Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Schimbare profil de activitate

greddy
 Share

Question

in conditiile hotararii CSAT ma vad nevoit sa intreb cum pot sa imi schimb specializarea? sunt promotia 2011+6 luni ...nu vreau sa ajung gardian public

23 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Nici nu ai terminat scoala. Mai bine asteapta, iar daca nu ai rabdare, schimba-ti calitatea de viitor politist. In felul asta sigur nu ajungi gardian public.

Edited by Roco
  • Upvote 1
  • Downvote 8

• 0

greddy, momentan nu ai cum sa iti schimbi specializarea din moment ce ai fost profil O.P. Dupa abolvirea scolii vei fi nevoit sa lucrezi la O.P. pana cand ti se va ivi ocazia sa te muti. Bafta multa in viitoarea ta cariera!

Roco raspunsul tau nu il ajuta, el nu a muncit pana acum ca sa renunte, trebuie cel putin sa vada daca aceasta meserie il multumeste!

• 0

multumesc bestkyky :emo-yessir: stiu ca nu se poate deocamdata. eu vroiam sa stiu dupa ce voi absolvi scoala cum se face schimbarea de profil pentru ca am facut destula practica incat sa-mi dau seama ca nu e locul meu la O.P.

Roco eu aveam nevoie doar de o informatie si nu de ironii ieftine pe care pot sa le obtin de la oricine...daca vroiam sa plec o faceam cu ceva timp in urma. Imi aduci aminte de un ministru de interne cu remarcile tale "pertinente"..

• Upvote 1

• 0

Greedy, exact acelasi lucru m-a macinat si pe mine toata ziua.

Eram la sectie de politie unde-mi desfasor modulul 3 de practica si am intrat in vorba cu un ofiter de la CP.

Mi-a spus acelasi lucru care l-am gandit si eu: e greu de preconizat ce proceduri o sa fii nevoit sa urmezi, cum la fel de greu de spus e daca o sa se mai poata face transferuri de genul asta pentru ca vezi tu, odata cu descentralizarea, imagineaza-ti ca e ca si cum ai pune cu gardian public cu grad de Citroen C2 sa-l bagi la investigatii criminale sau mai stiu eu unde.

E trist ce se intampla...

Edited by VictorL

• 0
  • Moderator

Am rugămintea la voi, să renunţaţi la astfel de replici tăioase. Încercaţi să fiţi puţin mai îngăduitori cu colegii voştri, sunt deja destui din afară cărora le face o plăcere deosebită să o facă. Nu e cazul să o mai facem şi între noi. A venit vremea să fim şi noi mai uniţi. Mulţumesc pentru înţelegere.

• Upvote 2

• 0

imi cer scuze...m-a luat valul cand am vazut ce se intampla si ca am terminat scoala asta aiurea, suntem tinuti 6 luni acasa si cand o sa muncesc o sa fiu comunitar :|

• 0

in aprilie dupa spusele branconierului..vom munci si noi elevii nenorociti ai promotiei 2011+6luni+Dumnezeu mai stie cat

• 0

greddy,te inteleg perfect.eu sunt in anul 3 la academie,tot la OP( in conditiile in care atunci cand am ales specializarea puteam sa iau usor alta ,insa am ales-o pe asta pt ca am vrut sa prind loc mai usor acasa si nu stiam ca ne vor transforma in gardieni publici).

trecand peste frustrarea aceasta ca ne chinuim 3 ani sa terminam o scoala grea ca sa fim batjocoriti prin masurile adoptate in ultima vreme, vreau sa-i intreb pe domnii politisti daca are rost sa raman in sistemul asta "reformat" masiv sau sa plec la spp?(sunt intr-o mare dilema si chiar m-ar ajuta parerea dumneavoastra).

va multumesc!

• 0
  • Membru

si crezi ca la spp umbla "cainii cu covrigi in coada"? spuneai ca vrei sa prinzi loc acasa..., spp ul fiind in bucuresti

• 0

As accepta sa raman si in Bucuresti,decat sa lucrez la Politia locala,numai ca nu am foarte multe detalii despre aceasta institutie astfel incat sa pot face o comparatie elocventa,asa ca poate imi poti spune,daca vrei, cum umbla"cainii" pe acolo.

• 0
  • Membru

vreau sa-i intreb pe domnii politisti daca are rost sa raman in sistemul asta "reformat" masiv sau sa plec la spp?

Cum vrei sa treci la SPP?

Edited by Ben

• 0
  • Membru

Nu te baza pe asta, nu este o regula. Vin doar in functie de necesitati, nu e obligatoriu sa recruteze in fiecare an si daca o fac, nu e obligatoriu sa vina la Academia de Politie. Recruteaza si de la alte academii, inclusiv de la cea de la SIbiu, care, sincer, se apropie mai mult de ce au ei nevoie.

Asa au sperat multi sa vina UCAI-ul si DGA-ul sa recruteze anul asta si n-au mai aparut. Au luat teapa.

• 0

Stiu ca nu este o regula,insa in general s-au facut recrutari atat de la adp,cat si de la atm sau de la sibiu.

acum ,daca se poate ,puteti sa-mi dati un raspuns in privinta intrebarii de mai sus: "are rost sa raman in sistemul asta "reformat" masiv sau sa plec la spp?"

va rog sa raspundeti strict la intrebare si nu mai deviati de la subiect.

• 0
  • Moderator

Du-te la SPP. O sa ai ocazia sa-i pazesti vila lu Baselu dupa ce se va pensiona, si cand va iesi la poarta o sa poti sa-i spui ca e vinovat pentru " sistemul reformat " .

• 0
  • Membru

Asta este o decizie pe care numai tu poti sa o iei. Eu n-am de unde sa stiu ce fel de persoana esti. Tu stii cel mai bine :

- daca ti se potriveste sau daca macar te-ai integra la SPP

- daca vrei sa lucrezi intr-o structura militara sau una care cel putin se vrea demilitarizata

- daca esti genul de persoana care ar prefera activitati fizice sau sa munceasca mai mult cu capul

- daca esti dispus sa renunti la timpul tau liber si la viata ta privata, pt ca oricat de nasol ar fi in Politie, tot ai mai mult timp liber si poti sa spui ca ai si tu o viata personala, comparativ cu SPP-ul. Cei drept, salariul e mai mare la SPP (daca asta urmaresti), dar pe de alta parte degeaba ai mai multi bani daca n-ai nici cand si nici cu "cine" sa-i cheltuiesti, fiind mai mult plecat. Cred ca intelegi ce vreau sa-ti spun.

Sunt multe chestii si trebuie sa incepi prin a te documenta ce atributii are SPP-ul (ma gandesc ca pe-ale Politiei le stii), care sunt structurile si domeniile in care poti lucra: structura de informatii, "trasee", protectie demnitari, structuri de interventie si ce-or mai avea. De exemplu, multi oameni au impresia ca daca esti SPP-ist automat esti in garda vreunui demnitar. Nu, pana sa ajungi acolo mai ai ceva timp de slugarit, tocit coate. Dar si daca ajungi la protectia unui demnitar risti sa cari posete (vezi cazul coanei Udrea), sa deschizi usi si sa alergi pe langa masina presedintelui (ca sa folosesc o exprimare mai plastica), dar in acelasi timp poti sa ai si sansa sa nimeresti la cineva care te apreciaza si recunoaste importanta rolului tau.

Ca sa citez pe cineva referitor la recrutarile SPP-ului: "Daca doreati sa va faceti paznici, puteati sa va angajati direct la BGS. Nu mai trebuia sa faceti facultatea."

Acum, daca as avea de ales intre comunitari si SPP, cu certitudinea de a ajunge la gardieni si n-as avea incotro, n-as avea alte optiuni, doar astea 2, as alege SPP-ul. Dar, asta as alege eu. Asa ca, din nou, o astfel de decizie n-o poate lua altul in locul tau, ci doar tu. Cred ca poti sa gandesti si singur, nu poti sa astepti pe altii sa-ti spuna ce sa faci.

Edited by Ben

• 0

Multumesc Ben!

sincer,imi doresc sa raman in politie,dar nu am garantia ca nu ajung la comunitari...din cauza asta sunt bulversat.m-am documentat si despre ce se intampla la spp si ai dreptate... nu vreau sa ajung sa car posete dupa ce m-am chinuit sa fac facultatea. asa ca voi ramane in politie si imi voi continua studiile astfel incat sa pot ajunge peste cativa ani la INM sau unde o vrea Dumnezeu.

subiect inchis.

• Upvote 2

• 0

Salut! Sunt elev la SAPVLC, la profilul de Investigatii Criminale si as vrea sa știu daca dupa ce termin tutela pot sa imi schimb profilul pe O.P?(asta in caz ca nu imi  place ce presupune munca la I.C)

• 0
  • Membru

Te vei putea muta, bineînțeles.

Însă nu te sfătuiesc sa dai judiciarul pe OP.

• 0
  • Membru

Depinde dacă e loc liber și dacă ți se aproba.

Nu putem noi sa îți spunem aici pe forum treaba asta.