Jump to content
POLITISTI.ro

DavidMuller

Ofiteri fara academie? Cum pot deveni?

Recommended Posts

4est

scz ca ma bag si eu in seama asa aiurea, dar daca nu gresesc, eu inca mai cred ca a fi politist e o chemare nu o fuga disperata pentru a avea un serviciu, asa ca vis-a-vis de domnul DavidMuller varsta de a incepe pregatirea pentru politie este de 18-19-20 de ani( adica dupa ce ai terminat liceul) nu la 23-27 sau cati ani ai tu cu tot cu studiile tale. si vb ca vrei sa fii si in strada... daca asta vroiai nu erai inginer, erai agent sau subinspector (poate chiar agent principal deja) asa ca spera in continuare la un post pe logistica fiindca daca iti placea "tavaleala" atat psihica (de lunga durata cu tot felul de membri ai societatii moderne) cat si fizica (ocazional) erai deja coleg nu post-er curios pe forum

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Nightwolf

O, Doamne! :lol:

Cred ca ai luat treaba asta cam in serios.

... daca o luam la misto nu ma faceam politist ...

Nu mi-am creat contul cu scopul asta. Mi-am creat contu pentru a afla informatii mai multe despre scoala de politie din Campina. Aveam detalii de Academie ca acesta a fost telu meu, dar l-a un moment dat am cedat sub presiunile celor din jurul meu si am ajuns acum la inceputul anului si am zis ca nu ma las batut. E prea tarziu sa ma apuc de pe acum sa lucrez pentru a intra la Academie cand sunt altii care lucreaza de 2-3 ani sa intre si sunt care mai si cad. Eu sunt matematica-informatica, informatica intensiv. Intr-un cuvant as avea multe de recuperat. Sa revin la nume. Am fost poreclit Militianu si luand in considerare ca acest nume era luat am pus si data mea de nastere pentru ca nu am vrut sa imi folosesc numele real deoarece e doar un site si vorbesc cu oameni virtuali pe care nu-i cunosc si nu vreau sa aiba informatii despre mine. Imi cer scuze daca v-am suparat cu intrebarile mele si promit ca nu va mai deranjez, eu tot ce am vrut sa stiu a fost informatii despre scoala de politie, dar in lipsa informatiile cred ca anul acesta stau pe banca si incerc la academie la anu ca sa fiu pregatit din timp. Imi cer scuze din nou si multumesc pentru raspunsurile date de pana acum.

Amice esti ... ciudat rau! Ce are a face profilul tau din liceu cu admiterea la AdP sau Campina ori Cluj? Daca iti doresti sa intrii te pregatesti si gata. Oamenii care se pregatesc 2-3 ani si pica inseamna ca ori s-au pregatit prin Mall ori nu e de ei meseria asta recte nu ii duce capu` sau picioarele. Nu ai suparat pe nimeni insa la 19 ani sa pui niste intrebari puerile fara nici cea mai mica baza de documentare asupra domeniului acesta e o problema. Oi vedea tu pe la TV diverse specimene de politisti care se fac de ras sau la discutiile cu amicii tai la bere faceti misto de alti politisti dar aici, pe forumul asta, suntem niste oameni care punem punctul pe i in toate problemele. Daca tu nu esti in stare sa te documentezi, nu o sa te luminam noi niciodata. Nu de alta dar suntem putin mai mult satui de oameni care traiesc cu impresia ca politia este facuta sa ii invete pe ei legea iar necunoasterea ei ii absolva de "vinovatie" ...

P.S. Si eu am absolvit mate-info, intensiv info, si sunt criminalist. Si imi place sa lucrez cu morti, Si sa identific hoti. Si cand nu stiu ceva, inainte sa intreb, caut pe google ....

• Upvote 1

Militianu26

In momentul in care am pus intrebarile respective, eram total pe dinafara. Am vorbit insa cu un comisar sef, prieten de familie ca daca el ar avea un baiat nu l-ar lasa in politie sub nici o forma. Mi-a explicat multe lucruri si un lucru care m-a suparat e ca de la Campina iesi doar la ordine publica si nu pot sa ajung la rutiera ceea ce imi doresc eu. Acum e prea tarziu sa ma pregatesc pentru Academia. Acum incerc sa fac rost de tot materialul la disciplinele de concurs sa vad daca am sanse sa incep sa invat si sa intru. Eu am mai avut un esec la Liceul Militar din Campulung si nu vreau sa repet acest lucru. Daca nu e anu asta, sigur la admiterea din 2014 voi fi si eu acolo. O simpla intrebare am: cineva mi-a zis ca trebuie sa ai minim 7 la bacalaureat ca sa te inscrii la Academie si am incercat sa gasesc pe site-ul lor oficial chestia asta, chiar si pe google si nu am gasit. E adevarat sau nu?:D Va multumesc

Alex87

N-are nicio importanta nota de la bac.

Militianu26

Multumesc. Asa am prsupus si eu din moment ce nu am gasit nicaieri scris asa ceva.

Panter

@militianu26 te anunt ca la promotia 2012 repartitia s-a facut si la rutiera daca iti tot place tie aceasta linie de munca!Chiar si la autostrazi au prins colegi,brigada rutiera in bucuresti,servicii rutiere cat si birouri rutiere.

Militianu26

Asta cei de la Academie, dar au prins si cei de la Campina Rutiera?:D Eu asa am fost informat de un Comisar Sef al unui oras din Dobrogea.

• Downvote 1

Marius

Comisarul ăsta care ţi-a explicat ţie cum stă treaba, pare să nu fie din Poliţia Română, o fi de la locală, pentru că habar nu are despre ce vorbeşte.

Militianu26

Marius atunci spune-mi te rog frumos cum e? Eu as vrea sa ajung la rutiera sau criminalistica dupa Campina, sper sa imi implinesc visul. O sa merg mai exact la Biroul de recrutari sa imi spuna mai exact ca as vrea sa stiu diferenta dintre Cluj si Campina. Mi-au zis multi ca mai bine merg la Cluj ca sunt conditii mai bune + ca am surorile mai mari care locuiesc acolo si ar fi mai frumos asa.

Marius

Există o diferenţă, dar e o chestie pur geografică. Amble instituţii de învăţământ pregătesc şi formează poliţişti, care ulterior pot ajunge să lucreze în cadrul poliţiei rutiere.

Julius

Curriculum-ul dupa care se face pregatirea initiala a agentilor de politie este acelasi la nivel national indiferent ca aceasta activitate se face la Campina sau la Cluj. Exista o programa unica aprobata la nivel de minister bazata pe competente, ceea ce inseamna ca indiferent cum poti tu asimila cunostintele (prin "toceala", prin jocuri de rol, etc) la sfarsitul modulului trebuie sa fii competent sa aplici (poti citi sa executi) ceea ce ti se cere. Singura nota din timpul liceului care conteaza este cea la "disciplina" purtare. Aceasta nu trebuie sa fie mai mica de 7 (cea anuala).

Edited by Julius

Administrator

Discuţia a deviat mult de la subiectul topicului.

Topic închis.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Similar Content

• GicuAcnid
      By GicuAcnid
      Bună ziua!
      Îmi puteți spune, vă rog, ce se poate întâmpla în următoarea situație:
      Cineva parchează într-o parcare privată, comercială, semnalizată cu atenționare de parcare limitată pt o anumită perioadă. Proprietarul mașinii lasă automobilul peste timpul-limită, roata mașinii este deblocată prin forțare și autovehiculul pleacă fără să achite taxa de deblocare. Proprietarul este apelat și amenințat că va primi plângere penală pentru distrugere (a caracatiței). Există această posibilitate ca șoferul mașinii să fie anchetat penal? Există temei legal pentru această măsură?
    • mmarinescu
      By mmarinescu
      Buna ziua,
      Am urmatoarea nelamurire: Eu din legislatie inteleg ca pentru a ma incadra pe una din cele 3 benzi din stanga, trebuie sa fiu pe banda 3(drum vertical - sageata verde) iar nu pe banda 2, sageata rosie. Avand in vedere ca de pe fiecare banda se poate merge inainte de pe fiecare banda sau stanga banda stanga, dreapta, banda din dreapta. Este corect, sau de pe banda 3 (sageata verde - drum vertical) ma pot incadra doar pe banda 3 (drum orizontal), iar pentru celelalte doua benzi, trebuie sa fiu pe banda 2(sageata rosie), drum vertical?
      Nu stiu cum este corect sa procedez, iar daca spre exemplu incerc sa ma incadrez pe banda 1 de pe banda 3 si intra cel de pe banda 2 in mine, cine este de vina?
      Va multumesc!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.