Jump to content
POLITISTI.ro

mandarin

Admitere master profesional la Academia de Politie

Recommended Posts

mandarin

In ciuda faptului ca multe informatii se afla pe site-ul oficial al Academiei De Politie,am cateva intrebari cu privire la sustinerea examenului de admitere la masterul profesional.Precizez ca sunt elev la Scoala de Agenti de Politie Vasile Lascar Campina(promotia 2011 amanata) si as dori sa aflu daca in cazul in care nu voi fi angajat pot sa optez pentru masterul profesional. Profilul pe care as dori sa merg este Combaterea Criminalitatii Organizate. Deasemenea nu prea stiu ce carti sa cumpar pentru sustinerea admiterii. Multumesc anticipat

• Upvote 2
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Ca sa urmezi un master profesional la Academie trebuie mai intai sa ai o licenta, adica absolvent de studii superioare si sa fii cadru activ MAI.

MihaiTMR

poate are facultatea terminata! dar oricum trebuie sa mai astepti pana va angajeaza. chiar cand se va intampla?

screen

Pentru a urma masteratul profesional in cadrul Academiei de Politie trebuie sa ai calitatea de politist.

Tematica pentru profilul pentru care vrei sa aplici se afiseaza cu o luna inainte de sustinerea admiterei.

Dan

Nu îl mai dezinformaţi pe om. Se pot urma cursuri de master şi de către personal din afara sistemului, obligatoriu cu diplomă de licenţă, în orice domeniu, dar numai pe locuri cu taxă şi pentru care există menţiunea "accesibil şi candidaţilor din exterior". Deci, poţi candida pentru unul din cursurile de master cu respectarea condiţiilor de mai sus. Probabil nu ai citit bine pe site-ul Academei de Poliţie metodologia organizării şi desfăşurării concursului de admitere pentru programele de studii universitare de masterat. Intresează-te din timp ce cursuri poţi urma, este posibil ca acel curs de care vorbeşti să nu îl poţi frecventa dată fiind natura acestuia precum şi faptul că încă nu eşti poliţist.

Edited by Dan

mandarin

Multumescu frumos pt informatii.anul acesta am licenta,iar itemii pentru examen probabil ca sunt cam aceiasi ca cei de anul trecut.de incadrat cred ca ne vor incadra pana in septembrie cand ar fi admiterea la master.precizez ca masterul care ma intereseaza este COMBATEREA CRIMINALITATII ORGANIZATE,care este strict pentru personalul MAI.stiti cumva...exista carti din care sa ma pregatesc?dupa mintea mea ar trebui sa existe.presupun ca nu o sa trebuiasca sa scot ceea ce-mi trebuie din legi.multumesc anticipat!

bogs

Pot să-ți spun cu certitudine că pentru masterul pe care vrei să-l urmezi trebuie să fii angajat în poliție. Dacă te uitai atent la documentele și condițiile necesare afișate pe site-ul academiei la sectiunea mastere observai că trebuie adeverință că lucrezi în aparatul...., ce se eliberează doar dacă ești cadru activ. Cât despre tematică și aceasta a fost în mare parte publicată pe același site. In majoritate din DP, Procesual - procedura cercetării infracțiunilor ( mai ales celor de competența lor), legi, dispoziții și ordine de specialitate (multe din cooperare pol. și muncă ...) pe care le poți obține după angajare de la SMRU sau secretariate subunității. Până atunci multă baftă la examenele de avansare (sau cum s-or mai numi) și la liceență. Spor.

mandarin

Multumesc pentru informatii si pentru urari!eu zic ca voi fi angajat pana atunci,deci voi indeplini toate conditiile necesare.multa bafta si tie

anila

E poate mai usor decat in alte parti. Eu am facut acolo masterul si a fost usor. Odata cu mine a facut un coleg la Lucian Blaga si avea mai multe de facut decat mine. Cel putin masterul la Academie a fost mult usor decat cei 4 ani dinainte. Asa era cel putin in 2004. Pentru master profesional iti trebuie calitatea de cadru activ. Pentru celelalte, nu.

Ben

Nu îl mai dezinformaţi pe om. Se pot urma cursuri de master şi de către personal din afara sistemului, obligatoriu cu diplomă de licenţă, în orice domeniu, dar numai pe locuri cu taxă şi pentru care există menţiunea "accesibil şi candidaţilor din exterior". Deci, poţi candida pentru unul din cursurile de master cu respectarea condiţiilor de mai sus. Probabil nu ai citit bine pe site-ul Academei de Poliţie metodologia organizării şi desfăşurării concursului de admitere pentru programele de studii universitare de masterat. Intresează-te din timp ce cursuri poţi urma, este posibil ca acel curs de care vorbeşti să nu îl poţi frecventa dată fiind natura acestuia precum şi faptul că încă nu eşti poliţist.

Si unde e dezinformarea?

Dan

Ca sa urmezi un master profesional la Academie trebuie mai intai sa ai o licenta, adica absolvent de studii superioare si sa fii cadru activ MAI.

Nu este o regulă strictă să fii cadru MAI ca să urmezi un curs de master la ADP, dacă îndeplineşti condiţiile postate de mine mai sus. Că nu se pot urma toate acele cursuri, este cu totul altă poveste.

Ben

Pai exact la asta ma refeream si eu. Ca unele sunt conditionate de faptul daca esti cadru MAI, iar masterele acestea "restrictionate" sunt din categoria "mastere profesionale", adica exact ce am spus eu mai sus. ;)

• Upvote 1

Dan

Am înţeles eu greşit ce ai vrut să spui atunci. Îmi cer scuze pentru asta.

• Upvote 1

bulibasha

si pana la urma la ce ajuta masterul profesional, nu e doar ca cel de la SRI :ph34r: sau e :blink: ?

Daniel24

si ce se intampla daca faci un master la academie pt cadrele in activitate?te face ofiter sau e doar ca sa ai o diploma in plus? :ph34r:

Marius

O diploma in plus. :clip: