Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
aniko

Invitatie la politie

Question

aniko

Buna seara!

Azi dupa amiaza am primit o invitatie la politie, nu am fost acasa si mi-a fost lasata la vecini. Trebuie sa ma prezint maine dimineata cu cartea de identitate, dar nu este precizat in ce calitate si sunt foarte nervoasa. Daca as fi reclamata pentru ceva tot invitatie as fi primit sau citatie? Sau in acel caz ar fi precizat si cauza invitatiei?

Chiar mi-e frica si nu stiu ce poate sa insemne aceasta invitatie.

Numai o singura data am avut de-a face cu politia; anul trecut un fost prieten gelos a facut scandal in fata blocului unde stau, atunci mi-au fost luate in evidenta datele personale. S-ar putea ca politi sa reinvestigheze acel caz, fara plangere din partea nimanui?

Va rog frumos sa-mi spuneti niste opinii, sunt extrem de nervoasa.

Va multumesc!

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Nu ai de ce sa-ti faci griji, mergi si vezi despre ce e vorba. Nu putem stii care este motivul invitatiei.

Maine, dupa ce obtii mai multe informatii, putem oferii si noi ceva sfaturi. :)

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Motoboom

poate esti chemata ca martor, dar mergi la politie fara probleme, acolo vei afla despre ce este vorba, asa cum zicea colegul, marius, te putem ajuta cu sfaturi smile.gif

• 0
Elvis

Asta este urmare a educatiei care am primit-o cand eram mici,,,daca nu esti cuminte te ia nenea politistul" domnisoara aniko.Politistul nu este un bau-bau.

Cu respect :emo-yessir:

• 0
dunelu

Se pare ca Aniko a rezolvat favorabil problema,altfel intra din nou pe forum sa ne ceara parerile ! Poate ca deacum inainte nu-i va mai fi frica de bau-bau !

• 0
maxu08

s-au au arestat-o preventiv :)

• 0
Catalin

Mă îndoiesc. Mai ales că i-au trimis o invitație, nu citație.

• 0
crlbxl

Buna ziua, tuturor !

Am primit o invitatie de la un agent de politie, cu care am avut o alterctie, verbala, intr-un bar...

Evenimentul s-a produs seara, iar invitatia mi-a fost inminata, personal, de catre agentul respectiv, cam cu 24 de ore mai tirziu.

In coltul din dreapta jos, este marcat "seful politiei", peste care figureaza o semnatura..nici un nume, nici un grad, nici o stampila..

Intrebare 1 : are aceasta invitatie caracter oficial, sau nu ?

Intrebare 2 : daca s-a considerat ca am comis ultraj, contra politistului in cauza, nu trebuia sa incheie proces verbal, atunci, pe loc...semnat, si de niste martori, eventual ?

Intrebare 3.: presupunind, in cel mai rau caz, ca mi se face dosar penal, ce pedeapsa risc ? Inchisoare, inchisoare cu suspendare, amenda penala ? Pina in prezent, nu am mai avut nici o problema cu politia.

Multumesc, mult, pentru ajutor ! 

• Downvote 4

• 0
Panter

Intrucat ai vrut sa fii smecher in fata prietenilor tai si ai avut o altercatie verbala cu un politist,asa cum zici tu, te asteapta o incarcerare. Sper ca ai invatat ceva,cu cine ai voie sa ai dispute verbale.

• Upvote 4

• 0
BGeorge

Vezi ce ironica e viata?
Aseara ai avut o altercatie cu un politist, incercand sa arati cat de "destept" esti tu si acum tot la politisti apelezi venind pe un forum al lor sa le ceri sfaturi si opinii. :doh:

Plateste avocati daca vrei sfaturi. :clip:

Edited by BGeorge
  • Upvote 6

• 0
Blackfang

Buna seara.
Am facut o sesizare online pe site-ul IPJ al Politiei din judetul meu in legatura cu o masina parcata ilegal care a blocat banda de circulatie ( cu dovezi evident ).

Astazi am primit invitatie sa merg la Sectia de Politie impreuna cu buletinul.

Ce o sa mi se intample ? Imi este frica.

Edited by Blackfang

• 0
Marius

E normal și firesc să mergeți la poliție dacă ați depus o reclamație/sesizare, unde trebuie să confirmați și eventual să mai adăugați și alte clarificări/aspecte referitoare la cele sesizate. Nu aveți niciun motiv de îngrijorare ori de teamă.

• 0
Blackfang

Trebuie să semnez ceva și atât ?

Deținătorul mașinii nu o să afle că eu am făcut relcamatia, nu ?

• 0
xander2k

Buna ziua,

In data de 26.07, circuland pe o strada cu 3 benzi (sensul meu de mers avea 2 benzi, din care una pentru parcari), am pus semnalizare dreapta cu vreo 15 metri inainte de locul de parcare pe care il observasem si am vrut sa parchez intrand cu spatele.

O doamna care mergea lipita in spatele meu de vreo 50 metri, incepe sa claxoneze insistent imediat cum am incetinit sa opresc masina si sa bag marsarier. Se opreste pe banda opusa si striga "ce faci bai boule?" dupa care pleaca. In dreapta mea se afla sotia insarcinata in 8 luni jumatate care s-a speriat putin.

Nu mai parchez, merg dupa ea si la urmatoarea intersectie cobor din masina si merg la ea. Intre timp ea a inchis geamul.

Cuvintele mele prin geam au fost urmatoarele: "Nu ai vazut ca am pus semnalizare si voiam sa parchez? Am o femeie insarcinata in masina bai cretino".

Dansa a fost mai ocupata sa imi arate degetul mijlociu. Cand am vazut ca nu ma inteleg cu ea, am plecat spre masina mea si am dat o data cu palma in masina ei(in tabla, nu geam) in partea din spate, de nervi. Da,stiu...

Acum dansa a depus plangere la politie invocand, printre altele banuiesc, si ca i-am botit masina (lucru greu de crezut, mai ales cu palma). In ambele locuri (locul parcarii si intersectia unde am oprit) sunt camere de vederi.

Invitatia la sectie a fost lasata de catre domnul politist soacrei mele astazi, fara prea multe detalii. Din ce mi-a povestit soacra din conversatia cu domnul politist, nu parea ca doamna a spus si de unde a plecat totul in momentul depunerii plangerii.

Stiu ca nu am procedat corect dar de asemenea stiu ca nici comportamentul doamnei nu este de laudat, mai ales la partea cu claxonul. Nu am avut intentia de a o agresa fizic, altfel incercam sa deschid portiera.

Acum ma intreb: Cat este fondata plangerea doamnei? Risc deschiderea unui caz penal? Risc o amenda? Daca da, ce suma? Patarea cazierul la meseria mea m-ar distruge...

Multumesc si o zi buna

• 0
Roby

In primul rand, riști o amendă daca nu te prezinți la chemarea organelor de poliție.

Deci primul lucru pe care ar trebui sa ii faci, este sa te duci la data si ora care sunt trecute pe acea invitatie/citație.

Acolo colegul nostru iti va spune despre ce e vorba .