Jump to content
POLITISTI.ro

sylvia

Operatia de apendicita conteaza la vizita medicala?

Recommended Posts

sylvia

Buna ziua,sunt noua pe aici si imi cer scuze daca ati raspuns deja la intrebarea mea,dar am o nelamurire privind vizita medicala:este adevarat ca daca sunt operata de apendicita nu mai am sanse sa intru la Academie?Asa mi s-a spus.Multumesc!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dan

În principiu nu. Operaţia de apendicită nu este o piedică în vederea susţinerii probelor de admitere la Academia de Poliţie. De când eşti operată ?

Edited by Dan

sylvia

de 1 an.oricum am 17 ani mai e timp dar mai multi cunoscuti mi-au spus ca nu trebuie sa am semne pe corp

Marius

Nu este adevarat, operatia de apendicita nu e motiv pt a fi respins/a la examinarea medicala.

sylvia

Multumesc!

Dan

Este vorba de cicatrici, semne distinctive care se află la vedere. Nu este cazul tău. Apucă-te de învăţat şi succes!

sylvia

Multumesc!

Cristi

Eu am facut apendicita politist fiind...si M.A.I.-ul nu vrea nici de nebun sa se scuteasca de prezenta mea in cadrul unei structuri de-ale sale. :ner: Ideea e ca ar fi bine sa pui mana sa inveti, ca nu se ia nimeni de operatia ta de apendicita.

Bet

Buna seara! Am tot vazut ca majoritatea lumii spune ca semnele particulare care nu se afla la vedere nu sunt o problema. Astazi am fost la un medic dermatolog din cadrul policlinicii mai din bucuresti, si vazand ca am o pata pe burta(o depigmentare, cam de forma unei garoafe de exemplu) mi-a spus ca sunt inapta pentru ca am vitiligo <_< Dar de cand ma cunosc nu s-a marit, nu s-a extins nu s-a nimic, plus ca nu este vitiligo. Nu am mai apucat sa intreb, pentru ca am fost "socata" de "diagnostic", dar am citit ca atata timp cat uniforma acopera respectiva cicatrice/respectivul semn etc., nu este nicio problema. Este adevarat? Si de asemenea as mai avea o intrebare, in legatura cu o operatie, daca se considera ca semn particular, pentru ca tot medicul dermatolog mi-a dat de inteles ca atata timp cat operatia este facuta din necesitate(nu stiu din ce alt motiv si-ar face cineva o operatie, dar, ma rog :doh: ) nu ar fi vreo problema? Va rog mult, ma puteti ajuta cu un raspuns, un indiciu, o sugestie, o...rice? Multumesc anticipat!

iustache

Eu te sfatuiesc sa nu te operezi. Unde ai fost mai exact ? Scrie adresa. Pe ce ti-a dat rezultatul ? Ai cerut un control dermatologic ?

Nu te descuraja.

Bet

Sunt operata, si operatia este pe gat... Dar la controlul dermatologic nu a parut asa "interesata de operatie" pe cat de faptul ca "am vitiligo". Am fost la centrul de recuperare si diagnostic nicolae kretzulescu, pe scurt policlinica M.A.I., cea de langa izvor(sunt din bucuresti). Eu am zis sa merg la un medic dermatolog din alta parte, ca sa ii arat ca nu este vitiligo, ci un semn din nastere. Credeti ca va conta diferenta? Mai ales ca, din cate imi aduc eu aminte uniforma nu are gaura pe burta in asa fel incat sa "nu fie acoperit de uniforma"...

iustache

In medicina nu exista semn din nastere, bubita, alunita, sau alte denumiri.

Te rog sa pastram legatura :clip:

Bet

Dar exista o denumire care sigur nu este vitiligo, asta era ideea:) pentru ca da, de acord, vitiligo se raspandeste pe tot corpul, deci ar fi o piedica pentru admitere... Dar semnul meu nu e genul care sa se inmulteasca, sta bine acolo singurel:d si cel mai important nu vrea sa deranjeze pe nimeni, ii convine sub haine

iustache

Incearca o repigmentare, si in doua luni pleaca :naughty:

Bet

Nici nu stiam ca exista asa ceva...:)) mercy de idee... Dar oricum nu am de gand sa schimb ceva in legatura cu mine doar pentru ca Academia prefera sa ii accepte pe cei cu corpul perfect, nu cu mintea... Nu cred ca lucruri de genul asta ar trebui sa stea in calea celor care vor sa isi aleaga cariera asta, mai ales ca nu cred ca suntem un stat perfect cu o politie atat de buna incat sa refuze persoane care pot ceva pe plan intelectual si sa-si aleaga numai "exemplarele" model... Nu o zic ca o rautate ca nu-i politia buna dar cred ca, intr-o tara normala, cum a noastra nu-i, nu s-ar intampla asta:-< ma rog...

• Downvote 2

Catalin

Chiar dacă îți vine greu să crezi, academia și școlile de poliție aleg și selecționează candidații cu un corp normal, nu perfect. E o diferență între normal și perfect. Dar și cu o minte bună și sănătoasă. Lipsa unui semn particular nu te face perfect, ci ești doar normal, iar acest lucru nu înseamnă că automat vei avea o minte cu probleme. La fel cum și existența unui semn particular nu te face mai deștept sau cu o minte perfectă.

Această logică conform căreia numai cei cu semne particulare sau cei ce nu trec de baremele de înălțime, sportive sau alt gen a fi cei deștepți, iar cei ce sunt normali dpdv fizic ar avea automat o inteligență mai redusă, nu are nicio legătură cu realitatea. Este doar o metodă prin care cei respinși încearcă să găsească niște justificări puerile.

• Upvote 4

iustache

Catalin aleg ce e apt medical. Si acest lucru cine il considera ?

Catalin

Asta înseamnă apt medical, respectiv ca acel candidat să aibă o creștere și o dezvoltare dpdv medical, normală.

Iar aprecierea se face de niște persoane pregătite în domeniul medical, mai exact de medici.

iustache

Iar cei care sunt inapti, sa primeasca ajutor de handicapat, ca doar sunt inapti. Sau se inchide ochii ?

Catalin

Nu mai încerca să faci pe deșteptul, pentru că nu-ți iese deloc. Nu-mi mai răstălmăci cuvintele.

Dacă ai semne particulare sau creșterea și dezvoltarea fizică nu se încadrează în medie, nu înseamnă că ești handicapat.

iustache

Cataline si tu inchizi ochii. De ce nu discuti ce inseamna sa fii inapt medical. Eu nu ti-am zis ca esti prost, sau destept, si nici nu intentiontez sa te cataloghez. .

Da un raspuns privind ce inseamna sa fii declarat inapt poti sa dai. Si apoi am sa scriu si eu ;) Mi se pare corect.

• Downvote 1

Catalin

N-ai tu de unde să știi dacă eu închid sau nu ochii, ci doar îți dai cu presupusul, etalându-ți mentalitatea specific românească, ce confirmă zicala aia cu strugurii acri.

Ți-am spus, degeaba încerci să faci pe grozavul pe aici, nu-ți iese absolut deloc, ba din contră ... și ca să te convingi recitește-ți postul de mai sus, folosești termeni pe care nu-i stăpânești deloc și te contrazici singurel. Păi cum nu încerci mătăluță să mă cataloghezi, din moment ce ai postat că știi tu cum că eu aș închide ochii? Chiar nu realizezi ce postezi.

Eu nu trebuie să-ți dau ție niciun răspuns, pricepi? Nu ești tu în măsură să-mi spui despre ce trebuie sau nu să discut.

Dacă ești capabil și poți să pricepi faptul că a fi declarat apt medical înseamnă a te încadra în niște limite, stabilite de niște oameni pregătiți în domeniu, ce nu sunt deloc situate la vreuna din extreme, ți-ar prinde bine. În caz contrar poți să rămâi în continuare și să trăiești în lumea ta, amăgindu-te cu stereotipuri conform cărora sistemul e nedrept cu tine, deși tu ești un caz extraordinar și special, posesor al unor calități pe care toți ceilalți nu le observă ... e pur și simplu alegerea ta. Dar te asigur că pe mine, nu mă interesează absolut deloc.

• Upvote 1

iustache

Vai tu, da ce te-ai iritat...Nu de alta, dar vad ca incep sa jignesti lumea, si chiar vii cu atacuri la persoana.

• Downvote 4

Marinescu

iustache ai face bine sa te obisnuiesti cu gandul ca nu se poate .....tu esti ca cei care au picat dupa proba scrisa...care spun la toata lumea dupa ce au vazut rezultatele ca in politie se intra numai pe pile chiar daca esti destept....daca n-ai pile nu intrii desi el facuse 10 puncte ;)

• Upvote 3

iustache

Copile cum spui ca sunt ?