Jump to content
POLITISTI.ro

Incadrarile din sursa externa in Politie

Marius
 Share

Recommended Posts

• Moderator

În cazul polițiștilor nu abilitățile sportive sunt cea mai importantă aptitudine, ce se cere. Cred că GSPI confundă polițiștii cu jandarmii, comunitarii, etc.

Întradevăr sunt aptitudini foarte necesare oricărui polițist, dar nu sunt cele care primează, în alte instituții contează mai mult mușchiul, la poliție primează altceva.

• Upvote 1

• Membru

gspi , pe ce te bazezi cand arunci vorbele alea? esti comunitar? sau 'jandar'...vorbesti sa nu adormi...

Domnilor intre sursa interna si sursa externa nu ii nici o diferenta sunt cam aceiasi oamei in ptoportie 60% care dau examen.  In ambele parti se fac aranjamente probabil mai multe la incadrari din sursa externa.

Si la admitere in institutile de invatamant se fac arjamente la ce mai simpla ,, materie" sportul si ce mai importanta . Inapti intra si din sursa interna si externa.

Nici tu n-ai avea sanse sa intri dupa cum maltratezi limba romana !

Nu inteleg de ce tot criticati atat incadrarile din sursa externa!?, eu asa am intrat in politie si datorita unor sefi buni care inca mai exista am invatat multe...lucrez la cel mai greu post de politie din judet unde suntem 7 oameni , din care 4 din sursa externa.....si spre uimirea unora, avem rezultate remarcabile.Totodata, pe parcursul anilor pe la post s-au perindat mai mult de 20 de elevi de la Campina , aflati in practica..fratilor, imi e rusine cu noile generatii de politisti, niste putoi de 19-20 de ani care vin din scoala cu mintea spalata, nu stiu nimic, se gandesc doar cum sa-si faca un credit sa-si cumpere masini, au o mandrie prosteasca in ei si nu au deloc personalitate, si ...etc...un exemplu: un elev aflat in ultimil stagiu de practica a intrebat pe un coleg daca Legea 61 mai exista....nu cred ca ar trebui criticati asa aspru cei din civilie...prostii fac si unii si altii caci padure fara uscaciuni nu exista.Care dintrei cei ce au facut scoala...daca aveau aceasta posibilitate de a se angaja, eu cred ca o faceau, una e sa nu recunosti alta e sa privesti realitatea...nu sunt politisti care au facut scoala si fac belele?????? NU SUNT POLITISTI CARE AU INTARAT IN SCOALA PE BAZA UNOR RELATII?? de ce sa privim un om doar pt ca a avut o sansa pe care altii sunt invidiosi ca nu o au?? i-a uitati-va pe strazi ....prin posturi de unde provin majoriattea politistilor tineri?? asta este, suntem romani si suntem frustrati, nu ar trebui sa criticam pe altii asa usor...si concluzia la ce am observat eu....fie din externa, fie din scoala..orice politist are ``ingerasul`` lui, mai mare sau mai mic, el exista!!

Nu inteleg de ce tot criticati atat incadrarile din sursa externa!?, Pentru că "Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor", iar voi sunteți 4 polițiști din sursă externă dintr-un total de 7, spre exemplu... ...Totodata, pe parcursul anilor pe la post s-au perindat mai mult de 20 de elevi de la Campina , aflati in practica..fratilor, imi e rusine cu noile generatii de politisti, niste putoi de 19-20 de ani care vin din scoala cu mintea spalata, nu stiu nimic, se gandesc doar cum sa-si faca un credit sa-si cumpere masini, au o mandrie prosteasca in ei si nu au deloc personalitateVin în practică ca să învețe, sau credeai că vin în practică să te învețe pe tine?, si ...etc...un exemplutot s-au dat exemple, și de-o parte și de alta, nu are nicio relevanță: un elev aflat in ultimil stagiu de practica a intrebat pe un coleg daca Legea 61 mai exista" unul a întrebat pe altul, care i-a spus vecinului, care mi-a spus mie". Mă văd nevoit să repet: e în practică să învețe. Mai bine că a întrebat, arată interes, contează întrebarea? Nu s-a mai gândit la ce mașină să-și ia, pe moment, na.......nu cred ca ar trebui criticati asa aspru cei din civiliecorect...prostii fac si unii si altii caci padure fara uscaciuni nu exista.corectCare dintrei cei ce au facut scoala...daca aveau aceasta posibilitate de a se angaja, eu cred ca o faceaucorect, și eu aș fi făcut la fel, dar ghici ce? Cand îmi făceam dosarul pentru admiterea în școală, se făceau înscrieri și pentru angajare din sursă externă, și deși am ajuns de vreo 3 ori pe parcurs in biroul Resurse Umane, nu mi s-a zis nimic despre acest lucru, una e sa nu recunosti alta e sa privesti realitatea...nu sunt politisti care au facut scoala si fac belele??????ba da NU SUNT POLITISTI CARE AU INTARAT IN SCOALA PE BAZA UNOR RELATII?? de ce sa privim un om doar pt ca a avut o sansa pe care altii sunt invidiosi ca nu o au??nu cred că e vorba despre asta... i-a corect e ia, legat; daca nu stii sa folosesti cratima, renunta de tot la ea. poti spune ca din graba ai uitat-o, dar nu ai scuza sa o folosesti gresit; ceea ce-mi aminteste, avantajul de a fi absolvit o Scoala de Politie e ca esti testat la limba romana inainte de a intra uitati-va pe strazi ....prin posturi de unde provin majoriattea politistilor tineri?? asta este, suntem romani văd că a apărut o modă în a găsi ca scuză sunt/suntem/sunteți români...o prostie si suntem frustrati, nu ar trebui sa criticam pe altii asa usor...si concluzia la ce am observat eu....fie din externa, fie din scoala..orice politist are ``ingerasul`` lui, mai mare sau mai mic, el exista!!Am terminat o școală de poliție și NU am niciun îngeraș...puțin mai sus condamni generalizarea, nu apela la ea așa repede...

Edited by username
  • Upvote 2

Eu sunt din sursa externa la PFR, dar vreau sa spun ca cunosc posturi de politie rurale in care din 4 politisti cat ar fi normativul sunt doar 2 si acestia din sursa externa. Unde sunt politistii din sursa interna? La oras, pentru ca si-au gasit fraierii care sa ramana intr-o localitate obscura,cu un grad de infractionalitate ridicat. Tot va ridicati in slavi scoala pe care ati urmat-o si postati din lg.360 /2002 de parca ar fi Biblia.Noi in loc sa fim uniti ne blamam si aruncam cu noroi unii in altii.Poate a-si fi urmat si eu cursurile unei scoli de politie, dar cand am terminat liceul mai erau inca militieni si ati fi spus acum ca noi suntem din vechea garda si avem mentalitati care nu se potrivesc cu democratia de astazi. Sa nu uitam ca nu conteaza din ce surse provenim, peste tot sunt pile, si ar trebui sa ne uneasca 2 lucruri: coeficientul din grila de salarizare si reducerea salariilor cu 25%.

• Moderator

Vorbii blank cand trebuia sa taca din gura...:) Eu nu sunt din sursa externa si ca mine majoritatea lucratorilor de la posturile din judetul meu...oare cum se explica lucrul asta? Lasa-ti-va frate de vrajeli din astea, ca daca voiati sa fiti politisti, urmati ca si noi ceilalti o scoala de politie. naughty.gif

Nu mai umpleti de comentarii aiurea forumul . Ma refer la cei din afara sistemului . Credeti si nu cugetati ca , nu aveti cum sa intilniti mai mult sistemul, decit cei ce-l invata in scoala . Inseamna ca sunteti aiurea total si orice discutie nu se impune . :emo-yessir:

Kmcoio pe alt post ai scris ca seful tau e un comunist, dar nici tu nu esti mai departe de el. Aplici aceleasi reguli ca si cei dinainte de 1989 ( radacini sanatoase, parintii nu au fost chiaburi - iar tu scoala de politie). Eu nu trebuie sa imi pun ca avatar o fotografie in oglinda ca sa stie ca sunt sau nu politist(chiar si de frontiera). Conteaza mai mult ceea ce faci, decat sa declari sus si tare ca esti politist pt. ca ai urmat o scoala de politie. Poti sa urmezi orice scoala vrei dar asta nu te face mai bun decat cei din sursa externa. Cursurile de initiere in cariera pe care le-am urmat eu au fost de 1 an, iar la Oradea pt. politistii de frontiera au fost de 1an si 6 luni. Care este diferenta dintre noi, sursa externa si ceilalti din sursa interne? 6 luni? Pt. Daniel - daca nu iti convine ca cei din sursa externa scriu pe acest topic poti sa te duci sa scrii pe cel rezervat politistilor, unde cei din PFR oricum nu au acces. Sistemul nu il intalnesti numai in scoala, ci si in viata de zi cu zi, cand esti la munca, cand esti liber si esti chemat la o alarma pt. ca unui sef atunci i-a venit cheful sa cronometreze timpii in care ajungem la sector,.... Sunt multe de spus, dar nu are rost sa umplu acest topic cu o batalie care nu ar trebui sa fie dusa. Exemplu solidaritate - IPJ Dolj.

Edited by blank

Pt. Daniel - daca nu iti convine ca cei din sursa externa scriu pe acest topic poti sa te duci sa scrii pe cel rezervat politistilor, unde cei din PFR oricum nu au acces.

Hai nu ma innebuni! Esti fi in stare sa pariezi pentru asta?

• Moderator

blank am să-ți spun eu care e diferența dintre unul ca tine, provenit din sursă externă și unul provenit dintr-o școală de poliție.

Tu doar ai fugit de competiție, nu ai fost în stare să intri pe ușa din față și doar ai căutat soluții alternative ... tipic mentalității din ultimii ani, unde vezi doamne ... școala nu mai e importantă. Datorită acestei mentalități am ajuns în halul ăsta, în care suntem amestecați cu ministerul administrației, în care suntem conduși de persoane ce nu au fost niciodată polițiști, nu au pus mâna pe vreun hoț în viața lor ...

Aici nu discutăm pe exemple concrete, dar se pare că nu ai reușit să înțelegi acest lucru. Dar dacă am face-o, te asigur că voi cei din sursă externă veți fi tot timpul în dezavantaj, pentru că mai mult de 90% dintre cei proveniți din sursă externă sunt cei angajați pe baza pilelor, a relațiilor, a nepotismelor, a susținerii politice, etc. De aceea sfatul meu e să renunți la comparații și exemple ce nu au nicio relevanță. Știm cu toții care este realitatea.

În acest topic se discută despre prevederea legală ce a fost denaturată și nu mai îndeplinește adevăratul rol pentru care a fost introdusă de legiuitor. De asemenea discutăm despre oportunitatea menținerii unei astfel de prevederi, din moment ce datorită situației în care a ajuns societatea azi, ea folosește numai pentru a mulțumi sistemul clientelar, transformându-se într-un instrument ce generează și întreține corupția și acest sistem clientelar ce macină această instituție. Tot datorită acestei denaturări a prevederii legale respective, importanța acestei meserii a scăzut semnificativ, din moment ce conform celor ce gândesc ca tine, nu mai e nevoie de studii și selecție bazată pe competiție, pentru a deveni polițist, astfel că nu mai contează ce studii ai făcut, meseria de polițist o poate face oricine ... ceea ce nu e deloc adevărat, este total greșit, dăunător și injust.

Cum cel ce vrea să devină chirurg, trebuie să provină din facultatea de medicină, tot la fel și cel ce vrea să devină polițist trebuie să provină dintr-o școală de poliție. E vorba de un principiu aici.

PS: Nu știu de unde ai tras tu concluzia că polițiștii de frontieră nu au acces în secțiunea privată a polițiștilor. Dar pentru liniștea ta, trebuie să știi că din nou te înșeli amarnic.

atunci daca tot suntem politisti toti si astia care au facut scoala militara si astia care au fost incadrati direct atunci printr-o deductie logica inseamna ca cei care au urmat o scoala sunt la fel de politisti ca si cei comunitari care tot 3 luni de cursuri fac si ei.cam asta ar fi de inteles din cate incearca sa ne explice colegii nostri incadrati din sursa externa.

aici e la fel ca in povestea cu fat frumos cati altii cresc intr-un an jumatate cat e scoala militara de subofiteri voi cresteti in 6 luni,fara a exista vreo diferentiere palapabila intre noi :hmmmt:

Pt. Catalin - raspuns de la Admin. aria administrativa, intrebari si solicitari adresate administratorului.

View Postblank, on 29 July 2010 - 11:25 PM, said:

""Pentru acces la sectiunea privata a forumului poate incercati sa putem valida calitatea de politist si de intranet-ul IGPF-ului.

Nu am acces acolo. ""

Pt. sheriffu - cursul de initiere a fost de un an si jumatate, nu 6 luni.

Nu am reusit sa urmez cursurile unei scoli de politie deoarece am terminat liceul in 1989, am avut rude plecate in strainatate si nu am avut ""recomandarile necesare "".

Edited by blank

Blank am intrat abia astazi pe aici sa vad ce se mai scrie si am vazut in postul tau o remarca referitoare la mine . Pe la inceputul topicului eu mi-am spus parerea despre esenta discutiei . Nu mai revin si inca o data ramin la parerea mea . Apoi trebuie sa stii ca , asa cum spun ceilalti sunt destule persoane care au acces unde tu crezi ca nu se poate . Dar daca aiurezi, sper nici sa nu ai acces vreodata . Forumul nu este un spatiu de cearta . Aici intradevar poti sa vezi puncte de vedere diferite dar jigniri grosolane si aberatii continuate , nu este cazul sa fie permise si nici nu o sa vezi asa ceva . ;) Ca idee eu lucrez cu vreo sase fosti colegi de ai tai de fisie si stiu cu ce anume va ocupati voi pe acolo si ce intimplari ciudate se pot ivi pe o tura de serviciu si de asemenea si cit se mergea pe jos pina sa apara ceva masini . Am auzit si ce inseamna vara si ce inseamna iarna pe granita . Si sa stii ca , am ajuns la concluzia ca , au fost destul de chinuiti . Dar intre ce cred eu si ce sustii tu este o marja de eroare deosebita din partea ta . In ce priveste sistemul ai dreptate , el se regaseste peste tot . Atit la munca cit si in timpul liber dar , nu uita ca tu ai ales meseria asta si stiai ca poti sa fii chemat mai des la munca decit civilii sau pentru verificarea operativitatii tale . Sa nu spui ca asta se intimpla zilnic ca , nu te crede nimeni . Bafta in continuare pe granita ! :emo-yessir:

• 1 month later...
  • Moderator

Am ezitat în privința topicului unde se pretează a fi postat cazul publicat azi în Evenimentul Zilei, dar cred că aici e cel mai potrivit loc, pentru că articolul tratează în esența lui, ascensiunea fulminantă a unui fotbalist și horticultor în Poliția Română, dincolo de faptele de care este acuzat în prezent și pentru care încă nu poate fi considerat vinovat, în virtutea principiului privind prezumția de nevinovăție, dar care totuși aduc grave deservicii categoriei noastre profesionale.

Sursa: www.evz.ro

Luni, 18 Octombrie 2010.

"Poliţistul lui Nuredin Beinur", horticultor cu grade

Autor: Raluca Stepanov

Comisarul-şef Cristinel Niţoi avansase rapid de la statutul de agent la cel de ofiţer, cu o diplomă în horticultură.

Comisarul-şef Cristinel Niţoi - adjunctul şefului Poliţiei Neptun, arestat după ce i-ar fi sprijinit pe membrii clanului condus de interlopul constănţean Nuredin Beinur - a avut o ascensiune fulminantă în ultimii ani, deşi colegii săi îi contestă acum profesionalismul.

"Cum este posibil ca un fost fotbalist la FC Olt şi Callatis Mangalia, încadrat în poliţie în 1995, să ajungă să fie avansat, în doar câteva luni, de la gradul de agent la cel de ofiţer după ce a absolvit o facultate de horticultură? Şi apoi să fie avansat în grad, la fiecare trei ani, în ciuda faptului că, de la momentul la care a fost angajat în poliţie a fost sancţionat de cel puţin patru ori?", se întreabă foştii colegi ai comisarului-şef.

Sancţiunile pe bandă rulantă nu i-au stat în cale

Afirmaţiile lor sunt susţinute şi de surse din cadrul serviciului secret al Internelor. Potrivit acestora, fostul fotbalist Cristinel Niţoi a fost angajat ca subofiţer la Poliţia Neptun în 1995, pentru ca, patru ani mai târziu, în 1999, să fie trecut în corpul ofiţerilor, după ce a obţinut licenţa în horticultură de la Facultatea de Horticultură a Universităţii "Bioterra", din Capitală. "Asta, deşi potrivit regulilor Ministerului Administraţiei şi Internelor, un ofiţer ar trebui să aibă studii juridice sau măcar să fie absolvent al unei facultăţi acreditate, ceea ce nu puteam spune, la acel moment, şi despre instituţia respectivă", au comentat sursele citate.

În plus, din 2002 şi până în 2010, adică în doar opt ani, acesta a fost avansat de la gradul de inspector până la cel de comisar-şef, deşi, doar în această perioadă, a fost sancţionat de mai multe ori cu mustrare scrisă sau cu reducerea salariului pentru abateri disciplinare, au explicat aceleaşi surse.

"Una dintre aceste sancţiuni (mustrare scrisă) i-a fost aplicată, în 2003, când a fost prins că administra afacerile din Mangalia ale firmei de pază Bronec (societatea are acum în grijă asigurarea liniştii pe stadioane). Mai exact, recruta personal angajaţii, se ocupa de salariile acestora, dar şi de încheierea anumitor contracte", au explicat aceleaşi surse.

Ascensiunea comisarului-şef s-a simţit şi pe plan financiar: a ajuns rapid proprietar a două vile şi al unui apartament, după cum arată declaraţia sa de avere.

"Protectorul" traficanţilor de carne vie

În plus, Nuredin Beinur nu ar fi singurul interlop de pe litoral care ar fi beneficiat de sprijinul lui Niţoi, deşi, "e drept că cel mai des era văzut la mesele organizate în cinstea sa de fraţii Nuredin, în localul acestora din urmă, «Casa Mia», din Mangalia", după cum au subliniat foşti colegi ai comisarului-şef.

"Era vizitat foarte des la birou de Iusein Sinan Suliman (un recidivist condamnat pentru tâlhărie şi vătămare corporală - n.r.), cercetat pentru implicare într-o reţea internaţională de trafic de persoane care «opera» pe relaţia România - Spania. Spunea că-l audiază, dar tu, ca poliţist, nu poţi să-l îmbrăţişezi după audiere pe suspect, nu? Şi apoi, să mai ieşi şi cu el în oraş, la bere... L-am văzut cu ochii mei. Şi, să nu mai spun că a intervenit în nenumărate rânduri pe lângă noi să nu-i amendăm prostituatele lui Suliman", a explicat unul dintre foştii colegi ai comisarului, sub protecţia anonimatului.

De altfel, deranjaţi de faptul că Suliman nu era pedepsit la fel de aspru ca şi ei, în noiembrie 2004, membrii unei grupări interlope rivale au protestat în faţa Poliţiei Mangalia, cerând excluderea din poliţie a lui Niţoi, pe motiv că ar avea propria reţea de prostituate pe care le protejează. "Toată lumea ştie despre protest", au conchis poliţiştii.

În concluzie, datorită denaturării prevederii legale privind angajările din sursă externă, care nu mai îndeplinește adevăratul rol pentru care a fost introdusă de legiuitor, a fost și încă sunt posibile apariția unor astfel de cazuri, ce întrețin un sistem clientelar, sunt o sursă ce generează corupție și deprofesionalizează această meserie.

Orice horticultor sau fotbalist, ce dispune de ceva relații sau unge vreun ștab, poate deveni polițist, poate avea o astfel de ascensiune și la fel de bine poate solicita ori accepta o șpagă, din moment ce însuși el a folosit o astfel de metodă pentru a deveni polițist.

Întrebarea care se pune acum este următoarea:

Mai este oportună menținerea în lege a unei astfel de prevederi, privind posibilitatea de a deveni polițist și prin angajare din sursă externă?

• Upvote 2

• 3 weeks later...

Am cautat pe internet si am gasit ca in mai multe tari se fac incadrari din sursa externa cum ar fi canada , usa, australia etc. nu noi am invetat incadrarile din sursa externa.

Dar pana la urma ar fi ok sa scoata incadrare din sursa externa . dar sa interzica si examenul din sursa interna pentru a deveni ofiteri numai prin academie sa poti sa avansezi agenti la gradul de subinspector . A si nu in ultimul rand cand ai indeplinit stagiu minim in grad si vrei sa fi avansat sa dai examen .

Ficare sursa de incadrare interna sau externa au avantaje si dezavantaje in romania nui problema cu metoda de incadrare ii cu moralitatea si la un si la alta sunt probleme.

• Downvote 2

USA ,Australia,Canada? In aceste tari toti sunt ofiteri de politie.

Vezi ca sunt cei mai stricti cu privire la persoanele pe care le recruteaza. Iar dupa asta le trimit la scoala de politie. Ai priceput?

GSPI incearca sa citeti mai mult pe acest forum si sa gandesti atunci cand tastezi.

Pai daca nu agentii care au 15 ani de operativ sunt indreptatiti sa treaca in corpul ofiterilor atunci cine?

Jandarmii, granicerii, pompierii, gardienii publici, inginerii, agronomii, moasele comunale............baiatule trezeste-te la realitate.

Daca ai fi fost atent am vorbit despre excluderea exceptiilor si a derogarilor.

Trebuie ca regula sa fie respectata de toti care doresc sa devina politisti : adica sa faca o scoala de politie.

Vrei sa te faci jandarm urrmezi o scoala de jandarmerie, dar nu cu scopul de a devenii politist peste noapte. Valabil si in cazul granicerilor.

Parerea mea. :emo-yessir:

Edited by Elvis

@GSPI: te contrazici putin, apoi cum vine sa nu dai examen la avansarea in corpul ofiterilor insa sa dai examen pentru fiecare grad ?! Parerea mea e ca cel mai sanatos mod ca un agent sa ajunga ofiter este prin Academie la FR si sa scoata in fiecare an cel putin 70 de locuri. Anul trecut au fost 14 politisti pe 1 loc, iar ultima nota a fost la fel cu ultima de la "ZI" avand in vedere ca este destul de dificil sa acumulezi atata materie in timp ce mai si muncesti.

Agenti care vor sa devina ofiteri sa nu poata trece in randul ofiterilor printrun examen . Sa fie obligati sa faca academia .

Denumirea uni fucti nu conteaza daca iti place ce faci te simpti mandru daca iti zice domul OFITER ?

Daca mi-ar place ce fac nu mas supara sami zica soldat , fruntas , caporal , segent , agent , referent etc.

Hai sa vede ce sar intampla daca toti ar termina academia de politie cine ar avansa primi?

Sar ajunge ca acuma cu incadrarile din sursa externa sau cu avansarile unu stau 10 ani sa fie avansati alti in 3 ani sunt avansati pe ochi frumosi.

Noi suntem un popor latin si balcanic. La noi dupa ficare articol al legi trebuie scrisa sanctiunea si modul de interpretare al articolului

• Downvote 4

GISPI, nu stiu din ce categrie faci parte, nu stiu nici macar daca esti politist, dar te rog din suflet sa nu mai insulti in halul acesta gramatica limbii romane, te implor!!! :(

On: Nu sunt deranjata de cei care provin din sursa externa atata timp cat isi fac treaba si sunt de parere ca orice padure are uscaturile ei.

• Moderator

bestkyky

Iti spun eu din ce categorie face parte. :clip:

GSPI, e un comunitar ce are mari deficiente in privinta redactarii unui text in lb. romana (toate posturile sale sunt o mizerie d.p.d.v. gramatical) si caruia ii place sa se bage in seama. In plus face spam pe internet pentru forumul sau, un forum al comunitarilor, o copie adaptata a site-ului Politisti.ro

GSPI

Incearca macar sa dai dovada de putina mandrie si bun simt, astfel incat sa nu mai poluezi topicurile acestui forum cu asemenea posturi. Din cate se vede esti pe langa subiect, iar discutiile depasesc capacitatile tale de intelegere.

Multumesc.

Ce aveti cu baiatul daca a avut lipsa tasta " - " de pe tastatura :ner: ! Rai mai sunteti !

Edited by Eduard

De-ar fi numai asta...

Edited by bestkyky
Nu se impunea citarea postului anterior!