Jump to content
POLITISTI.ro

Sistemul Naţional de Raportare a Incidentelor - SNRI

Marius

Recommended Posts

• Moderator

Păi tocmai că atât cei de la ucai/utai cât şi cei ce administrează aceea bază de date, n-au nicio treabă cu acele date şi nu trebuie să aibă acces la ele. Nu are nicio relevanţă ce atribuţii şi-au dat ei, dacă legea zice că doar eu şi procurorul trebuie să am acces la acele date. Numai faptul că au acces la ele e ilegal, se încalcă prevederile legale. Din cauza unor birocraţi ca ăştia, care n-au obiectul muncii, ci doar fac situaţii, analize şi tot felul de statistici, ne pomenim că parchetele vor să rupă poliţia asta în bucăţi. Pentru că tot felul de neavenţi îşi bagă nasul pe unde nu le fierbe oala.

Uită-te la denumirea aplicaţiei, ... raportarea incidentelor ... păi dosarele penale sunt incidente? Da, sunt de acord că în principiu ar fi trebuit să fie o aplicaţie utilă. Dar ar fi trebuit să fie utilă pentru poliţistul operativ, nu pentru utai/ucai sau te miri cine. Ar fi fost utilă dacă îmi dădea posibilitatea să-i stabilesc unui infractor anturajul, cu cine umbă, ce auto foloseşte, etc ... de unde, o băşină, am limitată perioada de căutare pentru doar un an. Deci nu mă ajută cu nimic. Pentru că ideea a fost mutilată de fel şi fel de interese. Vor ei să ştie şi să-şi bage nasul unde nu le fierbe oala. Din cauza asta e şi o mizerie de aplicaţie, super-stufoasă, ce ruleză greu şi aşa mai departe. Dacă vrei o aplicaţie în care să implementezi legitimările şi controalele auto, fă una dedicată, dar care să fie uşor de folosit şi să ruleze brici, nu un mastodont în care să bagi toate rahaturile şi care să nu meargă cum trebuie.

• Upvote 2
  • Moderator

De aia eu nu implementez si refuz sa implementez orice data privind actele de urmarire penala pe care le desfasor in acest cacat de aplicatie. Si ii spun cacat pentru ca este un cacat neintuitiv, care se blocheaza la fiecare douazeci de secunde si care a fost realizata fara niciun temei legal in spate. Punct.

Ceea ce am vrut să spun este ca in sistem sunt colectate date cu privire la persoane. Dacă o anumita persoana cu trecere vrea sa stie daca are dosar ea sau o alta persoana poate afla prin introducerea unui Cnp,de către o persoană care are acces la un anumit nivel fara sa lase prea multe urme. 

• Upvote 1