Jump to content
POLITISTI.ro

Tyropol

Consecintele maretului proiect de distrugere a politiei rurale

Recommended Posts

hefaistos

Tara lu Papura Voda!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

zaza

offff...deja sunt satul de permanenta(sunt singur la o comuna de 3500 ) CE E DE FACUT?

lionwin

sa te intelegi cu colegul din cea mai apropiata comuna sa va ajutati reciproc la 112`uri.

• Upvote 1

danezu

Asta cu bicicletele e buna rau...trista da buna.Parca si vad ca o sa ne puna iar de la logistica sa verificam girofarele si claxoanele de pe ele.Vai de fundu' aluia de nu mai functioneaza biticlu'.Zici sa glumesti da te iau pandaliile cand toti jegosii de hoti apar cu audi cu nr. de bulgaria pe 300 euro si tu-i alergi cu bicicleta ca asa zice un sef basinos fost inginer la cap.Stai sa vezi in Teleorman unde e mama prostiei ce le vine in cap pe tema asta....

sheriffu

colegi la voi ce se aude cu personalul ramas la sectie?incepe marea deportare odata cu infiintarea functiilor de sef de post si completarea schemei cu ajutori veniti din cadrul sectiei?se preconizeaza revenirea la biroul pol rurale si desfiintarea sectiilor cum se zvoneste pe aici?

drAGO5

Sectii de politie, birou rural, Serviciu de Ordine Publica... - daca acestea ar fii desfiintate, cred ca s-ar angaja in locul lor mai bine de 50 agenti de politie in fiecare inspectorat si ar fi mult mai utili. Prea multi sefi care sa dea dispozitii si sa se laude cu rezultatele altora. Imi amintesc ca in anii '91 - 2000 inclusiv seful politiei orasenesti sau municipale instrumenta dosare penale mai complexe. Acum nici nu se mai uita pe un dosar si sunt sefi care nu au solutionat in viata lor un dosar penal, dar care sunt foarte vocali si cer "celeritate", " sa nu avem tergiversari", insa nu stiu cat de bine inteleg acesti termeni. Din pacate , decid altii pentru noi.

• Upvote 1

bogs

dragos ai tu dreptate intr-un fel dar mori cu ea (dreptatea) in mana. Au fost alte vremuri. Acu MANAGEMENTUL e management, nu te pui cu te-ncurci ca te-npiedici, alunci si cazi. Hi vrei dosare de la ei....nu asta trebuie...un adevarat management. Sa stii de unde sa iei, unde si cand sa dai, cat sa ceri si cand mai mult sau mai putin, coordonarea si indrumarea subordonatilor...dar asta e de mult o stiinta mai gra decat carnea de porc. Au iesit de mult la pensie si multi nu mai sunt printre noi din sefii ce ne erau COLEGI, PRIETENI si SEFI. Dar asta s-a vrut si cerut...dezbina si condu. 1907 e minciuna acu stau cu tunul la spatele fiecaruia.

• Upvote 1

Patopato

cum a zis si un alt coleg , chiar nu putem face nimic?, nimeni nu vede in ce situatie,suntem sa intervii de unul singur la 112 si alte chestii ,sa nu mai ai zile libere cand un alt coleg e in concediu, chiar asa frica ne e sa vorbim sa spunem ca nu se poate asa sa avem si noi viata personala, cu respect

hefaistos

Pai e suficient de complicat ,dupa parerea mea ,legea 1-7 a ramas in vigoare nu?In acest caz nu se prea poate face nimic ! Am auzit un zvon cum ca cineva din minister s-a gandit sa-i reformeze pe jandarmi si ia oamenii de acolo cu buget cu tot si sa-i trensfere la noi.Dar nu garantez pe el ,e doar un zvon!

• Downvote 5

Marius

hefaistos știm cu toții că tu ești jandarm, iar zvonurile ăstea sunt lansate și circulă de la și pe la voi, pentru că toți sunteți disperaţi să săriți gardul în curtea poliției.

În timp ce absolvenții instituțiilor de învățământ ce formează polițiști stau acasă și nu sunt încadrați, jandari vizează să devină peste noapte polițiști. Impostura nu are limite! :doh:

• Upvote 4
  • Downvote 1

hefaistos

Sunt absolvent al scolii de politie Campina din 1995 ,clasa 211 ,nu cred ca e cazul sa ma iei la misto!

Elvis

Dragi colegi care dati cu sapa la posturile de politie din tarisoara noastra draga, eu zic sa nu va mai certati pentru ca purceau este moarta in cotet.

Daca voi credeti ca pe donii comandanti ii intereseaza cum lucrati voi, daca vi se respecta liberele, daca aveti intocmite registre de ore suplimentare, daca se poate asigura permanenta, daca aveti logistica necesara etc va inselati amarnic.

Cat priveste lipsa de personal o sa va fac un calcul simplu si o sa vedeti foarte usor cam cum se intampla pe la Dolj.

Sunt calcule simple pe care puteti sa le faceti la nivelul fiecarui judet.

In Dolj sunt 104 posturi de politie, sunt posturi cu 3, 4, 5 si chiar 6 lucratori. Cele cu 5-6 lucratori sunt foarte rare.

Asa cum a declarat prin toate ziarele inlocuitorul la comanda I.P.J. Dolj in rural ( care a fost si marele strateg al implementarii cu succes al conceptului in rural) isi desfasoara activitatea 400 de politisti????????

Avand in vedere ca functiile unice s-au transformat in functii ajutor sef de post iar politistii care le le incadrau au dat concurs (interviu) si au ocupat functii de sef de post in frumosul si minunatul nostru judet sunt lipsa 104 politisti.

Plus inca 15 secretare , una la fiecare sectie ( ar fi putut sa solicite secretara si sefii de post ca acum au functie de comanda ) sunt mai multe cred cu 200% decat erau inainte, plus cate 4 lucratori in medie la fiecare sectie care lucreaza la judiciar intr- o aritmetica simpla 104+ (4x15)+ 15=179 de functii in minus la posturile din rural.

Adica din alea 400 de functii care erau inainte de infiintarea sectiilor din rural scadem 179 si avem 221.

Deci la o privire aruncata in treacat numarul de lucratori la posturile de politie s-a injumatatit.

Asa ca nu va faceti sperante desarte, sclavagismul va continua la sate pana voi veti intelege ca nu trebuie sa mai faceti munca voluntara.

Despre logistica si dotari nu mai vorbesc.

Edited by Elvis

lionwin

In aceeasi idee cu Elvis, Ce functionalitate mai au Sectiile de Politie Rurala in prezent ? Inainte, exista o sg functie de conducere pt fiecare oras. : seful de BOPR, iar in prezent sunt cel putin 2, 3 functii la sectii rurale arondate unui oras sau chiar 5.

Iar prezenta celor 3.-4 colegi judiciaristi nu se face simtita nici in cele mai grele situatii/ spete, ( sa nu mai zic de modul mai mult decat subiectiv prin care s-a facut repartizarea functiilor ) . la care se mai adauga si cate 1 functie de secretara pt fiecare sectie rurala. Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca apartin de o Sectie rurala ce se afla la o dist de 30 km de post, si nu de Municipiu, care se afla la 20 km de Post. Dar, ca la noi la nimeni !

sheriffu

ce se aude pe la cei din sud se desfiinteaza pana de sarbatori sectiile?

Elvis

Deocamdata au ramas in aceiasi formula.

Daca se intampla ceva va tinem la curent.

danezu

In prezent sectiile rurale sunt structuri paralele cu posturile, fara sens si fara obiectul muncii fiind o simpla extensie a s.o.p.-ului( cu rol de statistica si curier intre post si ipj ).La sectii sunt aprox. aceleasi registre si evidente= dubla evidenta.Cum bine s-a mai zis posturile sunt incomplete ca schema si in prezent la mine la sectie ca agent de executie, fac munca de sef post, ajutor si agent in cadrul sectiei, respectiv patrulare si 112, echipa operativa, tin evidente, indrum posturile, mai fac si pe criminalistul la faptele cu m.o. simplu, etc.

Astfel este necesara reinfiintarea birourilor rurale, formate numai din ofiteri, o secretara si poate 2-3 agenti care sa faca pe criminalistii si alte atributii, iar restul agentilor adunati pe pile pe la sectii sa mearga la posturi, sa se completeze schema.

• Upvote 3

Atanu

Sa inteleg ca ai aceste atributii in fisa postului?

Oricum, totul depinde de modul de organizare a sefului de sectie.

danezu

Nu am cu patrularea si cu criminalistica, dar pe ultima o vor trece.Patrularea e bonus.Nu mai fac scandal ca am facut raport sa ma mut la criminalistica.Pe moment mi s-a luat de ordine publica si de toate reorganizarile de 2 lei, pure experimente cu fraierii de noi.

• Upvote 1

Daniel24

stimati colegi,la voi la posturi se lucreaza in ture? :hmmmt: azi a venit dispozitie de la seful sectiei,plus "vA ATENTIONEZ" ca sa facem lucru in ture.pentru posturile cu 3 oameni,mai merge treaba,dar cum sunt eu cu colegul,e cam aiurea,o sa fie putin haotic programul :doh: pe luna trecuta ni s-a cerut sa scriem 152 de ore la pontaj,si am lucrat vreo186,iar cand m-am dus cu raport la ofiterul coordonator al postului,a cam strambat din nas,ca de ce cer 2 zile consecutive de liber :doh:

SYL

Da colegu, se lucreaza in schimburi de opt ore, dispozitia sefului IPJ prevede programul in ture astfel incat sa se asigure interventia 24 de ore din 24, altfel nu puteam primi bani pt orele de noapte. Se face prin rotatie cu toti lucratorii sectiei(aici include si lucratorii posturilor), e relativ bine !

drAGO5

Pentru munca in ture se primeste norma 12B. Sporul de noapte il primesc politistii care lucreaza cel putin 3 ore in intervalul orar 22,00 - 06,00 si daca sunt prinsi in Dispozitia nr.1 a sefului de inspectorat.

Cristi

In prezent sectiile rurale sunt structuri paralele cu posturile, fara sens si fara obiectul muncii fiind o simpla extensie a s.o.p.-ului( cu rol de statistica si curier intre post si ipj ).La sectii sunt aprox. aceleasi registre si evidente= dubla evidenta.Cum bine s-a mai zis posturile sunt incomplete ca schema si in prezent la mine la sectie ca agent de executie, fac munca de sef post, ajutor si agent in cadrul sectiei, respectiv patrulare si 112, echipa operativa, tin evidente, indrum posturile, mai fac si pe criminalistul la faptele cu m.o. simplu, etc.

Astfel este necesara reinfiintarea birourilor rurale, formate numai din ofiteri, o secretara si poate 2-3 agenti care sa faca pe criminalistii si alte atributii, iar restul agentilor adunati pe pile pe la sectii sa mearga la posturi, sa se completeze schema.

Esti tu sigur ca la sectii sunt oamenii adunati pe pile? De unde ai strans atata frustrare? Chiar crezi ca esti miezul din Fanta si la posturi s-a oprit munca de politie, iar ailalti sunt frecatori de menta? Nu ti-e rusine? Pana acum 5 luni erati toti colegi in cadrul aceleiasi structuri! La tine Postul de Politie e in directa subordine a IPJ-ului? Nu sunteti arondati de nicio oraseneasca? Asta sa i-o spui lui mutu', nu mie sau altora care mai stim ce mai misca prin politia asta. Colegii aia ai vostri de pe la judiciar au o carca de dosare in brate ramase de pe vremea cand actualii ajutori lucrau pe sectie si faceau "patrulari", iar acum va iau dosarele complexe si va scutesc de a cerceta primari, viceprimari, consilieri locali si alte personalitati din astea care v-ar putea muta "tronul" din localitate. Sa iti fie rusine ca vorbesti astfel despre niste colegi de-ai tai care nu au cerut si nu au nicio vina ca asta e organizarea actuala!

• Upvote 4
  • Downvote 5

danezu

Chestia cu sa ti fie rusine e deplasata....aici suntem colegi si exprimam puncte de vedere, schimbam impresii pentru a afla cum merg lucrurile si in alte parti, in mod civilizat si fara a adresa jigniri.

Mai multe o sa-ti scriu in pm.

Edited by danezu
  • Upvote 2

Cristi

Ti-a adresat cineva vreo jignire? Ma indoiesc. In schimb, tu ai jignit o parte din colegii tai in momentul in care ai facut afirmatia : "iar restul agentilor adunati pe pile pe la sectii..." Uite, asta este una dintre consecintele acelui proiect : dezbinarea noastra ca si categorie profesionala pe principiul divide et impera. Trist.

Edited by Cristi
  • Upvote 1
  • Downvote 1

danezu

Cati dintre noi stim cazuri de mutari pe pile? Destule...Nu spun ca toti agentii de la sectii sunt alesi pe pile, dar sunt si cunosc cazuri altfel nu faceam afirmatii.

In nici un fel, indiferent de afirmatiile mele nu am cautat sa dau in colegi, ma intereseaza strict modul cum mi se cere sa-mi fac treaba.

In fine nu doresc ca acest topic sa ajunga o discutie intre 2 persoane despre realitati care le stim cu totii.Intentia mea de la inceput a fost sa exprim nemultumirea pentru ce se intampla cu politia rurala, sa aflu daca si altii cred la fel si sper fiecare la locul lui de munca poate ridica problema dpvd profesional nu sindical ca nu e cazul aici.

Personal am avut chiar certuri cu sefii in septembrie la ultima reorganizare, spunandu-le in fata parerea mea dar sistemul nu permite in prezent ca hotararile sa fie influentate de cei care lucreaza in teren ci doar de strategii de la igpr care nu au habar de aspectele care le-am relatat eu asa patimas.

Pt. Cristi Prima data mi-ai zis sa-mi fie rusine pentru ca spun ca unii muncesc iar altii sunt frecatori de menta, dupa aia ca am spus ca la sectii sunt agenti pe pile.Daca tot cauti sa ma faci sa ma rusinez uite o s-o fac si-mi cer scuze ptr toti pilosii si frecatorii de menta care s-au simtit.

Cred ca ai analizat indeajuns postul meu din 19.01. si putem trece mai departe.

Edited by danezu
  • Upvote 2