Jump to content
POLITISTI.ro

mara

Recommended Posts

• Moderator

andreib

Te rog, incearca sa dai dovada de putina decenta si sa ne scutesti cu aceste lectii de moralitate, pentru ca nu faci altceva decat sa-ti exprimi frustrarile datorate unor evenimente anterioare traite de tine, iar astea chiar nu au nicio legatura cu subiectul dezbatut aici.

Te-am remarcat de ceva timp pe forum, iti place sa faci pe desteptul, dar te asigur ca nu impresionezi pe nimeni.

Mama ta merita amenda in contul educatiei pe care ti-a dat-o, daca iti permiti sa scrii aici "muitianu; umflu ochii idiotului "

imi permit pentru ca asta merita respectivul lucrator de politiei, sau sa-i spun organ?

si sa inteleg ca mama ar trebui sa ia amenda in fiecare zi doar pentru ca traieste si ca m-a crescut asa cum a putut?

Te-am remarcat de ceva timp pe forum, iti place sa faci pe desteptul, dar te asigur ca nu impresionezi pe nimeni.

multumesc pentru lectia de moralitate am sa tin cont...si totusi ma bucur ca m-ai remarcat. inseamna ca nu traiesc degeaba si sunt foarte important daca maretul marius a fost indeajuns de darnic sa isi ia din timpul lui pretios si sa ma urmareasca pe forum.

asa sunt eu mai coleric...ce sa-i fac? asa m-a crescut mama si militia mi-a definitivat personalitatea asa ca de maine am sa ma apuc sa o amendez pe mama singur...probabil o sa-i fac dosar penal pentru neglijenta manifestata la ingrijirea unui copil.

• Upvote 1
  • Downvote 3
  • Moderator

sa inteleg ca din postarea ta, avand in vedere ca tu ma arati cu degetul ca fiind un personal auxiliar in politie cu insigna de politist si apucaturi de mafiot te recunosti pe tine insuti??? cel putin asta reiese din postul tau : ca uscaturile se recunosc intre ele, bunii se recunosc intre ei.

si nu doar logica ta e buna....iti spun eu ca un om cinstit care a trecut prin multe nenorociri, oricat de bun ar fi la suflet, in sistemul asta va pune absolut totul al indoiala si va crede in primul rand ca totul e facut cu rea credinta. nu mai intru in detalii ca imi spuneti ca iar arunc cu noroi in colegi in public, desi merita.

Fiecare înţelege atât cât poate, nimic mai mult. Iar din concluzia pe care ai tras-o, îmi dau seama că te-am supraapreciat, atunci când mă aşteptatm să pricepi ceva din ceea ce ţi-am postat acolo.

citeste al 6-lea rand din postul initial....cam da de gandit si cel putin merita a fi intrebat politistul ce e cu acele "apeluri de intimidare" si apoi autoritatile competente sa stabileasca daca este cazul de abuz in serviciu

Iar prin acest post nu ai făcut nimic altceva decât să ne demonstrezi că habar nu ai ce presupune şi în ce constă infracţiunea de abuz în serviciu.

Reacţionezi exact ca ţaţele hipnotizate de programele otv-ului, ce strigă imediat abuz la vederea unui poliţist. Chiar şi dacă am presupune că acele apeluri ar fi existat în realitate (deşi ar trebui să nu pierzi din vedere că iniţiatoarea topicului este direct implicată şi deci este subiectivă), ele nu sunt deloc un abuz, nu întrunesc elementele constitutive ale acestei infracţiuni. Aşa că ar fi indicat să mai pui mâna şi să citeşti câte ceva, înainte să dai astfel de sfaturi.

andreib, daca tu ai ceva impotriva colegului care ti-a amendat mama, si este firesc sa fii revoltat pentru acest lucru, de ce nu porti discutiile acestea cu acel politist, cu sefii lui, reclama abuzurile acelui poilitist. Nu trebuie acum sa jignesti toti politistii de proximitate. S-ar putea ca si mara sa aiba partial dreptate, dar nu generaliza si da-i un sfat corect. Puteai sa-i spui ca daca considera ca acel politist este partinitor, datorita relatiei de prietenie cu presedintele asociatiei, se poate adresa cu o petitie sefului politiei, in care sa arate nemultumirile sale si sa solicite sa fie solutionata de alt politist, nu de catre cel din zona sa. Daca l-ai cunoaste macar, ai avea o motivatie a ta sa faci astfel de afirmatii, dar daca nu, inseamna ca esti un frustrat care nu a putut obtine o astfel de functie si nu stii cum sa te razbuni. Nu este colegial ceea ce faci. O sa intelegi cand o sa mai cresti. Nu uita ca orice persoana care reclama ceva si nu i se da dreptate, are convingerea ca esti partinitor, ca esti prieten cu adversarul sau, etc.

Edited by drAGO5
  • Member

Andreib daca iti permiti sa jignesti astfel oamenii in public, si mai esti si coleric dupa cum spui chiar tu, ma intreb cum iti executi tu serviciul...

Mara nu e nici o infractiune sa te imprietenesti cu cineva. Nu cred ca isi permite sa comita un abuz colegul nostru, mai ales ca e in relatii bune cu persoana care a facut reclamatia. Daca era o persoana necunoscuta cea care a depus plangerea, politistul avea aceleasi obligatii. Dar e imposibil ca un politist de proximitate sa nu cunoasca toti presedintii de asociatie de pe zona lui. E chiar obligat sa ia legatura periodic cu acestia, deoarece ei ar trebui sa va reprezinte interesele.

Si ca sa revin la intrebarea care te intereseaza pe tine, din ce ne-ai povestit nu reiese ca politistul ar fi comis infractiunea de abuz in serviciu. Poti sa soliciti sa se ocupe alt politist de acea lucrare, daca consideri ca cel care se ocupa acum nu poate fi impartial.

Edited by bozo
  • Moderator

Mara, raspunsul pe care il cauti este urmatorul:

Te poti adresa cu o reclamatie la seful direct al politistului de proximitate sau la seful sectiei de politie din care face parte, la fel cum a facut si presedintele de bloc/asociatie, care te-a reclamat pe tine/voi. Este dreptul tau, in virtutea faptului ca esti cetatean al acestei tari.

Reclamatia trebuie sa contina fapte concrete (nu chestiuni de tipul sunt prieteni de pahar?!), pe care le poti proba si care reprezinta incalcari ale probitatii profesionale sau a legislatiei. Ah, era sa uit: reclamatia trebuie facuta in nume propriu (lasa si date de contact)

O sa inchid acest topic, la cererea ta.

Iti urez succes si sper ca problema cu vecinii sa se rezolve cat mai curand, si de prefera in mod amiabil si nu cu interventia autoritatilor!

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.