Jump to content
POLITISTI.ro

Exista motociclisti in trafic - discutii despre comportamentul in trafic al motociclistilor

Marius
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Este arhicunoscuta campania "Motociclistii exista in trafic" in care sunt promovate ideei de genul: In Romania motociclistii nu sunt acceptati in trafic, etc.
Oare e adevarat?!?!

http://www.youtube.com/watch?v=WPfOWxd77JY

• Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Catalin

6

• Miadry

8

• Motoboom

17

• cry

7

• Membru

Şi eu ce vina am că mă uit în oglindă şi în 3 secunde apare motorul langă mine?

Trebuie să mă uit încontinuu în oglindă!?

Trebuie să stea ca o maşină pe bandă, nu între benzi. Iar scuterele să stea pe banda din marginea drumului, cum scrie la carte.

• Moderator

În astfel de cazuri contează cel mai mult inteligența motociclistului. Dacă el are abilitatea să realizeze cam cum poate fi observat de coducătorii mașinilor va circula în așa fel încât să anticipeze și să evite astfel de situații periculoase.

Motociclistul din filmulețul de mai sus cred că este mai lent așa în privința raționamentului, dacă face astfel de manevre.

În astfel de cazuri contează cel mai mult inteligența motociclistului. Dacă el are abilitatea să realizeze cam cum poate fi observat de coducătorii mașinilor va circula în așa fel încât să anticipeze și să evite astfel de situații periculoase.

Motociclistul din filmulețul de mai sus cred că este mai lent așa în privința raționamentului, dacă face astfel de manevre.

este aceeasi problema ca in cazurile pietonilor care au / nu au permis. Cei care nu au permis - incep traversarea, chiar pe zebra, exact cind masina ta este in fata semnului imaginindu-si ca poti opri o masina in 2 metri distanta de frinare. Sau cind este polei - au acelasi mod de traversare fara sa-si imagineze ca nu poti frina brusc doar ptr ca el incepe traversarea cind tu te apropii.

Pe vremuri era un proverb: ""Moarte sigura cu cobra, dar mai sigura cu mobra (motocicleta)!""

Usor, usor selectia naturala ii alege pe dobitoci de motociclistii adevarati. Problema e ca cei care fac parte din prima categorie nu prea obisnuiesc sa moara in accidente in care ei sa fie si singurii implicati.

In trafic ma feresc de motociclisti ca de dracu. A fost primul lucru pe care mi l-a spus instructorul auto. Sper sa ma fereasca Domnul sa am vreodata de-a face cu ei.

@maxu08: Ai uitat sa mentionezi pietonii care, la zebra, coboara de pe trotuar si stau. Asteapta, chipurile sa treaca toate masinile, nestiind ca odata ce ai coborat de pe trotuar si stai pe zebra, soferul e obligat sa opreasca (cel putin teoretic). E chiar enervant, in loc sa infranezi, trebuie sa opresti de tot si sa-i mai faci si semn cu mana, sa-l inviti sa traverseze. :doh:

Referitor la topic, am si eu un coleg motociclist si sa stiti ca nutreste aceleasi sentimente pe care majoritatea soferilor sau politistilor le nutresc fata de motociclisti si toata ziua ne contrazicem, asa ca de la sofer(ita) la motociclist. :lol: Chiar ieri mi se lauda de ce ravagii a facut el prin oras cu mobra.

Gata, nu mai zic nimic, ca daca afla ca l-am dat de gol, ma calca cu motocicleta. :ner:

Edited by Miadry

• Moderator

Totuși să nu cădem în păcatul de a-i băga pe toți în aceeași oală.

Există două categorii și printre motocicliști:

• motociliștii adevărați, cei pasionați cu adevărat și care nu trebuie să mai demonstreze nimănui nimic
  • motocicliștii cocalari, cei care și-au luat un motor pentru a impresiona fătucile, pentru este cool și în trend, cei care merg ca niște descreierați și pătează imaginea celor pasionați cu adevărat

@Catalin: Dupa cum exista si doua categorii de politisti, cei adevarati si cei care n-au ce cauta in Politie sau cum ai zis tu, c....... :ner:

Inapoi la motociclisti, colegul meu face parte din prima categorie, zic eu. Chiar se pricepe, in plus, nu are pe cine sa impresioneze, e insurat. :)

• Moderator

Și dacă tot am ajuns la capitolul în care ne lăudăm fiecare cu colegii săi, să știi că și noi polițiștii avem destui colegi pasionați de motociclism, care chiar se pricep la motoare și știu să le conducă cum puțini o pot face. :P:lol:

Pe forumul Intrapol un coleg are urmatorul avatar: ""Nu goni mai repede decat ingerul tau pazitor poate sa zboare"" (citat aproximativ). Indiferent daca esti pe motocicleta sau la volan, cand avem tendinta sa mergem mai repejor ar trebui sa ne amintim asta.

Pe forumul Intrapol un coleg are urmatorul avatar: ""Nu goni mai repede decat ingerul tau pazitor poate sa zboare"" (citat aproximativ). Indiferent daca esti pe motocicleta sau la volan, cand avem tendinta sa mergem mai repejor ar trebui sa ne amintim asta.

Cunosc un politist care are citatul acesta la status pe mess. O fi chiar acel coleg. :hmmmt:

• Membru

hai ma nu fiti rai cu motoristii, nu toti sunt asa, cel putin eu nu sunt tongue.gif , am fost si detasat pe litoral (DN22C - Cernavoda-Constanta- drumul oaselor si nervilor ),acum doi ani cind lucram la rutiera cu o motocicleta BMW RT 850RT, un mare JAF, si sincer va zic ca am lasat unul fara abecedar, un motociclist, a depasit o coloana si pur si simplu si pe mine, asta nu a vrut sa demonsterze nimic, poate daca nu-l pot prinde.

exista si motociclisti, DONATORI DE ORGANE, cretini, care nu demonstreaza nimic , in afara de prostie, dar sunt si motociclisti cu capul pe umeri sa zic asa, in 8 ani de activitate am lasat 2 motociclisti pe dreapta, unul de la mine din oras, cu zambetul pe buze, la mine laugh.gif , dar ca si motociclistii si unii conducatori auto sunt donatori de organe, cert este ca la noi in Romanica se circula nervos, smechereste si prosteste.

va astept la o tura cu mobra mea.....

Probabil cu prima ocazie cand primesc o invitatie. :P

Edited by Miadry

nu pricep de ce unii motociclisti care circula prin oras,cu motociclete puternice, ambaleaza motoarele la turatie maxima,produc un zgomot infernal total dezagreabil ,apoi la primul semafor pe culoare rosie intalnit franeaza la limita..si tot asa..teribilism ?? nevoie de adrenalina ?sau e vreo maniera de conducere moderna a motocicletei pe care nu o inteleg eu,mai batran si mai depasit de vremurile actuale ?? :unsure:

Edited by ayrton

Cred ca toate trei, si teribilism si adrenalina si o maniera moderna de conducere. :)

Trebuie sa recunosc ca imi place cand ii vad ca fac asa.

Nu dati. :ph34r:

Intreaba rudele victimelor accidentelor produse de motociclisti ce parere au.

Ce fiori de placere au cand ii vad in trafic ca fac ce spui tu.

Astazi am dat de un specimen deosebit.

In jurul orelor 11.30 pe langa Piata Alba Iulia demaraj puternic la plecarea de la semafor si s-a dat omul pe o roata vreo 50m.

Meserias omul dar...parca nu era chiar locul potrivit pentru asta.

• Membru

voi ce puteti face in 10 secunde? eu am cam 200km/h.....pe 2 roti