Jump to content
POLITISTI.ro

Serviciul Român de Informaţii

Catalin
 Share

Recommended Posts

Ben, nu ma supar deloc daca sunt contrazis mai ales de catre cineva care este mai cunoscator in acest domeniu! Dar...si aici exista un dar, de ce oare seful politiei trebuia sa paseze cazul altora in speta parchetul militar sau sri, daca persoana ucisa era de fapt un amarat de civil nici de-cum militar, acest ofiter trebuia automat sa se sesizeze si sa demareze de urgenta procedurile care se impuneau in astfel de situatii, eu cel putin asa cred !

• Upvote 1
  • Downvote 1

daca autorul este militar si infractiunea a fost savirsita in legatura cu indatoririle de serviciu. Idiotii erau in garda, mai mult ca sigur si asa se face ca i-au prins si imobilizat pe cele 3 victime. asta inseamna ca art.28 raportat la art 27 pct.1 (sper sa nu gresesc) competenta revine tribunalului militar (gradele infractorilor sunt mai mici de cit colonel).

• Membru

Seful Politiei nu a pasat cazul altora, pt simplul motiv ca nu putea. Omorul (si nu numai) este de competenta Parchetului. Urmarirea penala se efectueaza obligatoriu de procuror, cu exceptia cazurilor de delegare. Tocmai pt ca invinuitii sunt militari ce au savarsit o infractiune in timpul exercitarii serviciului militar acestia sunt anchetati de catre Parchetul militar.

Spre exemplu, cei cu mai mult experienta in Politia asta isi aduc aminte ca ori de cate ori se depunea o plangere impotriva unui politist, erau anchetati de procuror militar, lucru ce s-a schimbat dupa demilitarizare, incepand cu 2002.

Edited by Ben
  • Upvote 2

OK , acum cred ca am realizat, soldatoii se aflau in serviu de garda , clar s-a incalcat un perimetru de catre o persoana din afara institutiei si din exces de zel sau pur si simplu prostie iau dat omului pana l-au zapacit de tot !

• Moderator

Problema e că poliţia nu avea de ce să fie implicată în această mizerie. Comisarul şef nu putea să paseze cazul altcuiva pentru că nici nu l-a avut vreodată. Mai pe româneşte s-a legat la cap, fără să-l doară, probabil datorită rutinei deselor activităţi de pupincu ... ism, pe care le prestează în mod curent.

• Marius changed the title to Serviciul Român de Informaţii