Jump to content
POLITISTI.ro

Cerasela
 Share

Recommended Posts

Subscriu mihai81! Alo!S-aude SNPPC ,ProLex ,SPR Diamantul ???? Zilele astea ne castigam sau ne pierdem sansa de a scapa de scursura ai ordinara de Igas si ipotetic ,repet ipotetic ,de a primi banii!Zilele astea (in 19-20-21 maxim ),nu in 27 ,nu in 25 ,nu in 23!

Edited by axle15

• Membru

vrajala asta o aplica sindicatele, care sunt de fapt arme de manipulare a categoriilor sociale.

Daca vroiau sa faca ceva toate sindicatele scoteau deja pana acum lumea in strada, nu scoteau fiecare separat si peste atatea zile. Imi e scarba de ei! Nu mai avem mult si se ajunge sa murim de foame, sa vezi atunci cum revine comunismul si fara sange nu se poate...

Fac asta de frica sa nu iasa oamenii de capul lor, fara pastori...

Edited by bozo

surasa replicaonline.ro

Febra protestelor anti-Putere, care au avut loc în ultimele zile, atât la Bucureşti, cât şi în alte oraşe, printre care şi Constanţa, i-a cuprins şi pe poliţişti. Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractant (SNPPC) se pregăteşte să îşi scoată, din nou, oamenii în stradă, pentru a scanda lozinci împotriva Guvernului, întocmai ca în primăvara anului trecut. La vremea respectivă, poliţiştii şi-au declarat nemulţumirea faţă de micşorarea salariilor, dar şi pentru a-i determina pe guvernanţă să renunţe la ideea reorganizării Poliţiei. De această dată, oamenlii legii se pregătesc să protesteze, din nou, tot împotriva salariilor mici şi a problemelor cu care se confruntă, din cauza bugetului redus alocat de Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI). Membrii SNPPC se pregătesc să iasă în stradă şi să se alăture protestatarilor, pentru că nu se mai poate. Nu am primit nici banii pentru uniforme. Aşteptăm răspunsul conducerii sindicatului, de la Bucureşti, iar zilele astea vom afla dacă vom merge şi noi să ne alăturăm. Suntem nemulţumiţi că am fost chemaţi la discuţii, de către Minister, în condiţiile în care timp de 3 ani nu ne-a băgat nimeni în seamă şi nu ne-a ascultat nimeni, ne-a declarat George Caraivan, liderul SNPPC Constanţa. Interesant este modul în care poliţiştii protestează sub supravegherea jandarmilor, care, la rândul lor, sunt tot o structură a MAI, inferioară Poliţiei. :naughty: Reamintim că, anul trecut, sindicatele din Poliţie au protestat la Bucureşti, aruncându-şi şepcile şi strigând: Ieşi afară, javră ordinară.

mda... ca de obicei "unii" au avut grija sa se piarda trenul. deja au inceput sa se calmeze spiritele, iar pe 27 politistii care vor reusi sa vina vor fi din nou singuri ca si data trecuta. ce mizerie...

Cerasela are dreptate ... !!!!!!!!!

Sindicatul Naţional al Agenţilor de Poliţie din

România

Nesecret

Nr. 2729 / 18.01.2012

COMUNICAT

Vă aducem la cunoştintă că la data de 16.01.2012 prin adresa nr.2722, Sindicatul National al Agentilor de Politie a solicitat primului ministru Emil Boc demiterea ministrului administratiei si internelor Constantin Traian Igas.

Fundamentul acestei solicitări vine ca urmare a nemultumirilor referitoare la:

- neplata drepturilor salariale restante pentru politisti (drepturile de echipament, restanta de la norma de hrană);

- refuzul nejustificat al ministrului Traian Igas de a se consulta cu organizatiile sindicale pentru diferite probleme care se răsfrâng asupra politistilor;

- lipsa proiectelor pentru absortia fondurilor europene prin care să fie îmbunătătite conditiile de muncă ale politistilor;

De asemenea mentionăm că tot la aceiasi dată am solicitat Primăriei Generale a Municipiului Bucuresti autorizatie pentru organizarea de proteste în data de 27.01.2012.

Autorizatia a fost solicitată pentru un număr de 5000 de politisti, care sunt asteptati din toată tara, iar calendarul actiunilor este următorul:

- în intervalul 11:00 – 12:00 actiunile de protest vor avea loc în fata Guvernului României, Piata Victoriei;

- în intervalul 12:00 – 13:00 manifestantii se vor deplasa pe bld. Victoria până în fata Ministerului Administratiei si Internelor;

- în intervalul 13:00 – 16:00 actiunile de protest se vor desfăsura în fata Ministerului Administratiei si Internelor si vor fi îndreptate exclusiv împotriva ministrului Constantin Traian Igas.

Totodată dorim să precizăm că vom anula actiunile de protest numai în cazul în care până la data protestului politistii îsi vor primi drepturile salariale restante (drepturi de echipament, restanta de la norma de hrană) sau ministrul Constantin Traian Igas îsi va da demisia.

BIROUL EXECUTIV CENTRAL

Vreau pareri, sugestii, reclamatii ... etc. ... :clip:

Dar mai ales cu privire si la celelalte sindicate din M.I. oricare ar fi ele ... !!! :good:

Cred ... CONSIDER CA ACUM AR FI MOMENTUL SA LASAM DEOPARTE ORICE INTRIGI, DISCUTII CONTRADICTORII ... etc. OFITERI SAU AGENTI ... NU CONTEAZA ... CONTEAZA SA NE UNIM CU TOTIII SI SA NE CEREM DREPTURILE ... !!!

DORA NU CEREM NIMIC ILEGAL ... prime ... bani de porc ... miel ... etc ... CI NE CEREM DREPTURILE ... !!! :emo-box:

CE PARERE AVETI ??? :hmmmt:

• Downvote 1

Parerea mea este ca trebuie facut un protest de catre toate sindicatele din politie odata.

Sper sa ma insel dar SNAP nu va reusii sa-si mobilizeze oamenii.

Singura sansa ar fi ca politistii din Bucuresti sa se trezeasca din adormire.

Insa eu unul i-am vazut cat sunt de fricosi de prea multe ori ca sa cred in minuni.

Si de aceasta data SNPPC, SNAP si PRO LEX nu au purtut sa uite de mandria paguboasa care ne-a adus in halul in care suntem.

Timp ar fi, numai sa vrea oamenii..............

Edited by Elvis
  • Upvote 3

Elvis din câte ştiu sindicatele SNPPC, SNAP, PRO LEX şi DIAMANTUL au încheiat un acord privind aceste proteste. Parcă postase cineva documentul.

Dan eu am vazut multe cu privire la organizarea unui miting.

Eu am participat la primul miting organizat de politisti in fata MAI in 2007.

Normal ar fi fost ca anuntul sa fie facut de catre SNPPC.

De ce ?,,Pentru ca avem 50000 de membrii".

Daca SNAP a solicitat autorizatia de miting si nu s-a inteles asupra acestui ,,mic detaliu" cu ceilalti........

Edited by Elvis

La conferinta de presa de azi avea aerul ca se mandreste cu faptul ca "vom incerca pe parcursul anului 2012 sa platim restantele...". Ca si cand anunta dublarea salariilor. :D

:doh: Haideti cu totii sa ne mobilizam ... haideti sa facem ceva ... ofiteri sau agenti ... nu conteaza ... sa facem ceva sa ne cerem drepturile noastre cuvenite prin LEGE, sa-i obligam intr-un fel sa ni le si dea ... nu cerem bani de porc, prime, bani de miel ... etc. ci ne cerem drepturile ce ni se cuvin ... !!!

Daca fiecare dintre noi transmite la locul de munca prin viu grai toate aceste lucruri ... oare credeti ca nu se poate sa ne putem mobiliza ... ??? :angry:

SNPPC , ProLex , SPR Diamantul, SNAP ...si care or' mai fi ... etc. nu mai conteaza ... CEEA CA CONTEAZA ESTE SA NE CONVINGEM TOTI COLEGII SI SEFII SI LIDERII ... etc. si sa ne unim si sa protestam cu totii de-o data ... !!! NU CREDETI DRAGI COLEGI ???

Elvis din câte ştiu sindicatele SNPPC, SNAP, PRO LEX şi DIAMANTUL au încheiat un acord privind aceste proteste. Parcă postase cineva documentul.

Dan eu am vazut multe cu privire la organizarea unui miting.

Eu am participat la primul miting organizat de politisti in fata MAI in 2007.

Normal ar fi fost ca anuntul sa fie facut de catre SNPPC.

De ce ?,,Pentru ca avem 50000 de membrii".

Daca SNAP a solicitat autorizatia de miting si nu s-a inteles asupra acestui ,,mic detaliu" cu ceilalti........

Am găsit documentul. Dar se pare că era vorba doar de o solicitare de dialog cu branconierul. Oricum la Constanţa şi membrii SNAP şi cei de la SNPPC vor merge la Bucureşti. Câţi or merge.....

MAI-adresa-comuna-a-sindicatelor-cu-privire-la-problemele-politistilor.pdf

au fost facute insttintari de la minister cu restantele ce trebuie achiate iar la final se specifica clar: SE VORACHITA CAND FOR FI FONDURI! avsnd in vedere ca nu toti politistii pot iesi in strada si nu pot intrerupe munca... nu se poate rezolva nimic prin proteste. trebuie cautate alte metode!

Deci,se poate participa la proteste. Intelegeti ca daca doar stati pe forum,nu se intampla nimic. Iesiti cand e vorba de proteste si nu are importanta ce sindicat il organizeaza. Pana la urma toti au acelasi scop. Hai pana nu e prea tarziu.

De asemenea mentionăm că tot la aceiasi dată am solicitat Primăriei Generale a Municipiului Bucuresti autorizatie pentru organizarea de proteste în data de 27.01.2012.

Autorizatia a fost solicitată pentru un număr de 5000 de politisti, care sunt asteptati din toată tara, iar calendarul actiunilor este următorul:

- în intervalul 11:00 – 12:00 actiunile de protest vor avea loc în fata Guvernului României, Piata Victoriei;

- în intervalul 12:00 – 13:00 manifestantii se vor deplasa pe bld. Victoria până în fata Ministerului Administratiei si Internelor;

- în intervalul 13:00 – 16:00 actiunile de protest se vor desfăsura în fata Ministerului Administratiei si Internelor si vor fi îndreptate exclusiv împotriva ministrului Constantin Traian Igas.

Era buna o trecere si pa la Universitate. 27 este vinerea viitoare- e aproape.

Edited by hydro314
  • Upvote 1
  • Downvote 1

avand in vedere ca nu toti politistii pot iesi in strada si nu pot intrerupe munca... nu se poate rezolva nimic prin proteste. trebuie cautate alte metode!

Propunere de "metoda": incepand de la o anumita data nici un politist, din nici o structura, sa nu mai sanctioneze faptele contraventionale cu amenda. Doar avertisment.

Metoda aplicata de politistii olandezi....

Valentin Burlacu, şeful IPJ Constanţa, conform ziarului Replica de Constanţa : "Nici un poliţist din Constanţa nu se duce la miting!" :o Chiar nu pot să cred că domnia sa a făcut această afirmaţie.

P.S. Eu o să merg. Sunt în timpul liber aşa că....

Valentin Burlacu, şeful IPJ Constanţa, conform ziarului Replica de Constanţa : "Nici un poliţist din Constanţa nu se duce la miting!" :o Chiar nu pot să cred că domnia sa a făcut această afirmaţie.

P.S. Eu o să merg. Sunt în timpul liber aşa că....

Mai trebuia sa adauge si : "....intrucat politistii constanteni nu raspund la provocarile huliganilor si sunt multumiti de masurile intelepte luate de conducerea de partid si de stat.Politistii constanteni au aplaudat in trecut taierile salariale fiind foarte multumiti cu actualele salarii.Uraaaa!"....Asta mai trebuia sa zica cercopitacul de Burlacu....Idiot,muica!Domnia sa?Hm!Sa nu exageram!

....sau stie el ce stie....areplanul de masuri asa conceput ca e o certitudine pentru el ,nedeplasarea la Bucuresti.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Dupa mitingurile politistilor la Bucuresti,ne-au bagat pumnul in gura,ne-au saracit din zi in zi,ne-au rarit randurile si au pus pe sefii nostri sa ne hartuiasca si sa ne ingenungheze.La toate aceste abuzuri SINDICATELE CE AU FACUT? si acum asteptati mobilizare din partea acestora?Daca am fi niste politisti normali ne-am mobiliza fiecare in structura de unde lucram si cate un grup mai mic sau mai mare, ne-am deplasa la Bucuresti cat mai curand,respectiv sambata sau duminica,si ne-am alatura protestatarilor de la Universitate,ALTA CALE NU EXISTA ptr. voi si familiile voastre.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Leonidas67, parerea mea este ca daca jandarmii iau restantele, iar noi nu, atunci nu va mai fi nevoie de sindicate sa iesim in strada! Oricum, ai dreptate cand spui ca poporul are nevoie de noi acum! Deci fratilor, haideti sa ne organizam si noi cum putem si sa iesim!

• Upvote 2

Am vazut astazi la televizor pe domnul purtator de cuvant al M.A.I ( Marius Militaru ) cum sustinea ca atat jandarmii cat si politistii vor primii sumele restante pe 2011.......

"Atat jandarmii, cat si politistii, vor primi salariile restante din 2011, a declarat purtatorul de cuvant al MAI, Marius Militaru.

El a spus, la Antena 3, ca toate strucurile din MAI vor primi aceste drepturi salariale.

Militaru a mai adaugat ca nu este vorba despre o masura exceptionala si este o suma care a fost prevazuta in bugetul pentru anul 2012. Totodata, el a spus ca aceasta masura nu are legatura cu protestele care au loc in aceste zile in Bucuresti si ca nu este vorba despre o prima salariala.

Suma pe care o vor primi jandarmii, la inceputul saptamanii viitoare, nu a putut fi platita odata cu salariile. Este vorba despre cateva milioane de lei vechi, iar ultimele salarii au fost platite pe 15 ianuarie, potrivit lui Marius Militaru. "

Sa vedem daca se tin de cuvant

Daca,,Militauru" a spus ,,salariile restante pentru 2011" inseamna ca este intunecat ca si noaptea.

Dar asa se intampla cand un jandar ajunge purtator de cuvant la MAI...............,,muschii mei minte nu are, sparge tot ce-i iese-n cale".

Edited by Elvis
  • Upvote 1

sau..."nu-ţi trebuie la minte avere să fi prost şi s-ai putere!", am citat un ofiţer de jandarmi la o preselecţie.

Cred că este valabil şi pentru d-l bâlbă de la purtarea cuvintelor de la A.I.M. ăsta M.A.I., ptiu! drace că m-am molipsit de la el.

Edited by avam

• Moderator

Un articol pe care l-am găsit pe www.dcnews.ro

Poliţiştii sunt pregătiți pentru a se alătura protestatarilor

Ministrul de Interne, Traian Igaș, este încolțit. Pe de o parte, este chemat în Parlamentu pentru a da explicații față de măsurile violente luate de MAI împotriva protestatarilor, iar pe de altă parte este supus unei presiuni din partea Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC), care îi cere o întâlnire cel mai târziu luni. În cazul unui refuz, Igaș ar trebui să-și asume consecinţele protestelor legale pe care poliţiştii le vor organiza.

Biroul Executiv Central al SNPPC îi cere ministrului Traian Igaş clarificarea a trei subiecte de interes maxim privind respectarea relaţiilor de muncă în Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI), potrivit unui comunicat de vineri al sindicaliştilor.

Astfel, sindicaliştii vor derularea procedurilor de negociere şi semnare a Acordului privind raporturile de serviciu, pentru poliţişti, a Contractului colectiv de muncă, pentru personalul contractual, rezolvarea, până la sfârşitul lunii februarie, a restanţelor financiare pe care MAI le datorează din 2011 personalului pentru norma de echipare şi diferenţa privind norma de hrană.

"Solicitarea conducerii SNPPC are un caracter imperativ, pentru că, de la numirea sa în funcţie, ministrul Igaş a blocat în totalitate dialogul social în MAI. Pe acest fundal, deci fără consultarea reprezentanţilor legali ai personalului, au fost modificate acte normative importante precum Statutul Poliţistului şi Legea de funcţionare a Poliţiei de Frontieră", susţin sindicaliştii.

Totodată, sindicaliştii susţin că MAI, ca angajator, a încălcat legislaţia în vigoare prin nevalidarea documentelor interne privind relaţiile de muncă şi reprezentativitatea organizaţiilor salariaţilor şi a emis mai multe dispoziţii abuzive. În cazul unui refuz, Traian Igaș va trebui să îşi asume, personal, consecinţele protestelor legale pe care poliţiştii şi personalul contractual din MAI le vor desfăşura, în toată ţara.

• Upvote 2

Apropo vreau sa va aduc la cunostinta ceva,daca puteti verifica, ca eu nu am posibilitatea, d-nul Traian Igas facea trafic de droguri in Arad cu ceva timp in urma, stiind ca e promovoat de "Falca" un nototriu infractor.......