Jump to content
  • 0

Suspendare permis, trecere la nivel cu calea ferata

raiden
 Share

Question

Buna ziua, din neatentie am patit-o si am trecut pe rosu la intersectia cu o cale ferata, mi s-a suspendat permisul pe 90 de zile si am primit si amenda. Am intrebat polititstul care m-a oprit daca e vreo modalitate sa-mi recuperez permisul mai repede si mi-a spus ca se da o testare saptamanala si daca o iau pot face o cerere cu ajutorul careia sa obtin permisul dupa 30 de zile. Bun, m-am mai linistit putin, ajung acasa, ma apuc sa ma documentez putin pe net sa vad ce si cum, dar prea multe nu am inteles, numai informatii contradictorii. Pana la urma vorbesc cu cineva care a patit-o exact ca si mine , din acelasi judet si imi spune ca a fost sa de-a testarea dar ca nu a fost lasat, i-au spus ca in lege scrie ca pentru acest gen de infractiune nu ai voie sa obtii reducerea suspendarii. Eu am citit Regulament de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice si acolo scrie ca:

Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de

suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:

a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;

B) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data

expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;

c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube

materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a

condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;

d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea

la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de

coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune

Dar intr-un alt paragraf al acestei ordonante scrie ca testarea este obligatorie, acuma eu ce sa mai inteleg, trebuie sa dau testarea sau nu, pot obtine reducerea suspendarii sau nu? :?:

1.Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere

care il are in evidenta, la cererea titularului, in urmatoarele cazuri:

a) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata pentru cumul de

puncte;

B) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata ca urmare a

savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce

pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz, a fost majorata cu 30 de zile, daca titularul a

promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;

c) in baza certificatului medico-legal prin care se confirma ca afectiunile medicale care

au determinat declararea persoanei respective ca inapta medical au incetat.

2.Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere

pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, in baza rezolutiei sau, dupa caz,

a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de

sub urmarirea penala ori incetarea urmaririi penale, in baza hotararii judecatoresti ramase

definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de

constatare a contraventiei a fost anulat ori ca urmare a incetarii masurii de siguranta

prevazute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificarile si completarile

ulterioare.

3.Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de catre contravenient se efectueaza de

catre serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, in cazul in care sanctiunea a fost

aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea

dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz, a fost majorata cu 30

de zile.

4.Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta in completarea unui test-grila, ce

contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Este declarata "promovata" persoana care a

formulat raspunsul corect la cel putin 13 intrebari.

5.Contravenientul este obligat sa sustina examenul de verificare a cunoasterii regulilor de

circulatie, in perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii

exercitarii dreptului de a conduce, in zilele stabilite, saptamanal, la nivelul serviciului

politiei rutiere.

6.Prevederile alin. 1.-5. se aplica si in cazul titularului unui permis de conducere

romanesc pentru care, potrivit legii, a fost aplicata sanctiunea contraventionala

complementara a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce de catre o autoritate

competenta straina, ca urmare a savarsirii de catre acesta, pe teritoriul statului respectiv, a

unei fapte pentru care se aplica aceasta sanctiune.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Multumesc Marius, deci sa inteleg ca nu am dreptul sa cer reducerea perioadei sub nici o forma si nici nu trebuie sa dau testarea, tot ce imi ramane de facut e sa astept 3 luni si apoi sa-mi ridic permisul de la Politia Rutiera de la mine din judet?

• 0

nu ai dreptul la reducerea perioadei de suspendare. Daca sustii testarea vei lua permisul la 90 de zile iar daca nu sustii aceasta testare suspendarea va fi de 120 de zile. Ai de ales intre aceste doua veriante. Succes!

• 0

Ca nu am dreptul la reducerea perioadei e clara treaba, dar testul nu trebuie sa-l dau, persoana care a fost exact in aceasi situatie cu mine nu a fost lasata sa dea testul la politia judeteana, si urmeaza peste doua saptamani sa-si ridice permisul dupa expirarea celor 90 de zile, nu stiu de unde ai informatia ca ar trebui sa dau si testul, banuiesc ca legea e clara si se aplica identic in toate judetele tarii.

Si nici faptul ca nu mi se permite reducerea perioadei nu mi se pare deloc ok, adica vitezomanii care pun in pericol viata atator oameni nevinovati pe sosele au dreptul la reducere iar eu nu. Nu mai spun de faptul ca mi-am recunoscut vina iar in 14 ani de cand posed permis de conducere nu am mai savarsit nici o contraventie. Dar na, traim in romanica, unde nimic nu e asa cum ar trebui sa fie.

• 0

Domnule raiden sa inteleg ca hulesti politistii? legile nu sut facute de politisti,ci de parlamentari.Orienteaza-te si tu dupa asa ceva si incearca sa schimbi legea.

Edited by frank
  • Downvote 2

• 0
  • Moderator

raiden, dar daca te lovea trenul si nu mai postai aici pe forum cum era? Tot din cauza legilor? Cica "Am trecut pe rosu la trecerea la nivel cu calea ferata...". Tu ori esti inconstient ori nu stiu ce sa mai zic. Ai dreptate, legea e facuta prost, la o astfel de fapta eu as propune sa se ia permisul pentru un an de zile, ca omori oameni nevinovati cu tine in fruntea lor. Ia vezi, poate iti evoca ceva trairi imaginea asta :

27379.jpg

Edited by Cristi
  • Upvote 1