Jump to content
POLITISTI.ro

Probleme cu locatari chiriasi

mariusraus

Recommended Posts

Buna ziua,

In blocul in care locuiesc s-a schimbat recent comitetul executiv. In urma alegerilor, am ajuns sa fac parte din acest comitet.

Comitetul executiv are un grup de discutii pe WhatsApp. In cadrul unei discutii pe acest grup, unul dintre membrii a afirmat ca un chirias din bloc ar avea salon de masaj erotic in apartamentele inchiriate.

Am intrebat daca are dovezi, a mentionat ca nu are. A adaugat ca l-a tras de limba pe chirias si acesta i-ar fi spus ca are 3 apartamente inchiriate in imobil. Problema acestui membru de comitet este ca asa-zisii clienti ai unui asa-zis salon de masaj erotic pot cauza probleme in bloc. De exemplu: sotia sa se teme sa mearga cu liftul (locuieste la etajul 9) stiind ca s-ar putea sa ajunga sa urce in lift un potential client al asa-zisului salon de masaj erotic si s-ar putea sa pateasca ceva.  

Ne-a cerut tuturor membrilor comitetului sa ne organizam si sa ii facem, pe rand, cat o plangere la politie. Saptamanal, pentru inceput. A mentionat ca detine apartamente si in alt bloc si ca acolo a scapat de un chirias tot asa, convingandu-i pe ceilalti membrii ai comitetului executiv din acel bloc sa depuna pe rand, saptamanal, cate o plangere la politie.

I-am cerut sa aduca dovezi ca intr-adevar chiriasul are un salon de masaj erotic, iar daca este asa, sa incerce sa rezolve pe cale amiabila asa-zisa problema. Nu a adus dovezi si a incercat sa rada de "simtul meu de dreptate".

Am familie si nu mi-as face dusmani degeaba.

Am intrebat ce motiv as putea invoca pentru a chema politia, mai ales ca apartamentul meu nu este in apropierea vreunuia dintre apartamentele inchiriate de acel om. A raspuns ca motive se gasesc.

Este legal ca un proprietar sa se foloseasca de politie pentru a-i hartui pe ceilalti proprietari sau pe chiriasii acestora in felul in care doreste acest domn sa procedeze ?

Va multumesc.

• Moderator

@anamgn daca situatia este reala iar plangerile sunt intemeiate (hartuirea vecinilor de catre clienti, tulburarea ordinii publice, activitate fara autorizatie etc), atunci autoritatile sunt obligate sa reactioneze, independent de modul in care se transmit plangerile (saptamanal, zilnic, lunar etc)

Daca este doar o metoda a locatarilor/comitetului de bloc de a scapa de un colocatar pentru ca nu se incadreaza in "standarele de moralitate" ale asociatiei de proprietari, atunci va puteti astepta la repercursiuni legale!

Edited by CITADELA