Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Probleme cu locatari chiriasi

mariusraus
 Share

Question

As dori sa stiu daca un chirias trebuie sa aibe viza flotant. Am probleme cu un propietar care tot inchiriaza fara contract de inchiriere la ANAF (a spus-o chiar el) si aduce tot felul de ciudati. Inainte au fost niste drigati iar acum avem 2-3 tinere care fac zgomote si se hlizesc pana la 2 noaptea, pleac si vin la 5 dimineata. Am incercat amiabil sa rezolv problema dar de 4 luni nici o schimbare si am si copil mic de 2,5 ani.

Ce se poate face in acest caz, chiriasi fara contract, fara vize de flotant.

Multumesc

Recommended Posts

• 0

Dragos eu locuiesc intr-un bloc unde anumiti locatari nu mai pot de ce spune legea.

Si crede-ma ca nu prea merge sa-i rogi frumos.

Eu vorbesc si cred ca Luma a inteles, despre locatarii ,,ambitiosi".

Daca mie mi se sparge o teava in casa nu stau sa-mi bata vecinul in usa, mi-o repar imediat.

Daca nu stiu, chem un instalator sa gaseasca si sa remedieze defectiunea.

Nu stau luni de zile sa imi inund vecinii.

Edited by Elvis

• 0
  • Moderator

Prevederea legală la care face referire drAGO5, se referă și la situația în care se sparge o țeavă, iar proprietarul este plecat în concediu. Atunci administratorul poate sparge ușa pentru a opri prăpădul. Dar la fel de bine are dreptul să intre cu un instalator și în cazul celor ambițioși.

• 0

Exact,Catalin ai sesizat perfect, insa sunt anumiti administratori si presedinti de asociatii care nu-si asuma responsabilitatea si ii trimit pe cetateni tot la politie. Parca noi am avea alte drepturi si putem viola proprietatile oamenilor dupa bunul plac. Pentru acest lucru este bine cand exista astfel de probleme sa-i dai cetateanului reglementarea legala si sa mearga la cel pe care il plateste sa-si faca treaba. Daca nu vrea se poate intoarce impotriva acestuia pentru abuz in serviciu.

• 0

drAGO5, ceea ce spui este valabil in cazul cand esti inscris intr-o asociatie de locatari , unde exista un administrator, sau este valabil si acolo unde nu exista ?

Sa-ti dau un exemplu, in zona ( oras ) unde lucrez eu, nu stiu daca exista 2 - 3 asociatii de locatari, unde sunt inscrise cate 2- 3 imobile ( blocuri ), asta acum de cand cu ajutorul de la stat pentru lucrari de izolare termica exterioara, in care era o conditie sa fi inscris intr-o asociatie . Asta inseamna cca 5 % din totalul de imobile ( blocuri ) din oras . Nici blocul in care locuiesc nu este inscris intr-o asociatie, nu avem administrator.

In acest caz, intr-o situatie similara celei de mai sus cui ma adresez ?

Edited by Eduard

• 0

Eduard, nu stiu unde locuiesti tu, insa primaria locala avea obligatia sa faca demersurile legale si sa-i sprijine(oblige) pe proprietarii de apartamente din imobile comune sa infiinteze asociatiile de proprietari cu personalitate juridica. Daca nu sunt infiintate, se merge pe Legea 114/1996 rep., insa obligatiile sunt cam aceleasi. In cazuri de natura celor discutate mai sus, se procedeaza la fel.De retinut ca orice litigii pe aceasta tema sunt de competenta instantei de judecata ,nu a politiei.Ramane in aceasta situatie problema patrunderii intr-un imobil,care nu este reglementata, dar se aplica in cazuri de urgenta, fiind un "caz fortuit" si nu se considera violare de domiciliu.

DispoziŃii tranzitorii si finale

ART. 61- Legea 114/1996

Orice litigiu în legătură cu aplicarea prevederilor prezentei legi se solunionează de

către instannele judecătoresti.

• 0

Corect la faza cu instantele ! ...Cunosc acest lucru, din acest motiv i-am spus sa-i sperie cu copia xerox , poate le vine mintea la cap !

Totusi, imi place ca ai citit legea pana la cap . Respect ! :good:

Locuiesc intr-un oras unde pe primar il doare in ... buzunare ! ( )

PS - Te-am intrebat din experienta. Acum 4-5 ani cand am avut caz asemanator ( nu exista asociatie de locatari, respectiv administrator ), pe la etajul II s-a spart o conducta de apa si propietarul era plecat in concediu in Ungaria . Am luat legatura cu cei de la regia de apa, impreuna si cu ceva martori am spart usa , am facut un proces verbal dupa care am refacut incuietorile si sigilat locuinta. Alta cale nu era. Toti au venit la politie !

• 0

Eduard este foarte corect cum ai procedat si sa stii ca si in prezent avem astfel de interventii, tocmai pentru ca anumiti presedinti si administratori nu-si asuma responsabilitatea de a intra intr-un imobil. Toti proprietarii de imobile au inteles situatia si chiar ne-au multumit pentru ceea ce am facut. Erau si ei constienti ca prejudiciul ar fii fost mult mai mare daca nu interveneam si aveau mai mult de platit. Cetatenii cunosc un singur lucru : cand nu gasesc nicaieri intelegere, merg la politie , indiferent de caz. Pentru asta eram si considerati " moasa comunala". Apropos de moasa comunala, am avut un coleg care a ajutat la o nastere in sediul politiei . Insa cred eu, ca ar trebui sa fim mult mai respectati pentru ceea ce facem. Ajutorul primit din partea politistilor este recunoscut doar de cei care au avut calitatea de victima si cazul lor a fost rezolvat pozitiv. La acestia se adauga cei care au aflat despre astfel de cazuri. In rest, multi sunt mai retinuti in aprecieri. :good:

• Upvote 1

• 0

Buna seara. Imi cer scuze anticipat daca din greseala postez in topicul nepotrivit, dar am o nelamurire. M-am mutat recent cu logodnicul in Bucuresti, sector 5, intrucat el s-a angajat aici si locuim in garsoniera unor cunostiinte care au fost destul de amabile sa ne puna la dispozitie acest imobil. Prin urmare, practic, nu exista nici un contract de inchiriere. In aceste conditii, ce pasi ar trebui sa urmam pentru obtinerea unei vize de flotant? Am vazut ca se cere contractul de inchiriere si prezenta inchiriatorului in astfel de situatii, doar ca noi nu ne incadram in aceasta categorie.

• 0

Este suficient sa va prezentati impreuna cu proprietarul imobilului si cu actul de proprietate, la sediul Serviciului Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor, unde completati cate o cerere prin care solicitati inscrierea vizei de resedinta in actul de identitate , iar proprietarul spatiului va semna o declaratie prin care face precizarea ca este de acord sa va ia in spatiu.Viza de resedinta are valabilitate de maxim un an.

• Upvote 2

• 0

Va puteti adresa la Politia comunitara care are un departament care se numeste Politia comunitara a disciplinei in constructii, in urma sesizarii dvs. ei trebuie sa vina sa constate situatia prezenta si daca reparatiile nu s-au facut au obligatia sa il gaseasca pe proprietar.Va urez succes si multa bafta ca sa puteti sa va rezolvati problema.

• Downvote 3

• 0
  • Membru

Politia Comunitara a Disciplinei in Constructii?!

Sa-mi dau doua palme. Initial am crezut ca-i vorba de un departament din cadru NASA.

• 0

Buna ziua.

As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva despre legalitatea urmatoarei situatii:

Am facut o petitie impotriva unor vecini chiriasi ce stau in apartamentul de la etajul superior pentru ca acestia deranjeaza prin zgomote in timpul noptii si nu numai.

Aceste persoane la data la care am facut plangerea nu aveau forme legale de sedere respectiv viza de flotant.

La data la care au fost cautati de agentul ce s-a ocupat de plangere nu au fost acasa, insa au aflat de la vecini si pana la data audierii si-au facut viza de flotant si contract de comodat (despre acest contract de comodat ce parereaveti-sa eludeze sumele ce le datoreaza statului din chirie), ca eu sa primesc raspuns prin posta cum ca acestia locuiesc legal.

Sa ma lamureasca cineva va rog daca este legal asa ceva sau agentul care s-a ocupat de caz i-a favorizat, din moment ce ei au aflat ca vor fi audiati, doar nu erau prosti sa nu isi faca actele.

• 0

Din 2014 locuiesc, conform contractului cu firma de cablu/internet pe numele unuia din chiriasi. Considerati deci ca au fost favorizati? Este legal sa iti faci acte IN TIMPUL ANCHETEI?

• 0
  • Moderator

Faptul că o personă nu solicită înscrierea vizei de flotat se sancţionează cu cel mult o amărâtă de amendă (în general se aplică un avertisment/o avertizare), nu e nicio mare ilegalitate. În consecinţă, nu se poate discuta despte "anchete" în astfel de situaţii, ci de nişte simple verificări. În plus, legislaţia nu stabileşte restricţii cu privire la când şi în ce situaţii cetăţeanul poate ori nu mai poate solicita înscrierea vizei de flotant.
Sfatul meu e să renunţi la aceste scenarii conspiraționiste ce sunt departe de realitate.

• 0

Si evaziunea fiscala este un "scenariu cosnpirationist"? Ne mai facem bine ca natie vreodata? Sau favorizam furtul si tragem la raspundere pe cei care se opun si care mai sunt si afectati direct? "Corb la corb nu-si scoate ochii".

• 0

Va rog ajutatima cu un sfat. M-am mutat in chirie si fostii chiriasi vor sa ma dea afara pe motiv ca au contract la primarie sa ma pot da afara cand vor. Sotu a semnat un act la proprietari si atat. Deci ce se poate face? Au dreptu sa faca asta fostii chiriasi, sa ma dea afara?

• 0

Buna seara! Am mare nevoie de niste lamuriri din partea dvs! Locuim intr-un bloc cu 16 apartamente, apartamentul 2 este proprietatea noastra. Mai sunt 2 proprietari care detin propriile apartamente, iar un cuplu a cumparat celelalte 12. Acestea le inchiriaza in regim hotelier (fara acte) sau in regim de bordel: prostituate la care vin zi-noapte “clienti”. Langa noi a inchiriat unor rromi, iar azi a fost Politia si DSP- unul e in autoizolare si suspect COVID. Daca incercam sa stam de vorba cu proprietarii, au ajuns la amenintari ca nu ii vrem dusmani, ca nu vor plati apa la apartamente si ne lasa fara apa, caldura etc. Galagie si noaptea si ziua... Ei primesc de la Apa si Termoficare cheltuielile ( nu au dorit sa facem Asociatie de locatari) si cat imi cer atat le dau😢Avem o fetita de un an si 10 luni, apartamentul e luat prin credit ipotecar si chiar nu stiu ce posibilitati legale avem! Am si mesajul scris in care doamna imi comunica sa nu imi doresc sa fim dusmani. Trebuie sa existe o lege si pentru noi, si pentru astfel de oameni! Va rog sa imi spuneti ce pot face, unde sa merg? Va multumesc din suflet!