Jump to content
POLITISTI.ro
ghici

Modalitati de actiune in situatii neobisnuite

Recommended Posts

ghici

pentru toți colegii ,revin cu o părere personală , care bine înțeles este perfectibilă ...

nu avem nicio prevedere legală RIGUROASĂ care nu poate fi interpretată favorabil decât în favoarea polițistului. Mă explic ... speța este următoarea - polițist singur , la un post de poliție , oprește un auto ,șoferul nu este deloc violent , chiar îți spune că nu dorește să se supună controlului pentru că îi este frică sau că nu l-ai oprit regulamentar și mai sună și la 112 și le spune celor de la dispecerat că a fost oprit și că i s-a pretins șpagă ce faci ...LEGAL???

pentru colegul care bate câmpii cu blocatul roților cu dispozitive speciale , îl întreb și vă întreb câte mașini de poliție ( din astea de 70000 eu ) de la posturi au astfel de dispozitive ???

ghici

cred că voi primi următorul răspuns ... ceri ajutor prin stație! ... ca lumea!!!... vin 82 de echipaje , toate cu girofarurile în funcțiune, ajung la fața locului ,constată evidența (că polițistul are dreptate )și care prevederi legale le aplică , dacă șoferul continuă să susțină că nu a fost oprit regulamentar susținând sus și tare că polițistul care l-a oprit l-a oprit ,de pildă de pe trotuar , că i s-a cerut șpagă și că asta este motivul pentru care nu s-a supus controlului și eventual mai sună între timp și la presă ,care vine imediat la fața locului ...

concluzia este după părerea mea ceva de genul ... de ce să rezolvăm problemele rapid și simplu ,când putem să o facem greu și complicat ???

părerea mea de rău este alta ... toți cititorii au considerat că„ țin cu ursul” dar nu cred că am văzut vreun comentariu de genul : din toți managerii care conduc acest minister câți și- au prezentat demisia de onoare că nu au reușit să promoveze o lege în favoarea polițistului ???

cu stimă ...!

Cristi

In speta expusa de tine, ghici, se pot aplica prevederile art. 31, alin. 1 lit. b ) din Legea 218/2002, in care se stipuleaza ca in realizarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul este investit cu exercitiul autoritatii publice si are urmatoarele drepturi si obligatii principale : (...) sa conduca la sediul politiei pe cei care, prin actiunile lor, pericliteaza viata persoanelor, ordinea publica sau alte valori sociale, precum si persoanele suspecte de savarsirea unor fapte ilegale, a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii; in cazurile nerespectarii dispozitiilor date de politist, acesta este indreptatit sa foloseasca forta; verificarea situatiei acestor categorii de persoane si luarea masurilor legale, dupa caz, se realizeaza in cel mult 24 de ore, ca masura administrativa;

Daca domnul cetatean refuza sa se supuna controlului, se incadreaza perfect in prevederile subliniate de mine. Daca face galagie ca i s-a cerut spaga, sa demonstreze acest lucru. Ce dracu?

Edited by Kmcoio

bozo

corect, trebuie actionat cu fermitate, daca nu doreste sa se supuna controlului rezulta ca are ceva de ascuns.

Nu trebuie sa stam la tocmeala si sa intram in discutii de genul asta cu persoana suspecta.

Rusy

ai si tu dreptate in felul tau. dar sa nu uitam ca autoturismul e proprietate privata si distrugerea proprietatii e prevazuta de codul penal. daca n-ai mandat nu intrii. :hmmmt:

Total neadevarat, mai pune mana pe carte, argumentele ti le-a prezentat @Marius.

ars aequi

@ghici: Din punct de vedere strict legal, comportamentul şoferului nu are nicio relevanţă în speţa prezentată de tine. Dar, aşa cum susţii şi tu, o gestionare ("management", cum e la modă acum) proastă a situaţiei poate pune pe poliţistul/poliţiştii direct implicaţi într-o postură cel puţin jenantă. Pe lângă lege care, într-adevăr, e făcută prost, poliţia are nevoie de mai mulţi oameni a căror activitate în funcţiile de conducere să nu se rezume la filosofii (folosesc acest termen în sens peiorativ), fugă de răspundere şi disimularea incompetenţei proprii prin abuzuri grosolane împotriva celor pe care ar trebui să-i coordoneze.

ghici

Îmi permit să vă aduc aminte tuturor ,cu câtă „ fermitate și profesionalism ” s-a acționat în cazul cât de cât asemănător cu speța discutată de noi ,al domnului Nicușor Constantinescu și al domnului Ludovic Orban ( unde 3 ore nu a vrut să meargă niciun polițist la fața locului )...

și vă întreb pe toți cititorii ... câți dintre dvs. ați rupt o portieră efectiv ,sau câți ați spart un geam la o mașină ,într-o speță asemănătoare ??

Edited by ghici

ars aequi

Dacă legea este aplicată prost sau abuziv, asta nu e vina legii.

sined

speta reala similara

Am facut semnal de oprire unui auto,acesta a oprit la 20 m fata de noi,s-a blocat in auto.

2 sex masculin,2 feminin,am pulverizat spray fara efect la portiere,la bara ,si apoi am dezumflat cauciucurile autoturismului,rabdatori am asteptat,recunosc ca mi-a fost frica sa sparg geamul,dupa aprox 30 min a iesit cond. auto.1.80 in sange RTUP,el cu 3 martori ca era oprit si consuma alcool,noi 2 politisti + dosar marturie mincinoasa si favorizare pt. cei trei martori.

Astept pareri in alte judete,ca vad ca sunteti speriosi rau.

nu abuz,nu distrugere,nimic si totusi cred ca am gresit ca trebuie sa sparg un geam si sa-l iau de barba.

Edited by sined

ars aequi

Q.E.D.

tavyivan

ART31 din L 180/2002 lit. e) in cazul savarsirii unei infractiuni, al urmaririi unor infractori sau al unei actiuni teroriste,au dreptul sa intre in incinta locuintelor, a unitatilor economice, a institutiilor publice ori particulare, a organizatiilor social-politice, indiferent de detinator sau de proprietar, precum si la bordul oricaror mijloace de transport romanesti, cu respectarea dispozitiilor legale;

Marius

Legea 180 din 11 aprilie 2002 (Legea 180/2002) se refera la aprobarea unor modificari in Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor si a fost publicata in Monitorul Oficial 268 din 22 aprilie 2002 (M. Of. 268/2002).

Prevederile evidentiate mai sus sunt din Legea 218 din 23 aprilie 2002 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române.

Edited by Marius

bozo

a gresit, textul de lege e din lg 218/ 2002 (functionarea Politiei Romane)

arcan

pentru toți colegii ,revin cu o părere personală , care bine înțeles este perfectibilă ... nu avem nicio prevedere legală RIGUROASĂ care nu poate fi interpretată favorabil decât în favoarea polițistului. Mă explic ... speța este următoarea - polițist singur , la un post de poliție , oprește un auto ,șoferul nu este deloc violent , chiar îți spune că nu dorește să se supună controlului pentru că îi este frică sau că nu l-ai oprit regulamentar și mai sună și la 112 și le spune celor de la dispecerat că a fost oprit și că i s-a pretins șpagă ce faci ...LEGAL???pentru colegul care bate câmpii cu blocatul roților cu dispozitive speciale , îl întreb și vă întreb câte mașini de poliție ( din astea de 70000 eu ) de la posturi au astfel de dispozitive ???

Colegul care bate campii iti spune ca el are acele dispozitive, si le-a si folosit.

Pace

dorian

Cu mentiunea ca individul a fost introdus in masina neincatusat si fara a i se efectua control corporal in prealabil si mai mult decat atat politistii s-au multumit sa asigure portierele insa nicunul nu s-a urcat impreuna cu persoana pe bancheta din spate.

Bună observația, dar cei de la circulație nu au asupra lor cătușe sau spray lacrimogen, deh nu se compară cu ordine publică. Ei sunt cei cu mănușile albe.

Încă o observație: din patru polițiști, daor unul scoate armamentul și îl obligă pe nesimțit să cedeze un pic, ceilalți se uită la colegul lor și doar când trebuie să-l urce în autospecială se mai bagă unul. ( Mă rog, no judecăm din exterior, nu știm ce s-a întâmplat acolo și care a fost speța).

Pentru cei care au făcut Câmpina, poate îți amintesc de speța cu polițistul de la Brăila (campion național de box) care a fost ucis de un suspect pe care îl conducea la secție și căruia nu îi efectuase control corporal (personajul a avut asupra lui o lamă cu care i-a tăiat gâtul polițistului).

Elvis

Sa nu crezi ca cei de la circulatie au viata usoara Dorian.

Am mai spus si repet politistii din operativ sunt egali , la fel de importanti in toate structurile unde lucreaza.

Edited by Elvis

Miadry

Pentru cei care au făcut Câmpina, poate îți amintesc de speța cu polițistul de la Brăila (campion național de box) care a fost ucis de un suspect pe care îl conducea la secție și căruia nu îi efectuase control corporal (personajul a avut asupra lui o lamă cu care i-a tăiat gâtul polițistului).

Cand s-a intamplat asta? :o

dorian

... [cenzurat] ... Acolo, această speță privind controlul corporal și conducerea persoanelor suspecte la sediul poliției era foarte folositoare și plină de învățăminte. Părerea mea.

Sa nu crezi ca cei de la circulatie au viata usoara Dorian.

Am mai spus si repet politistii din operativ sunt egali , la fel de importanti in toate structurile unde lucreaza.

Nu am afirmat acest lucru, am lucrat pe această linie mai bine de 2 ani de zile și cunosc riscurile pe care le implică. Spui drept că operativii sunt egali, cel puțin ar trebui, numai că noi facem această diferență uneori.

Comentam pe imaginile văzute, dar și cu ceva review-uri din trecut privitor la unii colegi de la Rutier. Din păcate unii au impresia că sunt buricul pământului și se comportă ca atare.

Îmi cer scuze, dar nu am vrut să jignesc prin comentul meu și nici să bag pe toată lumea la grămadă. Am prieteni de la rutier. Stimă tuturos colegilor, în special care știu să-și facă treaba. :emo-yessir:

[warn=ATENTIE!!!]

Pe acest forum suntem o comunitate de prieteni si colegi, iar atacurile, jignirile ori ironiile intre membrii sunt interzise.

Trateaza-i pe ceilalti cu respect si mentine discutiile in limitele bunului simt. Poti combate ideile membrului, insa nu ataca persoana.

Te rog sa renunti la astfel de apelative ironice si invata sa accepti si parerile altora chiar daca nu iti convin.

[/warn]

Edited by Kmcoio
  • Downvote 8

soso693

Vă dau o indrumare simplă. Pentru cei care au acces la pc-urile unitaţilor urmati calea: pagina locala- intrapol-standarde şi proceduri. Tot ce este procedura PRO-PR sunt proceduri pentru Politia Rutieră iar acolo găsiţi inclusiv procedura ce trebuie urmată în cazul în care conducatorul auto refuză colaborarea ( din diferite motive ) Mai nou există proceduri pentru apropape orice situaţie ce ar putea fi întâlnită în trafic şi nu numai. Succes!

• Upvote 1
  • Downvote 1

patriotul

oare acest articol din codul de procedura penala nu iti da dreptul sa-i deschizi autoturismul? Eu zic ca da!

Art. 100: Perchezitia

(1) Cand persoana careia i s-a cerut sa predea vreun obiect sau vreun inscris dintre cele aratate in art. 98 tagaduieste existenta sau detinerea acestora, (VIRGULA)precum si ori de cate ori exista indicii temeinice ca efectuarea unei perchezitii este necesara pentru descoperirea si strangerea probelor, se poate dispune efectuarea acesteia.

alin 5 prevede: Perchezitia corporala sau asupra vehiculelor poate fi dispusa, dupa caz, de organul de cercetare penala, de procuror sau de judecator.

Eu zic ca in baza acestui articol poti foarte usor sa-i deschizi autoturismul, contrar vointei lui.

Daca esti in zona de frontiera (30 km de frontiera) poti invoca si acest articol:

Art. 75 din O.U. 105/2001 - Sunt contraventii, daca potrivit legii penale nu constituie infractiuni, urmatoarele fapte:

lit d prevede: refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actele de identitate ori de a prezenta la control bagajele sau mijloacele de transport, la cererea organelor politiei de frontiera sau ale politiei;

Edited by patriotul
  • Upvote 1

arcan

Poti deschide autoturismul fara a fi perchezitie si fara autorizare de la judecator. E vorba de controlul masinii.Perchezitia poate inseamna inclusiv taierea rezervorului, desfacerea pneurilor etc.

Un control al vehiculului este mult mai rapid si absolut legal fara autorizare judecatoreasca.

• Upvote 1

bozo

Patriotule tu esti politist operativ? Daca da atunci e grav! Nu te supara pe mine dar pune mana pe carte ca ne faci de ras!

Cristi

Patriotul, in articolul precizat de tine se face referire la perchezitie, care este o activitate procedurala si se desfasoara numai dupa inceperea urmaririi penale. :naughty:

GuessWho

@ghici , lasa deoparte spetele science fiction ,iar la faza cu spray-ul e greu de crezut ca va merge mai ales daca cel din interior are apasat butonul de recirculare a aerului si la cat de etanse sunt masinile mai noi slabe sperante sa strecori tu spray-ul pe la cheder sau pe la aerisiri.....bafta

• Downvote 2