Jump to content
  • 0

Academia Tehnica Militara

liviu23
 Share

Question

Inca nu m-am decis ce facultate si ce cariera sa urmez si as dori sa primesc cateva sugestii in legatura cu ATM'ul. M-am gandit sa merg spre MAI sau MApN. ce parere aveti? spre care ramura sa merg? se merita?

In cazul in care ma hotarasc sa nu urmez o astfel de cariera militara, ma gandeam ca as putea opta pentru politehnica, facultatea de electronica.

Astept rasunsuri pertinente sa ma ajute sa iau decizia cea buna!

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Asta tu trebuie sa stii unde vrei sa mergi. Depinde ce te atrage. In ziua de azi e dificil sa fii bugetar,aici nu ma refer numai la partea financiara

• 0

Problema e ca nu stii ce-ti rezerva viitorul...nu sunt decis...azi vreau armata maine civilie...sunt avantaje si dezavantaje...

Multumesc pentru raspuns! Mai astept si alte pareri!

• 0
  • Moderator

Îndreaptă-te către domeniul care îţi place cel mai mult. Numai aşa vei putea trece mai uşor peste gunoiul şi mizeriile pe care le găseşti în absolut toate domeniile.

• Upvote 1

• 0

Liviu, aceeasi problema am avut-o si eu, dar s-a simplificat foarte rapid pentru ca sunt doua paralele pe care mergem; respectiv eu si matematica.

Adica... daca simti atragere spre astfel de domeniu(militar) e foarte bine. Insa trebuie sa reflectezi asupra faptului ca a fi militar implica multe responsablitati din partea ta, in primul rand.

Armata te modeleaza, iti construieste un alt comportament, pentru ca vei descoperi o cu totul alta lume acolo... iti ofera un salariu decent, insa trebuie sa simti ca vrei asta, tu si numai tu.

Depinde ce vrei sa faci in M.A.I; spre ce doresti sa te indrepti (politie, politie de frontiera, I.S.U, jandarmerie).

Sfatul meu e sa reflectezi si sa te documentezi singur. Unele observatii din partea celorlati pot fii mai mult decat influientabile, fie ele, in bine sau in rau.

Nu uita faptul ca ai un juramant de dat in fata statului si in "fata ta". Ehh... juramatul e cuvantul tau de onoare, ca vei respecta regulamentele militare si-ti vei ajuta tara in orice conditii, in orice imprejurari; un juramant care e inutil pentru unii care intra sau sunt in sistem deja, pentru ca daca romanu' ar fi fii fost drept si fara o foame acerba dupa bani, fara un individualism extins dincolo de granitele posibilului... probabil ca ar fi fost altfel.

Nu uita, renuntand la statutul de civil(a fi militar... politist, pompier, jandarm), inseamna a te afla in slujba statului, acest fapt, implicand multe "rezistente" fizice si... psihice, mai ales. Cei cu experienta ti-o pot confirma.

Mult noroc... si nu uita ca alegerea trebuie facuta de tine.

Edited by VladM

• 0

liviu23 cu tot respectul, aici este un site al poliţiştilor, nu al militarilor, jandarmilor sau al altor categorii profesionale. Dacă vrei sfaturi în vederea urmării unei cariere de poliţist cred că vei găsi destule păreri pertinente. Sper să nu te supere acest sfat, dar părerea mea este că e inutil să postăm sfaturi despre domenii din care nu avem cunoştinţă sau avem prea puţină, gen cariera militară.

• Upvote 1

• 0

o mica obseratie, m.a.i. nu detine o facultate/academie care sa pregateasca personal tehnic asa cum face academia militara, ci isi pregareste necesarul de cadre IN atm, exista locuri "speciale", extrem de putine.

• 0

Eu pentru că mai mult de jumătate din cariera de poliţist am fost militar, cu acceptul oficiale Serhente Garcia, fac o micuţă completare: acolo se intră mult mai greu decât la notari publici. Trebuie să ai, pe cineva.., acela să te ia de subsori şi să te arunce în sus şi să mai şi strige:"copăcel pilosule!". Nu sunt clase şi doar un nr. restrâns, nu în fiecare an ci periodic, în funcţie de "necesar". Cam atât.

!Gracias por acordó señor Serhente Garcia!

• Upvote 1

• 0

Nu sunt clase şi doar un nr. restrâns, nu în fiecare an ci periodic, în funcţie de "necesar". Cam atât.

exista locuri "speciale", extrem de putine.

:naughty: cam acelas lucru, dar spus mai pe larg si MUUULT mai explicit :emo-yessir:

• 0

In primul rand stiu ca am gresit forumul dar nu gasesc alte informatii nicaieri .Sunt elev in a 12-a si am fost indrumat sa dau spre ATM(Academia Tehnica Mlitara) , am inteles ca se intra foarte greu mai ales la probele fizice unde pica majoritatea , dar dupaia ai foarte multe oportunitati de urmat daca ajungi in Academie . Intrebarea mea este : Se merita efortul pentru a intra in Academie ?

• 0
  • Moderator

Marea majoritate a absolventilor urmeaza cariera in cadrul Ministerului Apararii, doar cativa in cadrul MAI.

Acestea fiind spuse, nu prea am inteles la ce te referi cand spui "merita efortul"... te referi la salariul, la oportunitati de cariera, etc. Poate ne dai mai multe detalii!?

• 0

Părerea mea este că nu ar trebui să urmezi o specializare pt că "se merită" ci pt că simţi că ţi se potriveşte şi asta îţi doreşti să profesezi. Să nu te demoralizeze şi descurajeze ideea că se intră greu. Bineînţeles că trebuie să îţi dai interesul şi să te pregăteşti serios. Ai încredere în tine!

• 0

Prietene, gandeste-te bine "ce vrei sa te faci cand o sa fii mare" si actioneaza in consecinta. E grea admiterea, cu toate probele pe care le presupune, doar daca nu te pregatesti cu simt de raspundere. E o meserie cu bune, cu rele. Cat despre viata din timpul facultatii, o sa fie o initiere in viata militarului, daca pot spune asa. Adica sectoare, plantoane, inviorare, program mai strict decat la o facultate "civila". Iti doresc numai bine.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Membru

Nu stiu daca efortul se merita pe sine, dar cu siguranta numai tu poti decide daca merita sau nu. Pe acest forum nu stiu cati sunt care au terminat ATM-ul care sa-ti spuna o parere despre experienta personala de acolo si, chiar daca ar fi, trairile, parerile, regretele ca au dat admitere unde nu trebuie sunt traite si se raporteaza diferit de la o persoana la alta. Pune in balanta eforturile cu recompensele, ce urmaresti in viata, ce fel de facultate ti s-ar potrivi (cu profil tehnic sau nu) si apoi decizi singur. Sunt pline scolile militare de oameni cu regrete ca s-au luat dupa altii.

• 0

Am  terminat liceul militar si anul urmator doresc sa ma indrept si eu spre ATM pe locurile de la MAI. Nu aveti idee... cei ce termina la calculatoare.... pe urma cum sunt functiile?  e ceva atractiv in asta? sau urmeaza o slujba de aia plictisitoare  de-ti vine acru.? multumesc anticipat

• 0

SI esti sigur ca poti sa concurezi pe locurile de la MAI? Din cate stiu poti ajunge pe locurile MAI doar in caz de redistrbuire.

• 0

De asta mi-am rezervat un an :)) pentru a-mi umple golurile toate. am citit acel subiect. ma intereseaza daca poti sa faci cariera din asta.... ca sincer... fiind o persoana mai activa.. nu as suporta sa duc o viata monotona..mai bine m-as impusca:)) multumesc frumos de indrumare

• 0
  • Membru

.... ca sincer... fiind o persoana mai activa.. nu as suporta sa duc o viata monotona..mai bine m-as impusca:))

Asa e. Am auzit ca daca termini profilul calculatoare o sa ai o viata plina de adrenalina. Gloante zburand in stanga si dreapta, schimburi de focuri, curse cu masini ... toate astea vor fi un fleac. Va trebui doar sa nu-ti prinzi degetul in tastatura. In rest, o sa scapi. ;)

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.