Jump to content
POLITISTI.ro

Pistolul Makarov 9 mm

buzu

Recommended Posts

• Membru
bozo
Posted (edited)

Cel din video, fata de cel din poze, are si "beavertail"

Edited by bozo
  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• bozo

16

• Marius

13

• serhente Garcia

12

• Browning

11

Top Posters In This Topic

Popular Posts

nu stiu daca este necesara observatia, dar "for the records" ... atentie la parghia de asigurare functioneaza "invers" ca la mod. 74, nu o forta "in sus", asa se demonteaza, iar daca ai desfacut-o si

ce ziceti de aceste grip-uri?    

Arma a fost conceputa in anii '40 de catre Nikolai Makarov, fiind initial fabricata in Rusia, ulterior fiind fabricata de toate tarile membre ale Pactului de la Varsovia. Este un pistol semi-automat

Posted Images

• Moderator
Marius

Da, sunt mai multe modele pe piață, le găsești ușor dacă cauți “MAGAZINE RELEASE GRIP KIT MAKAROV”, dar cel din clipul video postat de tine se monteză foarte ușor și pare cel mai ok.😉

bgi

Sunt cam doua modele de gripuri ce permit eliberarea incarcatorului, cel de la Zahal, care mie nu-mi place si cel din ultimele poze fabricat de Dozor , daca nu ma insel. Ultimul pastreaza linia clasica, fara acel beaver tail. Pacat ca nu se potrivesc si la cele cu incarcator de 12 cartuse. 

• Moderator
Marius
49 minute în urmă, bgi a scris:

Pacat ca nu se potrivesc si la cele cu incarcator de 12 cartuse. 

Cel cu 12 cartușe în încărcător este Stechkin. Deși seamănă foarte mult cu el, nu este un Makarov. 

• Moderator
Catalin

Cred că modelul din clip-ul postat de @bozo este un grip fabricat de israelieni sau cel puţin asta am găsit eu după ce m-am mai uitat pe net. Compania care-l fabrică văd că se numeşte FAB Defense, iar gripul lor pentru Makarov se numeşte PM-G. Din câte am văzut pe website-ul lor oficial au şi distribuitor în România.

bgi

@Marius cel cu 10 sau cu 12, cum am eu, e de fapt un makarov facut de Baikal. La fel de fiabil dar mai prost finisat 😁

La ora actuala exista la vanzare pe olx, pentru cei care vor, un set de toc pistol+ doua incarcatoare+grip, de la fab defense. 

• Membru
bozo

la pret dublu :d

bgi

Nu l-am sunat dar daca cere pretul afisat, adica 400 lei pe toate 3, nu e mult. 

• Membru
bozo

Abia apoi am observat ca e vorba si de holster si port incarcatoare.

Intre timp le-am cumparat de la el. Mai avea 2 pentru dreptaci si unul pentru stangaci disponibile. E coleg cu noi, le-au schimbat Makarovul cu Glock.

O sa revin cu impresii dupa o perioada de folosire.