Jump to content
  • 0

geony
 Share

Question

Va rog sa mă informati ce acte trebuie sa depun pentru preschimbarea permisului de conducere al carui termen de valabilitate expira peste 1 luna (vreau sa-l schimb până atunci)

Precizez ca am 45 ani impliniti, domiciliul în București..

Din ce m-am documentat pe net, rezultă câteva întrebării:
- de unde descarc sau unde gasesc fișa posesorului permisului de conducre ?
- daca mai trebuie certificat medical in cazul meu ?
- unde trebuie platita taxa permis si ce cuantum are acum ?
- se pot rezolva toate acestea in sediul din Pipera nr. 49 ?

Recommended Posts

• 0

am verificat acum starea emiterii permisului de conducere..si imi spune ca a fost expediat prin posta romana si ridicat de la ghiseu la data de 02-02-2013 ,acum suntem in 5 si pana acum am fost zi de zi la posta si doamnele acelea foarte comode,"nu ti-a ajuns nici un permis baiatu' " ce sa mai zic...asta-i Romania :(

• 0

@albert dute la oficiul prioripost de la tine din localitate...nu la posta normala. Poate a incercat prioripostul sa ti-l aduca acasa si nu ai fost gasit.

• 0

Sa va citez mesajul primit de la DRPCIV:

"La scrisoarea dumneavoastră adresată Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor, vă comunicăm că conform prevederilor art.24 alin. (5) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, cu modificările aduse de Legea nr.203/2012 începând cu data de 19.01.2013 valabilitatea administrativă a permisului de conducere este de 10 ani pentru categoriile B şi BE şi de 5 ani pentru categoriile C şi CE. Potrivit alineatului (52) din actul normativ mai sus menţionat, eliberarea unui nou permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă se realizează la expirarea valabilităţii documentului, după efectuarea examinării medicale.

Dacă doriţi să folosiţi permisul numai pentru categoria B, puteţi efectua examinarea medicală pentru ,,grupa 1” (ce include categoriile AM, A1, A2, A, B1, B şi BE), urmând a vi se elibera un permis de conducere cu valabilitate administrativă de 10 ani, pe care veţi avea înscrise toate categoriile deţinute, respectiv B, C şi E cu valabilitate administrativă diferită, respectiv de 10 ani pentru categoriile B şi BE, în timp ce pentru categoriile C şi CE data expirării acestora va fi data expirării permisului de conducere depus pentru preschimbare.

Categoriile legal obţinute şi înscrise în Registrul Naţional pentru Evidenţa Permiselor de Conducere şi Vehiculelor Înmatriculate pot fi anulate numai în situaţia săvârşirii unor infracţiuni anterioare ori alte fapte de natură penală prevăzute în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice cu modificările şi completările ulterioare, cazuri în care dreptul de a conduce autovehicule se anulează."

Deci, rezulta ca ceea ce mi-am dorit chiar se intampla. Cand imi va expira permisul actual (adica la anul, in 2014) voi avea un permis valabil pe 10 ani pentru categoria B, iar daca chiar voi avea nevoie vreodata de categoria C, nu trebuie decat sa efectuez examinarea medicala corespunzatoare si sa preschimb permisul. Ce credeti, e corect asa? Adica, am priceput bine ... sau imi scapa un amanunt?

• 0

Am permit astazi noul premis si am observat ca in noul format nu mai este trecuta adresa. Va rog sa-mi spuneti daca imi voi schimba adresa voi mai fi nevoit sa schimb si permisul cum era pina acum?

Edited by usr1

• 0

Buna seara! As vreau sa stiu cam cat costa schimbarea permisului de conducere - taxa reinnoire carnet, taxa examen psihologie, examenul medical?Multumesc pentru raspuns!

• 0

Buna ziua,

Am citit pe Forum despre schimbarea Permisului in cazul in care ti-ai schimbat domiciliul si nu m-am lamurit. :)

Daca am un permis vechi pe care se scria domiciliul mai este nevoie sa il schimb in cazul in care mi-am schimbat domiciliul?

Daca da, in cat timp sunt obligata sa il schimb?

Multumesc frumos!

• 0

Am permit astazi noul premis si am observat ca in noul format nu mai este trecuta adresa. Va rog sa-mi spuneti daca imi voi schimba adresa voi mai fi nevoit sa schimb si permisul cum era pina acum?

Nu, nu mai e nevoie.

Permisul trebuie însoţit permanent de actul de identitate.

Buna ziua,

Am citit pe Forum despre schimbarea Permisului in cazul in care ti-ai schimbat domiciliul si nu m-am lamurit. :)

Daca am un permis vechi pe care se scria domiciliul mai este nevoie sa il schimb in cazul in care mi-am schimbat domiciliul?

Daca da, in cat timp sunt obligata sa il schimb?

Multumesc frumos!

:)

Edited by cezar1

• 0
  • Moderator

Conform ultimelor modificări din legislaţia rutieră nu eşti obligată să soliciţi eliberarea unui duplicat decât în următoarele cazuri:

1. pierdere
  2. furt
  3. deteriorare
  4. schimbarea numelui titularului

Art. 24

51) În cazul pierderii, furtului sau al deteriorării permiselor de conducere ori al schimbării numelui titularului, autorităţile competente eliberează, după caz, un duplicat a cărui valabilitate nu poate depăşi valabilitatea administrativă a documentului înlocuit sau alt permis de conducere.

• Upvote 1

• 0

buna ziua

am o mare mare nelamurire, poate cineva ma poate ajuta

am traiti in elvetia pt 2 ani, unde mi am schimbat permisul romanesc in cel elvetian, cei din elvetia mi au eliberat un permis temporar(3 ani)- in acest timp trebuia sa fac niste cursuri( de prima ajutor...) si apoi primeam unul definitiv, insa eu in acest timp am plecat din elvetia si am uitat complet de permis, in cele din urma permisul elvetian mi a expirat

vreau sa stiu daca mai am vreo sansa sa l reprimesc pe cel romanesc inapoi?

stie cineva cum sta legea in aceast sens?

tin sa mentionez ca am fost si la cei din elvetia si mi au spus ca pt ei, eu sunt ca si cum numai am permis si trebuie sa fac din nou scoala de soferi, daca imi redeschid actele acolo si voi locui din nou in elvetia!

va multumesc

• 0

permisul de conducere romanesc l-ai predat in Elvetia si ti-a fost eliberat alt permis acolo. Acum revii in Romania te prezinti la Servicul Public Comunitar completezi o declaratie , predai permisul din Elvetia si astepti sa iti fie eliberat un nou permis in Romania.

• 0

Multumesc frumos Cezar1... Am fost ieri sa imi scot numerele rosii la masina si daca tot eram acolo am intrebat si de permis. Intr-adevar, permisul nu se schimba decat daca vrei tu, nu te mai obliga sa il schimbi la schimbarea domiciliului. Doamne ajuta!! In sfarsit o veste buna! Permisul meu expira in 2016 si chiar nu aveam chef sa umblu sa-mi scot altul :)

Multumesc! :)

• 0

marius, marius, lui trebuie sa-i multumesti.

na ca-i pasez eu multumirile tale.

dupa ce citesc p-aici el e mai pregatit sa raspunda.

aah, inc-o chestie, nu trebuie sa "umbli" sa scoti permisul.

se poate "scoate" in aceeasi zi. trebuie doar vizita medicala, eu asa am patit.

am "scos" unul nou in 2009 in iunie, cu vizita medicala (si tot ce e pe fisa poti face in 2-3 ore)

si un duplicat, dupa ce mi s-a furat protofelul (prima experienta draguta din romania), in noiembrie 2009.

sunt foarte operativi baietii. ce-ar lipsi de la noul sediu din pipera este un sistem cu numere, sa nu se mai stea ca viteii la cozi, in rest, nu ma pot plange. totul e ca-n vest si la carnete si la inmatriculari

• 0

Salutare,

Am permis romanesc,dar l-am preschimbat in permis englezesc pt o asigurare mai ieftina si cateva alte beneficii aici(UK).

Vreau sa vin in tara sa il schimb in romanesc iar si sa adaug cat. C+E. Timpul ma preseaza si nu pot sa stau mult si m-am interesat de asemenea ce am nevoie pt a-l schimba,dar intrebarea mea este: Cat dureaza de cand predau permisul strain pana il primesc pe cel romanesc?

Multumesc anticipat!

• 0

Buna ziua! Mi-am schimbat numele in urma casatoriei, dar permisul nu l-am mai schimbat... daca nu-l mai schimb ce se poate intampla?dar pt a-l schimba trebuie sa-mi fac analizele??? astept raspuns, multumesc anticipat

Edited by Love4ever

• 0

Conform art 24 alin 5 din oug 195/2002:

În cazul pierderii, furtului sau al deteriorării permiselor de conducere ori al schimbării numelui titularului, autorităţile competente

eliberează, după caz, un duplicat a cărui valabilitate nu poate depăşi valabilitatea administrativă a documentului înlocuit sau alt permis

de conducere.

Vei fi sanctionata cu amenda plus retinerea permisului de conducere,eliberandu-se dovada cu drept de circulatie pentru 15 zile in cazul in care vei fi depistata in trafic.

Edited by Panter
  • Upvote 1

• 0

MULTUMESC MULT. DECI NU TREBUIE SA-MI FAC ANALIZELE...AM O PROBLEMA CU ASTA...(CAND AM FACUT ANALIZELE PT PERMIS M-AU SCOS PE BRATE AFARA)...

• 0

Conform art. 23 alin 4 din OUG 195/2002:

Persoanele care solicită prezentarea la examen pentru obţinerea permisului de conducere sau a unor noi categorii ori subcategorii

ale acestuia trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condiţiile de vârstă, să fie apte din punct de vedere medical şi să facă dovada

pregătirii teoretice şi practice prin cursuri organizate de unităţi autorizate, potrivit legii.

• 0

Buna ziua!

Mi-am schimbat domiciliul, buletinul l-am schimbat in conformitate, insa permisul nu, este in continuare cu vechea adresa. Trebuie sa imi schimb permisul? Risc o amenda pentru neconcordanta celor doua acte?

Multumesc,

Iuliana