Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Probleme cu obinerea numarului de tip c pe auto

abp2
 Share

Question

Buna ziua.

In primul rand imi cer scuze daca nu postez unde trebuie si pentru faptul ca de profesie nu sunt politist insa sper ca pot sa postez pe acest forum pentru a obtine o lamurire.

Detin un golf 4.la care bara fata a fost modificata,ea fiind o bara de state cu loc pentru un numar de tip c "moto"

Am reusit sa obtin placa de inmatriculare.

Doresc sa stiu risc sa fiu oprit pt ca am pe auto placuta destinata uzului pe motor? Placuta fiind clara si la vedere.

Edited by Marius

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Bara de golf 4 pentru modelele comercializate în america, nu are niciun fel de ambutisare. Deci nu are niciun loc pentru plăcuţă de tip "c", iar tu încerci să ne vinzi gogoşi aici. :ner:

Uite aici, aşa arată un golf 4 ce se comercializa pe piaţa din Statele Unite:

302332159q6hsroq.jpg

Sfatul meu este să îţi montezi o plăcuţă normală.

• 0

Masina este de show` bara este de r32... poza.

Acea placuta ar da perfect in centru pe grila din mijloc.

Insa am auzit discutii ca as risca sa raman fara talon,cu toate ca placuta este perfect vizibila etc.

post-4499-0-26996200-1322694035_thumb.jp

Edited by abp2

• 0

Am montat placuta.... pana acuma nu am avut probleme.

Ar fi culmea sa am probleme cu placuta in fata frumos vizibila iar astia cu motoare sa scape cu placuta indoita la mijloc.

• Downvote 1

• 0
  • Moderator

Ce legatura are "capra vecinului" cu problema ta?

PS: E o intrebare retorica, nu astept niciun raspuns.

• 0

Pt ca nu inteleg dc se ia politia rutiera de aceste placute montate pe auto in timp ce altii merg cu ele indoite sau stiu eu cum.

• 0
  • Moderator

Dacă ai fi avut curiozitatea şi răbdarea necesară să citeşti topicul indicat câteva posturi mai sus, aveai toate şansele să înţelegi, mai ales dacă citeai cu atenţie acest post existent de ceva vreme acolo. Citeşte cu atenţie concluzia unui om ce se afla într-o situaţie similară:

No, bun.

Am primit standardul SR 13078.

Treaba sta in felul urmator: sunt mai multe probleme care s-au ridicat pe acest topic si trebuiesc lamurite:

1. In standard este prevazuta dimensiunea si prezentarea pentru fiecare litera din alfabet si cifra de la 0-9, deci cele cu caractere nemtesti nu pot fi conforme cu standardul in nicio imprejurare.

2. Numerele cu litere "cracanate" sunt neconforme deoarece standardul prevede dimensiunile tuturor spatiilor de pe placuta pentru toate formatele de placute. Deci chiar daca ti le-a inmanat Dumnezeu in persoana, politistul ti le retine, impreuna cu certificatul de inmatriculare. (poate sa inchida ochii daca e de treaba, dar dpdv legal nu esti in regula)

3. La autoturisme, in partea din fata se monteaza obligatoriu placuta pe un rand, fara exceptii.

4. Cea mai trista veste pentru mine: formatul C este prevazut pentru motorete si motociclete, fara exceptii.

Singura chestie ramane cererea depusa la comandant, dar chiar daca se aproba (ceea ce nu cred ca se va intampla din motive evidente) nu stiu daca sa le scot sau nu, ca nu vreau probleme.

In concluzie, o las balta cu formatul C. Nu-mi convine, dar legea-i lege.

Apropo, dacă maşina este "de show", nu ai de ce să-ţi faci probleme, întrucât nu va circula pe drumurile publice, corect?

• 0

Multumesc de raspuns! Da masina este de show dar este si o masina de zi cu zi.

Am inteles problema legala... dar totusi doresc sa stiu ce sanctiuni risc daca o sa continui sa circul asa.

Sa stiu daca merita sa risc sa pastrez numarul sau nu.

Seara buna.

• 0
  • Moderator

Eşti pasibil să primeşti o amendă şi să ţi se reţină certificatul de înmatriculare, evident împreună cu plăcuţa aceea.

• 0

eu am o masina cu portbagaj de america, cu numar patrat, si precizez ca, numarul tip B, nu intra, loveste in bara spate.

o sa primesc numar tip B? chiar si numarul tip C cu suport de numar incape la fix in locul destinat pe portbagaj.