Jump to content
POLITISTI.ro

ghici

Modalitati de actiune in situatii neobisnuite

Recommended Posts

eugencinaru

Va salut!..sunt nou pe forum si mi se par interesante subiectele...apropo cu auto oprit :rolleyes: hai sa pun paie pe foc :D ..il opreste pe cetatean,dar acesta refuza sa stea de vorba cu tine ,se inchide in masina si colac peste pupaza esti si singur pe strada,iar alaturi de sofer mai este si o persoana..procedezi la scoaterea acestuia cu forta,presupunand ca-i spargi geamul,ii conduci la sediul politiei,ii identifici,iar acestia depun plangere impotriva ta ca i-ai agresat(ca se poarta la noi)...tu nu ai martor,iar ei sunt 2(doi)..ce facem in situatia asta?...

Sau alta speta :angry: ..112 suna o persoana de sex feminin ca sotul vrea sa o omoare..asta se intampla intr-un oras din tara..adica la mine in oras(mai mult praf)..ajung cu colegul(noi de obicei la asemenea interventii "in familie" incercam mai mult sa discutam cu persoanele,sa-i linistim si de obicei sunt sanctionati cu AV) la apartamentul respectiv,femeia era cu un copilas in brate ,iar maimutoiul era beat si se mai 'cinstea' cu 2 persoane in casa.I-am solicitai buletinul femeii si lui "Hercule" ,iar acestia ne-au invitat in casa sa nu mai auda vecinii ce s-a intamplat la ei..in fine am discutat cu ei,s-a linistit musculosul iar cand sa iesim pe usa apartamentului i s-a pus pata lui Hercule "iesiti afara din casa mea ba ,ca va omor ca va fac ,ca va dreg"..am iesit afara pe scara uimiti de reactia acestuia si am incercat sa-l linistim,iar el nimic ba mai mult mi-a dat si un picior,iar eu in timpul asta l-am apucat de picior si l-am tras afara unde l-am incatusat si dus la masina...in timpul asta au sarit si persoanele din casa ,plus sotia in apararea acestuia spunandu-ne sa il lasam in pace ca il omoram(admit ca nu stiu cu m-am controlat ,dar imi venea sa-i rup gatul respectivului maimutoi,dar in afara de incatusare nu l-am atins nici eu nici colegul meu ,macar cu o palma)..apropo si pe scara injura si facea ca un descreierat,dar daca a vazut ca nu e de gluma cu noi si chiar il luam pe sus,pana am ajuns cu el jos,i-a venit rau...am chemat ambulanta,l-am dus la spital,a ramas internat ca i-au facut aia de la UPU 2 diazepam si l-au facut 'varza'...i-am invitat pe toti cei care au fost de fata la politie(persoanele erau:soacra acestuia,sotia ,si 2 cumnati-toti erau la apartament cand am ajuns noi)...ajunsi la politie am solicitat sa vina ofiterul care era la permanenta pentru a ne ocupa de ultraj,dar totul s-a terminat cu o simpla amenda individului(asa au vrut sefii-de ce se feresc sefii sa nu se inregistreze cu ultraj?)..greseala noastra a fost ca am intrat in casa,dar toata tevatura s-a petrecut pe scara,deci nu s-a intamplat in casa...mai era de povestit dar m-am cam lungit si imi cer scuze.

Multumesc celor care au rabdare sa citeasca..si astept pareri...bune-rele

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

maxu08

daca pentru un ultraj a luat doar amenda atunci data viitoare va face mult mai rau, poate chiar va trece la fapte. Chestiile astea incurajeaza timpitii sa agreseze politistii, fapt pe care in alte tari nici macar nu ar visa sa o faca ptr ca ar lua un glont in cap.

un avocat din State imi spunea ca cel mai simplu ptr politistii de acolo este sa justifice folosirea armei prin faptul ca suspectul a sarit la el sa-i fure arma si atunci nu a avut de ales decit sa o foloseasca. la ei se sanctioneaza mult mai rau pierderea armei in favoarea unui infractor decit folosirea ei justificata. era o parere de avocat, insa pare logica.

eugencinaru

Am un prieten care este la post intr-o comuna din judet..are un 'baiat' in comuna ,care atunci cand vedea politist ii veneau nebuniile..a fost ultragiat ,iar sefii tot pe el il certau 'lipsa de tact'...el era singur la post,nici un ajutor de nicaieri..mi-a zis ca daca legal nu se poate face nimic,o sa joace si el murdar cum face si cetateanul platitor de taxe si impozite..Si are un A.N. :emo-yessir: ..daca intelegi ce vreau sa spun...si asa l-a linistit pe 'gaozarul' ala :P

Eduard

Dacă ești singur și consideri că spectatorii ar putea deveni recalcitranți te sfătuiesc să nu iei nicio măsură până nu te asiguri că ai sprijinul unor colegi sau al unorcivili de bună credință pe care poți să-i soliciți. (până la urmă orice lucrător de la un post de poliție se bucură de sprijinul unei părți a societății civile...). Când ai obținut acest sprijin... sparge geamul mașinii și scoate-l de păr. A...și pentru cei care întreabă care este prevederea legală care îți oferă acoperire să știți că nu veți găsi precizat expres în lege o rezolvare pentru aceste situații dar nici nu e nevoie. Atunci când persoana nu se supune cererilor îndreptățite ale polițistului își asumă riscul de a fi imobilizată și condusă la sediul poliției. Atunci când persoana se opune conducerii la sediul poliției polițistul sre DREPTUL și OBLIGAȚIA de a o conduce forțat. Prin încuierea portierelor persoana își afirmă nonverbal împotrivirea moment în care polițistul poate recurge la forță și, după avertizarea prealabilă a persoanei în ceea ce privește măsurile ce vor fi luate în cazul în care continuă să se opună, obstacolul dintre polițist și persoana vizată poate fi îndepărtat prin folosirea forței. Da, ulterior persoana poate face plângere și inevitabil se va ajunge în instanță dar acolo persoana nu va obține nimic deoarece dumneavoastră v-ați făcut datoria și ați menținut ordinea și liniștea publică atât de necesare societății. Și între noi fie vorba cui îi este frică de vrăbii să nu cultive grâu....

Vă salut cu respect și....serviți patria!

De ce sa-i spargi geamul, ai in dotare spray, il convingi sa crape putin geamul (daca nu vrea sa se dea jos ), iar daca l-a crapat ,ai actionat si iese singur din masina . Am avut un caz asemanar cand facea tipul pe smecheru, trebuia arestat . Dupa pulverizarea cu spray ( in prealabil l-am convins ca crape geamul putin sa stam de vorba) , a iesi singur din masina , i-am pus catusele ( nici nu a mai putut reactiona) si l-am condus la sediul politiei .

P.S. aceasta masura este valabila numai in cazul in care ai certitudinea ca individul a savarsit ceva ilegal ( de regula ar fi bine de actionat numai la savarsirea unei imfractiuni ) .

Edited by Eduard

valy82

salut , revin , nu țin cu ursul ! ați uitat ce am întrebat ; vă rog pe toți să recitiți întrebarea! insist să-mi răspundeți :CARE ESTE PREVEDEREA LEGALĂ ÎN CARE ESTE SPECIFICAT FAPTUL CĂ POȚI FORȚA PORIERA !

cu respect pentru domnul Marius eu ,ghici ,SUNT POLIȚIST !

prin întrebările pe care le pun încerc să VĂ arăt că sunt carente grave în proceduri și legislație .

pentru domnul Marius ,cu același respect ,am văzut filmulețul ,dar eu știu cum trebuie procedat în cazul în care conducătorul auto coboară din vehicul .

in acest caz politistul are dreptul sa foloseasca spray-ul iritant lacrimogen din dotare, care se aplica la grila radiatorului si credeti-ma ca o sa stea nimeni in masina iar solutia este perfect legala dupa o prelabila somatie

la îmbinările dintre aripi ,portiere ,capotă ,prag, plafon ,etc . sunt spații mai sau mai mici prin care poți pulveriza spray iritant lacrimogen (pe care îl avem în dotare ) .

in grila de la radiator si i-l baga in habitaclu.... chestie probata ;)

ghici

altă speță...

găsești un ”licurici ” fără acte ,nu-l cunoaște nimeni , nu justifică prezența și îl duci ,conduci sau inviți la sediul Poliției și acolo contribuabilul îți spune că nu dorește să stea de vorbă cu tine, nu te lasă să-l fotografiezi , să-l amprentezi , eventual îti cere să-i aduci un avocat ales (să zicem că se întâmplă speța la Constanța și îti cere un avocat de la Baia Mare) ,trec 24 de ore ,nu ai făcut nimic ... și ce faci în continuare ???

am uitat ... cînd intri în sediul Poliției cetățeanul îti spune că dorește să semneze în registrul de acces persoane ...

și încă o precizare : individul nu este violent nici în comportare și nici în limbaj ...,iar din 8 în 8 ore (să zicem) îti cere de mâncare , îți cere cafea , sucuri , etc _ vorba aia nu este arestat ...

cum comentați _ sunt carențe în legislație ???

trebuie înființată la nivelul fiecărui sediu de poliție cameră de interogatoriu prevăzută cu camere de luat vederi și aparatură de înregistrare ambientală care să fie probă în instanță pentru o eventuală infracțiune de OBSTRUCȚIONARE A JUSTIȚIEI care va trebui să fie introdusă mai întâi in codul penal ???

Cristi

SI...cum nu ma lasa sa il fotografiez/amprentez? Si de ce sa imi ceara avocat ales, ca doar nu e cercetat penal? Si chiar ne crezi copii? Chiar crezi ca nu as putea afla cine este individul respectiv? Care e faza cu 24 de ore? Ca doar nu ii emiti ordonanta de retinere? Pe ce motiv? Cum poate sa nu fie violent in limbaj si in comportament cand vreau sa il fotografiez? Inseamna ca sta. De asemenea, il poti verifica prin bazele de date de la disparuti, de la urmariti si asa mai departe..exista diverse metode prin care ii poti afla identitatea...legat de obstructionarea justitiei...vezi ca exista asemenea prevederi in codul penal care implica si sanctiuni. Ceea ce ma face sa cred ca arunci spete la misto pentru a vedea reactia unora dintre noi. Ceea ce ma face sa cred ca incerci sa faci unele testari. Ceea ce ma face sa cred ca iti place sa faci pe interesantul.

ghici

pune mâna la ochi , strânge mâna , să înțeleg că vrei să-l bați pe contribuabil ???

chestia cu 24 de ore este să nu fii acuzat după aceea de ”lipsire de libertate” .

NU doresc să par sau să fiu interesant ,am cerut doar o părere .

username

altă speță...

găsești un ”licurici ” fără acte ,nu-l cunoaște nimeni , nu justifică prezența și îl duci ,conduci sau inviți la sediul Poliției și acolo contribuabilul îți spune că nu dorește să stea de vorbă cu tine, nu te lasă să-l fotografiezi , să-l amprentezi , eventual îti cere să-i aduci un avocat ales (să zicem că se întâmplă speța la Constanța și îti cere un avocat de la Baia Mare) ,trec 24 de ore ,nu ai făcut nimic ... și ce faci în continuare ???

am uitat ... cînd intri în sediul Poliției cetățeanul îti spune că dorește să semneze în registrul de acces persoane ...

și încă o precizare : individul nu este violent nici în comportare și nici în limbaj ...,iar din 8 în 8 ore (să zicem) îti cere de mâncare , îți cere cafea , sucuri , etc _ vorba aia nu este arestat ...

cum comentați _ sunt carențe în legislație ???

trebuie înființată la nivelul fiecărui sediu de poliție cameră de interogatoriu prevăzută cu camere de luat vederi și aparatură de înregistrare ambientală care să fie probă în instanță pentru o eventuală infracțiune de OBSTRUCȚIONARE A JUSTIȚIEI care va trebui să fie introdusă mai întâi in codul penal ???

Aș dori și eu câteva opinii asupra speței de mai sus.

Eu cred că se merge pe premisa că marea majoritate a populatiei nu știe despre cele 24 de ore, și nimeni nu ține în el atât, având impresia că nu i se va da drumul până nu spune ce știe. Deși, mă gandesc, chiar de are răbdare, după 24 de ore îi dau drumul, îl las să iasă afară, și mă duc sa-l rețin iar pentru 24 de ore (?)

Eduard

capturetg.png

Eu cred ca se poate incadra in Legea 61/91 ca infractiune conf art. 1 pct. 4 ( prin modul sau de comportament, impiedica politia sa-si indeplineasca atributiile de serviciu privind legitimarea - ai stabili identitatea unei persoane )........restul e simplu.

P.S. - in 15 ani de politie nu am intalnit un asemenea caz ( a m-ai facut cate unu pe nebunu, dar pana la urma am reusit sa-i stabilesc identitatea ), dar daca as intalni eu asa a-si proceda . Ce spuneti ?

In Legea 61/91 specifa clar " sub orice forma "

ghici

infracțiune este doar în cazul în care împiedici ”organul” să facă aceste lucruri vis a vis de altă persoană ... așa este stipulat în lege ...

Edited by ghici

Eduard

unde scrie ca de alta persoana - poate fii interpretat

Edited by Eduard

Marius

Probabil asa a inteles el cand a lecturat textul.

Dan

Domnu' ghici, probabil vrea sa afle ce i se poate intampla in cazul in care procedeaza asa.

De exemplu, uite cum au procedat cativa politisti din Bucuresti intr-un caz asemanator.

Felicitari pt modul de actiune!

eu nu m-as grabi sa-i ii felicit asa de repede din cauza mai multor motive:

1. deja au stat de vb prea mult cu individul

2. cel putin unul din cei 5-6 politisti stau si se uita la colegii lui

3.cand a fost bagat in masina nu a fost incatusat desi era destul de recalcitrant am vazut si ar fi putut sa sparga cu usurinta geamul autospecialei politistilor sau chiar sa fuga

Edited by copman

barancris

Acum cativa ani am vizionat pe Discovery un documentar despre politia din Los Angeles . Un politist opreste un vehicul in trafic , cere soferului sa deschida geamul si cu ajutorul unui scanner portabil ii scaneaza palma .Se deplaseaza la autoturismul politiei , conecteaza scannerul la computer , care evident are legatura cu baza lor de date si afla tot ce-i trebuie . Nu a trebuit decat sa dea buna ziua si sa-l roage pe sofer sa scoata palma stanga pe geam. Cat de departe suntem ? Pentru noi suna a SF.

cristiand20

Am nevoie de un sfat vă rog!

Speţă: am o plângere depusă de o parte vătămată cu privire la două persoane pentru infracţiuni la Legea 31/1990. Unul dintre cei doi făptuitori , doreşete să fie asistat de un avocat, dar care de fapt este cel de-al doilea făptuitor din cauză. Cum pot să îl refuz pe acel apărător? Un temei legal, conflict de interese?

Marius

Nu poti sa-l refuzi, are acest drept in mod indiscutabil.

cristiand20

Fi te rog atent la speţă. Cum să îl asiste din moment ce şi avocatul şi celălalt sunt cercetaţi în calitate de făptuitori în aceiaşi cauză? E ca şi cum ai audia mai mulţi făpturitori ai unei cauze, deodată. Nu cred că e normal?

dunelu

Unul dintre cei doi făptuitori , doreşete să fie asistat de un avocat, dar care de fapt este cel de-al doilea făptuitor din cauză.

Sa intelegem ca avocatul pe care-l cere este al doilea faptuitor ?

cristiand20

BINGO! .

Motoboom

poate sa-l asiste pana la IUP si impotriva lui, apoi nu mai are calitatea sa apere pe altul..parerea mea.....emo-yessir.gif

dunelu

Fiind faptuitor in dosarul penal acel avocat nu va fi lasat sa asiate la audierea celuilalt faptuitor .

Catalin

Există vreo prevedere legală în acest sens, pe care să o poată invoca colegul nostru?

dunelu

Poate invoca buna infaptuire a justitiei si faptul ca avocatul este faptuitor in dosar,iar audierea faptuitorilor se face individual.

cristiand20

Poate invoca buna infaptuire a justitiei si faptul ca avocatul este faptuitor in dosar,iar audierea faptuitorilor se face individual.

Da şi motivare în drept colegule, adică art... din Legea .....