Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

• Moderator

Fazele alea cu Pinguinul si alte aberatii au fost la mitingurile organizate de alte categorii profesionale, nu de politisti. De parerile lui eduarpsih m-am saturat ca de poame acre, nu ai ce sa ii faci unui om cand se crede miezul din Fanta si gaura de la covrig iar ceilalti din jurul lui sunt niste muritori de rand, in opinia domniei sale.

Eu m-am referit strict la mitingul care a umplut de oameni Piata Victoriei, circa 50000 oameni, organizat imediat dupa anuntarea "taierilor" salariale cu 25% si nu stiu la ce cafenea ati stat voi dar eu am fost chiar langa scena si am vazut foarte bine ce s-a intamplat. La celalalt am marsaluit prin capitala si mi-a placut reactia bucurestenilor, dar nu a fost perceputa si folosita de capeteniile sindicale. L-am ratat pe cel cu "javra ordinara" caci am fost la Timisoara la o conferinta.

Ca unora le place mai multa frisca decat este pe tort si mai pun separat pe felie, este o problema de gusturi personale. Important este sa se simta bine.

• Upvote 2
  • Downvote 9

Dan, sincer, pentru a putea continua "fluierand nestingherit" niste proiecte personale, ar fi bineveniti vreo 500 de euro, deci nu pot spune ca nu am nevoie de bani. Ca nu sunt disperat este o cu totul alta problema. Nici tu nu cred ca iti faci calcule si prognosticuri financiare bazate pe niste zvonuri ca niste datorii or sa iti fie onorate candva si cumva.

• Upvote 1
  • Downvote 6

eu rezonez cu eduardpsih in sensul ca atunci cand s-a taiat 25% din slariu nu ati facaut asa gargara ca acum cand nu au fost acordati 200 ron sau stiu eu ce suma pe ekipament.si mai rezonez cu eduardpsih in sensul ca anu trecut cand s-au facut restructurari in politie si ati dat exemen erati ca niste mielusei si ati acceptat condiitile impuse(adica sa dati examen si apoi sa fiti dati afara).acum s-a gandit sindicatul sa faca proteste? eu cred ca actulul Guvern a mai dat cate ceva(8% din bani taiati de guvernarea nenorocita pDl....din Dec se mai anunta inca 8% din banii taiati) .Coincluzia este ca acum aveti pretentii si vreti sa iesiti in strada in timp ce atunci cand era mult mai rau erati mielusi!

poate o mai punem de-un exemen sa vedem atunci cati mai iesiti sa fiti impotriva :))

• Upvote 2
  • Downvote 9
  • Moderator

Mai baiatule, ai uitat cumva sa iti iei medicamentele inainte de a posta aici? Nu de alta, dar poate iti aminteai de "gargara" aia facuta de vreo 6000 de politisti in fata Cotroceni-ului exact in perioada aia cu reducerile salariale. Mielusei? Prietene, politistii nu s-au umilit, nu s-au ploconit si nu s-au milogit de nimeni, au acceptat cu demnitate si onoare o soarta decisa de indivizi probabil scapati din ospiciu si pusi in functii cheie. Sa ne sperie un examen? Nu ne sperie grupari de infractori, criminali, violatori, ne sperie un examen?! Am impresia ca esti doar un jandar frustrat din motive numai de tine stiute si nu stii cum sa te bagi mai bine in seama. Sau poate esti chiar rahatul de Igas, branconierul, agramatul cu doua clase a carui cultura se rezuma la "Pusca si cureaua lata".

• Upvote 4

Cu promisiuni a venit, in Baia Mare, ministrul Administratiei si Internelor, Mircea Dusa. Discursul sau de astazi, 1 noiembrie, a vrut sa calmeze spiritele inflamate ale sindicalistilor din politie, care ameninta cu proteste in perioada campaniei electorale, pentru reducerea, la recenta rectificare bugetara, a sumelor destinate drepturilor pentru echipament. Oficialul a scaldat-o, dand vina pe mostenirea ramasa de la vechiul guvern si mentionand ca “pe masura ce situatia economica o va permite” se vor face eforturi pentru ca banii ceruti de politisti sa fie asigurati.

"Efortul financiar este unul foarte mare iar asta s-a sesizat si la rectificare. Noi discutam astazi cu cei de la sindicate. Daca situatia economica a tarii o va permite, ne vom onora toate datoriile pe care le avem catre salariatii MAI. Legat de acea suma pentru drepturile de echipament, ea se plateste o singura data, poate fi platita si in ianuarie, nu se plateste lunar. Este un cuantum prevazut de lege care va fi onorat de catre minister pe masura posibilitatii financiare si a bugetarii acestei activitati”, a declarat Dusa.

Oficialul a mentionat ca, la aceasta ora, datoriile pe care ministerul le avea fata de serviciul de medicina legala au fost acoperite si ca obiectivul cel mai important avut in vedere la rectificarea bugetara criticata de catre sindicalisti a fost acela de a asigurafondurile pentru salariile si pensiile din sistem, care nu au fost prevazute pana la finele anului. De asemenea, Dusa a puctat asupra faptului ca s-a acoperit suma necesara recalcularilor pentru varsticii incadrati la Casa de Pensii a MAI.

Amenintarile cu greva au fost lansate in cursul zilei de ieri, 31 octombrie, de catre liderii Sindicatului National al Politistilor si Personalului Contractual (SNPPC), care au catalogat reducerea sumelor pentru echipament drept “jenanta”. Ei au anuntat ca, in cazul in care nu se va reveni asupra deciziei, incepand cu data de 19 noiembrie se vor declasa actiuni de protest in toata tara.

Reactia sindicalistilor a venit in contextul in care ministrul Dusa a promis in septembrie ca va face tot posibilul pentru ca politistii sa incaseze 50% din drepturile de echipament care au ramas restante pentru acest an. Reprezentantii SNPPC au aratat, intr-un comunicat de presa, ca in urma rectificarii de buget s-a ajuns la doar 8,66% din suma totala.

Edited by Panter

Eu cred ca vor face cumva sa ne dea banii, pentru ca nu isi permit actiuni stradale ale sindicatelor in plina campanie electorala! Pur si simplu nu isi permit...Pentru ca da rau la televizor...!

Dorin pana acum am dovedit de fiecare data ca suntem dezbinati.

Sa fie cum zici tu dar eu iti spun ca-i doare fix in fund de noi.

Pana nu vor pricepe toti politistii ca fiecare conteaza si trebuie sa participe la mitingurile de protest nu vom face nimic.

Toti vorbesc ce fac sindicatele.

Sindicatele sunt formate din politisti care gandesc ca eduardpsih si delux.

Sper pana ies la pensie sa prind o greva a politistilor din Romania.

Edited by Elvis
  • Upvote 3

......Oficialul a scaldat-o, dand vina pe mostenirea ramasa de la vechiul guvern si mentionand ca “pe masura ce situatia economica o va permite” se vor face eforturi pentru ca banii ceruti de politisti sa fie asigurati.

"Efortul financiar este unul foarte mare iar asta s-a sesizat si la rectificare. Noi discutam astazi cu cei de la sindicate. Daca situatia economica a tarii o va permite, ne vom onora toate datoriile pe care le avem catre salariatii MAI. ....”a declarat Dusa.

Amenintarile cu greva au fost lansate in cursul zilei de ieri, 31 octombrie, de catre liderii SNPPC, care au catalogat reducerea sumelor pentru echipament drept “jenanta”. Ei au anuntat ca, in cazul in care nu se va reveni asupra deciziei, incepand cu data de 19 noiembrie se vor declasa actiuni de protest in toata tara....

Ce dreaq ,nu mai obosesc lepadaturile astea cu mostenirea? Eterna placa pentru toti politicienii:"greaua mostenire"...al dreaq greaua mostenire asta ca numa' noi o vedem si mai ales o simtim la greu,ca dupa etalarea de gusi ,obraji rozosini ,burti in dezvoltare si alte aspecte de c...at prezente la tot spectrul politic si aparatul central M.I.(praful de s-ar alege de ei si familiile lor!) din Romania .Cica auzi :daca situatia economica o va permite (culmea e ca situatia economica a permis arderea de atat amar de banet-96 mil lei parca pentru referendum...atunci situatia economica era infloritoare da' ni prostii nu vedeam :doh: ) ...pai clar n-o s-o permita ca daca se apuca sa faca ceva sa se-mbunatateasca climatul economic le scad lor incasarile din hotii si devalizari si alea-alea...si mai greu manipuleaza politicienii un popor la care incepe sa-i creasca nivelul de trai .La cat au facut toti ,da' toti liderii de sindicat din Romania ar trebui sa-i vedem pe toti aliniati ,in 19.11.2012 ,la zidul ministerului si intrand in greva foamei pe termen nelimitat cu mediatizare internationala si scrisori si memorii inmanate tuturor ambasadelor europene si altor organisme internationale ,etc.caci noi (5000-6000-7000 ,cati am fost ,statistic vorbind) ne-am facut datoria cand a fost sa fie de Mitingul si Marsul "Jigodiei" urma ca negocieri dure sa cimenteze ceea ce s-a facut prin miting si mars...dar domnii lideri ce sa speculeze bresa facuta de miting si mars ,no!nici vorba!Atunci victoria noastra a fost pierduta de domnii lideri de sindicat.Asa ca ,acum ,e randul si datoria lor sa demonstreze ca-si merita privilegiul de a trai din cotizatia celor care mai cotizeaza(eu m-am retras de anul trecut din fenomenalul sindicat cu obida si amar in suflet).

.....nu isi permit actiuni stradale ale sindicatelor in plina campanie electorala! Pur si simplu nu isi permit...Pentru ca da rau la televizor...!

Eu cred ,ma repet-cred , ca-si permit...au peste 50%-55% asa ca procente gen 1%-2%-3% pierdute pe motiv de mitinguri e vax albina...sper ca tu sa ai dreptate :good: si eu sa ma-nsel :wacko: dar la ora actuala procentul asta le da un dispret si mai mare pentru orice doleanta a populatiei....si celmai grav :liderii de sindicat sunt inregimentati politic...parca mai ieri era cand una bucata lider de sindicat de la nivel central ne asigura ca "....da ,avem sprijin din partea grupului parlamentar z ,da ,se va pune in discutie ,da ,am vorbit cu dl.dep.x ,cu dl.sen.y ,cu...,cu... "...asa ca sindicatul e o buna rampa pentru lideri de a ajunge la bucate alese si la inaltimi mari unde ...imea n-are voie sa-si ridice ochii sau sa ajunga pentru a-i deranja ca le "choiraie" matele financiar....auzi la domnii lideri:cica reducerea e jenanta...pai bai "limbi lungi" si "ciocolata pe buze" jenant e cand din banii pe care-i incasati dvs. luati luna asta cu 10%-15% mai putin nu cand iei 8.88% din cata ai de luat....astia nu stiu nici cum mai arata un bancomat ,ce pin au sau cum se baga cardul in ATM atata-s de rupti de realitate.

Greul va veni daca meseriasii nu vor avea Legea Bugetului-2013 gata pina prin 12-13-14 februarie si tare cred ca asa va fi.Argument: alegerile sunt in 9 decembrie,pana se impart la savarina pana se despart la cafele ,pana se nominalizeaza prim-ministrul pana se aduna parlamentul pana-si impart functiile-n comisii ,pana ce dezbat articolele de lege ,pana fac schim de replici ca ce mult 'iubeste" fiecare Romania bla,bla,bla... ,pana ce ... ,pana ce ... ,iaca pozna ca-i februarie s-atunci sa vedem noi. :doh: si din pacate nici nu avem de unde alege...daca recitim istoria din 22.decembrie 1989 pana azi vom constata ca n-avem de unde alege :doh: ....

Edited by axle15

Elvis, ma bucur ca stii foarte bine cum gandesc eu dar... sa iti spun ceva ce nu ti-a spus gandirea mea. La toate mitingurile la care am participat, am lipsit doar la cel cu "javra", cand s-au inscris pe liste, pentru care si-au luat liberele cuvenite, erau 12-14 colegi de la mine de la serviciu. In seara plecarii ne-am intalnit la autocar doar 3, cel mult 4. Cand i-am intrebat de ce nu au venit la Bucuresti pe cei care nu au fost prezentit dar s-au inscris pe lista si si-au anuntat prezenta, mi-au raspuns ca nu isi permiteau sa piarda zilele libere si le-au folosit pentru treburi personale si familiale. Asta este nivelul!! Fara comentarii. Sau..poti comenta cum crezi tu.

• Upvote 1
  • Downvote 4

Dorin pana acum am dovedit de fiecare data ca suntem dezbinati.

Sa fie cum zici tu dar eu iti spun ca-i doare fix in fund de noi.

Pana nu vor pricepe toti politistii ca fiecare conteaza si trebuie sa participe la mitingurile de protest nu vom face nimic.

Toti vorbesc ce fac sindicatele.

Sindicatele sunt formate din politisti care gandesc ca eduardpsih si delux.

Sper pana ies la pensie sa prind o greva a politistilor din Romania.

Si eu sper sa apuc sa vad ziua aia! Pacat ca legislatia actuala nu ne permite sa o facem. Si mai am putin pana la pensie. Vreo zece anisori!

Dorin, nici nu o sa prindem asemenea vremuri iar prea curand nu o sa aiba politistii drept de greva.

Trebuie sa le multumim francezilor in colaborare cu care s-au realizat actuala lege si statutul politistului, caci ei au fost cei care atras atentia sa nu se dea drept de greva si a nu se ajunge in situatia lor unde o treime din personal a trebuit sa pazeasca restul de doua treimi care se aflau in greva. Si asta se intampla la nivelul anilor 2001-2002, inainte de marea demilitalizare. Iesim la pensie fara sa facem greva.

• Member

L-am vazut azi pe Coarna de la SNPPC la tv, spunea ca a cerut de la Primaria Bucuresti autorizatie pt. miting, incepancu 18.11.2012. Daca se organizeaza ceva, eu voi fi prezent.

Scuze pentru mancatul literelor, intelegeti voi ce-am vrut sa spun.

În Croația în această seară au protestat 1.500 de polițiști iar în Portugalia marți 06.11.2012 aproximativ 1.000 de polițiști. Aceștia și-au manifestat nemulțumirile față de condițiile de muncă și viață, sistarea gratuității în transportul public, înghețarea pensionării anticipate, eliminarea unor sporuri și prime.

Ce ati zice de un protest spontan al politistilor pe data de 09.12.2012? Oare cum ar da asta? Spun spontan, caci sefii sindicatelor, nu-si permit dom'le..., nu-si permit!

Edited by Dorin17
  • 2 weeks later...

cea mai buna forma de protest pe 09.12.2012 ar fi sa mergem la vot si sa punem stampila pe toti. apoi sa scrim pe buletinele de vot "multumiri din partea lucratorilor MI pe care ii respectati si le dati restantele si celelalte drepturi salariale" sau orice altceva care sa ii conduca la ideea ca facem parte din MI si ca efectiv isi bat joc de noi. Cred ca in contextul in care pe cei din sindicate ii doare undeva de noi si nu mai organizeaza actiuni de protest asta ar fi forma fiecaruia dintre noi de a protesta. :emo-box:

Edited by istoricu2
  • Upvote 1
  • Downvote 1

dar daca se aduna 5000, 10.000, 15.000 de astfel de mesaje.faceti cum vreti.eu unul asa o sa fac.trebuie sa tragem un semnal de alarma. daca nu protestam in nici un fel se gandesc ei ca ne place asa sa-si bata joc de noi mereu. pentru ce sa votez un candidat sau altul si sa nu-i votez pe toti? sa-l trimit si prin votul meu valid la mai bine? nici gand toti sunt la fel papa kk in campania electorala si apoi uita de promisiuni.

hai mai lasati-o ca nu toti lucreaza numai la post

Edited by istoricu2

Eu vreau sa vad lumea ca isi anuleaza votul de 10 ani. dar tot astept si prea putini fac asta.

Ar fi un semnal de alarma intradevar. Care mai au si copii care au terminat scoala de politie anul asta si ii incadreaza doar saptamana asta...bataie de joc. Acum inainte de alegeri sa culeaga laurii.

Eu imi anulez votul si incerc sa coving macar pe toti cei din familie sa faca asta.

• Upvote 1
  • Downvote 1