Jump to content
POLITISTI.ro

bogdan

Protectie magistrati

Postare recomandată

Catalin

Păi exact asta ai cerut tu. Doreşti ca unul din bisericuţele de aici să-ţi spună ce te interesează şi o să-i trimiţi un mesaj în care să-i spui de ce te interesează. Sau cu alte cuvinte, condiţionezi oferirea unor explicaţii de obţinerea informaţiilor ce te interesează, dar în schimb ne vorbeşti despre calitatea membrilor acestui forum. Deci nu te deranjează cu nimic să primeşti lămuriri de la nişte oameni pe care îi desconsideri.

Iar dacă consideri că acel tip de răspuns te reprezintă şi era potrivit, nu e nicio problemă, fiecare răspunde cum poate şi cum crede de cuviinţă.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bogdan

Cum spui tu. Cine a vrut sa inteleaga ce am avut de spus, a inteles, cine nu a vrut, asta este.

Intre timp mi-am rezolvat si problema. Pt curiosi, protectie magistrati=paza instante.

Multumesc pt gazduire.

Link către postare
arcan

Stati ca m-am luminat.Avem aici pe dom` jandar bogdan care crede stirea conform careia SIR-urile vor acorda protectie magistratilor.

Si ne-a aruncat in fata concluzia lui : protectie magistrati=paza instanta.

Adica ceva de genul, aha...v-a venit randul sa faceti pe gardienii...

Gresit gogule, gresit. Mai sapa. Poate dai de...apa...mai sti? :slapb:

Link către postare
Elvis

Bogdanele daca tu atat ai inteles paza instante=protectie magistrati, inseamna ca atata poti si unde nu este nici Dumnezeu nu cere.

Eu zic sa te reintorci in ,,pe loc repaus" sau in ,,panda".

Multa sanatate.

Link către postare
georgedi

pai, nu, bogdan, nu m-am referit la asta. desi in perioada '97-'98 eu nu eram politist si nu prea stiu ce era atunci , sunt aproape sigur ca azi 'paza instante' nu e acelasi lucru cu 'protectie magistrati'.

Link către postare
Marius

Exact, "paza instante" nu este acelasi lucru cu "protectie magistrati".

Exista pe Intrapol procedura specifica pt "protectie magistrati" elaborata de SIAS. :)

• Apreciez 1

Link către postare
georgedi

Bingo

Link către postare
bogdan

Ca de obicei unii se arunca cu capul inainte, folosind un limbaj care musteste de respect, nu-i asa elvisica si mr tuff guy arcan? Cine avea suficienta rabdare sa citeasca de la inceput ar fi vazut ca este vorba despre o anumita perioada cand paza instantelor si distribuirea citatiilor se facea de catre politisti. Care nu este acelasi lucru cu ce se intampla astazi. Am vorbit astazi cu un coleg care a lucrat prin 97 la protectia magistratilor si cam asta facea. Maine voi avea acces si la fisa postului.

Nu ma intereseaza zvonurile despre SIR-uri ori altceva, ce fac acum sau ce vor face pe viitor, sau ca cineva se simte complexat ca ar putea fi numit paznic sau gardian. Iar ca politist, nu ma simt mai presus fata de un jandarm, dar atitudinea asta o vad zilnic la diversi ofiteri care se considera specia superioara agentilor si la unii agenti mai tinerei care se considera superiori celor care nu sunt politisti.

Marius, poti te rog sa-mi dai un link pe forumul intrapol (nick name as_bogdan)? Sunt curios ce scrie in procedura.

Link către postare
Elvis

Bogdanele suntem unii pe aici care am apucat sa lucram cu cei care asigurau protectia magistratilor prin `97.

Erau agenti de ordine ca si noi astia pe care ne faci tu ofiteri, numai ca erau pilosi.

Eu iti multumesc frumos, dar ar trebuii sa-mi dai diferenta de bani la salariu.

Daca nu esti mai ,,sus" din punct de vedere profesional decat un jandarm , pentru ca presupun ca ai calitate de organ CP, eu zic sa te muti la ei, asta in cazul in care esti politist.

Daca totusi nu esti jandarm, incearca sa ai o atitudine constructiva si poate vei invata ceva nou, sau poate ne vei invata tu pe noi.

Suntem deschisi dialogului asa organizati in bisericute cum spui tu.

Ca tu ai alte convingeri sau alte puncte de vedere nu este nicio problema.

Din cauza asta s-a infiintat acest forum, sa ne contrazicem constructiv dar cu argumente.

Colegul tau care a lucrat la ,,instante" exact asta facea ,pazea cladirea, adica ce fac jandarii azi.

Daca te-am suparat eu imi cer iertare, cu toate ca s-ar putea sa fiu mai ,,batran" decat tine.

Multa sanatate.

Link către postare
Cristi

tuff guy? Ce e aia, Bogdan? Daca nu stapanesti bine o limba straina, nu te mai arunca in expresii "smechere", ca rad aia

mai tinerei care se considera superiori celor care nu sunt politisti.
. :naughty: :ner:

Se zice tough guy, daca cumva nu esti edificat cu privire la ceea ce aveam de zis.

Link către postare
bogdan

Nice try Cristi, dar cred ca google nu-ti traduce si asa numitele slag-uri, ori cuvinte specifice englezei americane. Tocmai pt ca stapanesc binisor acea limba, imi permit sa folosesc diferite expresii pe care le crezi tu smechere.

Elvis, probabil ca de aceea ma alinti cu Bogdanel, pt ca banuiesti ca ai fi mai batran ca mine. Nu este imposibil, poti sa-ti faci singur calculele tinand cont de faptul ca am spus ca sunt politist din 95. Mai adaugi 1 an scoala si poti sa faci o estimare destul de exacta. In alta ordine de idei, daca citesti ceea ce eu scriu in diagonala, nu ai cum sa intelegi. Poate imi arati unde am scris eu ca esti ofiter. Nu-ti bate capul sa-ti ceri scuze, am trecut demult peste clinciurile si muschii umflati in spatiul virtual, nu ma mai afecteaza. Vad ca pt unii argumente inseamna si persiflare. Daca prin atitudine constructiva intelegi faptul ca trebuie sa am o atitudine supusa si aceleasi idei ca cei din jurul meu, ei bine, nu sunt asa. Ma simt comfortabil cu ideile si opiniile mele, ma simt comfortabil din pct de vedere profesional si nu mi-e rusine sa privesc inapoi la activitatea mea. Si nu mi-e rusine sa dau mana sau sa salut un jandarm sau pe femeia de serviciu, chiar daca ei nu sunt politisti. Daca am fi fost pe prima treapta ca pozitie si importanta sociala, asta ne-ar fi indreptatit sa privim cu superioritate la ceilalti? Munca pe care o fac ei nu este importanta pt societate? Sau este ok ca magistratul sa se uite cu dispret la un politist pt ca este mai in varful piramidei ? Cred ca pt unii este ok si normal, dar pt mine nu. Asa am ajuns ca de exemplu unii doctori sa nu dea 2 bani pe pacienti, iar parlamentari 1 chior gaurit pe poporul roman. Dar asta este deja alta discutie.

Intorcandu-ma la colegul meu care a pazit instanta, exact acest lucru a facut si in dosarul lui scrie ca functia lui se numea protectie magistrati. Si in urma cu cateva posturi chiar am intrebat daca este similar cu ceea ce fac in prezent jandarmii. Aceasta functie nu mai exista in prezent in stat (ca sa fie lucrurile clare).

Sper ca puteti trece peste animozitatea pe care o simtiti fata de mine si sa va limitati la subiectul topicului. Asta chiar ar fi constructiv. sau moderatorul il poate inchide daca doreste.

O seara buna.

• Displace 1

Link către postare
Elvis

Vezi ca se poate!

Daca asta intelegi tu ca eu nu dau mana cu jandarul si femeia de serviciu ...eu iti respect opinia.

Insa daca vrei sa ma pui pe aceiasi treapta cu jandarul din punct de vedere profesional aici nu iti dau dreptate.

Tocmai din aceasta cauza politistii vor trece la primarie, pentru ca s-a inoculat ideea ca un jandar, comunitar chiar si femeia de serviciu pot face la fel de bine ce face un politist.

Nu simt nicio animozitate fata de tine, insa daca tu pui semnul egal intre paza magistrati sau paza cladiri si protectie magistrati da-mi voie sa nu fiu de acord.

Modificat de Elvis

Link către postare
CITADELA

Bogdan, putem inchide topicul, acum ca ai primit in PM raspuns? NU de alta, dar vad mai mult se scrie off-topic...iar spiritele se incing. Intrebarea ti-o adresez cu cele mai bune intentii, nu ca sa-ti pun "pumnul in gura".

Link către postare
bogdan

Sigur ca da. Problema este ca si rezolvata multumita unor colegi care au gasit timp sa imi dea o mana de ajutor si carora le multumesc inca o data.

Link către postare
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.