Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

La Antena 3 a fost prezentat , fiind in Piata Universitatii si un ofiter al Armatei romane -lt. Alexandru Gheorghe-incadrat pe functie de maior!

A declarat ca are din ce trai,are 3000 Ron ,si isi asuma toate repercusiunile care vor decurge din aceasta aparitie. Bravo !!!

Aplaud inca o data faptul ca POLITIA va fi alaturi de popor si dovada si Armata! :emo-yessir: :emo-yessir:

Dar noi chiar tre' sa stam si sa nu facem nimic ???

NU PUTEM MERGE LA MANIFESTARI LA BUCURESTI ???

Nu-i problema putem manifesta in fata Primariilor sau Prefecturilor in fiecare localitate cei care sunt in afara serviciului !!!!!!!

televiziunile si lumea intreaga ne va vedea ... chiar daca nu mergem la Bucuresti si ... va sti si Basescu ... si Boc ... si guvernu ... !!!!!!!!!

Si vor trebui sa faca ceva ... !!!

Fiti convinsi ca de acesata data cetatenii o sa ni se alature in numar mare ... daca nu foarte mare ... !!!!!!

Ei ... ce ziceti ... ?????

Si eu cred ca populatia se va alatura marsului si protestului politistilor-in cazul in care acestea vor avea loc- pt ca POLITIA este printre putinele structuri in care romanul mai are incredere si cel mai important aspect ar fi acela ca atat timp cat se va marsalui alaturi de politisti nu vor mai fi ridicati/batuti/amendati de jandarmi.

Politia = Siguranta si Incredere si nu numai!

Poliţiştii ies în stradă pe 25 ianuarie

Sursa: articol preluat din adevarul.ro din 24.01.2012

Poliţiştii prahoveni vor picheta Prefectura, miercuri, între orele 16.30 şi 18.00. Pentru că au obţinut autorizaţia de protest mai repede decât în alte judeţe, sindicaliştii aşteaptă colegi din toată ţara la acest miting

Angajaţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Prahova ies în stradă, miercuri, pentru a-şi striga nemulţumirile. Ei au obţinut autoriyaţia pentru a picheta Prefectura Prahova, în intervalul orar 16.30-18.00. La protestul poliţiştilor prahoveni sunt aşteptaţi şi colegi din alte judeţe. Sindicaliştii speră să strângă cel puţin 500 de persoane în zona centrală a Ploieştiului. Nemulţumirile oamenilor în uniformă sunt legae de restanţele salariale, lipsa de deschidere a guvernanţilor pentru dialogul social şi numirile politice din inspectoratele de poliţie. „Atitudinea Guvernului este jignitoare, poliţiştii sunt umiliţi în mod constant! Nici până în momentul de faţă nu s-a încheiat un acord privind raporturile de servici, dialogul social cu Guvernul este inexistent, ministerul de care aparţinem are restanţe la noi şi, nu în ultimul rând, constatăm o politizare a funcţiilor în Poliţie. Acestea sunt motivele care se adaugă la nemulţumirile generale pe carele au românii în aeastă perioadă", ne-a declarat Florian Ioniţă, liderul Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual Prahova. Ioniţă a precizat că a lansat invitaţia de a participa la acest protest mai multor colegi din ţară. „Vom fi în faţa Prefecturii nu numai din Ploieşti, aşteptăm şi oameni din alte judeţe. Noi ne-am mişcat mai repede şi am obţinut autorizaţia", a explicat liderul de sindicat din Prahova.

Edited by LORD

Dictachiorul, prin cuvantarea sa din seara aceasta, chiar ne indeamna pe toti romanii sa iesim in strada, sa blocam Romania cu niste greve fara precedent! Cum de-l mai rabda pamantul, cand il auzi ce scoate din el?

Mult asteptatat si mediatizata -"Interventie cu romanii" a fost exact asa cum ne-am imaginat-o majoritatea....un monolog adresat PDL-ului si structurilor care il sustin inca.

Acestia au fost asigurati public ca sunt in continuare in "PARTENERIAT" (citat) cu presedintele si ca acesta-Traian Basescu- ramane la carma tarii - COMANDANT ABSOLUT - chiar daca uneori mai gafeaza (la adresa lui Raed Arafat)- in opinia domnei sale acesta este singura gafa(chiar si pt aceasta ar fi trebuit sa-si ceara public scuze)....restul "tiganca imputita" , altele de genul si gafele facute fata de toate categoriile sociale de-a lungul celor doua mandate- sunt normalitati si realitati care nu ar intra in categoria gafe.

Deci, daca nu s-a inteles, posibil sa ne mai luam vreo doua :slapb: poate ne revenim si intram in "randuri"....ca deja dupa 12 zile se considera ca ne facem de cap :clip:

• Upvote 1

Baselu ar trebui sa ia in serios protestele din toata tara, daca nici macar viscolul nu i-a oprit pe oameni sa strige cat ii tin plamanii : " jos cu dictatorul" sau " iesi afara, javra ordinara" !

Daca politica este o curva, se stie ca si cei care fac politica au acelasi atribut...base si "colaboratorii" vor astepta gerul ce va urma in perioada urmatoare pentru a ïnmuia" lucrurile, ...ati vazut ce gargara a scos aseara din nemasurabila inteligenta marinareasca..Rusine unui om care nu stie sa accepte realitatea si sa aiba demnitatea de a pleca atunci cand trebuie....si este pacat ca tot omul de rand, amarat si necajit, va trebui sa sufere in continuare. Constat cu stupoare ca, printre noi, se mai afla cate un coleg care l-ar mai vota odata pe acest individ..Rusine !!

Tupeul si aroganta sunt doar doua din caracteristicile acestui presedinte si a guvernarii.

Tot ce s-a trecut prin ASUMAREA RASPUNDERII(ca minim exemplu) este dovada clara de aroganta si tupeu.

Lipsa dialogului si nu numai,practica pe care ne-au aratat-o este clara pentru majoritatea dintre noi ca nu prezentam niciun fel de interes pentru domniile lor. Sunt o echipa care poate guverna urmand exemplul guvernarii din 1989- mai exact ziua 21 decembrie.

Situatia este inca " tinuta" sub control din punctul lor de vedere.

RUSINE!!!

• Upvote 1
  • 2 months later...

sursa replicaonline.ro

Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractant (SNPPC) se pregăteşte să iasă în stradă, de 1 mai, pentru a protesta în faţa Ministerului Administraţiei şi Internelor (MAI). Ca şi anul trecut, poliţiştii se vor strânge în număr mare pentru a-şi exprima nemulţumirile legate de fondurile insuficiente alocate Poliţiei. Despre modul de desfăşurare al acţiunii ne-a explicat chiar liderul naţional al sindicatului, Marian Gruia. Deocamdată vrem să vedem dacă este oportună sau nu organizarea protestelor pe data de 1 mai. Am trimis mesaje către toate organizaţiile teritoriale, pentru a vedea dacă avem pe cine ne baza sau nu. Noi am trimis şi o scrisoare deschisă ministrului Gabriel Berca, care ne-a invitat la discuţii luni sau marţi. Noi nu cerem salarii mai mari sau altceva, noi cerem drepturile noastre legale. Protestăm pentru că nu s-au găsit soluţii pentru a fi eliminată această subfinanţare, care înseamnă lipsă de combustibil, maşini neechipate corespunzător cu cauciucuri şi ce mai trebuie, nu avem hârtie şi multe alte materiale necesare funcţionării în condiţii cât de cât normale. Ei vor performanţă cât mai mare, dar fără mijloace. Al doilea motiv îl reprezintă restanţele de anul trecut privind banii pentru echipament. Toate celelalte structuri din subordinea MAI, însemnând Jandarmerie, SRI, SIE, Pompieri etc, toţi şi-au primit banii, numai noi, poliţiştii, care suntem pe linia întâi, am primit numai 20 la sută. Nu vrem altceva decât drepturile noastre, ne-a declarat preşedintele naţional al SNPPC, Marian Gruia. De remarcat că pentru această acţiune au fost tipărite câteva mii de afişe care vor fi folosite în cadrul acţiunii de protest. Până în prezent, SNPPC a depus la Primăria Municipiului Bucureşti cerere pentru a obţine autorizaţia privind desfăşurarea mitingului. De remarcat că poliţiştii sindicalişti din Constanţa vor protesta la Bucureşti exact în momentul în care pe litoral sunt aşteptate câteva mii de turişti.

sursa snppc.ro

Stimaţi colegi,

Biroul Executiv Central al sindicatului organizează, pentru ziua de 1 mai, 2012, un miting, în faţa sediului M.A.I., urmat de un marş de protest prin Capitală.

Revendicările sindicale, pentru care organizăm protestul, sunt următoarele:

- Eliminarea fermă a subfinanţării poliţiei, atât în domeniul logistic cât şi al cheltuielilor cu resursele umane, subfinanţare care afectează, vizibil, ordinea publică şi siguranţa cetăţenilor,

- Renegocierea coeficienţilor de salarizare, pentru agenţii de poliţie, conform Legii nr. 284/2010,

- Achitarea integrală a drepturilor cuvenite Promoţiei 2009, ale instituţiilor de formare ale M.A.I., drepturi suspendate discriminatoriu,

- Încadrarea neîntârziată a celor 2.300 de poliţişti, jandarmi şi subofiţeri ISU care au terminat cursurile de formare iniţială în vara anului 2011 şi a căror încadrare este, încă şi acum, blocată,

- Restituirea reţinerilor făcute abuziv din salariul personalului contractual din M.A.I.,

- Achitarea, în totalitate, a drepturilor restante pentru echiparea poliţiştilor,

- Politică transparentă, în ceea ce priveşte managementul personalului din M.A.I.,

- Dialog, constant şi responsabil, cu partenerii sociali.

După cum ştiţi, tot acest punctaj de probleme a fost transmis ministrului Administraţiei şi Internelor, într-o scrisoare oficială pe care am publicat-o şi pentru cunoaşterea dumneavoastră. De asemenea, problemele deosebite şi grave ale poliţiştilor şi ale personalului contractual au fost comunicate oficial şi prim-ministrului Mihai UNGUREANU.

Acestea sunt faptele de bază.

Ele ar fi trebuit să constituie subiectele normale sau „fierbinţi” ale Dialogului Social între conducerea ministerului şi sindicate, adică între angajator şi organizaţiile care vă reprezintă, prin lege. Se dovedeşte însă că tocmai aici, în derularea Dialogului Social, ca formă de exercitare a democraţiei, apar dificultăţile de respiraţie ale Statului. Să ne reamintim, în acest sens, o declaraţie a Preşedintelui BĂSESCU:

„Sunt unul dintre politicienii din România și probabil dintre puținii din Europa aflați la putere care au curajul să spună că Europa socială nu mai poate funcționa. […] Europa socială a fost o soluție, o soluție pe care oamenii politici n-au știut să o oprească la timp”…

Stimaţi colegi,

peste tot în Europa, se încearcă întărirea relaţiei Statului cu partenerii sociali şi comunităţile, în scopul prevenirii tensiunilor sociale şi a realizării unei guvernări cât mai line posibil. Liderii vest-europeni şi şefii de guverne vor să subţieze criza actuală, menţinând bunele relaţii cu societatea, nu stricându-le.

La noi în ţară obiceiul guvernărilor este să ia aminte la problemele celor guvernaţi –şi ale societăţii, în general- doar atunci când interesele personale ale celor din Putere sunt ameninţate ori se reînnoiesc. Or, acum, vom intra în campanie electorală şi veţi vedea, iarăşi, guvernanţii şi, mai ales, pe cei numiţi în posturi de conducere cum se vor înghesui să asculte, cu priviri pline de înţelegere, îngrijorările populaţiei şi să acorde noi promisiuni de bine. Cu puţină atenţie veţi constata chiar că unii şefi vor „scăpa mici secrete”‚ utile obţinerii unor drepturi care sunt demult amânate sau ignorate, chiar de ei!

Perioada alegerilor devine un timp al ofertelor limitate pe termen scurt. După ce obţin voturile dorite, guvernanţii vor recăpăta iarăşi curajul de a spune că Europa socială este pe butuci, că Dialogul Social este inutil şi că drepturile salariaţilor pot fi amânate, ori chiar anulate, prin legi valabile un an de zile.

De aceea,

trebuie să folosim eficient perioada alegerilor, care se apropie.

Trebuie să reacţionăm la sensibilitatea electorală a celor care ne cer voturi.

Esă nu uităm că ei sunt tot aceiaşi cu cei care ignoră, sistematic, drepturile noastre, dar ne împing în prima linie şi apoi se prefac că nu ştiu ce nevoi avem (parafrazând spusele premierului Ungureanu) dar ne testează rezistenţa, plătind, spre exemplu, 20% dintr-o sumă care ni se cuvenea încă din anul trecut şi cerând, în schimb, implicare maximă şi eforturi sporite în activităţile pentru: siguranţa cetăţenilor, ordine publică, scăderea corupţiei şi, evident, desfăşurarea procesului electoral în bune condiţii!

Stimaţi colegi,

Participarea, în număr cât mai mare, la mitingul din 1 mai 2012 este de mai multă vreme o practică europeană. Protestele publice ale salariaţilor scot sute de mii de participanţi în fiecare dintre oraşele: Berlin, Roma, Zurich, Rotterdam,Viena, Lisabona, Warsovia, dar şi Istambul. În cultura salariaţilor vest-europeni, 1 mai este ziua când toţi cei interesaţi îşi unesc timpul liber pentru a-i avertiza pe guvernanţi despre erorile făcute.

Tot prin tradiţie, mass-media internaţionale sunt mobilizate şi ele, pentru a prelua şi difuza larg mesajele străzii.

La 1 mai 2012, va exista oportunitatea ca mesajul poliţiştilor români să intre, şi el, în atenţia europeană. Ne vom referi la: salarizare şi condiţii de muncă; la abuzuri şi corupţie; la buna evaluare Schengen primită de poliţiştii români...

Protestul din 1 mai 2012 al poliţiştilor şi personalului contractual, organizat de către SNPPC va fi o adevărată componentă a dialogului social pe care guvernanţii, în alte condiţii, ni-l refuză. Pentru 1 mai, avem unul dintre argumentele cele mai tari.

În urma scrisorii oficiale trimisă Prim-ministrului UNGUREANU, referitoare la achitarea restanţelor băneşti pe care Statul le are către poliţişti am primit răspunsul că: „achitarea drepturilor băneşti restante faţă de angajaţii ministerului până la sfârşitul lunii aprilie a.c. se poate realiza numai în condiţiile suplimentării bugetului M.A.I. din fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat în anul 2012”.

Publicăm, mai jos, întregul document

Deci, se poate!

Este necesar însă ca guvernanţii să aibă determinarea necesară, pentru a face apel la fondul din care tocmai s-au deblocat 650.000.000 lei, pentru unele primării care au aşa-zise „probleme financiare”. Suma a reprezentat un ajutor nerambursabil pentru primari dar, mai ales, pentru întâmpinarea alegerilor locale.

Legat de acest cadou cu interes pentru administraţie, ministrul internelor nu a făcut nici o declaraţie publică despre rezolvarea datoriile Statului către poliţişti.

Nu se vorbeşte nimic nici despre vreo insistenţă a d-sale în şedinţele de Guvern. Nici măcar nu ştim dacă dl. Berca a cerut Guvernului deblocarea restanţelor datorate către personalul din M.A.I. Nimic!

Nu vrem să arătăm vinovaţii cu degetul.

Ne interesează, însă, ca, începând cu mitingul din 1 mai 2012, pe care-l organizăm în faţa sediului M.A.I., să punem presiune, să-i determinăm, prin forţa democraţiei, pe decidenţii care au sensibilităţi electorale, dar despre care ştim că aduc la dialog doar: promisiuni, amăgiri şi găleţi colorate.

Este momentul să fim uniţi şi să impunem forţa sindicală a poliţiştilor!

Biroul Executiv Central al SNPPC

P.S. Ştie cineva ceva despre protest ? La Constanţa nu se ştie mai nimic.

Dan nu stiu nici viceprsedintii SNPPC din capitala dar cei din teritoriu...........

Si pe 1Mai (M.A.I.) sigur se vor inghesui toti politistii sa participe ,,mai" ales cei din Bucuresti..........

• Upvote 1

Ce vă pot spune eu, in teritoriu liderii au fost anuntati ca pe data de 23 sau 24 aprilie va avea loc o intalnire cu minstrul de interne pentru negocierea revendicarilor. Daca nu se va obtine nimic la negocieri , vor fi impartite pliantele care au fost tiparite, prin care politistii vor fi indemnati sa participe la mitingul de pe data de 01 mai pentu a-si face publice revendicarile. Sa speram ca ministrul ii asculta pe reprezentantii sindicatului si vom avea ceva de castigat. Daca nu trebuie sa luam toti atitudine, pentru ca se apropie alegerile si trebuie sa ne facem auziti. Ca vor fi multi sau putini, trebuie ca POLITISTII sa-si faca publice din nou nemultumirile. Am fost umiliti prea mult timp . Este momentul ca noi sa dam un nou semnal societatii civile ca nu mai putem continua cu acest sistem. Locul nostru in societate trebuie castigat din nou, chiar daca este nevoie de sacrificii. Daca suntem sindicalisti sau nu, trebuie sa aratam ca suntem POLITISTI NEMULTUMITI. Credeti ca la noi mai conteaza o zi sacrificata?

• Upvote 1
  • 6 months later...

Se pare că pe data de 06 sau 12.11.2012 ar urma să fie organizate proteste cu privire la suma de 200 lei ce ne-a fost acordată ca tranșă din banii de echipament pe 2012. Pe la voi se aude ceva ? Azi mi s-a cerut confirmarea participării la protest. Nu vreau să par vreun agitator dar dacă nici acum când avem cuțitul la os nu mergem la București nu vom face decât să demonstrăm cât suntem de slabi și dezbinați.

Dar cand s-au taiat 25% din venituri nu a fost cutitul la os? Si au fost proteste si atunci. Explica-mi doar mie de ce ar fi abia acum cutitul la os?

• Downvote 1
  • Moderator

Am văzut că a apărut astăzi pe cotidianul.ro un articol pe această temă:

Membrii Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC) vor ieşi în stradă începând cu data de 19 noiembrie, dacă revendicările formulate de aceştia nu vor fi soluţionate de Guvern până pe 16 noiembrie, se arată într-un comunicat remis miercuri.

"Am solicitat atât conducerii Ministerului Administraţiei şi Internelor, cât şi Guvernului, rezolvarea mai multor probleme, rămase restante din vechea guvernare PDL-istă. Este vorba în principal de achitarea drepturilor cuvenite prin lege personalului M.A.I. pentru anul 2012, dar şi de includerea efectivelor M.A.I. care îndeplinesc misiuni de pază ale secţiilor de votare în rândul personalului auxiliar folosit în timpul alegerilor, şi care beneficiază de indemnizaţia de 65 lei/zi. De asemenea, dorim actualizarea compensaţiei lunare pentru chirie, care nu s-a majorat cu 8%, modificarea H.G. nr.1292/2003 privind transportul spre şi de la locul de muncă, precum şi aplicarea imediată a Pilonului II de pensii pentru personalul din MAI', a declarat Marin Gruia, preşedintele SNPPC.

Acesta a precizat, totodată, că sindicaliştii sunt nemulţumiţi şi de reducerea sumei alocate, prin rectificare bugetară, pentru achitarea drepturilor restante cuvenite prin lege poliţiştilor. Poliţiştii ar urma să primească doar 8,66% din dreptul pentru echipament aferent anului 2012.

• Upvote 2

Dar cand s-au taiat 25% din venituri nu a fost cutitul la os? Si au fost proteste si atunci. Explica-mi doar mie de ce ar fi abia acum cutitul la os?

Ai participat la acele proteste la care aveai tu cuțitul la os ?

Ciudat. Și pe site-ul SNAP a apărut un comunicat aproape identic dacă nu mă înșel. Să fi înțeles sindicatele că ar trebui să existe pentru a avea un singur scop comun și anume protejarea intereselor polițiștilor ?! Nu prea îmi vine să cred.

Edited by Dan

Da, si am vazut cum toata lumea dansa "Pinguinul" si asculta linistita cantecele "revolutionare". Curata si adevarata manipulare. Sindicalistii astia bataiosi trebuiau pana cum sa iasa, sa faca, sa se lupte etc. daca aveau sange in instalatie, nu sa discute politica pe la televiziuni.

• Upvote 1
  • Downvote 2

Și ce te împiedică să mai ieși încă odată ? Poate pe tine nu te interesează cei 200 de lei având în vedere că probabil nu beneficiezi de ei, dar te asigur că nouă celorlalți ne trebuie ca aerul. În loc să stai să faci pe psihologul pe aici mai bine ne-ai însoți la proteste. Sau cine știe poate tu ești mulțumit cu situația în care te afli.

• Moderator

Prietene eduardpsih, cred ca tu confunzi marfa cu ambalajul. Nu cred ca ai vazut la vreun protest de-al politistilor sa se danseze Pinguinul sau sa se cante cantece "revolutionare". Ti-am mai spus si prin alte topicuri, daca tu nu ai sangele necesar in instalatie de a iesi in fata si a spune lucrurilor pe nume, nu iti bate joc de demnitatea si curajul altora.