.Ce parere aveti, ce-i de facut in situatia asta?Este normala planificarea mea in servicii pe timpul noptii?Cine se mai afla in situatii asemanatoare?

Daca seful tau nu te-a trecut in tabel la inceputul anului nici sa nu te mai bage sa lucrezi noaptea.

Mi se pare de bun simt.

• Membru

Ca sa vedeti in ce lume de doi lei traim...s-a intors roata, daca la inceputul topicului va spuneam ca primesc orele de noapte, uite ca pe fluturasul ridicat astazi atat eu, cat si toti colegii mei nu am primit nicio compensatie pentru orele lucrate noaptea....unii zic ca s-au introdus in salariul de baza si ca salariul primit pe card dat fiind ca e vorba de luna lucrata in februarie este mai mic pentru ca a fost o luna mai scurta.

Pana la urma cum e?Mai primim sau nu? :angry:

Nu primim frate, explicatia o gasesti mai sus in postul meu.Intrebarea este daca e normal sa mai fim planificati in serviciu pe timpul noptii( OS, grupa operativa, alte situatii de ex.dezsapezire ca deh.....circulistii ca ministrii, etc.)

• Membru

@stelistman: nu sunt in situatia dumneavoastra, lucrez la OP si sunt pe lista care trebuie. Asadar alta trebuie sa fie explicatia.

In salariul de baza nu s-a inclus sporul.La mine la subunitate primesc spor pt.orele de noapte doar agentii de siguranta publica si patrulare.Daca esti la OP se esti pe lista care trebuie verifica sa fii si pe lista care a ajuns la financiar.Iti mai dau exemplu o situatie: la mine se fac pontaje cu ore de noapte in care sunt inclusi toti care au astfel de ore dar la financiar primesc doar cei care executa serviciul pe 3 schimburi si care au fost nominalizati sa faca asta.

• Upvote 1

• 5 weeks later...

La DGPMB se plătesc orele de noapte, iar suma de bani este menționată pe fluturașul de salariu la ””SPORURI ȘI INDEMNIZAȚII (cel puțin așa apare la sectorul 6 în lunile februarie și martie 2012). La structura unde lucrez nu au fost probleme cu plata acestor bani, iar eu ”monitorizez” atent situația deoarece am fost nominalizat să întocmesc listele lunare cu sporul de noapte :doh: .

• Upvote 1