Jump to content
POLITISTI.ro

Procedura de restituire a certificatului de inmatriculare

Marius

Recommended Posts

• 2 months later...

Buna seara. Problema mea este in felul următor. Am fost oprit în trafic. Pentru un control de rutină.  Mi-au fost reținute numerele de înmatriculare cât si talonul. Pentru lipsă RCA. Titularul mașini este mătușa mea care a decedat. Mașina urmând a fii moștenită de vărul meu. Prin succesiune. Se poate face contract de vanzare-cumpărare între mine si varul meu?

Fara talon si numere!

După ce el ia mașina în evidența fiscală? Chiar daca numerele si talonul sunt reținute? Si dupa ce  iau masina in evidența mea fiscală.  Ma pot duce să ridic numerele si talonul? Sau in momentul înscrierii auto la DRPCIV atașez dovezile inlocuitoare a placuțelor si a talonului. O pot înscrie asa? 

Edited by AlexRadu
Exprimare greșită.
  • Moderator

Certificatul de înmatriculare, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare se restituie de către serviciul poliţiei rutiere care le are în păstrare proprietarului sau utilizatorului vehiculului, la prezentarea de către acesta a dovezii încetării motivelor pentru care s-a dispus măsura tehnico-administrativă.

• 1 month later...

Salut baieti,

Am o situatie tipica tarii in care traim. Mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare pe 7 octombrie in Resita. Dovada expira pe 22 octombrie. RAR-ul a fost facut, totul ok, dovada a fost avizata/stampilata.

Problema este ca dupa 12 zile, talonul inca este in Resita, masina fiind inmatriculata in Timisoara. Din cate am inteles, abia dupa 15 zile acesta este trimis in judetul in care este inmatriculata masina si ajunge cam in 7 zile (~22 zile in total, dovada fiind de 15 zile).

Intrebarea mea este, se poate prelungi dovada? Banuiesc ca nu pot circula cu ea expirata desi problema a fost remediata. Mi se pare ireal sa nu am voie sa circul pentru ca ei nu sunt in stare sa returneze talonul in cele 15 zile de dovada.

Astept parearea voastra, multumesc frumos!
Marius

• Moderator

@mariuselz, legea (Hotărârea Guvernului. nr. 1.391 din 2006) prevede:

Art. 201 - Atunci când vehiculul este înmatriculat sau înregistrat într-un alt județ decât cel pe teritoriul căruia a fost constatată fapta ori este înmatriculat într-un alt stat, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare și plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare se trimit, după expirarea termenului prevăzut de lege pentru introducerea plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției, serviciului poliției rutiere din județul care are în evidență vehiculul, autorității administrației publice locale emitente sau, după caz, autorității străine emitente.

Termenului prevăzut de lege pentru introducerea plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției este de 15 zile. 

• 7 months later...

Buna ziua, recent mi s-a retinut talonul pentru câteva probleme tehnice ale autovehiculului, problemele au fost remediate, mașina a fost dusa în rar și mi s-a pus parafa pentru recuperare. 
Problema este ca proprietarul masinii în acte este tatal meu care este în alta țara, el mi a trimis procura de acolo, în lb Franceza, am tradus o aici în Romania, la RAR procura a fost acceptata, însa cand am mers sa ridic talonul mi s-a spus ca am nevoie de un altfel de procura, cu numele titularului care l imputerniceste pe X si numele inspectorului RAR care mi la reținut, inclusiv data reținerii. 
Rugamintea mea este urmatoarea, a-ti putea vă rog să mi trimiteti un model de procură pe care să l trimit în franța de pe care să se ghideze notarul francez, deoarece nu stie exact procedurile din tara noastra si nu stie cum ar trebui formulat. Multumesc

• 3 weeks later...

Salutare,

Saptamana trecuta mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare din cauza expirarii ITP.

Am primit dovada pentru 15 zile, intre timp am rezolvat inspectia la RAR. Pentru ITP expirat am primit doar avertisment si pentru centura am primit amenda. In cazul acesta trebuie sa ma prezint cu amenda pentru centura platita?

Pe langa dovada de la politist, actele de la RAR si amenda platita mai am nevoie de ceva pentru a ma prezenta la recuperare?

Cu mentiunea ca se va prezenta tatal meu avand in vedere ca masina este inscrisa pe numele lui.

Mersi,

• 2 weeks later...

Buna ziua am si eu o intrebare .Mi sa ridicat talonul intrucat era rupt si eram curios cam in cat timp va ajunge in judetul meu de resedinta in vederea schimbarii acestuia am sa fac demersurile de rigoare doar ca de la DRPCIV mi sa spus ca doar cand ajunge talonul la ei imi vor schimba talonul masini.Am si doavad de circulatie 15 zile.Multumesc .

• Moderator

În mod normal în cele 15 zile certificatul de înmatriculare trebuie să ajungă la ei. 

Eu aş fi curios să ştiu care este prevederea legală (temeiul juridic) care le permite să nu preschimbe documentul până în momentul în care ajunge documentul la ei.

Nu stiu insa mi sa spus eu am dovada doar ca din moment cel vor anula talonul vechi nu inteleg ce sens mai are sa il asepte nu e vorba de alta abater doar ca era unpic rupt in rest era asa cum l-am primit nu era nici patat abolut.Am sa astept desi vine concediul si nu stiu de ce sa tin masina pe dreapta atateazile .Asta e gresala mi-o asum ca era deteriorat.Pe baza dovezii este clar ca nu am alta abatere.

Orcum multumesc de raspuns .Ideea e ca ma cam lasa cu masina in garaj desi ea e ok din punct de vedere tehnic doar ca talonul era unpic rupt.Am rugat sa mil lase ca il preschimb in ziua urmatoare dar nu a vrut asta e.

Edited by Pirvulescu2005
  • Moderator

@Pirvulescu2005

Eliberarea unui duplicat al certificatului de înmatriculare se realizează în temeiul prevederilor din Ordinul M.A.I. 1501 din 2005 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberarea autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor (actualizat ultima dată la 11.08.2020).
În acest act normativ, există următoarele prevederi:

"Art. 12 - Termenul în care se soluționează cererile pentru eliberarea certificatelor de înmatriculare nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare.

Art. 13 - (1) Eliberarea unui duplicat al certificatului de înmatriculare se efectuează de către serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor care a efectuat înmatricularea, la solicitarea titularului certificatului de înmatriculare, în baza depunerii următoarelor documente:
a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă;
b) abrogat;
c) certificatul de înmatriculare deteriorat sau, după caz, declarația de pierdere sau furt a acestuia;
d) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare;
e) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie.
f) procura specială în formă autentică, după caz.
(2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. e) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta.
"

În conţinutul acestui act normativ nu există o prevedere care să împiedice preschimbarea documentului până în momentul în care respectivul document deteriorat şi reţinut de poliţie ajunge la serviciul public comunitar. Cel mai probabil este vorba de o interpretare mot-a-mot a textului de lege, fără coroborarea cu prevederile altor acte normative (OUG 195/2002 şi Regulamentul de aplic. OUG 195/2002), în care este precizat că certificatul de înmatriculare deteriorat se reţine şi se eliberează în loc o dovadă înlocuitoare a acestuia.

• Upvote 2

Multumesc de lamurire .Am sa fac demersurile si sper sa se solutioneze cat mai repede .Acum tot ce e important ca eu is constient ca am gresit ca nu am schimbat talonul autoturismului mai reped.

• 2 weeks later...

Revin am depus actele si valabiltatea dovezi expira cei de la mine din judet nu imi dau alta pana nu le vine talonul vechi .Am sunat la rutier in judetul unde mi sa luat talonul ce au spus ca il trimit la mine in judet dupa 16 zile de la data ce a fost luat ceea ce mi se pare total aiurea.

Ideea e ca masina e ok totui ok si eu stau cu ea blocata in garaj intrucat dureaza sa ajunga la DRPCIV Mures.Ceea ce am face sa nu inteleg cum e posibil ca ei sa nu imi elibereze alt talon avand in vedere ca e in custodia lor nu a mea.Problema e ca eu trebuie sa plec in concediu si ce fac nam talon nam carte la masina nam nimic e ok asa ceva intro tara Europeana .O mare tararaie pentru un pic de ruptura la un talon de parca am grsit cu ceav grav.Asta e din pacate nu critic oameni ci birocratia si felul in care este organizata aceasta institutie.😡

Edited by Pirvulescu2005

Buna ziua, 

Am urmatoarea problema, in urma unui control mi-au fost retinute placutele de inmatriculare (nu au fost conforme), respectiv certificatul . Aceastea au fost retinute intr-un judet diferit de cel de inmatriculare a masinii, respectiv masina a ramas acolo, nemaiputand circula cu ea.  Intrebarea mea este : dupa ce se vor emite duplicatele placutelor, trebuie sa le pun pe masina si cu masina sa merg la rar, pentru a prima dovada ca aceastea sunt conforme? Nu se poate doar cu placutele? Tinand cont ca ele sunt emise de autoritatea in masura.

Va multumesc.

• 2 months later...

Bună seara am si eu o intrebare, sotului meu ii sau reținut cartea și numerele mașini în urma unui control local al poliției ,având asigurea expirată de câteva zile, menționez (mașina a fost cumpărată din franța de la alt român cu vânzare-cumpărare , iar ajuns în românia nu a înscriso ) ,  actele au fost trimise la poliția rutieră ,în urma acestuia poliția locală iau spus sotului meu să îsi facă asigurea si să se prezinte  la politia rutiera si isi va putea ridica actele , sotul sa prezentat cu asigurarea și vânzare-cumpărare la poliția rutiera iar acolo ii sa spus ca nu ii poate da actele fără propietarul care apare în cartea masini sau o împuternicire auto notarială în termen de 15 zile ,altfel îi va trimite actele în franța, sotul meu a luat legătura cu propietarul masini dar nu a vrut sa ii trimeata accest act nu sa ajuns la niciun acord , ce ar putea face în accest caz, multumesc anticipat

• Downvote 1

Bună seara!În urma decesului soțului, am rămas cu o mașină,căreia i-am făcut certificatul de moștenitor,moștenitori fiind eu și copilul.Problema este ca am dat masina unui cunoscut și a fost reținut talonul in alt judet,pe motivul ca era sub sechestru(nefiind scoasa și la politie din baza lor de date).La politie au rezolvat în baza de date,problema este cum recuperez talonul.Am primit informații superficiale.care sunt condițiile dacă vreau sa o vând sau sa o dau la dezmembrare?Mulțumesc anticipat 

• 7 months later...

Bună ziua, vin și eu cu o întrebare… dacă mi s-a ridicat talonul pentru itp expirat, între timp m-am hotărât să dau mașina la casat RABLA, se poate înapoia cumva fără să mai fac rar-ul? Amenda este plătită.

Nu se restituie. În locul certificatului de înmatriculare foloseşti dovada înlocuitoare.