Jump to content
  • 0

Se acorda libere compensare pentru zilele de sarbatori legale ?

IGAS
 Share

Question

Sunt agent de politie la secţie de politie rurală şi nu ştiu dacă se acorda libere compensare pentru zilele de sarbatori legale lucrate . Programul de lucru este in ture de 12 ore şi am lucrat în toate sărbători legale. Este normal ca sa lucram în fiecare luna 168- 180 ore ?

• Upvote 2
  • Downvote 2

23 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Domnule.... conform Codului Muncii, a Ordonantei 16 si a Ordinului 577 sarbatorile legale la serviciu se compenseaza cu timp liber DUBLU.

In fiecare luna esti platit 168 de ore chiar daca lucrezi sa zicem 200 de ore.

Daca ai lucrat 12 ore ziua trebuie sa iti dea RECUPERARE cine a dispus sa lucrezi in zilele considerate sarbatori legale, 24 de ore.

• 0

Am cerut sa mi se acorde liber în alte 2 zile( ianuarie) în schimbul celor lucrare pe 1 DECEMBRIE şi 26.decembrie. şi mi s-a răspuns ca nu se pot acorda întrucât noi cei care lucram în ture de 12 ore nu beneficiem deoarece avem liber de 24 respectiv 48 ore după serviciu şi deci nu pot cere libere compensare pentru cele lucrare în sărbători legale.

• 0

La acest nick-name , tu vrei zile libere ..... ia-le singur !!

Scuza-ma ca am fost rautacios, dar la acest nume nu m-am putut abtine, imi aduce aminte de untura de peste cu care ma indopa mama cand eram mic .

• 0
  • Membru

Un model de raport prin care putem solicita libere in contul zilelor la munca de sarbatori legale se poate? :good: Multumesc anticipat....la mine e al doilea al in care craciun(25, 26 decembrie ) si revelion (1,2 ianuarie) la munca si chiar ar prinde bine un raport de genul sa ii pun pe sefi pe jar :emo-box:

• Upvote 1

• 0

I.P.J.____________

Politia Municipiului_____

Sectia ________

Ag. Sef________

Raport

din data_______

Am onoarea sa raportez urmatoarele:

Va rog respectuos sa-mi acordati timpul liber corespunzator in compensare pentru orele lucrate in zilele de 01.12.2011, 25.12.2011 si 26.12.2011 intrucat conform legii aceste zile sunt considerate sarbatori legale deci zile libere.

Recuperarile pentru orele lucrate in timpul sarbatorilor legale doresc sa-mi fie acordate in zilele de ________, de _______ si de ________ .

Fata de cele raportate rog analizati si dispuneti

Semnatura,

Edited by Elvis
  • Upvote 3

• 0

La noi s-au depus astazi de catre absolut toti lucratorii rapoarte pentru acordarea de zile libere pentru sambetele,

duminicile si sarbatorile legale lucrate pentru anul 2011. Deja ni s-a transmis ca maine vine inspectorul sef sa discute cu noi si mai pe ocolite ne-a mai transmis sa fim multumiti ca avem un loc de munca. O sa revin sa va spun ce s-a mai discutat.

• 0
  • Moderator

Există deja un astfel de răspuns aici. Citeşte toate posturile şi vei găsi şi baza legală.

• 0

Catalin tu esti politist? poate pe la administrativ. Eu am cerut sa fiu ajutat cu baza legala, care pentru cine lucreaza cu aplicarea legii se intelege art. alin. pct. lit. nu doar un act normativ in totalitate. Scuze ca sunt rautacios dar nu prea lucrezi cu acte pocedurale ca sa poti intelege aceste cuvinte STRAINE DE PERSOANA TA.- ,,, BAZA LEGALA,,, .

• Downvote 4

• 0

Domnule.... conform Codului Muncii, a Ordonantei 16 si a Ordinului 577 sarbatorile legale la serviciu se compenseaza cu timp liber DUBLU.

In fiecare luna esti platit 168 de ore chiar daca lucrezi sa zicem 200 de ore.

Daca ai lucrat 12 ore ziua trebuie sa iti dea RECUPERARE cine a dispus sa lucrezi in zilele considerate sarbatori legale, 24 de ore.

• 0
  • Moderator

@IGAS ti se potriveste de minune username-ul, intradevar nu esti departe de ministru.

Citeste cu multa atentie si de mai multe ori posturile dintr-un topic inainte sa scrii cate ceva, altfel te faci de ras si nu faci altceva decat sa dovedesti ca habar nu ai pe ce lume traiesti.

• 0
  • Membru

E perfect raportul postat de Elvis, am discutat in seara asta cu liderul de sindicat si a zis ca e de ajuns atat si in caz ca nu se aproba, dupa ce in prealabil a fost inregistrat la secretariat, sa merg cu raspunsul la el si se rezolva.

Eu am lucrat 25,26 decembrie si 1,2 ianuarie asa ca macar la 4 libere ma astept si eu, mai ales ca nu sunt vreun nepot/lucrator pe sub birou/yes-man merg pana unde se poate pentru drepturile mele, m-am saturat sa mi se zica: ,, ai nici 2 ani pe aici si emiti pretentii!?!'' si la altii veniti odata cu mine din scoala sa se poate anual all-inclusive de sarbatori :emo-box:

Edited by DannyBAD

• 0

Am cerut sa mi se acorde liber în alte 2 zile( ianuarie) în schimbul celor lucrare pe 1 DECEMBRIE şi 26.decembrie. şi mi s-a răspuns ca nu se pot acorda întrucât noi cei care lucram în ture de 12 ore nu beneficiem deoarece avem liber de 24 respectiv 48 ore după serviciu şi deci nu pot cere libere compensare pentru cele lucrare în sărbători legale.

Nu conteaza daca lucrezi in ture ca tot 168 de ore esti platit! Daca depasesti168 de ore, seful tau trebuie sa-ti dea libere RECUPERARE pentru orele lucrate in plus! Cel putin la noi asa se intampla, dar dat fiind faptul ca traim in Romania, este posibil ca la voi sa nu se acorde. Poate ca seful tau nu este la zi cu chestia asta si te obliga sa faci munca patriotica! Si schimba-ti nick-ul acela ca esti penibil!

• 0
  • Membru

Revin cu precizarea ca astazi am mers cu raportul in cauza si s-a aprobat, singura diferenta intre ce am dus eu si ce a postat Elvis este legata de faptul ca a trebuit sa fac in plus 2 "rubrici" la partea de sus intre antent si "Raport din data de... " : una in care este de acord seful biroului, iar cealalata cu "aprob seful sectiei".

Bafta!

• Upvote 1