Jump to content
POLITISTI.ro

Sign in to follow this  
Cerasela

Noutăţi de la Apple

Recommended Posts

VladSoare

Nu foarte des. Doar din cînd în cînd: ca să aprind lanterna sau să deschid camera de pe lock screen, ca să ajung mai repede la setările de bluetooth (3D Touch pe iconița aplicației de setări), sau ca să mișc cursorul prin text cînd scriu un mesaj (3D Touch pe tastatură). Sau, foarte rar, ca să citesc un cod QR (3D Touch pe iconița camerei).
Multe dintre astea presupun că se vor implementa de-acum încolo prin atingere lungă. 

Nu cred că-i voi simți lipsa, dacă îmi dau în schimbul lui o altă metodă la fel de convenabilă. Mi se pare însă ciudat că după ce au investit atîta într-o tehnologie unică, lansată cu mare pompă, acum o aruncă la gunoi atît de brusc, fără să sufle o vorbă.

Mie recunoașterea facială îmi place. Am fost sceptic la început, dar în practică mă înțeleg foarte bine cu ea. Iar acum va deveni mai rapidă și cu un unghi mai larg. Din cîte înțeleg, este mult mai sigură decît amprenta, adică rata de pozitive false este cu niște ordine de mărime peste amprentă. Asta-i valabil însă doar pentru implementarea Apple, FaceId, nu pentru orice fel de recunoaștere facială.

Edited by VladSoare
  • Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

BGeorge

V-ați instalat noul iOS 13? Ce parere aveți de acest update?

Marius

L-am instalat şi eu pe vechitura mea, un iPhone 7 şi se mişcă foarte bine, sunt mulţumit. ✌️
Despre noile funcţii, nu am reuşit să le folosesc pe toate, ci doar câteva dintre ele care mi se par foarte utile. În primul rând, folosesc foarte mult aplicaţia nativă "Notiţe" (o foloseam la fel de mult şi înainte), în special funcţia de scanare a documentelor. Foarte utilă! Cu nimic altceva nu poţi să scanezi un document la o calitate aşa superioară şi atât de rapid. Iar acum am văzut că aplicaţia a primit mult mai multe funcţii.
Am activat în modul automat Dark Mode (se activează la lăsarea întunericului seara şi dimineaţa după răsărit revine la modul de afişare normal). Nu mi se pare mare smecherie. 👌
Ce mi-a plăcut e că au introdus o funcţie foarte utilă când faci capturi de ecran pe web. Acum ai posibilitatea să faci o captură pentru întreaga pagină web, indiferent cât de lungă este. 👍
În funcţie de ce voi mai descoperi în viitor, revin şi postez aici.

• Upvote 1

VladSoare

Se mișcă în mod evident mai repede decît 12.4.1. Mă așteptam să fie gargară de marketing, dar nu e, se simte foarte clar.
Ce nu-mi place este că au schimbat modul de afișare a pozelor în Photos. Pînă acum erau grupate pe dată și locație. Acum sînt toate la grămadă.
Și au stricat temporar reminderele. Ca să meargă reminderele cu noua aplicație, trebuie convertite la un format nou, iar acest format nu este compatibil cu sistemele de operare existente. Deci sincronizarea reminderelor între telefon și Mac nu mai merge. Va merge din nou doar cu noul macOS Catalina, care apare abia luna viitoare.
Dar astea-s fleacuri peste care se poate trece. Per total mi se pare foarte reușit. Cred că e primul iOS care e mai rapid decît precedecesorul lui; de obicei era invers.