Jump to content
POLITISTI.ro

Incadrarile din sursa externa in Politie

Marius
 Share

Recommended Posts

"Tarifele pentru intrarea in Academie sunt de 8000 de euro pentru nota 8 ; 9000 pentru nota 9 ; 10000 pentru nota 10 !"

Aceste tarife sunt afisate la poarta Academiei ? Care este modalitatea de plata ? Cash sau cu card ?

Sursa sigura,dar omul in cauza(nu dau nume) are radacinile infipte adanc!Si cunosc persoane care au apelat la aceasta alternativa!Stiu ca a fost o intrebare retorica dar sa stii ca nu vreau sa acuz pe nimeni!Doar afirmam :emo-yessir:

"Tarifele pentru intrarea in Academie sunt de 8000 de euro pentru nota 8 ; 9000 pentru nota 9 ; 10000 pentru nota 10 !" :emo-yessir:

E mai importanta nota cu care termini decat cea cu care intri. :)

E mai importanta nota cu care termini decat cea cu care intri. :)

Mai conteaza nota, daca ai avut bani la intrare se rezolva si la iesire ,( sau in teritoriu ) .

Tara asta e prost facuta, lumea asa intelege, ai bani se rezolva totul. Foarte putini mai stiu ce este aceia onoare, demnitate etc.

Edited by Eduard

Uşurel fraţilor... văd că dezbateţi subiecte foarte interesante "poliţist din sursă externă" şi poliţist din şcoală. Hai măcar acum să fim serioşi câţi poliţişti intraţi în şcoala de poliţie au rămas corigenţi sau nu au terminat şcoala, a,ţi văzut voi poliţist repetent:)))))))))))))))) ştim cu toţi ce se face în şcoală care vrea învaţă care nu, nu ,că tot poliţist va ieşi primul sau ultimul dar va ieşi. Mi se pare josnic să judeci un poliţist după cum a intrat în poliţie, mi se pare normal să judeci un poliţist după realizările sale, după meritele sale, după activitatea sa şi după tot ceea ce face el ca poliţist, hotţi prinşi, dosare soluţionate, şi etc. etc.... exemple infinite.... Vreau aici să remarc că nu demult am cunoscut nişte tineri absolvenţi de Şc. de agenţi de poliţie care deja au un an de activitate şi care sunt varză din toate punctele de vedere vreau să vă dau câteva exemple să vedeţi şi voi. Merge unu prin inspectorat şi o strigă pe hol pe o doamnă poliţist cms. şef cu fcţ de conducere" tanti, tanti, tanti poliţista nu ştiţi unde este...." am rămas mască la ce am văzut.... Exemplele pot continua, deci disciplina în şcoli 00000000. Am încercat să observ munca pe care o cunosc aceşti tineri şi după un an de zile am constatat faptul că sunt chiar pe spate şi vb. unui coleg , aceştia nu şi-au ales ei activitatea ci părinţii lor. După un an de activitate să nu şti să completezi un 5x5 să nu şti ce este M.S. să nu cunoşti ce este un RTUP SUP NUP dezastru şi acest lucru l-am observat aproape de un tutore care a încercat să le îndrume paşii spre adevăr şi munca în poliţie dar dezinteres total. Am întrebat pe unul din ei că totuşi ei ce au făcut la şcoală de sint chiar aşa de paraleli cu tot ceea ce înseamnă activitatea de poliţie şi mai ales disciplina. Mi-a răspuns sec " şcoala de pol. a fost o pierdere de vreme pt. mine" "când trecea pe lângă noi şeful şcolii noi întorceam spatele" Am cunoscut şi angajaţi din ext. dar fără cuvinte atât interesul pe care îl depun în activitate cât şi respect şi solicitudine în tot ceea ce fac....Deci să fim mai serioşi în şcoală nu se învaţă mai nimic....teoria ne învaţă dar practica ne omoară....

• Moderator

jack, pot sa pariez ca esti incadrat in politie din "sursa externa". :D

Daca vom incepe fiecare sa dam exemple nu vom ajunge la nicio concluzie. Putem fiecare sa oferim cate un astfel de caz, dar nu cred asta e scopul.

Incadrarile din sursa externa sunt o exceptie de la regula generala, asa scrie in lege, iar in ultimi ani aceasta practica se utilizeaza tot mai des. Asta cred ca e esenta discutiei de aici.

Se stie foarte bine si e de notorietate ca majoritatea concursurilor de ocupare a posturilor cu personal recrutat din sursa externa sunt "aranjate" pt tot felul de nepoti, rude si alte cunostinte.

Intradevar, nu trebuie generalizat, nu toti politistii proveniti din sursa externa sunt slabi din punct de vedere profesional, sunt destui profesionisti si in categoria acestora, dar in ansamblu, daca am face o comparatie cu cei proveniti pe calea normala prin absolvirea unei scoli de profil, cu siguranta categoria cea mai "sifonata" ar fi tot cea a nepoteilor. ;)

Eu unul ramin la parerea anterioara . Din sursa externa nu au ce sa caute in politie , decit specializarile pe tehnic . Calculatoare , comunicatii si contabilitate . Acolo chiar si ceva nepoti de ar fii care sa stie jocul si tot ar merge treaba mai bine . In rest nu sunt adeptul incadrarilor din extern asa cum si alte institutii nu promoveaza in rindul lor decit pe cei care i-au pregatit ei . Si stati fara grija ca , se fac si acum selectii destul de dure . Dar nu contest faptul ca se pot strecura si alti elevi prin scoala . In orice caz chiar daca nu vrei sa citesti nimic ,asa ceva nu se poate actualmente si este imposibil sa nu ramai cu ceva notiuni de pe acolo deoarece frecusul intelectual este destul de mare si pentru unul care nu simte nimic .Iar elemente mai neavenite sunt destul de putine la efective ce depasesc o mie de elevi . Iar faptul precizat de cineva mai sus cum ca , are niste prieteni care nu stiu ce contin ceva acte procedurale este de asemenea destul de aiurea de inteles . Pentru ca amicii aceia ai lui cel putin o data in viata cind li s-a predat la specialitate asa ceva si au fost obligati sa scrie in caiete ( si chestionati ora viitoare)au vazut ce contine si formatul unui asemenea act pe o speta imaginara dezbatuta in cadrul clasei respective la studiu . Cred ca au facut o gluma la adresa lui Jack . :clip:

Am terminat Scoala de Subofiteri de Politie " VASILE LASCAR " - Campina in anul 2000, lucrind numai in mediul rural, de 7 ani ca sef de post.

In acesti 10 ani de munca nonstop in politie, cu toate pericolele si lipsurile ei, nu am stiut niciodata ce e ala salariu de merit sau avansare inainte de termen, desi sefii de la judet ma lauda si imi spun ca am rezultate foarte bune in activitatea profesionala.

In schimb ii vad pe alti colegi ai mei,(majoritatea sunt tineri sau din sursa externa, in special fete), care nu stiu nici sa completeze un proces verbal sau sa se semneze, ca se plang ca anul asta nu mai au salariu de merit, ca in anii trecuti au avut in fiecare an. Nu mai spun ca cei veniti din sursa externa, in special fete, sunt avansati la exceptional dupa 2 ani de munca..ce stiu ei de munca de politie?! Tot respectul pentru cei veniti din sursa externa, care sunt muncitori si nu laudarosi sau fandositi!

Asa o fi pe la toate inspectoratele?

• Upvote 1

jack, pot sa pariez ca esti incadrat in politie din "sursa externa". :D

Daca vom incepe fiecare sa dam exemple nu vom ajunge la nicio concluzie. Putem fiecare sa oferim cate un astfel de caz, dar nu cred asta e scopul.

Incadrarile din sursa externa sunt o exceptie de la regula generala, asa scrie in lege, iar in ultimi ani aceasta practica se utilizeaza tot mai des. Asta cred ca e esenta discutiei de aici.

Se stie foarte bine si e de notorietate ca majoritatea concursurilor de ocupare a posturilor cu personal recrutat din sursa externa sunt "aranjate" pt tot felul de nepoti, rude si alte cunostinte.

Intradevar, nu trebuie generalizat, nu toti politistii proveniti din sursa externa sunt slabi din punct de vedere profesional, sunt destui profesionisti si in categoria acestora, dar in ansamblu, daca am face o comparatie cu cei proveniti pe calea normala prin absolvirea unei scoli de profil, cu siguranta categoria cea mai "sifonata" ar fi tot cea a nepoteilor. ;)

Da, şi eu sunt încadrat din sursă externă de ceva timp, de la vârsta de 21 de ani şi am intrat pe bune, cu mai multe examene care s-au desfăşurat în acel moment şi cred, mai greu ca şi un ex. din gramatica lb. romane şi lb. straină test grilă, aici a fost legislaţie şi efectiv munca de poliţie. După un an de zile de activitate în poliţie (din stradă) am urmat un curs de iniţiere în carieră de 3 luni şi pot să te asigur că altfel am văzut lucrurile în şcoală după un an de activitate defapt un fel de practică. Din punctul meu de vedere eu sunt adeptul încadrărilor din sursă ext. şi nu văd reuşite spectaculoase a celor "proveniti pe calea normala prin absolvirea unei scoli de profil " şi de ce crezi tu că nu sunt "nepoţei" şi în şc. de poliţie? ei te asigur că marea lor majoritate fac parte din această categorie a relaţiilor de care ai amintit. Încadrări din sursă ext. s-a făcut foarte rar dar admitere în şc. în fiecare an....ştim că oricum cine trebuie să intre, intră şi aici nu se mai pune problema pe ce căi.... sunt deacord, dar sfera "nepoţeilor" are rădăcini în toate Instituţiile statului şi la toate nivelurile societăţii de la adam şi eva încoace că ne place, că nu, că suntem deacord sau nu acesta este adevărul, că îl recunoaştem că nu, asta este şi degeaba aducem acuze pe care este mai greu să le demonstrăm şi mai mult ajungem să criticăm o categorie de poliţişti pe nu cred că eşti nici tu şi nici eu în măsură să facem acest lucru, iar în privinţa pariului pe care l-ai câştigat ... aş vrea să fac şi eu un pariu. "PUN PARIU CĂ DACĂ AVEAI OCAZIA SĂ TE ÎNCADREZI DIN SURSĂ EXT. PRIN EX. NU REFUZAI ÎN DETRIMENTUL ŞC. DE POLIŢIE" - şi să nu îmi spui că ai rămas cu multă inf. din şc. că nu te cred adevărat muncă dar şi teoria ai prins-o din practică....:))))))

Eu unul ramin la parerea anterioara . Din sursa externa nu au ce sa caute in politie , decit specializarile pe tehnic . Calculatoare , comunicatii si contabilitate . Acolo chiar si ceva nepoti de ar fii care sa stie jocul si tot ar merge treaba mai bine . In rest nu sunt adeptul incadrarilor din extern asa cum si alte institutii nu promoveaza in rindul lor decit pe cei care i-au pregatit ei . Si stati fara grija ca , se fac si acum selectii destul de dure . Dar nu contest faptul ca se pot strecura si alti elevi prin scoala . In orice caz chiar daca nu vrei sa citesti nimic ,asa ceva nu se poate actualmente si este imposibil sa nu ramai cu ceva notiuni de pe acolo deoarece frecusul intelectual este destul de mare si pentru unul care nu simte nimic .Iar elemente mai neavenite sunt destul de putine la efective ce depasesc o mie de elevi . Iar faptul precizat de cineva mai sus cum ca , are niste prieteni care nu stiu ce contin ceva acte procedurale este de asemenea destul de aiurea de inteles . Pentru ca amicii aceia ai lui cel putin o data in viata cind li s-a predat la specialitate asa ceva si au fost obligati sa scrie in caiete ( si chestionati ora viitoare)au vazut ce contine si formatul unui asemenea act pe o speta imaginara dezbatuta in cadrul clasei respective la studiu . Cred ca au facut o gluma la adresa lui Jack . :clip:

Din câte observ este clar, elevii din şc. de pol. însuşesc multe după cum şi tu o zici "o data in viata cind li s-a predat la specialitate asa ceva si au fost obligati sa scrie in caiete ( si chestionati ora viitoare)au vazut ce contine si formatul unui asemenea act pe o speta imaginara dezbatuta in cadrul clasei respective la studiu " şi cam atât.... o fi fost obligaţi, păi de ce s-au dus la şcoală?

Glumă la ce? ... Nu sunt i tutore să analizez activitatea la nimeni şi nici judecător să condamn ştiinţa sau prostia, însă ideile le expunem liber dar este bine ca la orice idee să ai măcar un argument ca să fi luat în seamă.

Am rămas surpins de ideile tranşante pe care le ai cu privire la "Eu unul ramin la parerea anterioara . Din sursa externa nu au ce sa caute in politie , decit specializarile pe tehnic" dar întreb, dacă aveai ocazia să te încadrezi din sursă ext. şi să faci doar 3 luni de curs alegeai tot sc. de 2 ani? atunci dacă erai din sursă ext. mai ciripeai ceva? atunci nu aveai 2 perechi de c..e ca şi acum şi nu ai mai fi fost atât de tranşant cu această categorie de poliţişti şi nu te-ai mai fi crezut ceea ce defapt nu eşti...

• Moderator

Poveștile nemuritoare de acest gen poate prind la cei ce nu au nicio legătură cu poliția, dar aici nu țin.

Degeaba ne povestești cât de greu și pe bune ai intrat în poliție, noi cei din interior știm cum stau lucrurile în realitate, cum se organizează acele concursuri și tot ca un intrus pe ușa din spate ești perceput. Și chiar dacă te deranjează această catalogare, e doar realitatea.

Dacă erai așa capabil învățai și puteai fi admis la o scoală, dar când nu ajungi la struguri spui că sunt acri. Și încerci să ne convingi aici, că școala nu e necesară și nu are niciun rost. Aceste legende cu munca de poliție care se învață în stradă, sunt doar niște modalități prin care voi, cei ce nu ați putut intra normal în poliție, încercați să vă îmbărbătați și să scăpați de complexul de inferioritate ce vă macină.

„Mulțumită” celor ca tine această profesie și-a pierdut din importanță și în conștiința societății s-a împământenit impresia conform căreia, meseria asta de polițist este la îndemâna oricui, nu contează dacă are chemare pentru ea și dacă îndeplinește anumite condiții ... important e să „aibă pe cineva”. Tot voi sunteți și cei care, pe principiul „strugurilor acri”, vă dați cu părerea în necunoștiință de cauză despre calitatea învățământului din scolile de poliție. E doar o dovadă a complexelor de inferioritate.

Problema e foarte simplă, meseria de polițist este o meserie ca oricare alta, ce presupune prestarea unei munci calificate, de aceea trebuie ca, orice persoană ce dorește să devină polițist, să fie selecționată și pregătită în acest scop. La fel cum un agronom nu poate peste noapte să descopere secretele meseriei de medic sau cum un asistent medical nu poate deveni mecanic de locomotivă, aceeași situație este și în acest caz al angajărilor din sursă externă în poliție.

Singurul „argument” pe care ni-l spuneți este aceea „ocazie” sau „oportunitate” de care ați profitat, dar acest lucru nu face nimic altceva decât să trădeze mentalitatea păguboasă a unor români, prezentă din ce în ce mai mult, prin care a devenit un cult și este considerată o „mare realizare” ocolirea regulilor și a căilor normale de a obține ceva. Iar această mentalitate nu este un atuu sau o calitate pentru un polițist adevărat, din contră, este un impediment.

Tot datorită acestei mentalități „sănătoase” de oportuniști a ajuns și această țară să fie condusă de tot felul de marinari, bișnițari sau te miri ce ... care doar au profitat de ocazie/oportunitate și pe considerentul la fel de „sănătos” conform căruia „nu e nevoie de pregătire și școală” au sărit în vreun scaun de președinte, ministru, etc.

Poveștile nemuritoare de acest gen poate prind la cei ce nu au nicio legătură cu poliția, dar aici nu țin.

Degeaba ne povestești cât de greu și pe bune ai intrat în poliție, pentru că tot un intrus pe ușa din spate ești, chiar dacă te deranjează această catalogare, e doar realitatea. Dacă erai așa capabil învățai și puteai fi admis la o scoală, dar când nu ajungi la struguri spui că sunt acri. Asta încerci să ne convingi tu aici, că școala nu e necesară și nu are niciun rost. Aceste legende cu munca de poliție care se învață în stradă, sunt doar niște modalități prin care voi, cei ce nu ați putut intra normal în poliție, încercați să vă îmbărbătați și să scăpați de complexul de inferioritate ce vă macină.

„Mulțumită” celor ca tine această profesie și-a pierdut din importanță și în conștiința societății s-a împământenit impresia conform căreia, meseria asta de polițist este la îndemâna oricui, nu contează dacă are chemare pentru ea și dacă îndeplinește anumite condiții ... important e să „aibă pe cineva”. Tot voi sunteți și cei care, pe principiul „strugurilor acri”, vă dați cu părerea în necunoștiință de cauză despre calitatea învățământului din scolile de poliție. E doar o dovadă a complexelor de inferioritate.

Problema e foarte simplă, meseria de polițist este o meserie ca oricare alta, ce presupune prestarea unei munci calificate, de aceea trebuie ca, orice persoană ce dorește să devină polițist, să fie selecționată și pregătită în acest scop. La fel cum un agronom nu poate peste noapte să descopere secretele meseriei de medic sau cum un asistent medical nu poate deveni mecanic de locomotivă, aceeași situație este și în acest caz al angajărilor din sursă externă în poliție.

Singurul „argument” pe care ni-l spuneți este aceea „ocazie” sau „oportunitate” de care ați profitat, dar acest lucru nu face nimic altceva decât să trădeze mentalitatea păguboasă a unor români, prezentă din ce în ce mai mult, prin care a devenit un cult și este considerată o „mare realizare” ocolirea regulilor și a căilor normale de a obține ceva. Iar această mentalitate nu este un atuu sau o calitate pentru un polițist adevărat, din contră, este un impediment.

Înţeleg că tu te dai poliţist adevărat şi îţi place să te cataloghezi aşa, cu toate că nu ştim cum şi prin ce metode ai intrat şi tu într-o şcoală de poliţie ori tu vrei să scoţi la lumină faptul că în şcolile de poliţie sunt numai genii şi acolo au intrat "oameni selectaţi" . Pot să te anunţ să te informezi mai bine ART. 9

(1) Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor.

(3) Pentru unele funcţii pot fi încadraţi direct sau transferaţi din instituţiile publice de apărare şi siguranţă naţională specialişti cu studii corespunzătoare cerinţelor postului şi care îndeplinesc condiţiile legale. din Statutul poliţistului...

Acest statut nu l-am elaborat nici eu, nici tu poate că nu îţi convine nici ţie dar nici mie, dar după acest statut ne desfăşurăm activitatea.

Intrus putem fi toţi în această activitate, depinde cum ne facem treaba şi nu cred că eşti tu în măsură să judeci greutatea unui pahar din moment ce nu cunoşti unitatea de măsură prin care se calculează greutatea.

Din moment ce a fost oferită această posibilitate de a fi încadrat din sursă ext. nu îţi înţeleg fustrarea pe care o ai tu că eu trebuia să refuz acest lucru şi să cer să urmez o şc. de profil. Nu acelaşi lucru l-ai fi făcut şi tu?

Nu sunt măcinat de nici un complex, cred că tu eşti măcinat de ceva complexe, după cum văd....deasemenea nu am afirmat că şcoala nu are un rost, am făcut referire la nişte colegi care au ieşit din şcoală şi sunt varză nu am generalizat acest lucru, iar referitor la opinia mea de a fi încadraţi toţi pol. din sursă ext. deoarece nu s-ar mai epuiza bani şi resuse de multe ori degeaba, este o idee ce îmi aparţine pe care nu trebuie să fi deacord şi poţi să o judeci, cred că ar fi bine să citeşti din nou regulamentul acestui topic în care zice că "se judecă ideile şi nu persoana".

Tu crezi că ai avut chemare de poliţist dacă ai completat un test grilă de gramatică şi o lb. străină la ex. de admitere? aia este chemare de poliţist?

Referitor la calitatea învăţământului din şc. de poliţie da am şi eu dreptul să îmi dau părerea deoarece şi au am fost cursant în aceste şcoli o perioadă de 3 luni şi am reuşit să îmi fac o părere. Şi nu am zis că nu este calitate dar în momentul în care ar fi şi practică, un model pe care l-aşp vedea eficient 3 luni sc. 3 luni practică şi tot aşa. e o părere, ştiu că fiid frustrat nu eşti deacord

Şi nu "mulţumită" mie această muncă şi-a pierdut din importanţă, ci acelora care au făcut "această haină de ruşine" prin abaterile pe care le-au comis şi faptele negative săvârşite de uni poliţişti, nu cred că eu dacă sunt un poliţist din sursă ext. nu port cu demnitate şi onoare această haină şi îmi respect sarcinile pe care le am de dus conform jurământului pe care şi eu amărât de poliţist din ext. l-am depus nu în faţa ta ci a celor care m-au numit şi au încredere în mine.

Munca de poliţie desigur nu se învaţă peste noapte dar secretele ei nu le vei cunoaşte niciodată deoarece de fiecare dată întâmpini alte speţe alte orizonturi iar această meserie se învaţă doar practicând nu să îţi bage cineva cu tolceru forţat de împrejurări această meserie o înveţi dacă îţi place dacă te fascinează tot ceea ce înseamnă poliţia dacă te supui riscurilor şi nu eşti laş dacă ai curaj, demnitate, onoare şi dorinţa de a "afla adevărul" de a apăra drepturile şi libertăţile cetăţeanului de a manifesta solicitudine şi egalitate în ceea ce faci de a nu lua decizii pripite a te documenta şi a analiza fiecare situaţie ivită. A fi un bun poliţist nu înseamnă că este egal cu absolvirea unei şc. de poliţie de 2 ani, sau de 3 luni a fi poliţist înseamnă şă îţi cunoşti atribuţiile, drepturile şi obligaţiile şi să le respecţi.

Întradevăr a fost un atuu această posibilitate de a da un examen, a intra, şi a urma un curs de iniţieră în carieră de 3 luni de zile şi a fi poliţist dar să nu uităm că la acel examen am participat 30 de persoane pe un singur loc ... iar faptul că m-am pregătit în acest sens nu înseamnă că mă poţi judeca că "ai intrat pe usa din dos probabil tu ai intrat şi ai ieşi pe aceeaşi uşă cu sau fără rost cu sau fără pile nu putem noi judeca aşa ceva şi nu suntem în măsură să judecăm uşile pe care am intrat, contează dacă ai intrat când ai ieşit să fi rămas cu ceva...

Această

Edited by jack

Şi până la urmă "nimeni nu este mai presus de lege" că ne place, că nu,...

Iar cât de acri sunt strugurii putem vedea dar numai după ce plantăm viţa de vie iar roadele le strângem cu toţii, ne bucurăm, plângem şi suspinăm cu toţii indiferent de "zodie", deoarece TOŢI SUNTEM o apă şi un pământ, suntem POLIŢIŞTI ROMÂNI, care tragem împreună pt. a fi mai bine, care ne riscăm vieţile noastre şi a familiilor noastre la fel, din drepturi ne sunt tăiate la fel din salarii ne sunt tăiate la fel, viaţa de poliţist român este la fel, suntem pe un drum la fel, suntem îmbrăcaţi la fel, avem acelaşi ţel să fim cei mai buni în munca noastră şi să avem un trai decent, să ne fie respectat tot ceea ce facem... însă din păcate avem o problemă care nu este la fel...

"credinţa-ura-omenia" să fim toţi pt. - "LEX ET HONOR"

• Moderator

Da, şi eu sunt încadrat din sursă externă de ceva timp, de la vârsta de 21 de ani şi am intrat pe bune, cu mai multe examene care s-au desfăşurat în acel moment şi cred, mai greu ca şi un ex. din gramatica lb. romane şi lb. straină test grilă, aici a fost legislaţie şi efectiv munca de poliţie. După un an de zile de activitate în poliţie (din stradă) am urmat un curs de iniţiere în carieră de 3 luni şi pot să te asigur că altfel am văzut lucrurile în şcoală după un an de activitate defapt un fel de practică. Din punctul meu de vedere eu sunt adeptul încadrărilor din sursă ext. şi nu văd reuşite spectaculoase a celor "proveniti pe calea normala prin absolvirea unei scoli de profil " şi de ce crezi tu că nu sunt "nepoţei" şi în şc. de poliţie? ei te asigur că marea lor majoritate fac parte din această categorie a relaţiilor de care ai amintit. Încadrări din sursă ext. s-a făcut foarte rar dar admitere în şc. în fiecare an....ştim că oricum cine trebuie să intre, intră şi aici nu se mai pune problema pe ce căi.... sunt deacord, dar sfera "nepoţeilor" are rădăcini în toate Instituţiile statului şi la toate nivelurile societăţii de la adam şi eva încoace că ne place, că nu, că suntem deacord sau nu acesta este adevărul, că îl recunoaştem că nu, asta este şi degeaba aducem acuze pe care este mai greu să le demonstrăm şi mai mult ajungem să criticăm o categorie de poliţişti pe nu cred că eşti nici tu şi nici eu în măsură să facem acest lucru, iar în privinţa pariului pe care l-ai câştigat ... aş vrea să fac şi eu un pariu. "PUN PARIU CĂ DACĂ AVEAI OCAZIA SĂ TE ÎNCADREZI DIN SURSĂ EXT. PRIN EX. NU REFUZAI ÎN DETRIMENTUL ŞC. DE POLIŢIE" - şi să nu îmi spui că ai rămas cu multă inf. din şc. că nu te cred adevărat muncă dar şi teoria ai prins-o din practică....:))))))

Sunt sigur ca nu ai mai mult de 25-26 ani, iar expresia "de ceva timp" are "greutate" doar din punctul tau de vedere. Pt. maxim 5 ani vechime, trebuie sa stii ca esti inca la inceputul carierei si nu tine treaba cu experienta.

Ar fi bine sa nu iti mai dai cu parerea despre examenul de admitere in Scoala de Politie ori Academie, intrucat vorbesti doar din auzite. Oricine citeste postul tau o sa vada foarte clar ca iti lipsesc notiuni elementare de gramatica, asta poate si din cauza ca nu ai sustinut un astfel de examen.

Un exemplu care te discrediteaza este "deacord", scris de mai multe ori, deci se exclude posibilitatea sa fie o eroare de tastare. Corect gramatical este "de acord"! Si mai sunt destule greseli, dar nu are rost sa le amintesc si nici nu mi-am propus acest lucru.

Iar daca consideri ca gramatica limbii romane nu are importanta, imagineaza-ti cum te catalogheaza un civil cand sesizeaza astfel de greseli intr-un act oficial, completat/redactat de tine.

Din câte observ este clar, elevii din şc. de pol. însuşesc multe după cum şi tu o zici "o data in viata cind li s-a predat la specialitate asa ceva si au fost obligati sa scrie in caiete ( si chestionati ora viitoare)au vazut ce contine si formatul unui asemenea act pe o speta imaginara dezbatuta in cadrul clasei respective la studiu " şi cam atât.... o fi fost obligaţi, păi de ce s-au dus la şcoală?

Glumă la ce? ... Nu sunt i tutore să analizez activitatea la nimeni şi nici judecător să condamn ştiinţa sau prostia, însă ideile le expunem liber dar este bine ca la orice idee să ai măcar un argument ca să fi luat în seamă.

Am rămas surpins de ideile tranşante pe care le ai cu privire la "Eu unul ramin la parerea anterioara . Din sursa externa nu au ce sa caute in politie , decit specializarile pe tehnic" dar întreb, dacă aveai ocazia să te încadrezi din sursă ext. şi să faci doar 3 luni de curs alegeai tot sc. de 2 ani? atunci dacă erai din sursă ext. mai ciripeai ceva? atunci nu aveai 2 perechi de c..e ca şi acum şi nu ai mai fi fost atât de tranşant cu această categorie de poliţişti şi nu te-ai mai fi crezut ceea ce defapt nu eşti...

Cred/sper ca glumesti cand aduci argumentul asta cu scoala de 3 luni, pentru ca si gardienii publici tot atat fac scoala.

In privinta catalogarii cu cele doua perechi de .... nu dovedesti decat imaturitate si lipsa de bun simt. Probabil iti lipsesc primi sapte ani!

Apropo, sa stii ca jignirile nu dovedesc decat lipsa argumentelor. Mai reciteste posturile anterioare si vei constata ca nu am facut referire la persoana ta, am scris la modul general, singur te simti cu musca pe caciula.

• Moderator

jack observ că nu ai înțeles mai nimic din ceea ce se discută aici.

Nu e de mirare faptul că nu ai fost în stare să intri și să termini o școală de poliție, iar acest lucru se vede cu atât mai mult cu cât continui această discuție. Drept dovadă este faptul că tu citești o lege și nu înțelegi mai nimic din ea, nu vezi substanța și ce a dorit legiuitorul să spună acolo. O citești mecanic și o interpretezi total eronat.

Cu toate că n-ar trebui, am să-ți explic mai pe înțelesul tău cam care este substanța celor două pasaje citate de tine din lege.

(1) Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor.

(3) Pentru unele funcţii pot fi încadraţi direct sau transferaţi din instituţiile publice de apărare şi siguranţă naţională specialişti cu studii corespunzătoare cerinţelor postului şi care îndeplinesc condiţiile legale.

Dacă te uiți mai atent ai să observi că pierzi din vedere ceea ce e mai important, faptul că regula este ca polițiștii să provină din rândul absolvenților. Iar cei cei încadrați direct ar trebui să fie numai pentru unele funcții cu „studii corespunzătoare”, respectiv specialiști, deci niște excepții, nu cum s-a întâmplat în ultimii zece ani. Această prevedere a fost introdusă de legiuitor ca o excepție care să dea posibilitatea angajării unor specialiști pregătiți în niște domenii ce nu sunt acoperite în pregătirea și studiile ce se fac în școlile de polițiști. Acesta este singurul motiv pentru care a fost introdus această prevedere în lege, dar datorită oportuniștilor și profitorilor s-a reușit să se denatureze scopul pentru care a fost prevăzută și introdusă.

De aceea, e discutabilă această prevedere, pentru că un muzeograf ce este angajat la judiciar să ofere sprijin de specialitate polițiștilor ce lucrează pe linia de muncă „patrimoniu”, nu ar trebui să fie polițist, ci angajat civil ca un specialist. El asta este, un muzeograf și nu devine peste noapte polițist odată ce a apărut pe ștatul de plată al poliției.

Deci meseria de polițist trebuie să rămână de sine stătătoare și repet, la fel cum un mecanic de locomotivă nu poate deveni peste noapte doctor veterinar, așa și un muzeograf nu se poate transforma în polițist.

În concluzie, toți cei din sursă externă care ocupă niște funcții în a căror atribuții sunt prevăzute doar sarcini specifice muncii de poliție, deci nu au și niște sarcini suplimentare, speciale sau deosebite în comparație cu cele ale polițiștilor, sunt doar niște oportuniști ce au reușit să „fenteze” legea.

Cât despre chemarea către această meserie, trebuie să constat cu tristețe că raționamentul tău lasă mult de dorit. Existența acelei dorințe de a deveni polițist te determină să înveți astfel încât să fii declarat admis. Dar tu nu ai de unde să știi, pentru că la cei din sursă externă sunt doar două posibilități:

• cazul în care exista această chemare către profesia de polițist, dar asta înseamnă că respectivii nu îndeplineau condițiile necesare și nu au fost în stare să intre și să termine o școală de polițiști și de aceea au căutat „rute alternative”
  • cazul în care nu a existat o astfel de chemare, nu a existat pasiune pentru această meserie, respectivul îndreptându-se către alte domenii, dar datorită unor oportunități a speculat și a ajuns polițist, fiind atras de „avantajele” existente sau presupuse la acel moment

De asemenea îmi pare rău să constat, dar trebuie să-ți spun, că nu ai proprietatea termenilor și faci mari confuzii. Ai auzit și tu câte ceva ... dar nu prea ai înțeles mare lucru.

Imaginea proastă a poliției în ochii opiniei publice nu este același lucru cu deprofesionalizarea acestei meserii sau inducerea în conștiința colectivă a faptului că meseria de polițist poate fi practicată de oricine. Sunt două lucruri total diferite.

Cel frustrat aici, ești tu, eu discut relaxat și doar îmi exprim părerea, nu te judec pe tine și pe nimeni altcineva, de asemenea nu trebuie și nici nu doresc să demonstrez cuiva faptul că intrarea mea în acest sistem a fost benefică sau nu, ceea ce tu cu mare ardoare încerci să faci, tocmai pentru că eu am intrat pe calea normală, nu sunt un oportunist. Tu ești cel care încerci să ne convingi că intrarea ta pe ușa din dos, nu a fost decât un beneficiu pentru poliția română. Dar aici nu analizăm activitatea ta sau a altcuiva, discutăm doar despre această modalitate de a pătrunde în sistem a celor ca tine, care nu e tocmai în regulă. Iar tu ești conștient de acest lucru și te simți într-un fel nedreptățit când citești părerile altora despre cei ca tine, deci frustrat.

Acum sper că ai înțeles, eu am încercat să-ți explic cât mai clar.

Totodată, vreau să știi că onoarea și demnitatea nu prea au nimic în comun cu oportunismul.

• Moderator

Usurel tati Raptor...usurel. Ai zis sursa externa. Nu esti singurul care a absolvit o facultate, unii dintre noi au chiar doua....iti vine sa crezi?! Si au mai facut si o scoala de politie. In alta ordine de idei, vezi ca GSPI s-a desfiintat, intrucat NU au dorit sa treaca in subordinea Jandarmeriei. Au plecat majoritatea la SIIAS, sper ca ma intelegi. Jandarmeria a luat doar logistica si echipamentul acestora, lucru care de altfel le este caracteristic. Ma rog.

Jack sunt sigur ca esti o floare rupta din gradina soarelui si aruncata din gresala in curtea politiei.

Cata aroganta !!!

Numai cei nascuti la opt ani pot gandi asa.

Vad ca anii de experienta nu conteaza pentru tine, dar macar ar trebui sa respecti varsta unora care tasteaza pe aici.

Oare in Germania de ce nu se fac angajari din sursa externa? De ce toti doctorii in drept trebuie sa faca Scoala de politie acolo in Germania?

Deprofesionalizarea acestei meserii a inceput cu mutarile de la jandarmi, pompieri, graniceri etc. si incadrarile din sursa externa.

Nu am nimic cu cei incadrati direct atat timp cat dovedesc ca merita sa poarte acesta uniforma, dar nu ma pot abtine cand vad unul care semnalizeaza.

Ai sarit o treapta foarte importanta in cariera de politist si vrei sa ne demonstrezi ca nu conteaza.

Nu inteleg de ce nu ai dat examen la o scoala de politie. Ti-a fost frica de competitie? Sau te oboseste sahul cand il privesti la televizor?

Ceacanica ar pali de rusine in fata ta , s-ar considera un nestiutor de carte.

Asta cu,, toti suntem o apa si un pamant" sa i-o spui lui Mutu.

Sa fi politist este o stare de spirit Jack, si vei intelege asta cand vor mai trece niste anisori peste tine.

In speranta ca nu am fost prea dur imi cer scuze daca te-am suparat :emo-yessir:

Jack daca nu ai inteles postarea facuta de mine , iti precizez ca este o parere personala si nu obligatorie pentru toti . Dar te asigur ca multi care tasteaza pe aici stiu ce vorbesc eu si sunt de acord , cu mici imbunatatiri ca opinie proprie a fiecaruia . Dar cum de asemenea se poate observa, opiniile vin din experienta vazuta si traita si nu sunt aiureli ale unora care cred ei ca , ceva ar merge foarte bine numai ca asa cred ei . Apoi ca sa nu-ti ramin totusi dator , iti precizez ca eu stiu ce sunt de fapt , stiu ce fac actualmente si stiu si ce voi face intr-un viitor apropiat . Daca tu esti asa de tinerel si atit de stiutor in munca asta si mai ales cu studii asa de complexe bravo tie . Inseamna ca ti-ai dat silinta sa faci ceva .Dar nu uita ca cei cu care schimbi impresii pe aici pot sa aibe 20 de ani de politie , pot sa aibe toate diplomele posibile ( mai putin doctoratul , dar sunt cazuri si cu asa ceva ) cu studii la stat si nu la indicat raspunsuri pe grilele din institutii private . De asemenea vezi ca multi de aici au lucrat numai operativ si dintre ei aproape toti ajung ca si vechime pe undeva inspre 15 ani . Tu ca si experienta directa pe teren te apropii de careva ? Ca sa nu ramai curios eu sunt acela cu 20 de ani si cu toate cartoanele si toti lucrati numai operativ . Ce sa-i faci nu am avut si eu parte de un locsor mai ferit . Iar ceilalti de pe aici sa stii ca au patit la fel ca si mine .Dar nu poti sa contesti faptul ca , te argumenteaza pe text de lege si pe fapte concrete care se petrec in alte state . Ar insemna chiar sa nu cunosti realitatea . Parerea mea este sa nu te mai adincesti prea mult in discutii pe tema asta cu alte posturi si mai ales sa nu faci greseala sa faci ceva studii comparative privind actele pe care trebuie sa la cuprinda un dosar sau mai stiu eu ce . Garantat nu stii ce stiu eu, chiar si cu studiile tale . In speranta ca nici eu nu am fost prea dur , imi cer scuze daca te-am suparat . :emo-yessir:

In ce priveste categorisirea facuta de Elvis privind politistii cred ca mai este una . Acestia sunt cei ce muncesc si tac . Nu pot sa dau un procentaj dar cred ca, acestia au destul de multa experienta incit sa nu poata fi usor santajati .Eu personal sunt pentru incadrarea cu grade si functii superioare a oamenilor cu experienta si valorosi din interiorul politiei si apoi daca intradevar specialitatile impun acest lucru si incadrarea de specialisti care sa ajute si nu sa incurce treaba . Ca o parere personala dintre agentii de politie sunt destui aceia care , datorita capacitatii de intelegere , experientei acumulate in timp si instruirii , pot sa treaca in corpul ofiterilor . Nu trebuie adusi oameni din exterior decit in scolile de formare de unde sa porneasca spre ce am discutat mai sus . Fara experienta din spate nu poti sa ai o viziune larga si clara asupra prezentului .Parerea mea " pe persoana fizica " . ;):P

Te votez ministru de interne oricand... :emo-yessir:

Ia priviti putin aici, cam ce oameni au fost transformati peste noapte din militari graniceri in politisti de frontiera, tot un fel de sursa externa sunt si ei, pentru ca nu a fost necesara admiterea si absolvirea unei scoli de politie. Or fi oare si ei considerati "specialisti"?

• Upvote 1

Domnilor intre sursa interna si sursa externa nu ii nici o diferenta sunt cam aceiasi oamei in ptoportie 60% care dau examen. In ambele parti se fac aranjamente probabil mai multe la incadrari din sursa externa.

Si la admitere in institutile de invatamant se fac arjamente la ce mai simpla ,, materie" sportul si ce mai importanta . Inapti intra si din sursa interna si externa.

• Downvote 3

Parca mai importante sunt limba romana si o limba straina ca sportul il putea lua oricine mai putin la viteza pentru ca 90% este nativa. Forta si rezistenta se dezvolta prin antrenament, iar un copil normal intr-o luna maxim 2 ar trebui sa se incadreze in bareme. Nu se compara cu scrisul unde ai de invatat de iti sar capacele.

Abia asteptam momentele de repaus cand mergeam la alergat pe sosea.

• Upvote 2

• Moderator

GSPI... Tu nu ai idee cat am invatat eu sa intru in scoala de politie si ca mine majoritatea...ca mai sunt care calca pe langa, da, si aia sunt de scuipat direct intre ochi.

• Upvote 2