Jump to content

Privatizarea pachetului majoritar la CFR Marfă va fi finalizată până in 2013

hydro314
 Share

Recommended Posts

Nazare: Privatizarea pachetului majoritar la CFR Marfă va fi finalizată până la sfârşitul acestui an.

http://www.rtv.net/n...itul_16544.html

'Ne-am asumat ca până la sfârşitul lui aprilie 2012 să finalizăm procedurile de atribuire a contractului de consultanţă pentru privatizare iar până la sfârşitul acestui an vom avea finalizată şi privatizarea efectivă a pachetului majoritar', a declarat Alexandru Nazare, potrivit unui comunicat al Ministerului Transporturilor, remis Agerpres.

Ministrul Transporturilor a menţionat că pentru CFR Marfă este vitală aprobarea unei scheme de compensare a datoriilor întrucât deja pe exerciţiul financiar de anul trecut compania a devenit viabilă şi ar fi avut profit dacă nu ar fi fost grevată de arierate istorice.

'Privatizarea CFR Marfă este necesară pentru a oferi acestei companii o şansă de salvare, având în vedere nivelul arieratelor din 2007 încoace. În 2010 şi 2011, datorită planului de restructurare şi eficientizare a companiei am reuşit să reducem semnificativ pierderile şi să asigurăm CFR Marfă o şansă la supravieţuire. Dar numai printr-o injecţie de capital substanţială rezultată în urma privatizării pachetului majoritar de 51% din acţiuni vom putea face din CFR Marfă o companie rentabilă, care să nu mai greveze asupra bugetului public şi a banilor din buzunarul fiecărui român', a arătat oficialul citat.

Edited by hydro314
  • Upvote 1
  • Downvote 1

As ruga admin-ul sa-ti faca un topic in care sa pui ce vrei pt ca ai umplut forumul de topicuri noi....ori sa-ti restranga dreptul de a mai face asta

Edited by Pathfinder

ce topicuri am asa de multe: unul cu arafat, cu deszapezirea, cu privatizarea Transelectrica.

un topic despre o companie strategica si cum vor politicienii sa o vanda.

daca s-a ajuns sa vinzi si CFR marfa e de rau augur.

Edited by hydro314

• Membru

Daca prin postarea mea iti spun ca nu ne intereseaza aceste lucruri nu insemna ca e discutata tema!Lasa-ne te rog cu d-astea!

Edited by cipri83