Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Precizari privind obligativitatea echiparii cu anvelope de iarna

Postare recomandată

danpin

ETICHETARE ANVELOPE DE IARNA, VARA SI TOATE ANOTIMPURILE

Noua lege europeana de etichetare a anvelopelor intra in vigoare la 1 noiembrie 2012

Reglementarea EC/1222/2009 prevede ca toate anvelopele, de vara, de iarna si all season, destinate utilizarii pentru masini proprietate personala, vehicule comerciale usoare, camioane, autocare si autobuze, si care au fost fabricate dupa 1 iulie 2012 si sunt comercializate in Uniunea Europeana, trebuie in mod obligatoriu, incepand cu 1 noiembrie 2012 sa poarte un sticker sau sa fie insotite de o eticheta vizibila in punctul de vanzare.

Anvelopele noi pentru camioane, autocare si autobuze, nu trebui sa fie insotite in mod obligatoriu de sticker sau eticheta, dar informatiile trebuie sa fie disponibile in punctul de vanzare si online. Informatiile trebuie sa se regaseasca, de asemenea, si pe factura sau documentele de insotire a anvelopelor.

http://www.anveloshop.ro/article--etichetare-anvelope-de-iarna-vara-si-toate-anotimpurile--2815.html

Modificat de danpin

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Bogdanel

Am o nelămurire: exista vreo procedură care prevede perioada în care sunt obligatorii anvelopele de iarnă sau alte detalii referitoare la aceste aspecte?

Întreb deoarece am un șef atât de competent încât m-a pus pe mine să caut această procedură, el având alte treburi.

Mulțumesc anticipat celor care mă vor sfătui! :good:

Link către postare
Marius

Nu este precizată în lege nicio perioadă, singura condiție este existența zăpezii.

Vezi primul post al topicului.

Link către postare
tehniumpc

Este posibil ca cineva sa fie sanctionat contraventional pentru ca a circulat  in luna aprilie (temperaturi peste 10 grade )cu cauciucuri de iarna ? Eu nu am gasit nicaieri in lege acesta prevedere  . Multumesc .

Link către postare
Marius

Contactează o vrajitoare, ghicitoare ori prezicătoare. Ele te pot ajuta cu un răspuns pentru o asemenea întrebare.

Link către postare
tehniumpc

Multumesc ,bainuiam eu ca raspunsul este de natura paranormalului .

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Ionutz88
      de Ionutz88
      Va salut.
      Am o pereche de manusi de piele captusite marimea 10, dar imi sunt putin mari. Schimb cu o pereche de manusi captusite (de la aceeasi firma) marimea 9,5 (sau daca se pot scoate de la I.P.J., le cumpar...la unele inspectorate "de abia" au adus camasi cu maneca scurta, pantofi de vara, pantaloni de vara, etc.). Precizez ca manusile nu sunt folosite, nu sunt rupte, crapate, etc..
      Multumesc.
      https://www.dropbox.com/s/fcdpvvla9z96gv8/IMG_20171225_171830.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/0z8xe5it5jhblj6/IMG_20171225_171900.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/oqc0pjo3k4wxuhz/IMG_20171225_171927.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/pvp0k21orr27dcv/IMG_20171225_171946.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/d40zgpd00x1sbi1/IMG_20171225_172011.jpg?dl=0

• kimo
      de kimo
      Buna ziua,
      Dupa cum bine stiti, legile sunt facute cu aplicare generala, si care orice regulament sau legislatie, exista situatii exceptionale, cand din varii motive (mai mult sau mai putin justificate) se impun derogari, care in cazul Codului Rutier se traduc prin aceste omologari individuale la RAR.
      Eu personal m-am lovit de-o astfel de procedura cand am vrut sa imi omologhez la RAR o noua dimensiune a anvelopelor (practic sa trec, de la 215/45R18, la 225/45R18). Si nu, nu o fac fiindca-s "tuner", ci pur si simplu fiindca gama de anvelope disponibile pe 225 este mult mai satisfacatoare decat cea pe 215. La un calcul simplu reiese o diferenta foarte mica de comportament, care impact concret cred ca are doar asupra vitezometrului, fiindca centimetrul ala in plus (care nu e nici macar 1cm) se compenseaza automat din suspensie. In fine, am sunat la RAR, si omologarea unei dimensiuni noi a anvelopelor (diferite de cele ale producatorului) se poate realiza in urmatorul mod:
      Locatie: doar in Bucuresti (este singurul centru dotat tehnic pentru asa ceva)
      Durata: 1-3 zile, in functie de disponibilitate
      Pret: aproximativ 10.000 de lei (informatiile le am de la un inginer RAR din Cluj, si bineinteles aceasta procedura nu garanteaza ca dimensiunile care se intentioneaza a fi omologate vor si trece testul).
      Acum, deoarece pe masina am bi-xenon din fabrica, si in 80% din timp circul in oras, ziua, nu mi se pare ok sa merg cu farurile aprinse si tot la 2-3 ani sa schimb becurile (care ma costa pe putin 700-800 de lei), asa ca ma gandeam sa imi instalez un sistem DRL, drept urmare, sun iar la RAR. Domnul de-acolo imi spune ca daca masina nu a fost dotata din fabrica, si, daca producatorul nu imi da omologare pt modelul respectiv, nu am nicio sansa sa imi instalez un astfel de sistem. Dar pe site la OSRAM de exemplu, la achizitionarea unor DRL-uri, ei ofera si omologare pentru ele (atasata topicului), si probabil ca ar mai trebui emisa inca una de la service-ul care a facut instalarea. In concluzie, pana la urma se pot pune (legal) DRL-uri pe-o masina care nu le are din fabrica, sau nu? Daca da, care este procedura de omologare a luminilor de zi, sau care sunt conditiile ce trebuie indeplinite?
      Multumesc!

omologare-RAR-lumini-zi-OSRAM.pdf
    • Marius
      de Marius
      Vând set de 4 (patru) anvelope Michelin Energy Saver+, dimensiune 205/55 R16, fabricate DOT 5112 (săptămâna 51 - decembrie, anul 2012) și cumpărate în aprilie 2013 (400 lei/buc).
      Indice viteză V, zgomotul exterior 70 dB, aderenţă pe suprafaţă umedă A, clasă de eficienţă pt. consum B, rulaj maxim 3000 km.
      Preț vânzare: 900 lei set - 225 lei/buc.
      Contact - PM (mesaj personal)

Vând set de 4 (patru) anvelope de iarnă Dunlop SP Winter Sport M3 - dimensiunea 195/65 R15, fabricate DOT 3108 (săptămâna 31 - iulie, anul 2008) și cumpărate în noiembrie 2008.
      Indice viteză H, zgomotul exterior 70 dB, aderenţă pe suprafaţă umedă E, clasă de eficienţă pt. consum E, rulaj aprox 5000km.
      Preț vânzare: 440 lei set - 110 lei/buc.
      Contact - PM (mesaj personal)

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.