Jump to content
POLITISTI.ro

Cerasela

Poliţişti de elită pe Discovery Channel

Recommended Posts

Cerasela

"Politisti de elita":misiuni ale Politiei Romane prezentate intr-un serial difuzat la nivel international

Serialul "Poliţişti de elită", o producţie despre activitatea a trei trupe speciale de poliţie, din Bucureşti, Moscova şi Varşovia, va fi difuzat, din luna aprilie, pe Discovery Channel, la nivel internaţional, inclusiv în România, potrivit unui comunicat. Discovery Networksa anunţat, miercuri, primul serial filmat în România - "Politişti de elită" - o producţie în şase episoade, difuzată din luna aprilie în 105 ţări din regiunea CEEMEA (Europa Centrală & de Est, Orientul Mijlociu şi Africa). În România, primul episod va fi difuzat pe 18 aprilie, de la ora 22.00.

"Politişti de elită" prezintă trei echipaje de poliţie, din Bucureşti, Moscova şi Varşovia, în misiuni speciale de luptă împotriva criminalităţii.

"Filmările din România au fost realizate cu ajutorul parteneriatului dintre Discovery Networks şi Ministerul Administraţiei şi Internelor, împreună cu Poliţia Română şi Poliţia de Frontieră Română. Echipele noastre de filmare au avut acces fără precedent în culisele unor misiuni speciale, prin urmare telespectatorii vor putea fi martorii unor intervenţii deosebite. Sunt convinsă că programele vor fi vizionate cu mult interes atât de către publicul din România, cât şi de cel din alte ţări", a declarat Ada Roseti, Channel Director pentru Europa de Sud-Est.

Fiecare episod dintre cele şase incluse în această serie urmăreşte ofiţeri de poliţie din diverse echipaje (Furturi, Omucideri, Crimă Organizată, Supervizarea Bandelor, Droguri, Trafic Uman şi Unităţi Antitero), care abordează multiple cazuri, în spaţii extrem de diferite. Mai multe echipe de filmare din Moscova, Bucureşti şi Varşovia au surprins în detaliu misiuni reale ale acestor poliţişti, în lupta împotriva criminalităţii. Fiecare episod şi fiecare poveste individuală sunt relatate din perspectiva ofiţerilor de poliţie implicaţi, care comentează evenimentele pe măsură ce se derulează şi care apoi, după finalizarea misiunii, explică tot ce s-a întâmplat pe parcurs. De asemenea, fiecare episod prezintă tacticile folosite de echipele de poliţişti şi abordările specifice pentru fiecare zonă în parte.

Pe lângă misiunile reale de luptă împotriva infracţionalităţii, fiecare episod le va dezvălui telespectatorilor modul în care aceste trupe speciale se pregătesc zi de zi: arte marţiale, luptă corp la corp şi tactici speciale de pregătire (urmăriri cu maşini de mare viteză, respingerea unui atac aerian din partea unui elicopter care aterizează pe acoperişul unei clădiri etc). Serialul a fost realizat în colaborare cu compania de producţie Atom Productions International, sub coordonarea lui Paul Welling, Senior Vice President, Head of Channels, Discovery Networks CEEMEA.

"Politişti de elită" a fost filmat de echipa care a realizat cunoscutul serial "Tehnici esenţiale de supravieţuire", din care fac parte Charlie Smith, producător, şi Simon Reay, cameramanul lui Bear Grylls.

"Suntem onoraţi de faptul că am fost acceptaţi în interiorul unor asemenea unităţi de elită şi am putut să producem această serie incredibilă, cu imagini şi evenimente prezentate în premieră absolută. Am ajuns acolo unde nicio echipă de filmare nu a mai ajuns vreodată, prezentând în detaliu vieţile reale ale acestor poliţişti cu adevărat extraordinari", a declarat Allen Scheid, producător executiv pentru Atom Productions International.

Discovery Networks CEEMEA este o divizie a Discovery Communications, una dintre cele mai mari companii din lume în domeniul programelor documentare, ajungând la peste 1,5 miliarde abonaţi din 210 ţări.

În România, Discovery Networks distribuie în prezent opt televiziuni: Discovery Channel, TLC, Animal Planet, Discovery World, Discovery Science, Discovery Travel&Living, Discovery HD Showcase şi ID Investigation Discovery.

Sursa: mediafax

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

"POLIŢIŞTI DE ELITĂ" este prima serie Discovery filmată în România. Serialul prezintă activitatea a trei trupe speciale de poliţie din Bucureşti, Moscova şi Varşovia în misiuni speciale de luptă împotriva criminalităţii şi va fi difuzat, începând cu luna aprilie, în 105 ţări. În România, primul episod va fi difuzat pe 18 aprilie 2012, la ora 22.00.

Documentarul a fost filmat de echipa care a realizat "Tehnici esenţiale de supravieţuire", din care fac parte Charlie Smith, producător şi Simon Reay, cameramanul lui Bear Grylls.

18165339mmz85s0.jpg

• Upvote 2

Dan

Foarte interesant. Probabil începe să fie recunoscut profesionalismul poliţiştilor români şi peste graniţe.

livu

cand au filmat in ferentari, membrii echipei discovery parca erau testoasele ninja.

Dan

O mică avanpremieră. Ce frumos ar fi fost să facă nişte emisiuni cu cei din rural. Vă daţi seama când rămâneau maşinile fără benzină şi îţi intra un apel 112, ce palpitant ar fi devenit ?!

Sursa: romaniatv.ro

http://www.youtube.com/watch?v=nayHVdHwZLQ&feature=youtu.be

• Upvote 3

DanielBAD

Din ce imi dau seama, filmarea din clipul de mai sus are legatura cu :

http://www.mondonews.ro/Educatoarea-hoata-era-angajata-la-Gradinita-94-din-Bucuresti+id-40565.html

O tanara educatoare de 24 de ani este suspectata ca ar fi comis mai multe spargeri din locuinte impreuna cu un barbat de aceeasi varsta. Tanara provine dintr-o familie de dascali si de ofiteri de armata. Matusa ei este director de scoala, iar bunica ei este o profesoara extrem de apreciata.

E de asta vara, pe raza sectiei 22 cred.

Cristi

Politisti de elita ar trebui sa fie numiti toti politistii romani, indiferent de structura, pentru ca de multe ori reusesc imposibilul, respectiv sa faca din rahat bici sa mai si plesneasca, fiind subfinantati, subincadrati, cu salarii de doi lei au niste rezultate deosebite, mult mai bune decat multe politii europene si nu numai.

• Upvote 2

DarkSide

Foarte interesant. Probabil începe să fie recunoscut profesionalismul poliţiştilor români şi peste graniţe.

Si peste granite? :o

adevarul e ca oamenii vor sa faca performanta,indiferent de structura...

Nu stiu ce structuri ai gasit tu in care oamenii vor sa faca performanta. Eu nu am cunoscut niciuna, inca. A, da, in toate structurile sunt oameni care vor sa faca si care chiar fac. Insa una in care oamenii, adica toti,sau na, macar majoritatea lor, vor sa faca performanta, asa cum spuneam - n-am auzit.

Si nu e neaparat vina lor. Indiferent de domeniu, ca sa faci performanta iti trebuie si motivatie, nu doar bunavointa. Indiferent ca vorbim de neurochirurgie sau de dansat la bara. Si, la capitolul motivatie, mi se pare ca in Politie stam extrem de prost. In toate structurile.

Politisti de elita ar trebui sa fie numiti toti politistii romani, indiferent de structura, pentru ca de multe ori reusesc imposibilul, respectiv sa faca din rahat bici sa mai si plesneasca, fiind subfinantati, subincadrati, cu salarii de doi lei au niste rezultate deosebite, mult mai bune decat multe politii europene si nu numai.

Cum spuneam mai sus, hai sa nu ne imbatam cu apa rece. Da, de acord, se intampla ce spui tu, se realizeaza anumite performante spectaculoase, se obtin anumite rezultate, in niste conditii de rahat din pdv al dotarii, al salariilor, al acoperirii cu personal, al accesului la informatie samd. Dar de aici si pana a spune ca asta fac toti politistii romani...

Edited by DarkSide

arcan

Parerea ta.

DarkSide

Exact. Trebuia sa mentionez ca nu am copiat-o de undeva?

arcan

:D hai ca esti criminal si ma faci sa imi incalc cuvantul.

Specific: E doar parerea ta.Si nu este neaparat cea corecta, desi presupun ca tu esti convins ca e cea corecta

DarkSide

:D hai ca esti criminal si ma faci sa imi incalc cuvantul.

Specific: E doar parerea ta.Si nu este neaparat cea corecta, desi presupun ca tu esti convins ca e cea corecta

Nu trebuie sa iti para rau ca ti-l incalci. :P

In 18 ani am auzit de mai multe ori "nu declar nimic", "nu mai scriu nimic din momentul asta", "refuz sa dau orice fel de declaratie" samd. Daca i-as fi crezut pe toti, probabil ca imi alegeam alta meserie. :D

Sigur ca am inteles ce ai vrut sa spui cu acel "parerea ta". Doar te tachinam. Sigur ca nu e neaparat cea corecta si sigur ca eu sunt convins ca e cea corecta.

Daca vrei, desi ma tem ca deviem de la subiect, putem dezbate mult si bine pe ideea "vor sau nu TOTI politistii sa faca performanta? Sunt sau nu TOTI politistii, de elita?". Dar chiar mi se pare aiurea.

Adica, nu stiu, mie mi se pare evident ca intr-o structura in care s-a intrat de multe ori asa cum s-a intrat, adica pe usa din dos (sau vrei sa ne prefacem ca nu?), in care multi scriu mi-au ca pisica si daca ii pui sa scrie ce au invatat in politia asta, le ajunge verso-ul unui bilet de tramvai, in conditiile in care salariile sunt cum sunt, in conditiile in care dotarea e de multe ori la nivelul haiducilor lui Sapte Cai, in conditile in care daca faci ceva bun primesti un Bravo, Gica, dar daca faci ceva rau, te arunca afara ca pe o masea stricata...samd, deci in tot acest context, sa vii sa spui ca TOTI politistii din .ro sunt eroii de la Termopile...mno, parca suna deplasat.

Repet, sunt peste tot politisti care chiar isi fac treaba, care depasesc chiar nivelul de asteptare si care chiar ar vrea sa faca mai mult, daca ar putea, daca ar avea cu ce, daca ar avea cu cine sau daca ar fi lasati. Dar asa cum nu imi plac nenorocitele alea de generalizari ale cretinilor din viata civila, fie ca e vorba de presa fie de oameni simpli, de genul "politia nu face nimic", "toti politistii sunt spagari" samd, nici generalixarea de la extrema pozitiva nu mi se pare corecta.

Mai scriu ca e "parerea mea" sau deja ne-am inteles pe tema asta? :D

Edited by DarkSide
  • Upvote 3

Cerasela

Dar asa cum nu imi plac nenorocitele alea de generalizari ale cretinilor din viata civila, fie ca e vorba de presa fie de oameni simpli, de genul "politia nu face nimic", "toti politistii sunt spagari" samd, nici generalixarea de la extrema pozitiva nu mi se pare corecta.

Fara suparare domnule, dar cand iesiti din tura de serviciu deveniti si dumneavoastra un om simplu, civil..nu credeti???

Numai bine!

Edited by Cerasela

DarkSide

Nu doamna, nu cred. :D Sintagma "cretinilor din viata civila", care v-a determinat sa scrie-ti postarea de mai sus, nu se referea la toti cei care nu sunt politisti. Ci doar la acei civili (adica ne-politisti) care au/exprima asemenea parereri despre politisti. Cum spuneam, nu imi plac generalizarile...

C'mon! Doar nu iti imaginezi ca i-am numit cretini pe toti cei care nu sunt politisti, nu? Sau asa ai inteles? :D

PS. O sa va raspund totusi la intrebare: noi nu prea devenim civili, doamna. Nici la iesirea din tura, nici la plecarea in concediu, nici la iesirea la pensie. Asta e meseria asta..Sau asa ar trebui sa fie. Iti cam intra haina in carne, nu e de ajuns sa o dai jos dupa 8 ore sau dupa 30 de ani de munca, pentru a deveni "om simplu, civil".

ASTA e unul din lucrurile pe care "civilii" nu le pricep cu privire la noi, fie ca sunt cretini, fie ca sunt genii sau orice alta treapta intermediara.

Edited by DarkSide
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Cerasela

Domnule...in primul rand nu sunt doamna(necasatorita), al doilea rand asta se intelege din postarea dvs., sunt constienta ca oricare dintre cei care practica aceasta meserie ajung sa le intre "haina in sange" asta daca le si place cu adevarat.

PS: Ar trebui sa va schimbati parerea despre "civili", mai intai de orice functie, suntem oameni, nu credeti?!

DarkSide

Doamna! Pentru mine orice femeie este, pana la proba contrarie, o doamna, pe principiul ca termenul desemneaza o calitate, nu o stare civila. Si cred ca esti de acord cu mine ca sunt multe doamne nemaritate la fel de bine cum sunt si multe maritate care nu au nicio legatura cu termenul doamna.

Whatever, depasind impasul semantic, imi pare rau ca aia ai inteles din postarea mea. Nu, nu imi schimb parerea despre civili. Pentru simplul fapt ca (si o repet pentru a doua si ultima oara, e maximul pana la care repet un lucru simplu de inteles!) acea parere nu se referea la TOTI civilii. Ci doar la aceia, denumiti de mine cretini, care au asemenea pareri cretine (ca cele pe care le-am mentionat) despre politie si politisti.

Cu ceilalti, care nu fac asemenea afirmatii, nu am nimic. Deci nu vad de ce trebuie sa continuam discutia asta.

Edited by DarkSide
  • Upvote 2

arcan

Evident ca nu TOTI politistii vor sa faca treaba.Evident ca nu TOTI sunt motivati.Postul meu se referea strict la fraza asta :,,Nu stiu ce structuri ai gasit tu in care oamenii vor sa faca performanta,,.

Cel putin fraza asta este gresita.Sau partial gresita.Depinde din ce unghi privesti, si cu ce compari.

Si iti spun ca eu iti pot enumera structuri ale Politiei Romane unde ,,oamenii vor sa faca performanta,,.

p.s.fii sigur ca la impertinente infantile sau la postari superioare nu iti voi raspunde.Asta ca sa lamurim ce si cum.

DarkSide

Evident ca nu TOTI politistii vor sa faca treaba.Evident ca nu TOTI sunt motivati.Postul meu se referea strict la fraza asta :,,Nu stiu ce structuri ai gasit tu in care oamenii vor sa faca performanta,,.

Cel putin fraza asta este gresita.Sau partial gresita.Depinde din ce unghi privesti, si cu ce compari.

Si iti spun ca eu iti pot enumera structuri ale Politiei Romane unde ,,oamenii vor sa faca performanta,,.

Eu zic sa mai citesti o data prima mea postare. Tocmai asta spuneam eu, ca nu exista asemenea structuri. Si, daca observai, am bolduit exact acel i care facea ca sensul sa fie ca toti politistii ar vrea sa faca performanta. In momentul in care articulezi cu articol hotarat un substantiv, impingi sensul spre ideea de totalitate. Copiii sunt cuminti/ Fotbalistii sunt buni/ Politistii sunt profesionisti samd. Daca vrei sa te referi doar la o parte a lor, nu articulezi asa.

Iar postarea pe care am quotat-o, asa era formulata.

Anyway, ma bucur ca, desi ma contrazici, de fapt esti de acord cu mine.

PS. Sper ca nu gasesti nimic superior in explicatiile mele, ok? :P

arcan

Pai nu sunt de acord cu tine.Tocmai spuneam ca iti pot enumera structuri,unde oamenii vor sa faca performanta.

VladM

Un proiect ambitios, frumos, care promite definitia activitatii politistilor pentru siguranta cetatenilor si statului roman, cel putin al uneia dintre activitati. Desi proiectul vizeaza doar o ramura a Politiei Romane, respectiv cea a Serviciilor de Interventie Speciala si Rapida din cadrul M.A.I, va fi unul care, va arata, in acelasi timp curajul si ambitia care isi au locul in fiecare politist din aceasta tara, intr-un oarecare fel, sau altul. Dupa cum si Cristi spunea mai sus, politisti de elita, ar trebui numiti toti politistii din Romania, prin faptul ca, indiferent de comportament, actiuni, politistul din Romania isi risca viata probabil, in fiecare zi, pentru ca cetateanul roman a fost si este in continuare, "personajul colectiv" care cere "capul lui Motoc" fara a stii in adevaratul sens al cuvantului, "de ce?".

Inca odata imi exprim respectul fata de politistii prezenti pe forum si celor din tara, care, indiferent de imprejurare si-au pastrat conduita si au facut ceea ce trebuia facut, pentru siguranta noastra, a cetatenilor.

Rog celor care sunt prezenti pe politisti.ro sa ne indrumati pe noi in continuare, cei care dorim sa mergem pe urmele voastre, asa cum ati facut-o si pana acum, direct sau indirect.

• Upvote 2

DarkSide

Pai nu sunt de acord cu tine.Tocmai spuneam ca iti pot enumera structuri,unde oamenii vor sa faca performanta.

Aaa, atunci scuze!

Care ar fi?

@VladM: Tu fie esti ultimul reprezentant al Romantismului Tarziu, fie ai un umor de o finete fantastica. Recunosc ca mi-ar placea sa fie ultima varianta. :) Dar bravo, indiferent care din variante e cea reala...

Edited by DarkSide

arcan

Pot dar nu o fac.Te las sa iti dai seama singur.

mythraptor

Atunci poate ai putea sa ne "iluminezi" pe noi ceilalti, pentru ca mie unul mi se pare o utopie ce spui tu..Sigur, sunt politisti/oameni/ce vrei tu care isi doresc performanta, insa n-am intalnit un colectiv macar in care toti sa-si doreasca acelasi lucru (..deodata, poate doar pe rand ^_^ )

Legat de materialul de pe Discovery sincer abia astept sa-l urmaresc, ma bucur ca in sfarsit mai facem si noi un pas inainte!

Edited by mythraptor
  • Upvote 1

arcan

Prietene, din moment ce esti asa sigur, orice as zice eu, ai contesta.Deci nu are utilitate.AM zic ca sunt si pot enumera.Si am mai zis ca desi pot, nu o voi face.

Pacat ca aveti asa parere proasta de colegii vostrii...

mythraptor

M-ai inteles gresit arcan, intotdeauna mi-am sprijinit colegii si in fata altora le-am luat apararea, despre foarte multi am o parere foarte buna si tot atat de multi au foarte multe calitati insa nu pot spune cu mana pe inima, fie vorba intre noi, ca toti isi doresc performanta..

• Upvote 1