Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Lipsa certificatului de inmatriculare / lipsa talonului

iHateCops
 Share

Question

Ma opreste politia, imi cere actele si doreste sa vada si certificatul masinii. Din pacate nu-l am la mine dar ei gasesc la masina ceva in neregula, cum ar fi .. nu stiu sa zic, DRL-uri (daylight running lights), si vor sa mi-l ia (talonul). Daca nu am certificatul la mine, ma aleg doar cu amenda sau imi vine acasa scrisoare sa-l predau?

• Downvote 9

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Ambele. Amenda pt. lipsa documentelor autovehiculului, iar pentru talon vei primi acasa o comunicare prin care esti instiintat ca esti obligat sa-l predai in vederea retinerii.

• 0

Este o lege noua? Intreb pentru ca mie mi-a dat amenda (acum 6 - 8 luni) pentru folii si alte nebunii care impuneau retinerea certificatului si nu am primit acasa instiintare de a preda certificautl.

Edited by iHateCops
  • Downvote 5

• 0

iHateCops acest site nu este locul unde pot unii frustraţi ca tine să îşi verse oful (se vede clar din userul pe care ţi l-ai ales). Din păcate nu aveai talonul la tine dar ţi-a găsit poliţia "ceva în neregulă", de parcă sunt de vină poliţiştii că nu respecţi tu legislaţia rutieră. Trebuie să înţelegi că poliţiştii nu fac decât să aplice legea pe care tu ai ales să nu o respecţi.

• Upvote 4

• 0

iHateCops acest site nu este locul unde pot unii frustraţi ca tine să îşi verse oful (se vede clar din userul pe care ţi l-ai ales). Din păcate nu aveai talonul la tine dar ţi-a găsit poliţia "ceva în neregulă", de parcă sunt de vină poliţiştii că nu respecţi tu legislaţia rutieră. Trebuie să înţelegi că poliţiştii nu fac decât să aplice legea pe care tu ai ales să nu o respecţi.

Frustrat ca mine? Ai dedus tu asta din simplul username care l-am ales? Imi place ca "esti" foarte open-minded, nu judeci lumea aiurea doar dupa aparente ba chiar ma mult, o judeci dupa ceea ce zice , cum se comporta, nu lasi doar niste detalii exterioare sa te perturbe de la analiza personalitatii interlocutorului.

PS: Acesta este un pamflet pe care oamenii ca Dan nu au cum sa-l inteleaga :) .. Si am aici un mesaj pentru tine , domnule Dan , care e pe intelesul tau (sper): "Te vei chinui degeaba sa raspunzi la acest mesaj pentru ca singurul raspuns viitor de la mine va fi ignoranta, ba chiar mai mult nici nu ma voi stresa sa citesc pentru ca ar insemna sa-mi pierd timpul citind prejudecatile dupa care traieste un om de rand, ca dumneavoastra, lucru care este mai mult decat neinteresant."

Acum sa revenim la ale noastre, de ce nu mi-a venit acasa vreo hartie sa predau certificatul dupa ce am luat amenda pe folii si nu am prezentat certificatul? Sunt doar curios ca sa stiu cum procedez pe viitor.

Sa revenim la oile noastre

Edited by iHateCops
  • Downvote 12

• 0
  • Moderator

Sa revenim la oile noastre

Care oi? Deocamdata nu-i decat o capra behaitoare...

Ia mergi tu la nenea avocatul sa-ti dea un consulting contra a cativa zeci de euro, la vastele tale nelamuriri

Edited by danpin

• 0

Iar eu pot să îţi spun ce ţi-a spus şi colegul de mai sus. Aşteaptă răspunsuri că la aşa atitudine vei primi......multă ignoranţă.

• Upvote 3

• 0

............................

ca ar insemna sa-mi pierd timpul citind prejudecatile dupa care traieste un om de rand, ca dumneavoastra, lucru care este mai mult decat neinteresant.

............................

Acestor "oameni de rand" le-ai cerut parerea. Daca esti superior celor de pe acest forum (scuze, dar asa reiese din aproape toate postarile tale de pana acum) de ce nu mergi la un avocat pentru "oameni ca tine" ca sa te lamureasca pentru viitor?

......................

Sunt doar curios ca sa stiu cum procedez pe viitor.

......................

Randul de mai sus nu face decat sa intareasca faptul ca nu te vei opri in a incalca legea. Nu ai ales bine forumul in care sa ceri sfaturi...

Edited by videosuzy
  • Upvote 1

• 0
  • Membru

Intri pe un forum al politistilor, le ceri sa te ajute cu o informatie, dar in schimb iti alegi username-ul iHateCops, ii jignesti si te astepti in continuare sa-ti raspunda ?!?! :blink: Cam cat de inteligent sa fii ?

Acum imi dau seama de ce ai luat amenda.

Edited by Ben

• 0
  • Moderator

Aici e vorba de lipsa de bun simt! Bunul simt este primul lucru de care trebuie sa dea dovada o persoana intr-o colectivitate, pentru ca mitocania e revoltatoare si pentru ca orice om are dreptul la respect pana in momentul in care dovedeste ca nu il merita.

Mitocania nu este legata de anii de scoala, de contul din banca si nici macar de inteligenta. Este un lucru pe care il inveti acasa, de la parinti in primi sapte ani din viata. Ei te invata, involuntar, sa ii respecti sau sa ii dispretuiesti pe ceilalti, sa convietuiesti civilizat sau sa ignori respectul si drepturile celorlalti.

Din ce in ce mai mult mitocania este si un mijloc de a te face observat pe internet, si mai ales pe forum-uri. Unii o accepta ca atare, ii amuza si o considera inofensiva, iar altii se revolta, se cearta, isi spun punctul de vedere si incearca sa elimine elementele negative din discutie, ori fiind superiori (pe buna dreptate) nu vor sa se coboare la nivelul de ne-civilizatie a unui asemenea specimen.

Toate aceste reactii sunt indreptatite si perfect normale, dar se observa ca nesimtirea a devenit un fel de virus care daca nu este combatut se raspandeste si imbolnaveste pe toata lumea.

Tipic pt individul ce a initiat acest topic.

• Upvote 9

• 0

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie. Masina este in alt oras, si a fost schimbat proprietarul de mai putin de 30 de zile. am primit numerele pe data de 30 decembrie. si adeverinta a expirat de 3 zile. Eu ar trebui sa ma duc dupa talon in orasul natal care e la 100 km. Dar tot cu acest drum as merge cu masina ca sa duc o masina de spalat la parinti.
Ce imi recomandati sa, ma duc cu autobusul si sa nu ma risc?
Cu respect,
Robert

• 0

Buna ziua! Tatăl meu a decedat in urma cu 3 săptămâni, mașina lui este la mama mea vitrega, dar talonul este la mine. Dorește sa imi aducă mașina zilele viitoare(eu nu am permis), i-am trimis poze ale talonului, in aceste circumstanțe, primește amenda dacă o oprește cineva pentru lipsa talonului in original? 
Multumesc! O zi buna!