Jump to content
POLITISTI.ro

Unknown

Regulament + Posibilitati de cazare in cadrul Academiei

Recommended Posts

Unknown

Bună seara,

Îmi cer scuze dacă s-a discutat deja ce urmează să vă întreb. Nu am găsit nimic referitor la modul în care sunt cazaţi în cameră studenţii, şi prin asta mă refer la câţi studenţi sunt într-o cameră sau dacă sunt băi private. Pe lângă asa, n-am gasit nimic în regulamentul Academiei referitor la ceea ce poate avea un student în cameră, şi prin asta mă refer la un computer, laptop etc. Sunt dispus să mă trezesc la 06:00 şi să mă culc la 22:00, dar nu ştiu dacă pot sta rupt de realitate 4 ani de zile.

Mulţumesc pentru timpul acordat!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

LORD

Da ,ai sauna, jacuzzi, fiecare cate un laptop, net gratis, fete frumoase , prezentari de moda , salturi cu parasuta la propriu si nu la figurat .... si deodata te trezesti si vezi ca AI AVUT UN VIS !!!

Scuza-mi ironia, dar crede-ma ca de mult nu m-am distrat cu atat pofta ! Dragul meu, tu chiar crezi ca acolo este un colegiu elvetian (si acolo dai echivalentul a cel putin 20.000 de euro pe an) sau esti intr-o vacanta exotica. Vise ,taica ! Sa fii bucuros , daca dupa absolvire primesti locul de munca si nu te inghesuie crivatul Cotroceniului .

Dar sa stii ca replica ta : ,, daca sunt bai private si sunt dispus sa ma trezesc la ora 06,00 si sa ma culc la 22,00 ,, este mortala , cred ca meriti Premiul Forumului Politisti.ro la rubrica Bancuri !

Toate cele bune sa stii ca postarea mea nu este din rautate, ci pur si simplu ai dat dovada de un mix de amuzament, naivitate, snobism , pudoare si infatuare , toate care ti-au dat o savoare deosebita. Te mai asteptam pe la noi .

Edited by LORD

Unknown

Tipic românesc, mereu gata de caterincă, în loc de un răspuns pe măsură (sau ăsta a fost un răspuns pe măsură?). Scuză-mi naivitatea, dar este un aşa vis să am o priză în care să bag un încărcător? Întrebarea mea a avut un rol bine gândit, pentru ca nu aş suporta sa stau din nou (de aici rezultă că ştiu ce înseamnă să fi într-un colectiv şi într-un cămin) cu 10 zurbagii, într-o singură cameră şi să nu pot să mă concentrez la ce am de făcut.

LORD

,, în loc de un răspuns pe măsură (sau ăsta a fost un răspuns pe măsură?). ,,

Ai judecat corect la o asemenea intrebare S.F. ai primit raspunsul pe masura !

Marinescu

asta e marea ta problema? ca o sa fiti 10 intr-o camera sa nu te poti concentra? :))) exista sali de clasa/de studiu unde poti sa aprofundezi notiunile acumulate :))) ....insa problema e ca eu stau de 6 luni acasa...si foarte probabil sa mai stau cateva....pana iese la pensie vreun politist sau isi da demisia.....astea-s problemele...bai private? mai bine te intrebai care e programul la apa calda :))

Ben

Mie imi place ca deja te-ai vazut intrat, ba chiar la drept :) Ruperea de realitatea de dincolo de gardul Academiei mai ramanea de rezolvat, ceea ce te asigur ca nu este cazul.

In mod normal sunt 8 studenti in camera (au fost si ani in care au stat 10), baile nu sunt private, ci la comun, deci implicit si dusurile. De principiu, nu ai voie cu frigider, cuptor cu microunde sau orice alte electronice care pot consuma curent si pe care tu nu le poti ascunde prin sertar :)

Ultima oara, inainte de intrarea noului regulament in vigoare (care nu este public, deci nu prea ai cum sa-l gasesti pe net) laptop-urile erau tolerate. Nu stiu care mai e situatia lor acuma. Am impresia ca sunt acceptate in continuare.

PS Asa intrebari, asa raspunsuri, asa ca nu te mai plange daca fac unii bascalie, care stiu care e realitatea din cazarma, de aici si motivul pt care li se pare amuzanta intrebarea ta.

• Upvote 4

Unknown

Mulţumesc pentru răspuns! Când am pus întrebările alea cu baia şi laptop-ul, le-am pus în scop pur informativ, nu semnifică un impediment.

Dau

Mai nou ai voie si cu frigider in camera. Cuptoare cu microunde sunt cam in toate camerele din anii 2 si 3. Sunt camere in care sunt PlayStation si TV, depinde ce-i taica-tu. :)) Cu laptopurie/tabletele n-ai probleme. In schimb internetul ti-l asiguri tu. RDS/Vodafone/Orange merg cam naspa in zona asta (RDS-ul e cel mai prost).

La baieti, in caminele B si C sunt 8 in camera si cateva camere de 10. Baile sunt la comun si e cam bataie pe ele, sunt cam 40 de studenti pe 3 toalete si 3 dusuri.

La fete, la pavilionul Vest, sunt conditii mult mai bune, stau cate 4, parca, in camera si e mult mai bine pentru ca abia a fost renovat caminul de curand.

Edited by Dau

pufiman

Păi foarte bine, cine a zis ca nu se poate dormi şi la fete? :ner: . Îmi amintesc că tot aşa un tânăr întreba pe aici ce să-şi ia cu el la academie. Cineva înţelept, nu mai tin minte cine, i-a dat o replica geniala "prezervative, că eşti tânăr".

Tiesto

Prezervative pufosule..... sa fii dat afara de tanar intrat:)

Mateuta

cica astia din anul 2 domiciliaza in acelasi camin cu fetele :)

• Downvote 1

Ben

Nu stiu unde ai auzit chestia asta, dar e o gogomanie. Nu poate sa fie posibil asa ceva.

Mateuta

Pardon, ma refeream la Campina. Uitai ca e despre Academie topicul. Cat despre sursa, e o cunostinta admisa anul asta acolo :)

Mateuta

Ma tot gandeam la Manta care a fost la Campina si s-a dus la voi, imi ramasese gandul la Campina. Apropos de asta am inteles ca 2 insi din anii superiori au fost urmariti de niste boboci ca au sarit gardul, i-au turnat la ofiterul de serviciu si au fost dati afara... ce indoctrinati frate, sa-ti torni colegul mai ales in halul asta, sa le scoti dintii nu alta...

Elvis

Laptop-urile se vor interzice , la Scoala si la Academie.

Asa am auzit nu este 100% sigur.

Unknown pe tine cu siguranta te vor astepta cu un covoras rosu si-ti vor presara petale de trandafiri cand, in sfarsit ,dupa mari rugaminti, vei decide sa onorezi Academia cu prezenta ta augusta. Cred ca vor rupe din banii pentru consumabile, reparatii etc si iti vor face o baie privata, unde vei avea acces pe baza de cod numai tu. Daca esti dispus sa te trezesti la 6.00 iti promit ca daca imi va permite conducerea Academiei, prima inviorare as dori sa o facem impreuna. Nu de alta dar sa-ti fac pofta de somn pentru ora 22.00. Am uitat sa-ti spun de masajele cu spuma si ulei parfumat de masline. Piscina este deschisa non-stop iar pentru tine sigur se va face o exceptie. Eventual poti lua doua sticle de sampanie frantuzeasca pe care sa le bei cu prietenele invitate din timp.Pentru ca avand un program asa de incarcat va trebui sa faci inscrieri cu cel putin o luna inainte. Domnii profesori te vor ruga frumos sa le faci onoarea, daca ai timp si gasesti o fereastra in agenda ta si asa foarte incarcata, sa participi macar la un curs pe luna. Ma gandesc ca va fi o adevarata competitie intre ei. Insa cel mai greu va fi sa te decizi ce grad vrei sa ai in aceasta perioada de 4 ani. Sper din tot sufletul ca acest lucru sa nu constitue un ,,impediment ".

Edited by Elvis
  • Upvote 2
  • Downvote 2

teolucian63

Draga Elvis, acum iti dai seama ce buna era armata pe vremuri? Te invata cu viata cazona si nu-ti mai faceai atatea probleme la intrarea intr-o institutie de invatamant cum este Academia...

Unknown, iti propun revederea seriei "Academia de politie" (filmul american, desigur :ner: ) asa poate iti vei face o idee despre ce te asteapta.... :clip:

VladM

[...] Pe lângă asa, n-am gasit nimic în regulamentul Academiei referitor la ceea ce poate avea un student în cameră, şi prin asta mă refer la un computer, laptop etc. Sunt dispus să mă trezesc la 06:00 şi să mă culc la 22:00, dar nu ştiu dacă pot sta rupt de realitate 4 ani de zile.

Inainte de toate, ar fi trebuit pur si simplu sa te gandesti la urmatoare problema... Academia de Politie, ca si alte unitati de invatamant MAI este o unitate de invatamant acreditata de stat, prin asta intelegandu-se de la sine faptul ca n-ai sa gasesti lapte si miere.

Ba mai mult, nu te inteleg. Sincer, si eu tind spre Academia de Politie. Adica, presupun ca aspiri sa ajungi pe acolo, si gandul care te macina pe tine e cum o sa supravietuiesti tu fara Yahoo Messenger... Facebook... si alte cele?!

Daca vrei o cariera in Politia Romana, trezirea. Visatori ca tine sunt cu droaiele'.

Iti spun ce mi-au spus si mie multi altii... pune mana si invata...!

Edited by Noxy

pufiman

Noxy te sfătuiește de bine, admiterea nu e una ușoara. În plus, eu cred că vor fi extrem de puține locuri, iar competiția sigur nu scade proporțional.

Catalin

Aş avea rugămintea să renunţaţi la posturile cu iz de plamflet, întâmpinarea unui membru abia intrat pe forum cu posturi de acest gen, nu sunt de prea mare ajutor si nici nu îl vor apropia mai mult de această comunitate. Mulţumesc pentru înţelegere.

Cât despre interzicerea laptopurilor în incinta Academiei, dacă se va realiza, nu va fi altceva decât o dovadă clară că cei ce au luat această decizie sunt în urmă cu evoluţia domeniului IT. Pentru că în prezent internetul este accesibil oricui foarte uşor, cu ajutorul şi a altor divice-uri decât calculatoarele. Iar restricţionarea accesului la internet va transforma aceea instituţie într-un adevărat penitenciar. În prezent creşterea securităţii din domeniul comunicării şi transferului de date nu se mai face ca pe vremuri, aşa pompieristic, ci prin educaţie, astfel încât fiecare student să fie conştient şi să cunoască să manipuleze astfel de divice-uri cum trebuie pentru a nu se înregistra incidente de securitate.

Au apus de mult vremurile în care se rezolvau problemele de securitate prin astfel de metode.

• Upvote 1

teolucian63

Mea culpa Catalin! Unknown, trebuie sa intelegi ca vei patrunde intr-un mediu cazon, nu chiar atat de strict cum era stagiul militar de care aminteam eu mai devreme, insa totusi cu reguli stricte. Cat despre folosirea laptop-ului chiar nu cred ca va fi o problema, doar daca in regulament se stipuleaza interzicerea folosirii acestuia.

Imi cer scuze daca te-ai simtit jignit prin postarea mea anterioara!

Succes!!!

Unknown

Nu m-am simţit jignit, dar nu înţeleg de unde vine atitudinea asta superioară.

@Elvis: Faptul că, mai mult sau mai puţin, ai trecut prin aceste lucruri, îţi dă dreptul să îi batjocoreşti pe ceilalţi?

Nu am zis nici că nu pot trăi fără laptop, nici că vreau baie privată, nici că nu m-am apucat de învăţat. Probabil, fiind înaintaţi în vârstă, v-aţi gândit că îmi puteţi face profilul psihologic din 2-3 vorbe. Din atitudinea dvs observ că accesul la informaţie pe orice căi într-o instituţie a statului sau condiţii minime de igienă par o jignire, ceea ce mă uimeşte enorm.

VladM

:blink:

Esti cinic. Oamenii astia, asa superiori cum ii vezi tu, faceau haz de necaz'; mai mult necaz decat viceversa... si stai linistit caci tu nu erai in vreun' oarecare mod, tinta.

In fond nu esti atacat cu absolut nimic, ci pur si simplu ti se aduce la vedere cateva detalii prin care probabil unii au trecut si, bineinteles, stiu despre ce vorbesc, chiar daca o fac intr-un mod mai sarcastic.

Ce trebuia tu sa intelegi, e ca Academia de Politie este o institutie cu un regulament strict, fiind o institutie a MAI cu un oarecare caracter militaresc.

Priveste comentariile ca niste sugestii pe care cel care le asterne se regaseste, la fel ca si cum ai trata o opera literara care e scrisa la persoana 1.

Mult succes la admitere!

Edited by Catalin
NU mai cita postul anterior, e inutil si interzis de regulament!

Elvis

Unknown departe de mine gandul .

Imi cer scuze daca tu consideri ca am fost prea dur.

Eu chiar am trecut mai mult prin armata.

Am vrut sa te trezesc din vis.

Sper ca dusul rece ti-a facut bine.

Sfatul meu: pune mana pe carte.

Hermes
inainte de intrarea noului regulament in vigoare (care nu este public, deci nu prea ai cum sa-l gasesti pe net)

Daca este vorba despre Regulamentul privind activitatea profesionala a studentilor din Academia de Politie, acesta poate fi gasit pe site-ul Academiei, si contine detalii si despre cazare, etc.: http://www.academiadepolitie.ro/root/regulamente/regulam_activ_prof_studenti_acpol_iunie_2011%20.pdf

Ben

Uita-te la ce data am postat eu ca nu se gaseste si fa o comparatie cu data la care postezi tu. Ia zii, a trecut o luna, timp in care putea sa fie publicat? Ce crezi?

Intrebare intrebatoare.

• Upvote 1
  • Downvote 2