Jump to content

Antrenamente cu arme de airsoft - replici

kruger
 Share

Recommended Posts

Buna ziua domnilor,

Nu fac parte din breasla voastra, dar in acelasi timp - sunt multe de spus :) - admir si sunt pasionat de tot ce inseamna "law enforcement" accesorii, echipamente, tactica, armament, etc.

In acelasi timp sunt si jucator infocat de airsoft - si urmarind acest thread as vrea sa aflu parerea voastra despre antrenamentul politistilor cu replici de airsoft.

Dat fiind faptul ca exceptand proiectilele, aceste replici sunt 1:1 si functioneaza in cele mai multe cazuri in mod identic cu omoloagele lor reale (exceptie facand replicile care nu sunt copiate dupe un model existent), in multe tari politistii se antreneaza pentru situatii reale tactice folosind replici airsoft - avantajul fiind faptul ca in loc sa simulezi un foc real asupra oponenitlor - il poti executa fara nici un risc,

Ca idee - diferente si asemenari intre o arma reala si o replica airsoft:

Aici sunt multe de spus - in general relicile sunt scumpe si sunt sigur ca bugetul la noi nu permite.

Da.Sunt unitati , mai ales SIR-uri care au integrat in antrenament de ceva ani aceste arme.Sunt utile, mai ales prin prisma costurilor mici si a faptului ca copiaza aproape perfect armele reale pe care ei le folosesc.Nu sunt incomodati de bataia scurta a proiectilelor, pentru ca in actiunile urbane si CQB sunt distante scurte si foarte scurte, deci Airsoft Weapons se preteaza foarte bine.

Diferentele majore sunt la cursa tragaciului, forta necesara apasarii acestuia si la relativa lipsa de precizie .

Dar sunt foarte utile.Mai les cand nu iti permiti arme adaptate pentru simmunition.

• Moderator

Eu cel puțin nu am fost deloc încântat de acest sistem, când l-am folosit la antrenamente. Încărcarea cu gaz se făcea destul de greu și des, mi s-au părut a fi foarte puțin fiabile și extrem de sensibile. Una, două te pomeneai că nu mai are gaz și dădeau rateuri (pocneau fără arunce biluța aceea). În plus asemănarea este doar de ordin vizual. Nu se compară cursa trăgaciului și reculul cu cel al armelor reale.

AI dreptate Catalin.

Eu am un glock de airsoft si dupa aprox. 4000 de bile trase s-a spart camera de aer, plus ca a inceput sa scape gaz pe la valva incarcatorului.

Dupa ce mi-am luat glock-ul pe glont, s-a vazut diferenta intre jucarie si cel real la tragere.

Steff - cu exceptia modelelor facute de Umarex (care sunt pe Co2) - in general toate replicile de glock sunt cam fragile. Mi-am comandat si eu un KJW - despre care producatorul spune ca ar duce si redgas. Ramane de vazut cat tine.

Totusi - 4000 de bile nu e rau deloc pentru un pistol.

da, nu e rau dc. ii inlocuies camera de aer(70 lei). il pot folosi iar.

Dar acum ma multumesc cu cel real :)

• Moderator

kruger faci parte dintr-o categorie profesională ce are dreptul conform legii să dețină o armă cu glonț?

Ai încercat și pe cele cu simmunition?

Catalin. poate ca te referi la armele cu butelii de CO2..Alea sunt aiurea pentru antrenamente.Dar cele de Airsoft, produse de Tokio Marui, sunt ok.Am unul de aproape 5 ani, si desi e fragil, se poate folosi cu succes in antrenament, in lipsa de altceva.

In opinia mea, replicile cu co2 au cateva avantaje, dar si dezavantaje.

Am un Taurus PT99 care a venit din fabrica cu incarcatorul Co2, si eu i-am cumparat si un incarcator cu gaz - deci am putut compara acelasi pistol cum se comporta in ambele variante.

Avantaje Co2:

- putere mai mare (primele focuri scot peste 100 m/s - la pistolul enuntat mai sus)

- cam atat :)

Dezavantaje Co2:

- cost mai mare pe foc (hai sa-l zic cu toate ca nu e asa important - nu trage nimeni 4000 bile pe zi) - o butelie de Co2 costa undeva intre 3.5 - 6 ron in functie de producator, si tine oriunde intre 30-100 focuri (in functie de pistol. Cele fara slide, de ex revolverele - consuma mult mai putin Co2 pentru ca toata presiunea e folosita pentru propulsie, si nimic nu pleaca inapoi pentru actionarea slide-ului)

- puterea scade simtitor dupa primele focuri - hai sa zic primul incarcator merge bine.

- mai putin practic - e mai greu de schimbat o butelie (dupa caz iti trebuie inbus - ect)

- mai sensibil la frig (aici opiniile sunt impartite - dar in iarna asta am facut teste extensive la joaca - si concluzia mea e clara)

Avantaje gaz:

- puterea mai constanta pe tot parcursul soncumarii gazului din incarcator - nu ajungi sa ai diferente de viteza intre primele si ultemele focuri atat de mare ca la Co2

- cost mai mic pe foc

- mult mai usor de folosit si incarcat

- mai rezistent la frig decat Co2-ul (depinde de gaz. Sunt foarte multe marci pe piata - unele bune altele proaste)

Dezavantaje gaz:

- putere initiala mai mica decat Co2-ul (depinde la ce folosesti pistolul) Daca te joci airsoft si iesi la joaca cu el, e perfect - nu iti trebuie 200 m/s pentru a lovi un adversar (altminteri il incapacitezi de-a binelea si respectivul o sa urle pana a doua zi). Dat fiind faptul ca pistolul in general se foloseste la joc pentru interioare - cel mai bine ar fi sa aiba pana in 100 m/s.

Daca in schimb iei un pistol de airsoft sa tragi la tinta (e fun si comod sa poti trage aproape oriunde e un loc izolat - in curte - chiar si in casa daca ai un hol lung si nu-ti pasa ca vei zugravi destul de des :)), in loc sa mergi la poligon cu arma reala ) - iti vei dori evident ceva puternic si frumos pe Co2 - cu hop-up - ca sa ai range si precizie.

- gazul de airsoft in principiu e un propan aditivat - deci mare grija si atentie cu butelia - si sa nu tragi cu pistolul si tigarea in mana ca s-ar putea sa il faci aruncator de flacari.

• Upvote 1

• Membru

In mare ai dreptate. te contrazic insa la

- mai rezistent la frig decat Co2
. Co2 e recomandat pe vreme rece fata de propan, propanul tinde sa inghete si respectiv sa se lichefieze la temperaturi mai mari decat CO2.

Eu am avut un Dan Wesson de 8 inch, pe care l-am modificat putin si scotea pe cronograf 180 m/s. Tragea in jur de 100 de bile apoi scadea puterea. Era foarte precis, il recomand celor care vor sa traga la tinta (pentru joc nici nu merge, pentru ca trece si prin pantaloni...). La 10-15m nimeream tigara cu el.

Edited by bozo

De acord cu tine - insa din testele pe care eu le-am facut - rezultatele au fost invers.

E posibil sa fi folosit eu un Co2 inferior - sau incarcatorul sa nu fi fost bun (valva ingheta prea repede) - sau poate pistolul in sine (nozzle-ul prea mare si reactia endoterma sa fie mai puternica)

Am si un Ruger Superhawk (practic tot un Dan Wesson - dar bilele nu stau in cartuse ci in inele) care are 4 jouli din fabrica - si trage stoc cu 180 m/s cu bile de 0.25 grame. E un fel de mic monstrulet - si nu e de joaca cu el (nu numai ca trece prin pantaloni dar intra si in carne).

Defectul lui din fabrica e ca nu are hop-up - si compenseaza numai prin viteza.

Oricum - eu l-am cumparat asa din entuziasm, ca nu il pot folosi la nimic. Il scot la joaca numai sa trag in pomi cu el sa nu i se usuce garnitura.

• Membru

Pai nu are cum sa aiba hop-up la viteza aia, si oricum are putere suficienta sa traga cu o bila mai grea, astfel traiectoria se mentine pe distanta suficienta.

Pentru tinta e cel mai bun.

Da, am tras cu bile de 0.4 grame si intr-adevar traiectoria se mentine mai bine.

Tot studiez piata ca vreau sa imi cumpar si un glock.
De cateva zile tot citesc - inca nu mi-e foarte clar care e cum.

Din ce am observat - glock-ul 17 e cel mai mare, si pe masura ce le creste numarul se micsoreaza dimensiunile. (full, compact, subcompact_

Mi-a ramas ochiul pe un glock 19 (pt99-le mi se pare prea greu si mare pentru joc - si in plus piedica pozitionata pe culata e destul de greu de folosit. Cred ca o sa il scot la vanzare in curand - asa ca daca exista vreun doritor pot pune poze cu el). Partea nasoala e ca din motive de copyright replicile de glock nu au inscriptii reale pe ele - singurul pe care l-am gasit fiind asta:

Deocamdata nu am dat nici o comanda - inca mai caut sa vad poate gasesc ceva undeva pe stoc la noi.

Bun - pana la urma am luat un glock 23 (KJW) si un glock 18c (ASG). Azi au venit - am tras, am testat, am bibilit....etc.

18c-ul e sexy rau ca sa zic asa.

Pun niste poze cu ele (revin cu impresii saptamana viitoare dupa ce le scot la joaca :) )

• 3 weeks later...

Mi se pare ca topicul a inceput ca si intrebare referitoare la utilitatea antrenamentelor cu arme airsoft si a devenit un topic de airsoftisti...

Dat fiind faptul ca exceptand proiectilele, aceste replici sunt 1:1 si functioneaza in cele mai multe cazuri in mod identic cu omoloagele lor reale (exceptie facand replicile care nu sunt copiate dupe un model existent), in multe tari politistii se antreneaza pentru situatii reale tactice folosind replici airsoft - avantajul fiind faptul ca in loc sa simulezi un foc real asupra oponenitlor - il poti executa fara nici un risc,

NU ! DOar simuleaza functionarea unei arme reale, iar 1:1 este doar arma nu si munitia.Tragerea cu o arma de airsoft este absolut diferita de tragerea cu o arma reala.Am dus in poligon tragatori de elita cu airsoft , si au ramas uimiti ca nu se intalnesc cu tinta.

Nu mai confundati jucariile cu armele.E de laudat pasiunea voastra, dar nu va faceti iluzii.

Daca pentru un politist este util antrenamentul cu airsoft pentru formarea memoriei musculare,pentru pozitii de tragere si alte motive pe care nu le detaliez aici, nu e valabila si viceversa .

Edited by arcan
  • Upvote 4
  • Downvote 1