Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Michael
 Share

Question

Ca sa nu mai deschid un topic nou as dori sa postez o intrebare legata de circulatia autovehiculelor in sensul giratoriu .
Se pare ca in lege nu sunt mentionate reguli de circulatie in sensul giratoriu ci doar la intrare .
Daca spre exemplu eu ma aflu pe banda numarul 3 si in paralel cu mine pe banda nr 2 se afla o alta masina, iar eu vreau sa paresesc sensul giratoriu la urmatoarea iesire dar masina din dreapta mea nu doreste acest lucru ci sa isi continuie drumul in sens, cine are prioritate?
Am inteles ca sunt multe accidente ce se petrec sub acest aspect iar stabilirea vinovatiei unei parti se realizeaza cu dificultate .

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu e nimeni obligat să răspundă la toate întrebările, iar dacă eşti posesor al unui permis de conducere şi ai asemenea dubii înseamnă că eşti un pericol pentru ceilalţi participanţi la trafic. 

Secţiunea a 2-a Reguli pentru circulația vehiculelor
Paragraful 1. Poziții în timpul mersului și circulația pe benzi
Art. 41
(1) Vehiculele și animalele, atunci când circulă pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, în sensul de circulație, cât mai aproape de marginea părții carosabile, cu respectarea semnificației semnalizării rutiere și a regulilor de circulație.
(2) Numerotarea benzilor de circulație pe fiecare sens se efectuează în ordine crescătoare de la marginea din partea dreapta a drumului către axa acestuia. În cazul autostrăzilor, banda de urgență nu intră în numerotarea benzilor de circulație.
(3) Dacă un drum este prevăzut cu o pistă specială destinată circulației bicicletelor, acestea vor fi conduse numai pe pista respectivă.
Art. 42
Când circulația se desfășoară pe două sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de către conducătorii de vehicule în funcție de intensitatea traficului și viteza de deplasare, având obligația să revină pe prima bandă ori de câte ori acest lucru este posibil, dacă aceasta nu este destinată vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

• 0

Sunt posesor de permis si recunosc cu sinceritate ca nu stiu care e regula de circulatie la schimbarea RANDURILOR (nu benzilor, nota bene!) in sensurile giratorii (si nu numai). De aceea am lansat intrebarea pe forum: pentru a afla texte legale care sa ma lamureasca (pe mine si pe cei care mai au astfel de dubii). Eu am intrebat deci de RANDURI, nu de BENZI, ori cel care face o asemenea confuzie nu e indreptatit sa aprecieze periculozitatea altor participanti la trafic.

• Downvote 1

• 0
  • Moderator

Analfabetismul funcţional este neputinţa unei persoane de a folosi calificările de citire şi scriere în mod funcţional. Altfel spus, persoana ştie să citească şi să scrie, dar nu reuşeşte să înţeleagă ceea ce citeşte. Trebuie să-i explice cineva mură-n gură, eventual să-i deseneze, pentru că nu e capabil să realizeze, să recunoască ori să identifice relaţiile între două lucruri, fenomene sau acţiuni care seamănă exact, analogia ori similitudinea.

• Upvote 3

• 0
  • Moderator

Nu lucrez la rutieră dar mi se pare logică explicatia lui Pertea.

• 0
  • Moderator

Omul habar nu are despre ce vorbește, spune inepții si aberează. Cel mai probabil din cauza asta a și ajuns la “Poliția Animalelor” iar acum se ocupă cu cazuri deosebit de “grave” - salvează pisici rămase agățate prin pomi ori cățeluși blocați pe sub mașini. 
Mai mult, nu cunoaște semnificația indicatoarelor rutiere și spre exemplu confundă semnificația indicatorul de “ocolire prin dreapta” cu cel de “intersecție cu sens giratoriu”. Eu sincer bănuiesc că săracul suferă de analfabetism funcțional.

• Upvote 3

• 0

Da, afirmația ca nu pot exista mai multe benzi de circulație in sensul giratoriu spune multe despre logica lui.

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Nu e singurul care gandeste asa. Dupa logica multor politisti, pot sa merg in giratoriu cat mai aproape de centru, apoi trag brusc de volan sa ies pe prima iesire si ii lovesc pe cei din dreapta mea, iar ei sunt de vina...

• Upvote 2

• 0
  • Moderator

Încerc să explic puţin aberaţiile spuse de acest incompetent. În primul rând, aşa cum am mai spus individul confundă două situaţii distincte, reglementate şi semnalizate separat de normele legislative. Face o confuzie majoră şi prezintă "sensul giratoriu" ca fiind similar cu o intersecţie în care se află un obstacol în zona mediană a părţii carosabile, ceea ce dovedeşte că nu cunoaşte un aspect esenţial, că cele două situaţii au semnalizare diferită, respectiv indicatorul "Intersecţie cu sens giratoriu" şi indicatorul "Ocolire prin dreapta”.

Intersectie-sens-giratoriu.PNG   Ocolire-prin-dreapta.PNG

Aceste două indicatoare rutiere reglementează situaţii distincte, iar individul nu are capacitatea intelectuală să perceapă şi să facă distincţie între ele.
În video prezintă o intersecţie cu sens giratoriu şi vorbeşte despre obligaţiile specifice situaţiei în care un conducător auto întâlneşte un obstacol aflat în zona mediană a părţii carosabile şi care este semnalizată cu indicatorul "Ocolire prin dreapta". 

Captură de ecran din 2023-01-23 la 10.30.56.png

O altă aberaţie este afirmaţia de la min. 02:42 - citez: "ÎN INTERSECŢIILE CU SENS GIRATORIU NU AVEM DIRECŢIE DE MERS CIRCULARĂ". Din păcate individul dovedeşte că suferă de analfabetism funcţional pentru că nu pricepe sensul cuvintelor din limba română. Cuvântul "giratoriu" conform Dex.: "GIRATÓRIU, -IE, giratorii, adj. (Despre o mișcare) de rotație, circular. ◊ Sens giratoriu = sens de circulație la o intersecție, într-o piață etc., potrivit căruia un vehicul este obligat să facă o rotație de la dreapta la stânga.".

Mai mult, nu realizează un aspect esenţial şi anume faptul că singura cauză generatoare a unui asemenea accident rutier este nerespectarea obligaţiei de a se asigura la momentul efectuării manevrei de schimbare a benzii de circulaţie spre dreapta a autoturismului verde. şi nu nerespectarea marcajelor amplasate pe carosabil. Autoturismul verde execută o manevră de viraj spre dreapta fără să se asigure şi pătrunde pe banda ocupată de autoturismul galben. 
Spre exemplu, nu există nicio prevedere care să nu-i permită autoturismului galben să părăsească intersecţia tot "pe direcţia înainte" (pe a doua ieşire), dar să părăsească sensul giratoriu pe a doua bandă de circulaţie. Într-o astfel de situaţie ce culpă îi mai găseşte "deşteptul"?

Circulatie-sens-giratoriu.png

Din păcate, acest individ ne face de râs cu astfel de inepţii expuse public.

• Upvote 5

• 0
  • Moderator

@danpin Sunt foarte "utile" postările acestea fără niciun cuvânt, care conţin doar un link. Când individul îşi şterge contul şi clipurile, postarea nu mai are nicio noimă. 

• 0
în urmă cu 13 ore, danpin a scris:

Întreb și eu:

Art. 101 - Când drumul are două sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situată lângă acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stânga, dacă banda de circulație utilizată este ocupată, cu obligația de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil.”

Aceste prevederi se respectă permanent ori sunt opționale și in sens giratoriu nu se aplică? 🤣

• 0
  • Moderator

@Horia,

Nu trebuie luaţi în seamă "părerologii" de pe Tik-Tok sau Facebook. Sunt indivizi care îşi dau cu părerea şi îşi expun închipuirile fără să argumenteze ori să precizeze vreun temei legal. 

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Nu vă mai uitați în gura lui Perțea vlogeru, că n-are habar despre circulație. 

Tot raţionamentul lui se duce pe apa sâmbetei în cazul unor sensuri giratorii cu 6-7-8 sau mai multe ieşiri. Acolo cum o proceda?! Sau ce se face în cazul sensurilor giratorii de mari dimensiuni specifice nodurilor la şoselele de centură sau alte drumuri mari, unde nu poţi vedea pe ce bandă a pătruns celălalt vehicul în intersecţie?! Orizontul lui se limitează doar la intersecţiile mici dintre blocuri. Dar mulţi văd ... puţini se pricep.

• Upvote 1