Jump to content
POLITISTI.ro

Glock 19 Gen 4 - fratele mijlociu

livu

Recommended Posts

Poate verifica foarte simplu asa: introduce cartusul cu mana in camera cartusului fara incarcator.Daca intra corect,si nu se blocheaza este posibil s afie si incarcatorul de vina.

si cu celalalt incarcator face la fel, si doar daca in incarcator este un singur cartus.

daca sunt 2,3,4, cartuse in incarcator, merge perfect pana la ultimul, care se blocheaza.

eu suspectez ca de vina este arcul din incarcator.

glontul intra pe teava, dar pare ca nu este impins destul de mult ca sa intre si partea din sspate a tubului - capsa - in camera cartusului si atunci glontul avand o pozitie oblica se blocheaza.

daca incarc cu o miscare rapida nu se mai blocheaza, doar daca incarc usor se blocheaza.

..incarcarea presupune o miscare rapida...nu ai dc sa incarci usor...sa conduci mansonul...in fine ..chiar si asa nu ar trebui sa ti se blocheze cartusul...o sa mai intreb si eu pe la cunoscuti...stii sa desfaci incarcatoarele...???

..poate gasesti rezolvarea aici...

Edited by radian
  • Upvote 1
  • Member

Tocul ala IWB am vazut ca e un Galco WB226. Poti sa il porti fara sa te jeneze daca nu ai un tricou pe sub? Intreb asta deoarece pe forumurile din afara lumea se plange de iritatii daca este purtat direct pe piele o perioada lunga.

eu il port si fara tricou pe dedesupt si nu am nici o problema.

acum il folosesc la glock-ul 17 de la serviciu, pe care daca nu l-as purta in acest toc nu stiu cum l-as putea ascunde sub tricou vara.

cei drept nu il port perioade lungi de timp incontinuu, doar in timpul programului.

cel mai mult l-am purtat cateva zile incontinuu si nu am avut probleme.

eu port pistolul in toc iwb din 2005 si nu am avut probleme niciodata, dar nu l-am purtat zilnic pentru perioade lungi de timp

am facut un test cu fratele mai mare - glock 17 - din dotare, si acesta face aproape la fel ca al meu cand il incarc mai incet, avand un singur cartus in incarcator.

17, nu se blocheaza, dar mansonul revine din doua miscari, are tendinta de a se bloca, dar nu se blocheaza.

m-am linistit, asa fac toate.

• Upvote 1
  • Downvote 2
  • Moderator

Liviu, am încercat și eu cu arma mea (Glock 17 gen.4) cât și cu cea de la serviciu (Glock 17 gen.2) dar la niciunul nu s-a blocat ultimul cartuș din încărcător.

• 4 weeks later...

Liviu, stiu despre ce vb. Ce pot sa va spun e ca acest "caz" l-am intalnit si intr-un caz celebru in care a fost folosit un Glock pt a curma vietile unor persoane si a rani multe altele. Am vb at si la Glock RO, oamenii au trimis problema mai departe in Austria, austriecii au spus ca, citez " e vorba despre un efect cauzat de nefolosirea armei si neaducerea ei in standardele de uzura". Se pare ca daca nu tragi cateva sute de cartuse la inceput cu pistolul, acesta nu functioneaza la parametrii optimi.

Ce pot sa spun, acest "mic" defect (daca il putem numi asa) a "cauzat" salvarea multor oameni in anul 2012 ... martie ...

P.S: Se intampla DOAR la ultimul cartus. Incearca sa tragi 100-200 de focuri si vezi cum se comporta ulterior.

• 2 months later...

Salutare tuturor!

Ma bucur sa va intalnesc. De azi ma alatur dvs. Am urmarit forumul acesta ...si am citit cu interes pagina glock 19...niste probleme interesante la care nici nu ma gandeam.

Sunt fericitul posesor al unui glock 19 luat direct de la fabrica din Cugir, jud. Alba. Pistolul a fost luat acum 5 ani si azi maine trebuie sa ma duc sa-mi prelungesc permisul de port-arma.

Ca si colegul de mai sus...si eu am neglijat destul de mult tragerile cu arma personala...dar tot imi propun...si anul acesta sper sa si reusesc....sa ma duc in fiecare luna la poligon sa trag macar cate 50 de boabe. De obicei munitia folosita este luger.

Imi trebuie un kit de curatare a pistolului...si niste uleiuri speciale...daca stiti de unde pot comanda...vi-as multumi!

Ma bucur sa va cunosc...si sa vad ca sunt asa multi iubitori de glock.

Cu stima,

Horia

• Member

uite ce set de curatare iti trebuie: apa calda si detergent de vase :P

Vezi ca nu se unge in exces, se pun cateva picaturi in unele puncte, daca o sa cauti pe aici o sa gasesti exact cum se face.

• Upvote 1

scuze..ii gen a 3-a.

da...este doar asamblat la Cugir...de acolo l-am achizitionat.

nu gasesc topic pt glock 19 gen 3..nu este asa ceva? thx

• Upvote 1
  • Downvote 1

eu pe al meu il curat cu o carpa si cu trusa din dotarea pistolului, adica peria si tija pe care infasor o carpa - imi scapa acum numele-. la sfarsit ii picur cateva picaturi de ulei de arma, pe care il am de la gospodar de cativa ani buni.

am vazut pe net fel de fel de truse si fel de fel de curatat, dar deocamdata nu ma tenteaza.

in ultima vreme am fost in poligon, pistolul nu mi-a facut nici o problema.

• Upvote 1
  • 2 weeks later...

Din ce stiu eu, uleiuri de arma se gasesc la magazinele ce comercializeaza arme si sunt prezentate in mai multe variante, stiu ca Balistol este bun, spray cu o extensie tubulara pt. locurile greu accesibile. Probabil si trusele de curatare tot acolo poti sa le gasesti, Horia.

Glock-ul nu se curata cu ulei.Se SPALA cu apa si Axion sau ceva asemanator ! Doar la sfarsit se pun doua picaturi de ulei pe sina mansonului,pe teava si pe conector.Gasesti un tutorial pe aici pe undeva.

• 2 months later...

In afara de pretul pistolului, cat mai costa restul? Dar taxele pentru el?

Cutia pentru depozitare in casa trebuie sa fie vreun stas anume, omologata, sau doar sa fie cu doua caturi si incuietori separate?

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

taxa de cazier judiciar;

taxa de obtinere permis de arma cred ca asa se numeste si a fost 100 lei cred;

cutia de depozitare, a mea a fost cam 200 lei plus cutia de munitie cam 30 lei.

cutia trebuie sa fie omologata conform legii, dar nu s-a infiintat autoriatea care sa o omologheze, asa ca cele din comert sunt foarte bune, ideea este ca munitia sa fie separata de pistol.

in rest alte cheltuieli nu sunt, taxe si impozite anuale nu sunt.

• 3 months later...

eu personal nu, restul nu stiu, fiecare raspunde pentru faptele sale.

extras din art. 31 din legea 295/2004 republicata:

"(3) Arma de apărare şi pază poate fi purtată numai de către titularul permisului, cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:

a) trebuie să fie asigurată şi să nu fie armată;"

Edited by livu
  • Upvote 1