Jump to content
POLITISTI.ro

Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete.

hydro314
 Share

Recommended Posts

acum nu vreau sa fiu eu carcotasa, dar cum transmit reporterii din casele oamenilor care INCA sunt blocati in case?!!adica poti sa intri in casa,dar nu poti sa mai iesi??? cat despre "hai sa mergem sa-i ajutam", inteleg ajutorul acordat oamenilor care efectiv nu pot sa dea zapada, dar tu sa te duci sa dai la lopata ca sclavul si "taranul" roman la stea la crasma sau soferul de tir sa se inchida in masina si sa te priveasca prin parbriz, mi se pare de-a dreptul umilitor.

Nu cred ca este folosit sensul propriu am expresiei " blocati in case ", mai de graba se refera la faptul ca oamenii nu au acces la utilitatile cotidiene, gen aprovizionarea de la magazine, utilizarea toaletei, etc.

Ajutorul il oferi benevol si neconditionat, din suflet si fara sa iti pese de cei din jur, daca ei apreciaza sau nu...cel putin eu asa procedez. :emo-yessir:

• Moderator

D-ra monica05, te rog lectureaza pe indelete, fara graba, articolul urmator:

http://www.jurnalul.ro/reportaje/inca-un-reportaj-dintr-un-sat-acoperit-de-nameti-604518.htm

Am fost intr-un astfel de sat pe timpul vijeliei si maine voi merge iar in zona, la lopata, nu pentru a-i ajuta pe betivi, ci pe batranii carora apa a inceput sa li se infiltreze in peretii din paianta.

• Upvote 1

Nu betivi ci oameni la necaz, la mare necaz, si care nu vor avea parte de mai bine ci de mai rau cand tonele de zapada se vir topi!

Padure fara uscaturi nu exista! Betivii de care zici , poate ca or exista, dar sunt doi-trei, pe care nu te poti baza nici atunci cand este bine. Dar ce te faci Monica, cu cei care au neaparata nevoie de ajutor? Si sunt asa de multi...!

Haideti totusi sa ne pastram ratiunea si sa nu mai reducem totul la politica..Da,e adevarat ca sunt multi batrani la sate si mai ca mi-au dat lacrimile cand i-am vazut pe unii dar sa fim putin realisti ca sunt destui si intre 16-55 de ani care puteau sa dea cu lopata dar au preferat sa faca parada pe la televizor...Elvis chiar tu ai spus ca unii faceau poze in timp ce tu incercai sa-i ajuti..cam asa s-a intamplat si aici..oricum nu cred ca are rost sa continuam discutiile ci doar sa speram ca nu vor fi inundatii.. :emo-yessir:

Hm! Ma mira "ratiunea" de care dau dovada niste fiinte impresionabile, fragile, care au asa niste avatare gingase! Daca tot facem apel la ratiune, ei trebuiau probabil sa adune si firele de inalta tensiune cazute la pamant ca daca vor electricitate sa puna mana la treaba, nu?

• Upvote 1

• Moderator

A existat un caz într-o localitate (comună sau sat, nu mai rețin) unde surpriză ... preotul de acolo a mobilizat oamenii în putere și s-au apucat de deszăpezire. Culmea e că au reușit fără să fie nevoie de intervenția utilajelor mărețelor firme private ori de stat, care produc profit în țara asta și sunt mână în mână cu administrația locală. Numai că un astfel de caz nu dădea bine, pentru povestea ce ne-au băgat-o pe gât atâtea zile televiziunile obsedate de ”news alert”.

O să mă întrebați probabil pe bună dreptate, care este concluzia? Numai una singură. Televiziunile ne-au transformat în niște gușteri ce așteaptă tot timpul ca alții să facă ceva și în niște bocitori ce sună repede în redacțiile lor pentru a rezolva o problemă, fără a realiza că de fapt nu facem altceva decât să le facem jocurile de manipulare.

Aaa ... și mai e ceva, ce s-a întâmplat ne arată că treaba nu stă deloc așa cum ni se spune de câțiva ani buni, respectiv că firmele private și descentralizarea administrației, nu sunt deloc raiul pe pământ, ci doar niște medii pline de corupție, interese personale ori de grup prin care se jefuiește în mod cât se poate de legal banul public. Așa că tocmai primăreii ăștia mirifici în care românul are o încredere deplină, împreună cu președinții consiliilor locale ori județene și firmele private, cei care produc și nu sunt niște asistați sociali cum sunt bugetarii, sunt cei preocupați de interesul personal și propria imagine, iar interesul cetățeanului este o noțiune abstractă pentru ei.

Dar ce contează ... toată treaba e ca românul să sune la cât mai multe televiziuni.

Cum? Oamenii au pus mana pe lopeti? Nu te cred! Pai nu erau la carciuma? Nu erau niste betivi care astepata "la caldura" sa ii deszapezeasca statul din banii lui, ai statului, adusi de stat de acasa?

laura,raspunsul meu o sa vina defapt cu un citat..atat pentru situatia dezapezirii cat si pentru insinuarile tale cu privire la avatarul meu.."Oamenii sunt atat de preocupati de aparente,incat prea putin le pasa de realitate".

Da, ai dreptate, ma las dusa de aparente. Aparenta e faptul ca socrul meu de-abia azi a reusit sa ajunga la mama lui pentru ca in satul ala nu se poate ajunge cu trenul ca oamenii n-au pus mana pe lopeti sa deszapezeasca utilajul blocat pe sine, care trebuia sa scoata la lumina calea ferata si nici nu au pus mana sa deszapezeasca nenoricirea de drum judetean care si in conditii bune e o aventura sa mergi pe el. Aparentele astea!

Aa, si am uitat: niste betivani nenoeociti!

Edited by lauragrgr

Anamaria o sa avem inundatii la fel cum dupa iarna vine primavara.

Insa este celebra,,iarna nu-i ca vara"..............

Iar romanii l-au votat..... numai betivanii si nenorocitii.

iar o dam in politica. cati dintre voi ati fost sa puneti mana pe lopeti in timpul liber ca sa-i ajutati pe cei care au nevoie???!!!! aveti idee cati s-au dus sa-i ajute pe cei care CHIAR AVEAU NEVOIE si nu s-au laudat sau nu s-au batut cu pumnul in piept ca au facut si au dres??!!! si hai sa nu mai comparam situatia de la inundatii cand nu ai cum sa ii ajuti numai pe unii si pe altii nu, cu situatia de la inzapezire, cand poti f bine sa-i scoti din zapada doar pe aia care au nevoie. si hai sa ne amintim ca oamenii astia care au ramas inzapeziti NU AU ACCES LA ALIMENTE SI FACILITATI, aia de la inundatii pierd tot ce au agonisit.

Edited by monica05

Ai dreptate Monica ,nu se pot compara cele doua situatii.

Sa vezi cand se va topi zapada ce o sa ramana din agoniseala celor inzapeziti.

Oamenii astia care au ramas inzapeziti nu au acces la alimente pentru ca domnul primar trebuia sa curete strada de zapada.

Elvis, nu numai domnul primar trebuia sa curete strada de zapada. Asta tot incerc sa spun. Romanii ,o parte dintre ei, s-au obisnuit cu pomenile si au cam uitat cum sa se ajute intre ei. Danpin a postat un articol f interesant care reflecta exact ce se intampla prin satele afectate.

http://www.jurnalul....meti-604518.htm

Monica eu ca si cetatean sunt responsabil sa-mi curat zapada din fata blocului, strada este a domnului primar Antonie Solomon, care este primarul meu desi eu nu l-am votat.

Edited by Elvis

si daca vecinul tau , care are 100 de ani, probleme de sanatate si nu se poate misca ca sa dea zapada ramane blocat, tu nu te duci sa-l ajuti pt ca e de datoria primarului?

Este putin probabil ca intr-un bloc sa nu fie macar 2-3 oameni care sa poata da zapada din fata blocului.

Ma duc sa-l ajut Monica dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i felicit pe cei care fura banii din bugetul primariei si nu fac nimic.