Jump to content
POLITISTI.ro

Modificarea modului de evaluare anuala a personalului

Catalin

Recommended Posts

Daca eu fac 4 ani de politie in luna lui decembrie 2012, dupa 1 decembrie gradul cand imi va fi acordat?...in martie de ziua de politiei sau in decembrie?

avansarile se fac la 5 ani nu la 4 in primul rand.

in al doilea rand daca ai pile la sefu...te avanseaza in timpul cursul celui de-al 5-lea an adica in martie 2013. daca nu...astepti pana in martie 2014

Nu vă mai certaţi aiurea mai ales că sunteţi şi colegi. Este posibil să mai scape şi câte o literă din grabă. SkuriN avansarea agenţilor de poliţie conf. art.17 din Legea 360/2002-republicată cunoscută ca şi Statutul Poliţistului, se face odată la cinci ani.

Edited by Dan

Ai ceva personal de impartit cu mine?

n-am absolut nimci cu tine personal....am cu tine cand vad ca ai 2 ani de militie si deja visezi avansari, am cu tine cand vad ca esti foarte sigur pe tine dar habar n-ai daca legea a fost promulgata si e in vigoare sau e doar un proiect la stadiul de revizuire, am cu tine cand vad ca nu stii sa faci acord intre subiect si predicat si stalcesti limba romana.

te-am intrebat ceva si nu vrei sa-mi raspunzi: in ce numar din MoF e publicata legea de modificare a legii 360????

• Downvote 1
  • Moderator

Andrei, tocmai acesta e principalul rol al forumului. Aici trebuie să postăm nelămuririle pe care le avem, iar colegii, în măsura în care ştiu, pot şi doresc, să ne lămurească. Dacă un coleg este la început sau nu ori dacă greşeşte, preferabil ar fi ca ceilalţi să-i explice frumos, pentru că administrarea unor lecţii nu va avea niciodată rezultate bune, ci doar vor da naştere unor antipatii inutile. Nimeni nu le ştie pe toate, oricât de bătrân ar fi cineva, tot găseşte lucruri noi pe care să le înveţe. Iar schimbul de experienţă, valabil din ambele părţi, dintre cei mai tineri şi cei mai vechi va fi întotdeauna benefic pentru toţi. :emo-yessir:

• Upvote 1
  • Member

SkuriN daca cineva te corecteaza,sau te informeaza corect despre o treaba despre care tu nu prea ai habar nu trebuie neaparat sa o iei in nume de rau!Sfatul meu este sa te informezi si apoi sa reactionezi!

Nu am nici o problema atunci cand gresesc ca cineva sa imi atraga atentia.Stiam ca era la 5 ani avansarea dar auzisem un zvon ca avansarea in grad ar fi fost schimbata. Problema este ca andreib are atitudine [lipsită de colegialitate] si chiar is scarbit de astfel de persoane cu o astfel de atitudine.Am pus o intrebare simpla si chiar nu aveam nevoie ca el sa aiba o atitudine [lipsită de colegialitate].

Edited by Catalin
Am editat cele două cuvinte ce nu-şi au locul în postul tău. Vă rog să încetaţi şi să discutaţi civilizat, suntem toţi de aceeaşi parte a baricadei. Mulţumesc pentru înţelegere.
  • Member

SkuriN si Andreib va rog sa ascultati de Catalin si sa fiti un pic mai civilizati,suntem toti colegi iar perioada prin care trecem cu totii este intradevar grea si avem nevoie de unitate!

• 2 weeks later...

Pentru ca, asa cum ma asteptam ,,donii" comandanti interpreteaza,, cum vor muschii lor'' noile criterii de evaluare , spunand oamenilor ca fostul EXCEPTIONAL este echivalentul calificativului FOARTE BINE va rog sa studiati Dispozitia DMRU II/864/2011 care modifica Dispozitia DMRU 960/2004.

Dar imi dau seama ca atata pot ,iar taca tamplarul le-ar fi spus la Oradea ca trebuie sa execute cativa dintre noi eram in mare pericol.

Treaba cu,,pe cai naturale".

azi am participat la interviu conform dispozitiei cica...am citit asa mai printre randuri dispozitia pe intrapol, am vazut intrebarile dar din comoditate nu le-am retinut ca sa ma pregatesc pentru interviu, caci stiam ca sefu ma va lasa sa spun o propozitie jumatate apoi va acapara discutia si va intelege numa ce vrea indiferent de ce voi spune eu. si cum sunt baiat simtit si nu vb peste sefu.....

in fine, m-am prezentat si incepem cu prima intrebare, si bineinteles n-am dat bine raspuns ca au urmat povestile. pana la urma ce mi-a ramas in minte din intrebari a fost cand m-a intrebat care calitate din cele din fisa de evaluare o cred eu ca fiind cea mai slab cotata. am raspuns : motivatia profesionala. l-am socat putin...si a mormait ceva de genu"aaaaaa....asta e cam de rau". n-am mai apucat sa-i explic ca nu-mi lipseste ci e in mai mica masura decat restul....avand in vedere situatia financiara, cum vede lumea politia, cum nu e aparat politistul de legi, etc...

nu stiu in ce masura va fi mai diferita evaluarea de anul asta fata de cele din anii trecuti avand in vedere ca rata subiectivismului e foarte mare. si pe de alta parte rezultatele se modifica in functie de cum vrea sefu sa puna problema. mi sa spus ca daca el vede raportul zilnic cu liniutze inseamna ca nu te implici. nu care-cumva sa insemne ca ai facut o munca de prevenire buna, n-ai avut interventii, n-ai avut infractiuni, etc. dar poate pentru "protejatii" lui raportul alb poate sa insemne si ca au fost eficienti la prevenire.

cand i-am spus ca indiferent de sector hotu are telefon, umbla cu masina, nu e doar unul, te urmareste si cand esti intr-un capat de scetor iti da buf in celalalt capat, si ca de fapt totul tine de noroc el imi spune ca nu. cica imi da solutia, dupa ce imi povesteste ca pe vremea cand era in strada tocea o pereche de pantofi si tocea si pingeaua pusa noua la pantofii tociti si ca el intr-o vara schimba pantofii de 2 ori jumate. solutia: nu te duci prin sector ca voda prin loboda dintr-un capat in altu si sa stai pe la mijloc sau in capete cate 10-20min.....ci te duci pe strada, la un colt de bloc te intorci pe dupa bloc, apoi treci strada, incojori alte doua blocuri, iar te intorci si asa toata noaptea ca hotu sa nu stie de unde apari. mda....

in fine, ca ultima idee ma intreaba ultima intrebare din dispozitie: ce calificativ iti dai? ii spun senin BUN. se uita mirat la mine si zice...vrei bun in conditiile in care foarte bun de acum e vechiul excelent? zic da...raman la bun. de ce nu vrea sa inteleaga nimeni ca BUN a ramas BUN iar FB a ramas tot FB doar ca incorporeaza si Excelent.

• Moderator

... mi sa spus ca daca el vede raportul zilnic cu liniutze inseamna ca nu te implici....

Pai nu mai pune liniute, pune direct 0 (zero). Liniuta nu e cifra si strica si aspectul raportului. :clip:

mai bine fac semnul de multime vida....ce naiba vrea sa fac noaptea? mai ales daca nu se intampla nimic? sa ma bag in canale sa dau amenzi la boschetari? sa verific magazine la autorizatie? ce poti face noaptea in afara de patrulare si legitimare persoane suspecte?

Pai si de unde vrei sa stie seful tau ce faci noaptea?

El s-a nascut sef nu Batman, nu are de unde sa stie ca noaptea te ia somnul, te bate vantul ,ploaia , e frig , iarna ninge pe tine pana te confunda copiii cu omul de zapada, iti lasi familia sau nevasta singura in casa etc.

Aveam un mare sef ........cand ma controla noaptea nu cobora din masina de frica cainilor.

Numai cine a tocit talpile la pantofi pe strazile patriei cativa anisori stie cu ce se mananca O.P.

Asa cum am mai spus in aceasta institutie sunt politisti si persoane care lucreaza la politie.

Pai daca in postul tau e liniste si nu iti intra AN-uri trebuie sa inventezi infractori?

Daca principalul scop al patrulelor de OP este prevenirea faptelor antisociale de ce li se cere sa constate cat mai multe infractiuni si contraventii?

Mie unul mi s-a parut un nonsens de cand sunt prin politie, iar pana acum nu a reusit nimeni sa-mi explice ce treaba are prevenirea ,,cu constatarea" a cat mai multor infractiuni si compararea situatiei infractiunilor constatate pe anul, semestrul, trimestrul in curs cu aceiasi perioada a anului trecut.

Curand ne vom da seama ca toata populatia tarii are un membru in familie care a comis cel putin o infractiune.

Andreib eu i-as spune sefului tau ca este un mare prost.

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • 2 weeks later...

Din pacate in continuare se pune accentul pe o evaluare cantitativa si nu calitativa a muncii de politie, constand in: cate sanctiuni ai dat, cate infractiuni ai constatat, etc., in loc sa se puna accentul asa cum se face in EUROPA, pe PREVENIRE! Politistul trebuie sa fie omul de incredere al cetateanului, respectat in primul rand ca om si dupa aceea pentru ce este , si nu un bau-bau cu care mamele isi sperie copii!! Dar pana acolo mai e cale lunga, bine ca la modele ne luam dupa Elvetia, care e la vreo...suta de ani in fata noastra ca economie si constiinta civica!

Pai unde altundeva?? Un punct mai departe fata de Bucuresti n-au gasit, caci doar asa se poate consuma combustibilul in nestire, in timp ce patrulele trebuie sa faca economii de carburanti !!!!

Am si e o intrebare ...sau mai bine zis o poveste simpatica :) m-am cam pus rau cu conducerea Sectorului ...politie de frontiera ....am cam refuzat anul trecut sa merg intr-o misiune in care trebuia sa fac vre-o 4 ore suplimentare ,,,,care ,adunate la alea 12 normale faceau 16 ....din care vre-i 13 trebuia sa stau numai pe afara ....la sfarsitul lui noiembrie ...nu era ordin scris al sefului de sector ....nu era nici o interventie ...doar bataie de joc ....in fine ....am vre-o sansa sa castig o contestatie a calificativului de serviciu ....in tara asta ???

Alex1234 singura sansa este ca instanta sa accepte sa-ti compare activitatea cu a altui coleg care are calificativul foarte bine.

Insa pixul in mana prostului este mitraliera.

Dar sansele sunt mici.

Eu te sfatuiesc sa faci contestatie in scris ,unde sa argumentezi cererea de schimbare a calificativului cu rezultatele pozitive obtinute.

Mie mi-a iesit o singura data, in cazul meu, si de mai multe ori in cazul altora.

Contestatia trebuie soliutionata de o comisie de la IPJ.

Daca ai norocul ca seful de comisie sa fie un politist adevarat ai sanse, daca dai peste unul care s-a nascut sef nu cred.

Sefii de obicei nu prea isi dau peste glezne.

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • 2 weeks later...
  • Member

Pai si de unde vrei sa stie seful tau ce faci noaptea?

El s-a nascut sef nu Batman, nu are de unde sa stie ca noaptea te ia somnul, te bate vantul ,ploaia , e frig , iarna ninge pe tine pana te confunda copiii cu omul de zapada, iti lasi familia sau nevasta singura in casa etc.

Aveam un mare sef ........cand ma controla noaptea nu cobora din masina de frica cainilor.

Numai cine a tocit talpile la pantofi pe strazile patriei cativa anisori stie cu ce se mananca O.P.

Asa cum am mai spus in aceasta institutie sunt politisti si persoane care lucreaza la politie.

Pai daca in postul tau e liniste si nu iti intra AN-uri trebuie sa inventezi infractori?

Daca principalul scop al patrulelor de OP este prevenirea faptelor antisociale de ce li se cere sa constate cat mai multe infractiuni si contraventii?

Mie unul mi s-a parut un nonsens de cand sunt prin politie, iar pana acum nu a reusit nimeni sa-mi explice ce treaba are prevenirea ,,cu constatarea" a cat mai multor infractiuni si compararea situatiei infractiunilor constatate pe anul, semestrul, trimestrul in curs cu aceiasi perioada a anului trecut.

Curand ne vom da seama ca toata populatia tarii are un membru in familie care a comis cel putin o infractiune.

Andreib eu i-as spune sefului tau ca este un mare prost.

Pai suntem destul de aproape din punct de vedere statistic.

Anual se intocmesc cam 1 milion de dosare penale inregistrate la parchet si se aplica intre 4 si 5 milioane sa sanctiuni contraventionale.

Asta la o populatie activa (intre 15 si 64 de ani) de 9,7 milioane de locuitori :)

Concluzia: suntem un popor de infractori si contravenienti :)

Edited by Ecou
  • 1 year later...

Am solicitat si am intrat in Concediu de Crestere si Ingrijire Copil ptr 2 ani, ca urmare am fost apreciat cu Satisfacator.

Cu ma afecteaza acezt calificativ si ptr cati ani? Ma va afecta la grad? Pe ce perioada?

Din cate stiu perioada asta nu intra in stagiul normal pentru avansarea in gradul urmator(5 ani) adica vei fi amanat doi ani la avansare.Nu mai beneficiezi de grupa si asta te va afecta mai incolo,la pensie.Dar nu-i bai:sa-ti traiasca bebe,sa fie sanatos si sa te bucuri de el...asta conteaza cu adevarat...