Jump to content
POLITISTI.ro

Octavian

Are viata prioritate pe soselele din Romania? Ce se poate schimba?

Postare recomandată

Miadry

Ala-i prost, sau ce? :mellow:

Nu vreau sa ma dau mare experta in ale sofatului si nici sa par rautacioasa, dar daca nici o depasire simpla nu esti in stare sa faci, nu te mai urca la volan.

Sunt de acord ca viteza ucide, dar si soferul ala e cam tont.

Modificat de Miadry

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

maxu08

nu viteza ci prostia. Ala de prost a incercat o asemenea manevra. poti sa mergi cu viteza si sa nu faci ce a facut el.

Link către postare
Catalin

Chiar și așa prost cum îl consideri, dacă aceea manevră era efectuată la o viteză mai mică, consecințele erau altele.

Așa că viteza e cea care face toată treaba.

Mă crezi dacă îți spun că există mulți șoferi cu un coeficient de inteligență sub medie, dar care nu ajung niciodată în astfel de situații? Dar asta nu înseamnă că sunt deștepți. :D

Link către postare
maxu08

evident, nu am experienta in accidente ca un politist de la rutiera deci te rog sa consideri parerea mea strict personala. cind am spus prost nu m-am referit la IQ persoanei ci la modul in care se comporta pe sosea.

poti fi geniu in fizica cuantica insa sa fi un prost sofer sau un sofer prost (cu nuantele de rigoare). este adevarat ca viteza este un element de cauzalitate in speta respectiva insa utilizarea unei viteze mari in deplasare / depasire fara ca manevrele respective sau conditiile de drum sa permita existenta unei sigurante in circulatie (a soferului si a celorlalti participanti la trafic) nu tine de IQ general al persoanei :) de exemplu - nu te apuci sa depasesti pe unul care merge cu 120km ptr ca ai nevoie de minim 140km ca sa il poti intrece si in plus ai nevoie de mult spatiu. daca imi aduc bine aminte o speta, spunea ca daca unul are 80km/h iar eu am 90km/h am nevoie de aproape 1 km sa il pot depasi.

de asemenea, la viteze mari te gindesti si la curentii de aer (mai ales cind intilnesti gabarit mare), a viteza vintului (mi s-a intimplat in Baragan pe DN2B sa imi valseze masina pe drum din cauza vintului si asta la doar 120 km/), carosabil umed, etc etc. eu zic ca totul se rezuma la GINDIRE. parerea mea de sofer.

Link către postare
dunelu

Pentru a da prioritate vietii trebuie prudenta si respectarea dictonului ,, grabeste-te incet " !

Link către postare
Miadry

In seara asta am fost martora la un accident. Un vitezoman la volanul unui BMW care mana ca nebunu' pe o strada principala si foarte circulata, a trecut de doua treceri de pietoni de parca nici n-ar fi fost acolo (nici gand sa atinga frana, macar asa de bun simt) si cand a vazut ca e cat pe ce sa dea nas in nas cu masina Politiei, s-a hotarat subit sa faca dreapta si sa intre pe o strada secundara si mai putin circulata. Pacat ca nu si-a amintit sa franeze inainte de a lua curba, poate n-ar fi ajuns pe partea stanga a strazii pe care a virat, drept intr-un plop.

BOOM! :blink: Noroc de airbaguri.

Uitati cum a ajuns pomul.

photoaccident.jpg

Scuze pentru calitatea proasta a imaginii, dar era seara deja. Oricum, daca va uitati atent, se vede.

Pe jos erau si ramasite din masina. Norocul lui ca nu si-a lasat si el ramasitele pe-acolo.

Link către postare
Motoboom

pentru societate nu era o pierdere, putea sa se duca si el.....ner.gif

Link către postare
moga

...problema e ca in general nu pleaca singuri... in rest, selectia naturala in cazul lor, mai devreme sau mai tarziu tot se intampla :naughty: . Scuzati sadismul ...

Link către postare
Catalin

Casca T1 Torch este un proiect finanțat cu ajutorul platformei kickstarter. Casca inovatoare aduce un plus de siguranță pentru biciclişti, permițându-le să fie vizibili în toate condițiile şi livrările vor începe din luna noiembrie.

Urmăriți clipul video

http://youtu.be/y6m2Np7T-4Y

Link către postare