Jump to content
POLITISTI.ro

Depozitarea armelor albe in portbagajul masinii. Ce se intampla in cazul unui control?

maxu08

Recommended Posts

este facuta in Japonia prin metode traditionale (1 katana inseamna minim 3 luni de munca), prin soke-ul scolii de care apartin :) nu este cumparata de la magazin.

Dar iti pot recomanda un magazin in Japonia care are articole excelente - arme, echipamente, etc - si care livreaza si accepta carduri romanesti (probabil ca nu a luat teapa niciodata :)) sau un roman care importa katane de buna calitate, pentru antrenament.

Maxu, Elvis are dreptate! Depinde de cine te opreste!!!! Si apoi mai este si problema cu meseria ta-sunt persoane din sistem care nu agreeaza avocatii, chiar eu am intalnit astfel de oameni...de fapt doar cei ce nu au minte "gandesc" asa....

Oricum, eu personal ma bazez pe simtul tau de a face fata situatiei si pe faptul ca poti explica oricui ce este cu geanta respectiva in portbagajul autoturismului...

Sper sa nu se intample niciodata sa dai explicatii...

Cel mai tare ar fi sa "pici" la un filtru in care sa intalnesti un coleg de aici si sa-i spui simplu: sunt Maxu08, dupa care sa va strangeti mainile si sa fii rugat sa-i prezinti "arsenalul" din dotare din curiozitate sau placerea de a vedea adevarate "arme albe"....

Eu cel putin asa as reactiona daca de pilda as opri o persoana si din aproape in aproape mi-ar spune ca este membru pe acest forum(in speta noastra fiind tu Maxule)

• Member

Mai bine spune pe unde treci cu masina, sa te opresc si sa studiez si eu armele.

Ca sfat incearca sa ocolesti zonele unde se desfasoara meciuri si se strang suporterii, mitinguri sau alte manifestatii. Ar putea complica situatia, mai ales daca dai de jandarmi, ca aia sunt dornici de "glorie".

• 1 month later...

Referitor la subiect,astazi am intocmit un referat cu propunerea de NUP conform art. 10 lit.d. O persoana fusese oprita in trafic si in autoturism au fost identificate doua sabii, una flexibila introdusa intr-o teaca tip curea (centura) din piele si un cutit rabatabil, nu mai dau alte semnalmente. A justificat ca erau " de panoplie" si le transporta dintr-o locuinta din Bucuresti in alta din alt oras in care se mutase recent. Nu conteaza la urma urmei nici antecedentele persoanei, pentru ca nu "detinerea " este interzisa, ci "portul fara drept in imprejurari in care s-ar putea primejdui viata, integritatea corporala a persoanelor....". Nu am discutat solutia cu procurorul de caz si nici nu ma astept sa am surprize in ceea ce priveste confirmarea solutiei.

Pentru că omul (dacă el a constatat infracţiunea), sau cel ce a făcut constatarea, a marcat un "băţ" cum se spune pe la noi...adică s-a înregistrat cu o infracţiune flagrantă depistată. Asta este o altă anomalie a sistemului. Adică, mai pe înţelesul tău maxu (fără nicio jignire) de multe ori "hăituiala" unor şefi asupra "tălpaşilor" de a constata cât mai multe infracţiuni în flagrant pentru a da ei bine mai sus duce la mai multă cantitate şi mai puţină calitate. Nu de puţine ori aceste dosare pe Legea 61/1991 se termină cu NUP şi în foarte rare cazuri cu un amărât de SUP 181.

Corect Dan si in plus pentru tine maxu08, nu au fost confiscate, insa au fost introduse in camera de corpuri delicte a IPJ pana la finalizarea cercetarilor, urmand ca ulterior in functie de solutie sa fie restituite, ori nu.

Tu ai documente care atesta ca esti colectionar. ;)

Atestatul de colectionar se refera numai la armele de foc conform legii 295. Pentru armele albe, nu am nici un document, nici macar facturi de provenienta! :doh:

Totusi, lasand gluma la oparte, nu m-am gandit la acest aspect, ca portul si transportul sunt acelasi lucru, credeam ca daca nu am armele asupra mea, ci in portbagaj, se numeste ca le transport, nu ca le port. Acum intreb si eu, cutitul de vanatoare pe care il iau alaturi de pusca in portbagaj (toti vanatorii fac asa),e considerat tot port fara drept?

Poza dintr-un magazin american

IMG_0072.jpg

PURTÁ, port, vb. I. 1. Tranz. A lua, a ridica, a ține pe cineva sau ceva în mână, în brațe etc. pentru a-l transporta în altă parte; a duce.

Asa cum am spus mai sus.Nu trebuie scos din context acest cuvant " portul" ci trebuie analizat asa cum este mentionat in articolul de lege, pentru a se stabili latura obiectiva a infractiunii. Adica,portul fara drept si numai in locurile in care s-ar primejdui viata sau integritatea unor persoane. Daca tu spui ca mergi la vanatoare, est un fapt notoriu ca orice vanator are asupra sa un cutit. Daca cel care merge la un club are si el un cutit, nu mai este valabila motivatia ca nu obisnuieste sa manance din club , si-a luat la el o bucatica de sunca si trebuia sa o taie cu ceva, motiv pentru care a luat si cutitul :mellow: . Deci, repet : detinerea este acestor "arme albe" nu este interzisa.