Jump to content
POLITISTI.ro

Un politist din bucuresti retinut in cazul de talharie din Arges

Marinescu

Recommended Posts

probabil ca tot asa gandeai si cand ne macelareau ilustrii conducatori cu disponibilizarile

stai putin ca poate e student, si deh agentu trebuie... f...

Citesc de ceva vreme forumul acesta pentru ca sunt oameni cu experienta care posteaza lucruri interesante si utile.Pana acum nu am fost interesat sa imi fac cont,dar acum,cand vad ce atitudine ai tu,un elev II care habar nu are cu ce se mananca meseria asta,mi-am facut cont doar sa iti raspund tie.Poate daca o sa-ti spuna mai multi,speram sa iti revii.

respect pentru un sinucigas? ce respect sa am pentru cineva care a facut asta si alegerea a fost numai a sa?...respect pentru infractori? niciodata...pot manifesta solicitudine cu colegii care merita....nu pot sa ma prefac ...asta sunt provoc sila....imi pare rau ca nu provoc atata compasiune cat un sinucigas

cred ca subiectul topicului era altul....daca vreti putem face unul in care sa spuneti tot ce aveti pe suflet despre mine... :emo-yessir:

• Downvote 1

Daca ma chinui putin iti pot schita si un profil psihologic,dar nu meriti.esti un arogant nepopular printre elevii sau studentii tai de la academie.

daca el nu a mai vrut sa traiasca eu dc sa-i plang de mila acum..a fost strict alegerea lui? eram pragmatic.....acum la fel...vad jumatatea plina a paharului...el daca a facut asta nu merita sa fie in politie si s-a mai eliberat sau se va elibera in curand inca un post pentru noi....ti se pare tie ca am ceva?

asta mic habar nare ce inseamna greutatile, cum e sa sti ca unul din cei 6 colegi, toti intre 23 - 35, trebuie sa plece, STRES , probleme, ce naiba sunt asa indoctrinati nu stiu, ne privesc cu ochi de civil. Lasati domnilor ca revolutioneaza astia politia.

Ai ceva tupeu Pathfinder....

Nu e neaparat ceva rau,"tupeul" pozitiv e chiar de admirat.

Teoretic ai dreptate in multe privinte dar felul in care spui asta cred ca deranjeaza.

E normal sa fii idealist la varsta ta dar vei vedea ca in viata nu e intotdeauna numai alb si negru,poate fi si gri uneori...

Edited by reddog
  • Membru

Cat timp nu stim detalii din ancheta nu cred ca e cazul sa ne dam prea mult cu parerea. Daca lumea "s-a aruncat" pe retinere, inseamna ca a fost inceputa urmarirea penala, a fost confirmata de procuror, probabil s-a pus in miscare actiunea penala si exista ceva probe sau indicii. Bineinteles, eu vorbesc din punct de vedere teoretic.

Pathfinder, am sa te rog sa incetezi cu afirmatiile legate de "eliberarea unor posturi". Pentru cultura ta "din generala", si in cazul politistilor functioneaza prezumtia de nevinovatie. Pune mana si citeste Legea nr. 360/2002 si vezi acolo cazurile de eliberare a unor posturi. Mai mult, le postez aici, ca sa nu te mai stresezi:

ART. 65
(1) În cazul în care împotriva poliţistului s-a început urmărirea penală sau acesta a fost trimis în judecată, menţinerea sa în activitate se hotărăşte după soluţionarea definitivă a cauzei, cu excepţia situaţiei în care a comis şi alte abateri disciplinare, când operează procedura disciplinară obişnuită.
(2) Poliţistul faţă de care s-a pus în mişcare acţiunea penală sau care este judecat în stare de libertate ori liberat provizoriu pe cauţiune este pus la dispoziţie.
(3) Poliţistul arestat preventiv se suspendă din funcţie.

Asa ca nu te
mai
grabi sa faci astfel de sustineri. Dezobisnuieste-te sa arunci vorbe in vant, sa faci afirmatii nesustenabile si sa vorbesti ca sa te afli in treaba. Pentru diferitele flatulatii ale gandirii exista alte topicuri.

Invata sa postezi la obiect si in mod constructiv. Pentru astfel de lucruri a fost creat acest site. Hai sa nu ne batem joc de comunitate.

Ca si idee, apropo de eliberarea unui post ocupat de un politist cercetat/judecat, acest lucru poate dura ani de zile, in ritmul in care se judeca azi procesele penale, cu tot cu cai de atac. Asa ca daca politistul nu este "convins" de catre superiori sa isi dea demisia (se poarta asa ceva in ziua de azi), poti sa astepti ani de zile sa ti se elibereze postul.

Am inteles ca esti elev. Abia astept sa incepi munca sa ti se
mai
toceasca dintii putin. Vad ca sunt cam ascutiti. Bafta !

• Upvote 4

Pathfinder, tu chiar nu ai bun simt, opreste-te! Invata sa sti cand trebuie sa te opresti .Ai depasit regula bunului simt. Ai noroc ca inca esti elev.Cred ca trebuie sa mai ramai la acest statut cativa ani.

Multumesc Ecou , ..o sa tin cont de ce-ai spus, o sa spun ca s-a mai eliberat un post doar cand voi fi 100% sigur de asta..

drAGOS ... sa stii ca este foarte posibil sa mai raman elev ceva timp...pentru ca nimanui nu le pasa de noi, eu am vrut doar sa fac o "gluma" in incercarea de a le mai ridica moralul elevilor , dar nu mi-am ales momentul potrivit

Edited by Pathfinder
  • Downvote 6
  • Moderator

Domnilor, nu merita sa dezvoltati o discutie cu acest subiect, e o cauza pierduta de la bun inceput, si asta pentru ca viitorul coleg sau viitoarea colega Pathfinder gandeste si analizeaza superficial situatia, ceva tipic pentru o persoana inca imatura.

Daca urmariti subiectele de discutie in care au postat in mare parte elevii Sc. de Politie, veti obseva ca distinsul sau distinsa colega Pathfinder a creeat situatii similare, dezvoltand tot felul de controverse intre colegii sai de promotie.

• Upvote 2

Marius când ai dreptate ai frate şi e de necontestat. Şti ce mă îngrijorează pe mine?, " că cam" ăsta este viitorul luminos în poliţia de mâine. oare sintagma: "căţeii dintâi turbează repede" o mai fi valabilă?. :doh:

Edited by avam