Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Politia Comunitara poate inlocui Politia rurala?

GSPI
 Share

Question

Eu ca on nu inteleg rostrul politiei rurale sau cum o mai numi acuma nu stiu sa faca nimica si nici nu fac nimica asteapta sa vina cei de la rutiera sau alte unitai ale politiei .

Se platesc 3-4 politisti cu salari in jur 1800 - 2000 lei lunar . Cand un poltist comunitar acuma zis local are salar in jur de 1000lei si face aceias treaba ca celalat :D .

Cu ocazia asta ar fi mai multi politisti in orase si in zonele unde ii minus de personal

Edited by Administrator
Editare titlu in conformitate cu subiectul discutat in acest topic.

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Ai ai ai...lasa-ti-i ma pe politistii comunitari sa ia in primire posturile de politie si pe mine, prostul de politist de la politia rurala, care nu am niciun rost in comuna, sa ma trimita in oras la frecat bastonul...doamne ce rau ar fi pentru mine... :ner:

• 0

Pai normal, daca nu stiu unde au urechile, cum sa stie cate au?! :doh:

Cum sa ne poata inlocui comunitarii cand ei abia stiu sa scrie?

Doamne, ce au ajuns cate unii sa mai viseze! :ner:

• 0
  • Moderator

Unii abia stiu sa scrie iar altii abia stiu sa citeasca !

Domnule, parerea mea e ca greseala s-a efectuat in momentul in care le-au schimbat denumirea din gardieni publici in POLITISTI comunitari si am scris exact cum scriu ei pe dube. Ma rog, acest mic artificiu care, repet, mi se pare o greseala enorma, le-au deschis unora dintre ei, de fapt majoritatii, incepand cu primarul care ii conduce pana la sefii de serviciu si agentii lor aia cu sori in piept sau ce mai au, unele sinapse dintre alea pe care le mai au functionale in afara de cele din sistemul nervos neuro-vegetativ, facandu-i sa se creada politisti. Si cum acesti wannabe-isti nu stiu cum sa faca aceasta munca, recurg la subterfugii cum ar mancatul de dorsala al adevaratilor politisti, visatul cu ochii deschisi la mutarea in locul politistilor de la rurala si asa mai departe.

UN MESAJ pentru COMUNITARUL care a initiat acest topic! Lucrez la un post de politie de patru ani de zile si sunt sictirit in fiecare zi cand vad cum indivizi ca tine care nu stiu pentru ce s-a inventat virgula si cratima ma critica pe mine si pe colegii mei. In momentul in care vei invata macar sa vorbesti romaneste, atunci sa ai macar pretentia de a ridica nasul sa discuti cu noi. Pana atunci, stai in banca ta si nu vorbii despre lucruri despre care nu ai nici cea mai vaga idee. Joaca Counter-strike, de partea Counterilor si iti rezolvi visele marete. Sa ai o zi placuta. Lol..auzi , politistii lui peste. VOI SUNTETI GARDIENI. NIMIC MAI MULT. Traducere : Paznici ai statului. Adio!

Edited by Kmcoio

• 0

Varianta corecta:

Ideea era, in momentul cand se va vota legea politiei locale, unii primari vor infiinta politia locala in sate, unii deja au infiintat politia comunitara, viitoare locala. Politia Locala se va calca in picioare cu politia romana, viitoare nationala in anumite domenii cum ar fi ordinea publica, circulatia, etc.In acele sate, politia sa se retraga si sa lase loc politiei locale. In modul acesta economiseste bani si resurse umane pentru ca, nici in acest moment nu poate asigura serviciu de permanenta.

Pe bune acum, invata sa scrii. Ce naiba, doar nu esti la clasa I. :mellow:

Bravo Miadry! Mi-ai luat vorbele din gura! Am fost in acelasi gand! Adevarul e ca unii chiar sunt de belea ... :emo-yessir:

• 0

Pentru foarte multi politistii bravi cum sunt ... marea majoritate ar trebui sa stiti ca Politia Comunitara nu este una si aceeasi cu Politia Rurala Politia rurala fiind o structura care apartine Ministerului de interne pe cand Politia Comunitara este o structura total diferita care apartine de fiecare primarie a localitatii unde a fost infintata.Politia Comunitara s-a infintat si functioneaza in baza unei legi ordinare ( legea 371/ 2005 ).

Pentru cei care nu cunoasteti politisti astia comunitari nu sunt chiar asa de " rasi " cum ii cred cei de la Politia Romana sau ca sunt analfabeti sau mai ... cum sunt ei numiti, sunt printre ei oameni care sunt absolveti de studii superioare de lunga durata ( drept sau administratie publica ), pe cand agentii din politia romana provin din fosti lucratori in fabrici sau si mai rau ciobani, agricultori etc, cooptati in structuri de regimul comunist

Locuiesc intr-un oras cei drept cam mare fiind al doilea oras din judet , in acest oras 24 de ore din 24 nu vezi un politist roman pe strada ... vezi doar politistii comunitari indiferent unde , daca apelezi numarul de urgenta 112 si speri sa iti vina POLITIA, ai mari surprize pentru ca iti vin tot politistii comunitari

- cand e vorba de un infractor tot politistii comunitari il prind .... etc, etc

intrebarea mea pentru distinsii lucratori din cadrul Politiei Romane " Cine are merite ... cel care il prinde sau cel care face actele premergatoare pentru trimiterea in judecata ? " asta legat de un infractor

Daca aveti nelamuriri scrieti si va raspund ...

• 0

Pentru cei care nu cunoasteti politisti astia comunitari nu sunt chiar asa de " rasi " cum ii cred cei de la Politia Romana sau ca sunt analfabeti sau mai ... cum sunt ei numiti, sunt printre ei oameni care sunt absolveti de studii superioare de lunga durata ( drept sau administratie publica ), pe cand agentii din politia romana provin din fosti lucratori in fabrici sau si mai rau ciobani, agricultori etc, cooptati in structuri de regimul comunist

Domnu' angajat al primariei, cand incepi cu elucubratii din acestea nu inteleg de ce mai vrei sa ti se ofere respect si nici nu-mi dau seama cum crezi tu ca prin astfel de atitudini vei putea face ceva pentru "politia" comunitara.

Edited by Sony

• 0
  • Moderator

Ervas,

De unde ai scos aberatiile astea? Ce ai scris in postul de mai sus, sunt povesti care se petrec numai in mintea voastra.

Din cauza acestor vise, nu reusiti sa depasiti statutul de "wanna be".

Continuua sa visezi ... :lol:

• 0

daca apelezi numarul de urgenta 112 si speri sa iti vina POLITIA, ai mari surprize pentru ca iti vin tot politistii comunitari

- cand e vorba de un infractor tot politistii comunitari il prind .... etc, etc

intrebarea mea pentru distinsii lucratori din cadrul Politiei Romane " Cine are merite ... cel care il prinde sau cel care face actele premergatoare pentru trimiterea in judecata ? " asta legat de un infractor

Daca aveti nelamuriri scrieti si va raspund ...

Da, se vede ... ca aici :ner:

P.S. Pe siteul ProTV, s-a spus mai pe larg cum politistul agentul comunitar s-a baricadat in "cusca" pe care scria mare "Politia" Comunitara. Halal!

• 0

pentru Marius

eu nu sunt politist comunitar eu am alta functie si lucrez cu ambele structuri

Foarte rar in localitatea unde lucrez intalnesc un proces verbal de constatare la fata locului in care sa nu fie trecut si un echipaj de Politie Comunitara, de regula Politia Comunitara preda infractorul Politiei romane pe baza unui proces verbal care ulterior se ataseaza la dosar ... e va spun sincer ca intalnesc foarte multe astfel de procese verbale de predare primire a infractorului

Domnu' angajat al primariei, cand incepi cu elucubratii din acestea nu inteleg de ce mai vrei sa ti se ofere respect si nici nu-mi dau seama cum crezi tu ca prin astfel de atitudini vei putea face ceva pentru "politia" comunitara.

Asa cum am mai spus nu sunt angajat al Primariei Domnule Subinspector eu am o functie care imi permite sa lucrez cu ambele structuri si cu Politia Romana si cu Politia Comunitara ... dar v-am spus sincer o parte din lucratorii Politiei Romane din orasul unde locuiesc au lucrat in intreprinderi, in agricultura sau au fost ciobani in vremea regimului comunist ... si acuma sunt mari politisti ... toata stima pentru POLITISTUL iesit din scoala si care a invatat pe rupte cam cu ce se mananca meseria asta ...

Da, se vede ... ca aici :ner:

P.S. Pe siteul ProTV, s-a spus mai pe larg cum politistul agentul comunitar s-a baricadat in "cusca" pe care scria mare "Politia" Comunitara. Halal!

Nu stiu la ce va referiti Dumneavoastra dar si in Politia Comunitara exista ... oameni care nu au ce cauta ... asa cum exista si in Politia Romana si sunt tinuti acolo de pilele si relatiile pe care le au pe la primarie

• 0
  • Moderator

Sony,

omu' ne spune ca studiile comunitarilor sunt superioare politistilor adevarati. :ner:

Mai povesteste aici, de parca sta de vorba cu vecinii sai de bloc, cum intervin comunitarii la apelurile de urgenta 112.

Daca nu stie, il anuntam acum ca Politia Comunitara nu are dispecerate conectate la Sistemul National Unic pentru Apeluri de Urgenta.

Scrie foarte clar:

Sistemul asigură cooperarea între agenţiile specializate de intervenţie ale Poliţiei, Pompierilor, Ambulanţei, SMURD şi Jandarmeriei care au obligaţia de a asigura intervenţia la urgenţe.

Sursa: Site-ul SNUAU

pentru Marius

eu nu sunt politist comunitar eu am alta functie si lucrez cu ambele structuri

Serios?!? :D

Da-mi voie sa ma indoiesc de sinceritatea ta.

Dupa postarile tale, oricine isi poate da seama ca esti comunitar.

Apropo, mai studiaza Ordonanta Guvernului 2/2001, intrucat ai mari lacune in pregatirea profesionala, dovedite prin ce ai postat aici:

• 0

v-am spus sincer o parte din lucratorii Politiei Romane din orasul unde locuiesc au lucrat in intreprinderi, in agricultura sau au fost ciobani in vremea regimului comunist ... si acuma sunt mari politisti .....

Tot nu intelegi ...

Cat despre adresare, foloseste pseudonimul cu care sunt inregistrat pe acest forum. ;)

• 0

Ervas,

De unde ai scos aberatiile astea? Ce ai scris in postul de mai sus, sunt povesti care se petrec numai in mintea voastra.

Din cauza acestor vise, nu reusiti sa depasiti statutul de "wanna be".

Continuua sa visezi ... :lol:

Care sunt aberatiile ? ... ceea ce am spus eu e un caz concret si se ... pot verifica

Tot nu intelegi ...

Cat despre adresare, foloseste pseudonimul cu care sunt inregistrat pe acest forum. ;)

am folosit denumirea aceea ca un raspuns acid la " Domnule angajat al primariei " :)

• 0

Aberatiile? Ai citit ce ti-a scris Marius, in ultimul post?

am folosit denumirea aceea ca un raspuns acid la " Domnule angajat al primariei "

Ok, daca te nemultumeste "statutul" de angajat al primariei, atunci presupun ca nu te supara denumirea de agent comunitar, in fond ceea ce esti. Ca pana sa ajungi politist ... "Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor." ;)

Edited by Sony

• 0
  • Moderator

Alt comunitar „intelijent” ce dorește „să ne pună puțin la punct”! :doh:

[...] sunt printre ei oameni care sunt absolveti de studii superioare de lunga durata ( drept sau administratie publica ), pe cand agentii din politia romana provin din fosti lucratori in fabrici sau si mai rau ciobani, agricultori etc, cooptati in structuri de regimul comunist [...]

Reține următorul aspect, dacă or exista și câțiva comunitari absolvenți de drept, nu are nicio relevanță, nu le folosește la nimic. Pentru că oricum nu aveți competențe de cercetare penală, e doar pentru palmaresul din CV.

În al doilea rând, pentru liniștea ta personală, ar fi bine dacă ai face un calcul sumar, având în vedere că recrutarea personalului în Poliția Română nu se mai face cum spui tu de peste 15 ani, iar dacă mai iei în calcul și anii pe care legea din acele vremuri îi prevedea să-i aibă lucrați ... ai să ai o mică surpriză. Vei constata că cei care au apucat să și vremurile miliției au cam dispărut din Poliția Română, pe cale „naturală”, adică mai pe înțelesul tău așa, prin pensionări la termen sau pensionările anticipate ce s-au practicat în ultimii zece ani.

[...]" Cine are merite ... cel care il prinde sau cel care face actele premergatoare pentru trimiterea in judecata ? " asta legat de un infractor

Daca aveti nelamuriri scrieti si va raspund ... [...]

Poți să prinzi o sută de infractori pe zi, dacă niciunul nu intră la răcoare, este egal cu zero. Pentru a documenta și a transforma în dovezi activitatea infracțională a unui individ trebuie să-ți pui mintea la contribuție, nu doar să fugi repede și mult, pentru că în viața reală, condamnarea unui infractor nu presupune doar ceva similar jocului copilăresc „de-a v-ați ascunselea”.

Asta e diferența între polițiștii reali și voi, un polițist trebuie să mai și poată folosi materia cenușie, nu numai să alerge bine și mult. În plus trebuie să știi că o facultate nu te face mai deștept (mai ales facultățile de le faceți voi în ziua de azi), ci doar îți poate mări bagajul de cunoștințe. Problema este că dacă nu ai unde să le folosești, rămâne doar pentru palmares, iar cu timpul dispare tot ce ai acumulat cu ocazia studiilor de lungă durată.

PS: Acum când ne-ai spus că ești un comunitar cu facultate de drept, îmi explic și întrebarea pe care ai postat-o în topicul Chiar mă îngrijora gândul că un polițist adevărat îți pune astfel de întrebări elementare. Dar acum m-am liniștit.

Multe „succesuri” îți doresc! :naughty:

• 0

Aberatiile? Ai citit ce ti-a scris Marius, in ultimul post?

Ok, daca te nemultumeste "statutul" de angajat al primariei, atunci presupun ca nu te supara denumirea de agent comunitar, in fond ceea ce esti. Ca pana sa ajungi politist ... "Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor." ;)

Offff .... :)) sunt angajat in Ministerul Jistitiei

Alt comunitar „intelijent” ce dorește „să ne pună puțin la punct”! :doh:

Reține următorul aspect, dacă or exista și câțiva comunitari absolvenți de drept, nu are nicio relevanță, nu le folosește la nimic. Pentru că oricum nu aveți competențe de cercetare penală, e doar pentru palmaresul din CV.

În al doilea rând, pentru liniștea ta personală, ar fi bine dacă ai face un calcul sumar, având în vedere că recrutarea personalului în Poliția Română nu se mai face cum spui tu de peste 15 ani, iar dacă mai iei în calcul și anii pe care legea din acele vremuri îi prevedea să-i aibă lucrați ... ai să ai o mică surpriză. Vei constata că cei care au apucat să și vremurile miliției au cam dispărut din Poliția Română, pe cale „naturală”, adică mai pe înțelesul tău așa, prin pensionări la termen sau pensionările anticipate ce s-au practicat în ultimii zece ani.

Poți să prinzi o sută de infractori pe zi, dacă niciunul nu intră la răcoare, este egal cu zero. Pentru a documenta și a transforma în dovezi activitatea infracțională a unui individ trebuie să-ți pui mintea la contribuție, nu doar să fugi repede și mult, pentru că în viața reală, condamnarea unui infractor nu presupune doar ceva similar jocului copilăresc „de-a v-ați ascunselea”.

Asta e diferența între polițiștii reali și voi, un polițist trebuie să mai și poată folosi materia cenușie, nu numai să alerge bine și mult. În plus trebuie să știi că o facultate nu te face mai deștept (mai ales facultățile de le faceți voi în ziua de azi), ci doar îți poate mări bagajul de cunoștințe. Problema este că dacă nu ai unde să le folosești, rămâne doar pentru palmares.

PS: Acum când ne-ai spus că ești un comunitar cu facultate de drept, îmi explic și întrebarea pe care ai postat-o în topicul Chiar mă îngrijora gândul că un polițist adevărat îți pune astfel de întrebări elementare. Dar acum m-am liniștit.

Multe „succesuri” îți doresc! :naughty:

greu se pare ca nu cititi tot ceea ce e important eu sunt angajat in Ministerul Jutitiei si aia cu legea 61/ 1991 era altceva erau intrebari pentru politisti :))

• 0

PS: Acum când ne-ai spus că ești un comunitar cu facultate de drept, î

Haoleu! Da' tu nu vezi ca respectivul e angajat la MJ? Te pomeni c-o fii ceva procuror ...

• Upvote 1

• 0

greu se pare ca nu cititi tot ceea ce e important eu sunt angajat in Ministerul Jutitiei si aia cu legea 61/ 1991 era altceva erau intrebari pentru politisti :))

si un politist comunitar nu poate lucra in acest minister

Haoleu! Da' tu nu vezi ca respectivul e angajat la MJ? Te pomeni c-o fii ceva procuror ...

poate ... :))

• 0

asta cu legea 61/ 1991 denota " competenta unor lucratori din cadrul Politiei Romane care au reusit sa faca un concurs de contraventii la art 2 pct 1 din legea mentionata anterior :))

• 0
  • Moderator

si un politist comunitar nu poate lucra in acest minister

Sincer îți spun că nu-mi pot imagina cam cum ar putea un comunitar să lucreze în Ministerul Justiției. Ar fi ceva unic, istoric, antologic ...

De ce nu ne luminezi și pe noi? :D

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.