Jump to content
POLITISTI.ro

Discutii despre clanurile interlope si interlopii din Romania

Marius
 Share

Recommended Posts

• Membru

Tare as fi curios sa aud varianta SPP-ului. Am auzit ca si ei au ceva servicii super secrete, dar nu au voie sa vorbeasca despre activitaile lor.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Membru

N-are treaba SPP-ul cu asa ceva, singura munca informativa pe care o desfasoara ei e cu privire la integritatea fizica si viata celor protejati de SPP.

In alta ordine de idei, asta e din seria cu cealalalta poveste a SRI-ului ca au trimis jdemiliarde de informari catre Politie "din care doar cateva le-au concretizat". 

SPP se ocupa si de protectia familiei presedintelui, iar din familie face parte si fratele sau. Asa ca cei din SPP stiau ce face fratiorul!

• 6 years later...

Stiu ca reanimez un topic vechi, dar as vrea sa vad si parerile dvs. cu privire la ultimele evenimente privind clanurile de interlopi din Bucuresti. Peste tot sunt numai acuze la adresa politiei, iar din partea politiei nu raspunde nimeni pertinent.
Sunt de parere ca orice om serios, cu o minima educatie, isi poate forma o parere corecta numai dupa ce vede si opinia adversa. Astept cu interes si opiniile voastre ale politistilor.

• Moderator

Aşa este, toată media aruncă cu noroi în poliţie pentru că în societatea românească acest lucru e considerat ca o bravură în ultimii 25 de ani. Cine înjură şi acuză poliţia, indiferent de motiv, este răsplătit cu apreciere de cea mai mare parte a cetăţenilor.
După cazurile excesiv mediatizate din ultima perioadă au fost difuzate o grămadă de emisiuni la TV, prin intermediul cărora tot felul de invitaţi "specialişti" au explicat ei cum stă treaba, au evidenţiat absolut toţi că poliţia nu-şi face datoria şi alte aberaţii de acest gen. Cu toate astea, dacă veţi urmări cu atenţie atât emisiunile tv cât şi articolele din presă în care se tratează subiectul clanurilor interlope, veţi constata că atunci când îi prezintă pe aceşti derbedei, absolut toţi fără excepţie sunt fost puşcăriaşi, recent eliberaţi din penitenciare ori urmăriţi penal. Păi asta ce înseamnă? Credeţi că aceşti "interlopi" au mers din proprie iniţiativă ori singurei în faţa instanţelor de judecată şi au solicitat să fie pedepsiţi?
Dacă toţi aceşti interlopi sunt nişte recidivişti plini de puşcărie, asta cui se datorează?
Vă spun eu, asta se datorează tot acestor poliţişti din Poliţia Română, injuraţi şi desconsideraţi de toată lumea.

• Moderator

Nu ştiu toate detaliile şi motivele ce care au stat la baza deciziei privind modul de acţiune în situaţia respectivă, dar ce este cert e că faptele comise de participanţii la înmormântare sunt doar nişte simple contravenţii (contravenţia este fapta antisolcială sancţionată în general doar cu amendă). Mai mult, locul unde au fost comise respectivele fapte antisociale a fost un spaţiu privat, în curtea casei şi în casă, unde autorităţile nu au dreptul să pătrundă cu excepţia situaţiei când există o autorizare emisă de un judecător (ce nu poate intra in discuţie în situaţia discutată). Din ce am înţeles, majoritatea participanţilor au fost sancţionaţi contravenţional cu amenda prevăzută de lege, iar mai mult de atât, poliţia nu prea avea ce să le facă din punct de vedere legal. 
Cetăţenii / opinia publică de cele mai multe ori îşi forrmează nişte aşteptări nerealiste şi ar vrea ca poliţia să adopte măsuri ce nu sunt prevăzute de legislaţie, ori acest lucru deşi e aşteptat de cetăţeni nu se poate întâmpla. Mai mult, oamenii nu realizează faptul că în domeniul ăsta nu contează ce ştii, contează doar ce poţi dovedi. Degeaba palavrăgesşte toată lumea despre interlopi că fac şi dreg, că unu sau altul se ocupă cu nu ştiu ce ori comite mai ştiu eu ce fapte, pentru că în realitate toate aceste aspecte au relevanţă doar dacă pot fi dovedite, iar dovezile se obţin numai prin intermediul unor proceduri penale etc. Aşa toată lumea ştie şi vobeşte ori comentează pe la colţuri ori la TV şi în presă, dar absolut nimeni nu vrea să depună şi să susţină un denunţ ori o mărturie în cadrul oficial al urmăririi penale. 

• Upvote 4

• 2 weeks later...
  • Moderator

Mie îmi este greu, chiar imposibil să înţeleg de ce s-au întâlnit noaptea şefii Poliţiei Române şi nu au făcut-o ziua, în timpul programului, de ce întâlnirea nu a avut loc într-un cadru instituţional, într-un sediu al poliţiei aşa cum trebuie făcut şi s-au întâlnit noaptea pe stradă, într-o bisercă. Nu pot înţelege de ce a fost nevoie ca ditamai şeful Poliţiei Române să coboare la nivelul la care să se întâlnească şi să discute cu membri unui clan interlopi. 
Asta e dovada că cei care conduc destinele acestei instituţii sunt nişte incompetenţi şi dacă ar avea vreo urmă de orgoliu ori demnitate, în mod normal trebuie să plece acasă, să-şi dea demisia. Cu siguranţă această instituţie nu a primit o lovitură de imagine mai puternică ca asta în ultimii 30 ani.

• Upvote 1

• Moderator

Voi aţi văzut explicaţiile / clarificările oferite pe pagina oficială de Facebook a Poliţiei Române?

Explicatii Politia Romana.png

Pentru cine doreşte să citească întreg textul o poate face aici:

Spoiler

CLARIFICĂRI ALE UNOR ÎNTREBĂRI APĂRUTE ÎN SPAȚIUL PUBLIC

A procedat Poliția Română corect sau nu?
De ce nu ati comunicat? 
De ce a fost nevoie ca seful Poliției să participe la această actiune? 
Își dă demisia sau iese la pensie șeful Poliției? 
De ce avem interlopi? 
De ce nu-i destructurați? 
ETC.

Sunt doar o parte dintre întrebările și opiniile exprimate în ultima perioadă în spațiul public la adresa noastră, a polițiștilor. 
Pentru că avem obligația de informare corectă , dar și pentru că am învățat și noi ceva din acest eveniment, vom răspunde aici:

Poliția Română a procedat legal, corect, conform tuturor normelor în vigoare, care nu sunt aplicate în cazuri de criză doar în țara noastră, ci și pe plan internațional. În orice situație de această natură, analizezi și pui în aplicare soluția cea mai eficientă, astfel încât să primeze protejarea vieții și integrității persoanelor. Nu o spunem doar noi, ca să ne scuzăm sau justificăm acțiunea, ci o spun experții în managementul crizelor, conform regulilor de tactică polițienească și culegere de informații, ce se aplică și-n alte state cu experiență în managementul acestui gen de evenimente. 

Știm, au fost voci care au spus de ce am permis ca acest eveniment să dureze atât, de ce am permis ca priveghiul să fie la domiciliu. Ce nu a spus nimeni, nici noi, a fost că, potrivit legii nu Poliția Română aplică măsuri de sancționare pe acest domeniu. 

Nu o să reluăm firul integral al evenimentelor, o să reamintim doar că acest eveniment a fost analizat, din două perspective: limitarea răspândirii noului coronavirus, respectiv, și foarte important, împiedicarea producerii unor acte de violență, de natură să afecteze grav ordinea publică.

Au fost destule persoane care au spus că polițiștii au intervenit și au oprit o nuntă în Constanța, iar în cazul din București "le-au permis interlopilor o organizare deșănțată", desfășurată pe durata mai multor zile. Nici asta nu am explicat suficient, așa că aducem acum la cunoștința opiniei publice faptul că am aplicat sancțiuni și într-un caz și în celălalt, pentru încălcarea normelor în vigoare. Astfel, printre alte măsuri, în București s-au aplicat peste 250 de sancțiuni, înmormântarea respectând în desfășurare normele legale. A fost interzisă inclusiv distribuirea celor 500 de pachete, reușind astfel să nu se creeze vreun focar de coronavirus în aceea zonă.

Din punct de vedere însă al producerii unor acte de violență din partea clanurilor, de natură să afecteze ordinea publică, acest fapt necesită explicații mai extinse. 
Clanurile nu au apărut în acest an. De-a lungul timpului au fost organizate ample operațiuni de destructurare a acestora, iar liderii lor principali, uneori chiar aparținând unor generații consecutive, au fost închiși în penitenciare în mod repetat (familia Duduianu este la a treia generație în penitenciar, unii dintre ei condamnați a treia oară).

Evenimentul care a generat dezbaterea publică actuală a avut loc ca urmare a unui conflict spontan între mai multe persoane, unele dintre ele fiind dovedite cu activități infracționale sau provenind din familii cunoscute ca având activități în mediul infracțional. 

Și aici cetățenii de buna credință pot adresa, pe bună dreptate, întrebări de genul: "de ce nu i-ați arestat, știați de ei sau trebuia să–i cunoașteți; au existat informații pe surse și se știa că în acea casă se joacă barbut de mai mult timp; ce-ați făcut?"

Putem răspunde că aceste aspecte fac obiectul unor verificări curente și ale unor anchete în curs, drept care va mai dura până când vom da un răspuns fundamentat pe probe, iar acesta va fi comunicat public și asumat de către cei care fac aceste verificări. 

Ce putem spune acum este că acest eveniment nedorit a scos în evidență un aspect deficitar al organizării noastre actuale: 

Plecarea din rândurile noastre a unui număr mare de profesioniști, a celor care cunosc în mod sofisticat munca de poliție din teren, oameni care impuneau respect și teamă în rândul infractorilor, poate genera sincope în momentele operative. Acest lucru îl cunoaștem și încercăm remedierea operativă în fiecare situație de criză care apare.

În consecință, am ajuns azi să discutăm de ce șeful Poliției Române a coborât în stradă să rezolve problema, tocmai pentru că în acel moment a fost singura soluție operativă eficientă, pe românește, nu am avut altă soluție care să garanteze succesul operațiunii. Trist, dar adevărat. (în mod concret, chestorul Vasilescu era în concediu timp de 5 zile, a fost rechemat urgent și a rezolvat problema în 5 ore, și oricum șeful Poliției Române nu era la prima lui "excursie în teren" de la preluarea mandatului). În concluzie, chestorul Vasilescu a fost singurul considerat ca având experiența necesară de a coordona operativ, nici nu s-a ascuns, nu a făcut nimic ilegal, acționând după "litera manualului" de tactică polițienească, pe care trebuie să –l cunoască orice polițist. (în plus, după cum ați observat, echipa operativă a știut tot timpul unde sunt camerele de luat vederi).

Alte întrebări la care răspundem aici.

De ce nu am comunicat public aceste elemente până acum? Tocmai pentru că operațiunile de acest gen ale Poliției Române nu pot fi publice decât la finalul investigațiilor. Orice informație care ar fi apărut în spațiul public ar fi putut compromite cercetările. 

De ce nu am comunicat după înmormântare, ci doar în momentul în care au apărut unele imagini? Pentru că operațiunea Poliției nu s-a terminat după înmormântare. 

De ce s-au întâlnit noaptea? Pentru că a fost un element surpriză. S-a ales o oră târzie astfel încât să nu existe posibilitatea ca această informație să fie diseminată rapid la toți cei care si-au anunțat prezența și despre care noi dețineam informații că vor fi prezenți la orele 14.00. 

De ce nu au fost chemați membrii familiei la discuții în sediul Poliției? Pentru că s-ar fi creat un dezavantaj tactic, aceștia putând refuza să se prezinte. (în general, aceste persoane sunt aduse la Poliție cu mandate de aducere!) 

Trebuie să–și dea demisia chestorul Vasilescu? Credem că argumentația prezentată de noi mai sus oferă în mod implicit și răspunsul: șeful Poliției Române și-a făcut datoria în mod eficient, rezolvând o problemă complicată, conform regulilor scrise sau cutumiale ale instituției noastre. 

Vom informa opinia publică despre toate detaliile finale ale acestui caz și promitem transparență totală. În același timp vom devoala în mod operativ și orice gen de manipulare dedicată unor scopuri de destabilizare a activității instituției noastre.

Vă mulțumim pentru atenție și înțelegere!

Sursă: pagina oficială facebook a Poliţiei Române

Nu mai încape nicio îndoială, suntem conduşi de nişte incompetenţi. Te bufneşte râsul când citeşti aceste "clarificări" ce par fi scrie de un adolescent din clasa a VII a.
Voi ce părere aveţi?

• Membru

Aceste postari sunt făcute de o echipa, niste oameni care sunt pe lângă munca de politie, ei fiind totodată si pe lângă realitate. Traiesc in alta lume si de multe ori vor neapărat sa arate la toți acest lucru. 

• Moderator

Îmi vine greu să cred că în situaţia acestei crize de imagine în care se află instituţia şi abordarea unui asemenea subiect, textul nu a fost vizat de şefii cei mari, anterior publicării. 
E puţin spus trist, că nişte oameni de la care există anumite aşteptări să facă asemenea gafe. Chiar aşa, să nu mai existe în România poliţişti care să aibe capacitatea profesională să discute cu interlopii ăia? Mi-e greu să cred! Dacă am ajuns în situaţia în care doar şeful poliţiei din România, ce e o funcţie unică în ţară, să se coboare la nivelul ăsta şi să se participe la asemenea discuţii cu nişte recidivişti ... trebuie să plecăm toţi acasă şi să rezolve el toate problemele. Realizaţi cam cât se umflă în pene acum derbedeii din "clanul" ăla? Mai stau ăia de vorbă cu poliţiştii de rând, când ei au avut acces direct la şeful cel mai mare? Oare aspectele ăstea cine dracu' trebuia să le prevadă?

• Like 1
  • Upvote 2

• Membru

Prima oara când a apărut știrea, n-am crezut, iar filmarea aia e penibila, nici acum cand IGPR ul a confirmat, mie nu-mi arata nimic concret. Dar cu toate astea s-a insistat pt ca cineva din interior a "scăpat" informația și a  garantat ca e adevărat și aici pt mine e o alta buba la fel de mare precum știrea și anume ca ne dam la picioare noi între noi. Cel care a dat informația presei nu a făcut-o din conștiință și moralitate, ci din interese personale și ambiție prosteasca. Ne facem singuri rau, iar sindicatele, în goana după cotizanți și din cauza frustrărilor personale ale unor lideri de sindicat, exploatează astfel de scăpări, aruncând și mai mult cu noroi. Ce treaba au mizeriile astea cu lupta sindicala adevărată, nu știu. La sfârșitul zilei, tot politistul de rand care interacționează cu cetățeanul are de suferit. 

• Moderator

Aşa este, ai dreptate. Ce spui tu se adevereşte. Uite aici cum se implică sindicatele în lupta pentru funcţii de la nivelul DGPMB şi IGPR.

Spoiler

EXCLUSIV Erupe un nou scandal în Poliție! Dumitru Coarnă îl desființează pe un celebru șef: Spor de 50% prin fals și uz de fals

Eugen Dinu, redactor - 28.08.2020

Izbucnește un nou scandal uriaș în Poliția Română! După ce în spațiul public au apărut imagini de la întâlnirea dintre Duduieni și mai mulți grei din Poliție, printre care și inspectorul general Liviu Vasilescu, Dumitru Coarnă lansează acuzații grave la adresa adjunctului Poliției Capitalei, Radu Gavriș.

Coarnă a afirmat, pentru Bugetul.ro, că Gavriș ar fi fost cel care le-a dat jurnaliștilor imaginile respective, el intrând în posesia lor după ce 4 polițiști de la Omoruri le-ar fi ridicat de la o locuință privată, pretinzând că se folosesc de ele în anchetă. Mai mult, Dumitru Coarnă face o dezvăluire explozivă, precizând că fostul șef de la Omoruri este  verificat pentru fals și uz de fals.

Potrivit liderului sindical, Radu Gavriș ar fi întocmit foi colective de prezență prin fals, aplicând un spor de 50% pentru CFL contaminare biologică și/sau cadavre, exhumare. De acest spor ar fi beneficiat atât Gavriș, cât și polițiștii aflați în grațiile sale.

„Sunt sume enorm de mari”

„Domnul Gavriș are două probleme: o dată cu acea percheziție despre care am discutat, când a influențat procurorul și judecătorul de caz să nu emită autorizație de percheziție, în dosarul privind moartea lui Emi Pian și altă problemă extrem de delicată și de penală este că, de circa 10 ani de zile, cu bună știință, a întocmit foi colective de prezență în fals, aplicând un spor pentru CFL (n.r. – cercetare la fața locului) contaminare biologică și/sau cadavre, exhumare unor persoane din cadrul Poliției Capitalei, care nu erau în această situație.

Vorbim de un spor pe bază de pontaj, sporul ăsta se aplică polițistului – fie că-i de la Ordine Publică, fie de la Judiciar, fie de la Rutieră, fie de la Transporturi – când intră într-o procedură de cercetare a locului faptei contaminată sau în raport cu un cadavru, ori exhumare.

Pe perioada în care polițistul se află la fața locului – o oră, două, trei, nouă -, este pontat în foaia colectivă de prezență, în funcție de orele pe care el le petrece acolo. La 8-9 ore, polițistul are un spor.

Domnul Gavriș a aplicat la 168 de ore. A schimbat situația de fapt. El a făcut niște foi colective de prezență, spunând că, în fiecare zi, toți polițiștii pe care i-a agreat el au fost la CFL în zone contaminate și în zone cu cadavre sau exhumări.

Sunt sume enorm de mari, iar polițiștii care lucrau, în realitate, în astfel de zone nu primeau. Spre exemplu, aveam un om spânzurat. Mergea polițistul de la Ordine Publică și intra în contact cu cadavrul la fața locului, venea și domnul Gavriș și nici nu lua contact cu cadavrul. Îl duceau la morgă, îl băgau în sac. El (n.r. – Radu Gavriș) avea 8 ore, iar celălat n-avea nimic. El avea 168 de ore pe lună, prin fals și uz de fals. Cu bună știință a făcut lucrul ăsta.

Să vedem cum o să recupereze aceste sume enorme Statul Român, că unii au primit și pe la pensie aceste sume, provenite din falsuri. Asta e marea problemă a domnului Gavriș.

Sunt tare curios să văd cum o să reacționeze Ministerul, pentru că e faptă penală.

Și ar mai fi un lucru, cu acele imaginini care au apărut în spațiul public. Patru polițiști de la Serviciul Omoruri de la Capitală au ridicat imaginile de la acea locuință privată. Le-au spus oamenilor că e vorba de o anchetă în curs și ei le-au dat la presă”, a declarat, pentru Bugetul.ro, Dumitru Coarnă.

Corpul de Control al lui Marcel Vela îl verifică pe Radu Gavriș

Referitor la sporurile pe care Radu Gavriș și le-ar fi atribuit atât lui, cât și apropiaților săi, Dumitru Coarnă ne-a declarat: „Sunt constatări ale celor de la Financiar și Administrativ. Lucrul e clar, este dovedit, este probat cu înscrisuri. În urmă cu câteva luni a început discuția asta, undeva în februarie, martie 2020.

Am înțeles că se fac verificări, că sunt cei de la Administrativ, cei de la Logistică, e și Corpul de Control al ministrului, care trebuia să constate de mult ceea ce vă spun eu. Este o constatare destul de simplă. Mergi la Financiar, iei statele și vezi clar cine, ce și cum a fost pontat. Dar să vedem ce va decide Corpul de Control. Dacă cei de la Interne nu vor sesiza Parchetul, pentru că e infracțiune, mă gândesc să fac un denunț penal”.

Reamintim că, la ora actuală, Poliția Română se află în centrul unui uriaș scandal, după ce în spațiul public au apărut imagini de la întâlnirea cu liderii clanului Duduianu, care a avut loc înainte de înmormântarea lui Florin Mototolea, zis Emi Pian. Chestorul Liviu Vasilescu a recunoscut faptul că s-a întâlnit cu membrii familiei lui Emi Pian.

Sursa: articol publicat pe www.bugetul.ro

În urmă cu vreo 2 săptămâni am şi postat despre rivalităţile pentru şefia DGPMB-ului