Jump to content
POLITISTI.ro

Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete.

hydro314
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Realitatea NU este dată de două clipuri de câteva minute filmate și urcate pe youtube. Și eu pot să caut pe youtube și voi găsi o grămadă de clipuri din țări dezvoltate cu nămeți și autostrăzi blocate. Asta nu înseamnă că peste tot se întâmplă ca într-un clip de pe youtube.

Apropo, cu sculele ălea minunate din clipurile japonezilor, chiar credeți că s-ar fi ajuns a doua zi în toate cătunele sau satele din Vrancea ori Buzău? Ați vâzut cu ce viteză astronomică înaintau și japonezii ăia? Cam câte zile le-o fi luat să desfacă acel drum? Doar nu credeți că a doua zi după oprirea ninsorii au terminat! Numai cei ce nu au asistat vreodată acolo în stradă la deszăpezire, se pot lăsa manipulați de propaganda ieftină a televiziunilor.

În privința observației tale, trebuie să te felicit pentru interesul manifestat paiului din ochiul altuia, din moment ce ai găsit un cuvânt scris aiurea într-o mare de câteva mii de posturi. Îți mulțumesc pentru atenția pe care o acorzi acestui aspect în ceea ce mă privește și îmi cer iertare. Poți să mă ierți?

nu asta era intentia mea...pur si simplu te.am "sesizat" intrucat in aproape toate postúrile din topicul acesta l-ai folosit si era cam "deranjant"...imi cer eu iertare pentru balotul de paie din ochii mei si pt paiul tau :emo-yessir:

• Moderator

Nu m-am supărat deloc, doar încercam să vă spun că o poză ”șeruită” pe facebook de câteva sute sau mii de naivi, un clip de pe youtube sau ce vedeți la televizor nu înseamnă că asta e realitatea. Vă lăsați manipulați de ziariștii ăia dobitoci, obsedați de audiență, ce fac spume la gură și urlă ca niște mâțe scăpate dintr-o eutanasiere nereușită, încercând să transmită populației mesajul:”Vedeți, din nou bugetarii nu și-au făcut treaba!!!”.

Nu prea am văzut să fie puși la zid cei cu firmele private, decât niște aluzii voalate și foarte subțiri.

Dacă statul ăsta a plătit bani grei unor privați pentru deszăpezire, de ce televiziunile ăștia private și foarte obiective pun la zid tot autoritățile? Exact asta se întâmplă, la toate televiziunile vezi reportaje în care se spune că: ”autoritățile nu au ajuns în nu mai știu care localitate”, iar românii pun botul și sună la televiziuni să anunțe diverse situații, când tot ei sunt cei care și-au dorit și au făcut posibilă această ”descentralizare”, pentru a nu mai fi legați de autoritățile centrale.

De aceea e superb cum se comportă românul în aceste zile, toată treaba, preocuparea și grija lui este să sune la cât mai multe televiziuni sau să ”șeruiască” poze de pe net însoțite de comentarii penibile de genul: ”fuck the sistem”.

Ps: Pathfinder dacă te deranjează posturile mele ignoră-le

• Upvote 1

Deoarece nu a mai supotat rusinea la care a fost supus de catre noul prim ministru :

Uluitor! Un sătean dintr-o comună buzoiană şi-a curăţat singur zăpada din faţa casei :hmmmt:

un_buzoian_si-a_curatat_singur_zapada.jpg

Moment uluitor într-o comună din Buzău, unde un sătean n-a mai aşteptat intervenţia jandarmilor sau a militarilor şi a decis să îşi rezolve singur problemele. Sub privirile consternate ale vecinilor care se încălzeau la o ţuică fiartă :beer: , Viorel M. a pus mâna pe lopată şi a început să-şi dea singur la o parte zăpada din faţa casei.

„Băi, nebunule, ce faci? Vrei să nu mai vină jandarmii să ne scoată zăpada din curte :slapb: ? Dacă se întâmpă asta din cauza ta, o să-ți blestemi zilele”, l-a ameninţat unul dintre vecini :emo-box: . „Ce faci Viorele, te dai mare că ai lopată de curățat zăpada :angry: ? Fir-ai a dracu' de fițos”, l-a şicanat un altul.

În mod la fel de uluitor, Viorel M. nu şi-a întrerupt activitatea nici măcar în momentul în care o echipă Pro TV a ajuns la faţa locului. „Lasă mă lopata, hai că a venit Proteveul! Hăi să ne plângem de autorităţi, că nu fac nimic ca să ne scape de zăpada asta”, i-a urlat un vecin, însă Viorel şi-a continuat neperturbat activitatea.

Edited by Leonidas67

• Moderator

:doh:

Esti putin confuz azi si o tii numai in offtopic-uri si inversari :blink:

Raspunsul de mai sus cred ca este pentru

http://voxpublica.re...#comment-737073

Cît a durat schimbarea gărzii la Palatul Victoria, prefecţii şi şefii consiliilor judeţene au lăsat deoparte deszăpezirea şi pe ţărani să se descurce cum or şti. Ţara trecea printr-un moment istoric care nu se cuvenea tulburat de zgomotul utilajelor de deszăpezire. De-abia cînd noul premier şi-a intrat în pîine s-au încheiat zilele de reculegere după Guvernul Boc. MRU s-a dus în inspecţie în Vrancea şi-n Buzău şi în loc să-i întrebe pe prefecţi ce păzesc şi pe drumarii judeţeni ce fac, s-a răstit la „leneşii” din satele acoperite de nămeţi că nu ies la zăpadă cu lopata. (Uneori ajung doar cîteva cuvinte ca micimea sufletească a cuiva să iasă la iveală. Noul premier le-a rostit!)

Noul ministru de Interne, Berca, le-a dat autorităţilor locale indicaţia preţioasă să culeagă informaţii din mass media despre ceea ce se întîmplă şi mobilizatorul ordin să se mişte. Ministrul Apărării s-a oferit galanton să-i ajute pe cei blocaţi în zăpadă, numai să-i spună unde să-şi trimită trupele, de parcă acum ar fi aterizat în România

Inchisoare- NU DEMISII.

Inchisoare pentru neglijenta-oamenii sunt disperati dupa 7 zile cu zapada de 3 metri- E DEZASTRU!!!

Si vine un nou cod portocaliu.

Edited by hydro314
  • Upvote 1
  • Downvote 1

S-a privatizat dezapezirea... Buna treaba.

Daca se privatizeaza si spitalele va urma alta calamitate.

Asta e dezastru adus de politicieni.

• Upvote 2
  • Downvote 2

UNDE SUNT UTILAJELE GRELE, UNDE ESTE MOTORINA?

Rusine ministrilor.

Le-a cumparat Becali pe toate , ca sa le faca el treaba, daca ei nu sunt in stare!

• Downvote 1

acum nu vreau sa fiu eu carcotasa, dar cum transmit reporterii din casele oamenilor care INCA sunt blocati in case?!!adica poti sa intri in casa,dar nu poti sa mai iesi??? cat despre "hai sa mergem sa-i ajutam", inteleg ajutorul acordat oamenilor care efectiv nu pot sa dea zapada, dar tu sa te duci sa dai la lopata ca sclavul si "taranul" roman la stea la crasma sau soferul de tir sa se inchida in masina si sa te priveasca prin parbriz, mi se pare de-a dreptul umilitor.

• Upvote 3
  • Downvote 1

Monica vrei sa schimbi locul pentru cateva zile cu taranii aia,,betivani" care stau la crasma?

Crasma satului nu o fi cumva in aceiasi cladire cu magazinul alimentar?

Mai schimba si tu canalul televizorului de pe ,,la B1 ", TVR, ZERO TV etc.

La inceput au fost politistii betivani ..........numiti asa de basitul prin gura lui pezeropa , acum sunt numiti betivani taranii prin gura unuia care nu arata a betivan, nu prea il ajuta fata pe ,,donul" toader, cred ca nu pune patru cuburi pune decat trei.

Nu ar fi nicio problema daca cei mai sus amintiti nu ar fi prieteni cu Jack si Daniel.

Ma intreb oare cand o sa-i faca betivani pe martorii lui Iehova sau pe antialcoolici.

Edited by Elvis
  • Upvote 2
  • Downvote 1

• Moderator

Elvis, sa intelegem ca tie ti se pare normal ca domnul cetatean sa stea la crasma si doar sa supravegheze cum autoritatile ii dezapezesc curtea si imprejurimile casei?

• Upvote 2

Marius nu mi-au placut niciodata generalizarile.

Toti sunt ,toti fac, toti dreg.

Dar daca ai 80 de ani sigur nu poti sa dai la lopata, daca esti bolnav precum babuta aia oarba care a spus citez,,m-a uitat Dumnezeu" este mai greu cu nametii.

Chiar toti satenii sa fie betivani si nenorociti?

Chiar toti aia 80 de morti ori fi murit din cauza alcoolului?

Edited by Elvis

aici nu discutam despre obiceiurile "capetenilor luminate". vorbeam strict despre deszapezire si "obiceiurile" locale. asa cum am mai zis si repet NU MA REFER LA CEI CARE EFECTIV NU POT DA ZAPADA DIN DIFERITE MOTIVE. nu cred ca crasma satului este in aceasi cladire cu magazinul alimentar,si daca se intampla sa fie nu cred ca a iesit careva ametit dupa ce si-a cumparat numai de mancare. si culmea reporterul care transmitea din casa unui om blocat in zapada nu era nici de la B1, TVR, ZERO TV, ETC.

Monica cel putin in comuna parintilor mei crasma este in aceiasi cladire cu magazinul alimentar.

Si este o comuna destul de mare.

Eu sincer credeam ca taxele si impozitele pe care le platesc sunt destul de mari ca sa ajunga si pentru dezapezire.

Poate satenii aia nu si-au platit taxele si trebuie lasati sa moara.

Ca sunt si oameni care mai trag la casma pentru o tuica nu te contrazic, dar din cauza lor trebuie tot satul lasat sa moara?

Edited by Elvis
  • Upvote 1

am afirmat eu ca trebuie sa moara tot satul?! si de cate ori au cumparat parintii tai de mancare si au iesit beti din magazinul alimentar??!!!!

Edited by monica05

Monica ai bunici la tara?

Daca da, suna si vezi cum se simt.

Si intreaba daca domnul primar pe care l-au ales le-a dezapezit drumul nu casa............

elvis vad ca vrei sa te certi si nu ai cu cine. tu ori nu intelegi ce am scris eu ori nu citesti pana la capat. am bunici la tara, culmea sunt ok si dau din maini la lopada nu stau la crasma, si nici nu sunt beti la ora asta.

• Upvote 1
  • Downvote 1

sincer iti spun ca aia care sunt prin crasme in timp ce militarii dau la lopeti. dpmdv, ar trebui lasati sub zapada pana in primavara. asta e punctul meu de vedere.

• Upvote 2
  • Downvote 2

Aici nu suntem de aceiasi parere, pana la urma asa betivani cum sunt merita sa fie salvati.

Si ti-o spune unul care nu bea alcool decat foarte, foarte rar.

Monica esti foarte suparata, insa supararea ta nu este canalizata cum trebuie.

O sa-ti povestesc o intamplare adevarata.

Cu cativa ani in urma atunci cand inundatiile au facut prapad in judetul Dolj, impreuna cu cativa colegi am fost trimisi sa-i ajutam pe cei care consolidau digul din localitataea Bistret.

Mai exact arucam saci de nisip si pietris din elicopter deoarece nu exista alta posibilitate, iar cei de pe dig ii asezau in calea apelor.

Atunci cand noi incercam sa facem in asa fel incat apa sa nu le ia casele, erau sateni care munceau cot la cot cu noi si unii care stateau pe marginea santului si ne faceau fotografii.

Ce-ar fi trebuit sa coboram din elicopter si sa refuzam sa mai muncim, sa dam la lopata cum spui tu, pentru cativa nenorociti si betivani?

Eu prefer sa cred ca inca sunt om si nu mi-am pierdut aceasta calitate, iar daca unii sunt la un nivel de primata nu trebuie sa le urmez exemplu.

Pentru ca asta este diferenta dintre oameni si animale.

Edited by Elvis