Jump to content
POLITISTI.ro
Tyropol

Consecintele maretului proiect de distrugere a politiei rurale

Recommended Posts

lionwin

Chiria o sa fie data in continuare + indemnizatie de mutare daca in raportul facut , faci mentiunea de : " sunt de acord sa fiu mutat in interesul serviciului la P.P. X. ". Asa s-a precizat lde catre liderii de sindicat.

Daniel24

Acum sunt de serviciu in patrulare pedestra prin sat.nimeni pe drum,e cam aiurea sa patrulezi de nebun pe jos la tara,insa asta e dispozitia.

eduardpsih

Patrulare pedestra la tara, cred ca face parte din capitolul cunoasterea teritoriului si a populatei. Plus ca se previn astfel furturile din gospodariile celor plecati la munca in diferite locuri (la oras, la camp etc). Cei care au gandit astfel efectuarea serviciului in comune trebuie sa aibe si o motivatie clara si o argumentare solida care sa imbrace acest aspect. Parerea mea este ca nu trebuia sa se umble absolut deloc la posturile de politie ci doar completate cu personal suficient si cu dotare corespunzatoare, planificarea activitatilor zilnice fiind responsabilitatea fiecarui politist si a sefului de post.

Daniel24

azi zicea seful de sectie cum ca deja de lunea-martea viitoare se va da drumul la posturi ;)

Roby

o intrebare pentru cei cu experienta: pana la urma cum e cum exprimarea aia din raport ? daca urmeaza sa fiu mutat de la o politie oraseneasca la un post de politie care se va aronda politei orasenesti respective, si in raportul pe care l-am facut, am scris "sunt de acord sa fiu mutat in interes de serviciu la postul de politie X", beneficiez de compensatie de chirie ???

chiar asta am facut eu azi....

Numa' bine !

Marinescu

la noi rapoartele erau tipizate si nu scria nicaieri de interes de serviciu ;))

Catalin

Înseamnă că la voi sunt mai precauți șefii. Le este teamă să nu primească vreun ordin privind reducerea cheltuielilor și să aibă probleme în a-l pune în practică.

Marinescu

nu stiu cum or fi ...dar sunt multumit de repartitie ..:x

coosstti

E OK, daca ai scris ca esti de acord cu mutarea in interes de serviciu!

danezu

Daca nu semnezi acordul, inseamna ca nu esti multumit cu noul post si esti pus la dispoztie.Toti suntem mutati/ramasi in noua organizare in interes de serviciu.Iti vor deconta cheltuielile de transport sau chiria, dup caz.Acordul nu are acelasi efect cu un raport al tau prin care solicit sa fii mutat dintr-o structura/unitate in alta si se refera strict la a fi de acord cu noul post.

Roby

da, am inteles....pai asta ma interesa, daca am procedat bine....inseamna, dupa spusele voastre, ca e totul ok si ca voi primi banutii de chirie :)

acuma, daca tot m-au mutat unde au vrut sa imi ofere si "conditii"

numa' bine !

marinellu

chiar nu se poate face nimic impotriva ,,minunatei,, permanente de la post?

nu exista nicio baza legala care sa ne protejeze de exploatarea asta continua? nu mi se pare deloc normal sa stau la serviciu 24 ore si sa fiu platt doar pentru 8 ore. si sa nu se puna problema ca pot sa-mi iau liber, ca nu pot, pt ca nu sunt suficienti oameni pt asta. ca nu cred ca mai accepta cineva programul care era inainte. asadar, exista vreo solutie?

Cristi

O.M.A.I. 577/2008 si Acordul privind raporturile de serviciu incheiat intre organizatiile sindicale si minister.

dany85

pai nu cred ca va ma fi permanenta la post, cel putin asa cum era inainte; dupa 8 ore de lucru ma gandesc ca permanenta o va asigura Sectia Rurala sau Politia Municipala de care este arondata comuna; nu e asa ?

Edited by dany85

marinellu

asa este. vor veni de acasa seful de sectie si ofiterii din cadrul sectiei rurala ca sa ne asigure noua interventiile la evenimente, asta pentru ca noi sa putem sta linistiti dupa 8 ore de munca acasa, la familie. nici in cele mai frumoase vise. dar nu putem sta cu mainile in san si asa cum ei ne sanctioneaza pe noi cand gresim, la fel si ei trebuie sa raspunda pentru graficul de permanenta pe care il intocmesc sau aproba, intrucat te obliga sa muncesti zile in sir 24/24. asta e cea mai mare problema atunci cand lucrezi la post, faptul ca esti obligat sa stai in comuna sa asiguri evenimentele, nu sa te duci si tu acasa la ai tai dupa terminarea programului. toti incearca sa evite asta si am fost pacaliti ba ca vin mai multi oameni, ba ca o sa avem un program fix si nu va mai fi ca inainte, dar pana una alta s-au intocmit graficele pt luna septembrie, unde se regaseste PERMANENTA.

ovidiubutusinavl

in ce judet au facut grafic deja cu permanenta?

cyprusboy89

Speram sa scapam de permanenta, sa facem ture 12/24 12/48 ajutorii si sefii de posturi

Octavian

Dragi colegi am tot vazut pe făisbuc, prin diverse grupuri, că e un lider al unui sindicat, căcănaru (sau ceva asemănător), ce tot face spume la gură și bolboroașe, îndemnându-i pe cei ce vor fi repartizați la viitoarele posturi să ”nu accepte permanența” și alte îndemnuri de acest gen.

Eu vă recomand să fiți un pic mai atenți și să nu luați de bun tot ce vă spun sindicaliștii de carton. E ușor să spui unui om ce să facă, mai ales că în caz de ceva nu el va fi cercetat pentru insubordonare sau alte treburi de acest gen.

E greu de crezut că dacă polițiștii din teren nu acceptă o măsură de reorganizare, șefii vor renunța. La disponibilizări credeți că a fost vreun polițist care să dorească așa ceva ... și totuși s-a întâmplat.

Sindicalistul căcănaru ce este plin de sfaturi, ar fi trebuit să facă el ceva, nu să vă învețe să intrați în gura șefilor și să ajungeți în cercetări prealabile. El și sindicatul lui ar trebui să ceară suplimentarea ștatelor cu funcții și încadrarea de polițiști, astfel încât să puteți lucra într-un program normal și omenesc, nu să bată câmpii cu tâmpenii ce vă vor face vouă rău. Sau sa se ingrijească ca șefii să facă acele registre de ore suplimentare, în care să vă treceți și să vi le recuperați. Asta ar trebui să facă sindicaliștii, dacă tot vor să se implice, nu galgară ieftină. Aveți grijă fraților, pentru că toți vor să scoată castanele din foc cu mâna altuia.

Edited by Octavian

marinellu

asa e. nu ne convine, dar pana la urma o sa acceptam, pt ca nu avem incotro. insa e bataie de joc. toata lumea vrea ca dupa serviciu sa se duca acasa, nu sa stea incordat, pregatit de interventie . exista un ordin care reglementeaza programul politistilor, de ce nu-l respecta sefii? ei nu pot raspunde pt acest lucru?dar cred ca stim cu totii ca nu

Marius

Corect ar fi ca sindicatele și CNP-ul să ia poziție și să depună sesizări împotriva șefilor ce nu respecta prevederile ordinului.

pitbul

Sindicatele..? Haa haa haaaa haaaaa...haaaa haaaaaa... AM RAS CU LACRIMI :ner: Buna gluma asta cu sindicatele.. :beer: Esti tanar in politie este..?Altfel nu spuneai glume asa bune.. :good: Poate bagi ceva si din statutul politistului... :ner:

Edited by pitbul
  • Upvote 2
  • Downvote 2

danezu

Lucrez la o sectie rurala si sunt surios cum s-a gandit noul program la celelalte sectii din tara, intrucat la noi nu exista permanenta asigurata de un singur om 24/24, ci fiecare lucreaza cate 8 ore.Concret seful de post luni-vineri 08.00-16,00 si cateodata si in weekend.Ajutorii au in septembrie 10 zile la post 08,00-16,00, 10 zile serviciul de interventie si patrulare care este impartit in sch. 2 ( 16,00-24,00 )si 3 ( 24,00-08,00) - ei efectuand sa zicem 5 de sch. 2 si 5 de sch. 3, si 10 zile libere.Agentii de executie de la sectie au si ei cam acelasi program cu ajutorii, doar ca vin la sediul sectiei in cele 10 zile.

Conf. acestui program va fi zilnic cel putin un om la post care va primi plangeri, etc si va interveni la evenimente pana in orele 16,00.Nu e perfect e o prima idee.

Astept alte opinii.

• Upvote 1

marinellu

sa vedem ce va fi pe viitor, pt ca ar trebui la nivel national sa fie stabilit un program, nu fiecare sa faca dupa bunul plac. de ex, unii sefii de post vor permenenta, ajutorii nu, si de aici problemele. deci trebuie gasita o solutie

LORD

articol preluat din monitorul de suceava.ro din 31 aug.2012

Hoţii îşi fac de cap. Au furat şi porţile din fier forjat de la casa primarului

Lipsa poliţiştilor de la posturile de poliţie comunale, odată cu mutarea acestora la secţiile de poliţie rurală, înfiinţate în septembrie 2011, a fost resimţită din plin în zeci de localităţi din mediul rural din judeţ, acolo unde hoţii şi-au făcut de cap şi au comis furturi pe bandă rulantă.

La Vereşti, de exemplu, în capul listei localnicilor nemulţumiţi că li s-a pus lacăt pe uşa de la postul de poliţie după ora 16:00 şi până dimineaţa este chiar primarul Dănuţ Gavriliuc, căruia în noaptea de vineri spre sâmbătă, hoţii i-au furat porţile din fier forjat de la intrarea în curtea casei în construcţie pe care o are la ieşirea din Vereşti spre Dumbrăveni.

Primarul le-a lăsat uşa deschisă hoţilor. Să nu fie nevoiţi să-i spargă uşa sau geamurile

E vorba de două porţi mari şi una mică, de aproximativ 700 de kilograme, valoarea acestora fiind estimată la circa 6.000 de lei.

De altfel, primarul Gavriliuc susţine că în ultima perioadă, hoţii i-au călcat casa de patru ori şi, deşi a avut un câine lup de pază, a renunţat la patruped după ce „hoţii l-au înnebunit de cap”.

Dănuţ Gavriliuc recunoaşte că, de frică ca hoţii să nu-i spargă geamurile sau uşile de la casă, a luat toate bunurile de valoare din casă, iar uşa de acces a lăsat-o neîncuiată.

„Când mi-au furat porţile, au intrat şi în casă, că am găsit uşa de la sufragerie deschisă, deşi eu o închisesem. Au văzut că nu au nimic de luat şi au plecat. Dacă aş fi închis uşa la casă, probabil că ar fi distrus-o sau ar fi spart un geam şi paguba era şi mai mare”, explică revoltat primarul.

Au fost trei poliţişti în comună, acum nu mai e nici unul

Primarul de la Vereşti susţine că după ce-au plecat cei trei poliţişti care lucrau la postul de poliţie din comună, numărul furturilor a crescut considerabil.

„Înainte era mai multă ordine, le dădeam de la primărie, lunar, câte 40 de litri de carburant, şi noaptea, mai ales, patrulau de zor pe străzile din comună. La Vereşti a rămas un singur poliţist care lucrează de la ora 8:00 la 16:00, iar în ultima perioadă a fost în concediu, iar poliţiştii veneau tocmai de la Bosanci”, explică edilul.

„Aproape noapte de noapte, câte un furt”. Iluminatul public, lăsat toată noaptea

Dănuţ Gavriliuc mărturiseşte că şi el personal a ieşit noaptea la pândă şi a cerut ajutorul mai multor agenţi economici din comună pentru a încerca să pună mâna pe hoţi, în locul poliţiei, sau cel puţin de a-i ţine departe de comună.

„Recent, s-au furat toate buteliile dintr-un rastel, au lăsat doar două şi alea goale. La o altă societate, s-au furat motorina din tiruri. Cu poliţiştii la Bosanci (n.r. - acolo unde e secţia de poliţie care răspunde acum de Vereşti) nu e eficienţă sub nici o formă. La vecinul meu care are şi el casa în construcţie i-a furat noaptea pompa din fântână, o uşă şi un geam cu tot cu toc... furturi în stil masiv. Aproape noapte de noapte, câte un furt”, completează primarul.

Una dintre măsurile împotriva hoţilor luate de aleşii din Vereşti a fost aceea de a lăsa toată noaptea iluminatul public, care înainte era întrerupt între orele 24:00 şi 3:00, pentru a se mai face economie.

“Doamne fereşte să spargă primăria. Am gratii, dar în ziua de azi, fără poliţie…”

Primarul de la Vereşti recunoaşte că are doi paznici comunali, însă aceştia stau mai mult în zona centrală şi la primărie: “Doamne fereşte să spargă primăria. Am gratii, dar în ziua de azi, fără poliţie… acolo am acte, am tot, paznicul e tot timpul acolo”.

Şi în satele Corocăieşti şi Bursuceni sunt paznici comunali, angajaţi de primărie şi dotaţi cu motoscutere pentru patrulare.

Dănuţ Gavriliuc dă şi un exemplu al „eficienţei” aşa-zisei reorganizări a poliţiei rurale: „Dacă patrula de noapte e trimisă la Ipoteşti şi eu am eveniment la Corocăieşti sau Bursuceni, îs 22 ori 25 de kilometri, mai devreme de 20 de minute nu au cum să ajungă. Ori când erau aici la post ajungeau imediat. Circulau noapte de noapte cu maşina, aveau efect”.

Patrule de noapte organizate de romi

Hoţii care bântuie prin Vereşti, dar şi prin comunele din jur au şi tupeu şi au încercat să fure şi din comunitatea de romi din localitate.

“S-au băgat în şatră şi de câteva nopţi au ieşit vreo 20 de romi cu maşinile să-i caute pe hoţi. M-am întâlnit cu ei într-o noapte, când stăteam la casă la pândă şi mi-au lăsat chiar o sticlă de suc”, mai spune primarul.

De luna viitoare, se întorc poliţiştii la posturi

Din fericire, şi mai marii Poliţiei Române şi-au dat seama de ineficienţa secţiilor de poliţie rurală, în condiţiile în care poliţiştii sunt prea puţini, distanţa de acoperit, uneori de zeci de kilometri, este mult prea mare, iar costurile au crescut cu 20-30%.

În judeţul Suceava, de exemplu, au fost sute de situaţii, în care poliţiştii din mediul rural au răspuns la apelurile 112 cu o întârziere de peste jumătate de oră.

Aşa se face de la Bucureşti s-a hotărât ca de la 1 septembrie poliţiştii să se întoarcă la posturile de poliţie comunale şi să asigure liniştea şi ordinea publică 24 de ore din 24.

Vor rămâne în continuare şi secţiile de poliţie rurale, însă aici vor fi doar ofiţeri care vor coordona activitatea posturilor de poliţie arondate. =

LORD

preluare integrala din gandul.info din 30 aug.2012

Întoarcerea bravului poliţist de ţară. MAI a luat o măsură de urgenţă, după ce furturile de animale au crescut cu 47 la sută

Şeful Poliţiei Române, chestorul principal Petre Tobă, susţine că decizia de reorganizare a Poliţiei Rurale a fost luată pentru că s-au înregistrat creşteri la numărul de infracţiuni, dar şi pentru că au crescut cheltuielile în această zonă cu 24 la sută, transmite corespondentul Mediafax.

"Am făcut o analiză pe mai multe paliere. Pe de o parte am constatat că avem creşteri în situaţia operativă. Sunt creşteri de la 6 la sută per total, dar ajungem undeva la 47 la sută furturile de animale în mediul rural. Deci, avem o creştere a situaţiei operative pe foarte mulţi indicatori, avem o creştere a cheltuielilor atât pentru asigurarea mentenanţei autospecialelor de patrulare, avem o creştere a consumului de carburant, avem o creştere şi din punctul de vedere al cheltuielilor

Dacă aveam o creştere a cheltuielilor şi rezultatele erau foarte bune, poate spuneam că este o soluţie care trebuie în continuare susţinută. Vă garantez că Poliţia Rurală a fost susţinută. O treime din promoţia de ofiţeri din 2011 a ajuns în mediul rural, promoţia de agenţi din 2011 aproape 95 la sută a ajuns în mediul rural. Toate celelalte resurse au fost dirijate cu prioritate în mediul rural. Din păcate, am înregistrat aceste creşteri, cred că este normal să iei nişte măsuri de corecţie", a declarat Petre Tobă, joi, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa. Chestorul principal Petre Tobă a spus că a fost realizată o cercetare sociologică pentru a afla percepţia populaţiei din mediul rural despre Poliţia Rurală, iar majoritatea celor intervievaţi consideră că actuala formă de organizare ar fi în defavoarea cetăţeanului.El a explicat că în urma reorganizării Poliţiei Rurale vor fi păstrate lucrurile pozitive, care funcţionau în acel sistem.

"Păstrăm secţiile de poliţie rurală care vor avea un rol de coordonare a patrulării, păstrăm în secţiile de poliţie rurală acel compartiment de poliţie judiciară tocmai pentru a putea soluţiona eficient acele plângeri penale care vor fi depuse în mediul rural. Din ceea ce s-a făcut am păstrat ce era bun şi am încercat să facem un pas înainte", a menţionat şeful Poliţiei Române.

"Am beneficiat de o cercetare făcută de un institut de specialitate şi a fost important pentru mine să văd percepţia populaţiei din mediul rural. Vă dau câteva cifre: 58 la sută din cetăţenii din mediul rural consideră că actuala formă de organizare este în dezavantajul cetăţeanului, 73 la sută dintre cetăţenii au spus că timpul de reacţie la sesizări a crescut la peste 20 de minute şi chiar la o oră, 86 la sută au apreciat că un singur poliţist la postul de poliţie nu poate rezolva problemele comunităţi, 90 la sută din cei intervievaţi au precizat că doresc mulţi poliţişti la postul de poliţie şi că prezenţa şi vizibilitatea acestora în localitate le conferă un sentiment de siguranţă. Toate acestea corobate ne-au dus la decizia de a lua acestă măsură de eficientizare a conceptului în mediul rural", a mai declarat şeful Poliţiei Române.

El a afirmat că în cele 10 luni de funcţionare a Poliţiei Rurale în această formulă cheltuielile medii lunare generate de consumul de carburant, întreţinerea autovehiculelor şi gestionarea patrimoniului imobiliar au crescut cu 24 la sută faţă de aceeaşi perioadă de dinainte de înfiinţarea Poliţiei Rurale.

Vechile posturi de Poliţie care funcţionau în mediul rural vor fi reînfiinţate şi vor funcţiona din nou, din 1 septembrie, au anunţat, miercuri, oficialii Ministerului Administraţiei şi Internelor.

Edited by LORD
  • Upvote 1