Jump to content
POLITISTI.ro

Tyropol

Consecintele maretului proiect de distrugere a politiei rurale

Recommended Posts

Catalin

Maxu problema principală și cea mai acută este lipsa de personal. Dar se pare că șefilor le este frică să ia taurul de coarne și să le spună politicienilor că avem nevoie de polițiști adevărați, nu impostori ce păzesc primăriile sau jandari obsedați să pozeze în fața camerelor de luat vederi. Le este frică să spună clar că numărul orientaților este foarte mare, că avem polițiști doar cu numele prin clubul Dinamo, ansamblul Ciocârlia sau alte asemenea structuri.

Polițiștii doar își doresc să lucreze normal și într-un program uman, alături de colegii lor, unde să formeze o echipă adevărată. Dar tocmai asta e problema, șefii și-au dat seama că desființarea posturilor a fost un mare pas în spate d.p.d.v. al muncii de poliție, dar nici nu au sânge-n instalație să rezolve cu adevărat problema, să ceară finanțare pentru polițiștii ce au terminat școala dar stau acasă și nu sunt încadrați. Stau în poziția ghiocelului pentru a-și păstra scaunele și încearcă diferite trucuri sau experimente, pe spinarea amărâților. Nu interesează pe nimeni ce își doresc polițiștii de rând, nici chiar pe cei din sindicate.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dan

Ar mai fi și o a doua mare problemă și anume logistica precară, sau inexistentă. Să nu uităm că Loganurile au plecat de la câte un post de poliție unde urcau pe el maxim 3-4 polițiști, care de bine de rău aveau grijă de el cum puteau. La secții fiecare a condus automobilele cum a știut. În plus mare parte din oamenii de la patrulare și-au luat acasă calculatoarele și imprimantele pe care lucrau la postruri, iar acum să lucreze pe ce ?

anghel1983

da..se pare ca este sigur din 1 sept se va reveni la posturi ...la sectie nu raman decat ofiterii si secretara..fiecare comunca va avea 4 lucratorii insa gata cu "HEI RUP"la post ...planificarea serviciilor se va face tot de seful de sectie si se va respecta ...program 8/16 se va lucra in ture ,se vor face patrule intercomunale ...proeictul e bun numai sa fie carburant pt a acoperi zona in rest munka tot noi o facem ..sa speram intr o situatie operativa cat mai buna pt a putea sa fim si langa familiile noastre

• Upvote 2

coosstti

Azi am avut bilantul si printre altele, sefii ne-au spus, ca la sectiile rurale se intentioneaza suplimentarea cu politisti, pt ca fiecare post de pol. sa aiba intre 4-6 ajutori de sef de post. Nr. de politisti va creste cu incadrarea promotiei din decembrie. Nu trageti in mesager :emo-yessir:

• Upvote 2

marinellu

ar fi bine sa fie asa, cu 4 lucratori la post poti sa lucrezi altfel

Dan

sursa cugetliber.ro ediția 07.08.2012

La aproape un an de la desfiinţarea posturilor comunale, Poliţia Română revine asupra deciziei: începând cu 1 septembrie, fostele unităţi îşi vor redeschide uşile. Comisarul Adrian Rapotan, adjunctul Poliţiei Constanţa, a explicat în ce constau noile modificări.

În 2011, printr-o dispoziţie a Poliţiei Române, structurile din mediul rural au fost reorganizate: în majoritatea posturilor de poliţie din comune a fost pus lacătul pe birouri, un singur poliţist a rămas să răspundă la telefon (dar numai în intervalul orar 8,00 - 16,00!), în vreme ce restul agenţilor şi ofiţerilor şi-au strâns dosarele şi s-au mutat în cele nouă secţii de poliţie înfiinţate. Măsura anunţa să aducă numai beneficii. Sau cel puţin aşa susţineau, la acea dată, oamenii legii. De exemplu, şefii de servicii din cadrul Poliţiei Constanţa declarau că „noul concept de reorganizare asigură o coordonare eficientă a activităţii de menţinere a ordinii publice, poliţiştii vor fi mai bine coordonaţi, va fi asigurată o patrulare permanentă etc”. De altă părere erau primarii şi reprezentanţii autorităţilor locale, care atrăgeau atenţia asupra faptului că patrulele ajungeau cu întârzieri de câteva ore la sesizările prin Serviciul unic 112 sau că oamenilor le era greu să se deplaseze în localităţile învecinate pentru a depune o reclamaţie.

Unde au dispărut beneficiile?

În replică, în noiembrie 2011, la aproximativ două luni de la implementarea proiectului, reprezentanţii Poliţiei Constanţa enumerau rezultatele pozitive. „S-a înregistrat o creştere cu 21% a prinderilor în flagrant, realizate de poliţişti în mediul rural. De asemenea, depistarea infracţiunilor la regimul rutier, respectiv conducerile sub influenţa băuturilor alcoolice sau în lipsa unui permis auto a crescut cu 11%. Au crescut, cu 3% şi prinderile în flagrant la furturile din societăţi co-merciale, cu 1% în cazul distrugerilor şi cu 9% la violarea de domiciliu”, afirma la acea dată comisarul şef Adrian Rapotan, adjunctul Poliţiei Constanţa. Între timp, însă, inclusiv conducerea Poliţiei Române şi-a schimbat părerea. Motivul: analizele realizate cu privire la activitatea poliţiştilor din mediul rural au scos la iveală o serie de deficienţe. „După o analiză a activităţii, a părţilor bune şi a celor negative, s-a considerat oportună reînfiinţarea posturilor de poliţie. S-a constatat că, în urma reorganizării de anul trecut, care a presupus restrângerea activităţii posturilor de poliţie, a intervenit lipsa de comunicare între populaţie şi Poliţie. Oamenii nu aveau bani să călătorească în localitatea învecinată pentru a depune o reclamaţie”, a afirmat comisarul şef Adrian Rapotan. Drept pentru care, structura Poliţiei Rurale este modificată din nou.

O nouă structură, de la 1 septembrie

În ce constau noile schimbări? Potrivit adjunctul Poliţiei Constanţa, posturile comunale îşi redeschid uşile şi vor funcţiona în subordinea secţiilor rurale înfiinţate anul trecut. Toate schimbările, atât pe hârtie cât şi în teren, trebuie realizate luna aceasta, pentru ca de la 1 septembrie să se lucreze după noua structură. Şefii rămân la secţii, „pălmaşii“pleacă la posturi. În acest context, problema care se ridică este cea a personalului. Reprezentantul conducerii Poliţiei Constanţa dă asigurări că la nivelul judeţului nostru sunt suficiente cadre pentru a „păzi” mediul rural. „Secţiile rurale de poliţie vor avea în organigramă un şef, unul sau doi ofiţeri şi unul sau doi agenţi. Restul de poliţişti vor fi distribuiţi la posturile de poliţie, unde vor fi între două şi opt cadre. Secţiile vor avea rol de coordonare, de control şi de planificare a activităţii de la posturi. Agenţii şi ofiţerii de la posturi vor patrula şi vor putea întocmi dosare penale”, a explicat cms. şef Rapotan.

Pentru una dintre problemele sesizate în ceea ce priveşte timpii mari de răspuns la solicitări, echipajele de poliţie vor restrânge aria de patrulare pe raza comunei unde îşi desfăşoară activitatea. Trebuie subliniat, însă, că şefii secţiilor rurale vor avea posibilitatea să instituie şi patrule intercomunale, atunci când situaţia o va cere. „Dacă se va observa că într-o zonă a crescut numărul de furturi, şefii de secţii rurale vor putea să organizeze şi patrule intercomunale. Va rămâne la latitudinea lor”, a adăugat adjunctul Poliţiei Constanţa. „Numărul de lucrători de la posturi va fi stabilit în funcţie de numărul locuitorilor. Astfel, la Dumbrăveni şi Vulturu doi lucrători de poliţie la posturi sunt suficienţi, în vreme ce la Cumpăna, Valu lui Traian şi Agigea au repartizat opt”, a mai spus comisarul şef.

Parcul auto e plin cu … promisiuni!

Un alt aspect ce va ridica probleme, odată cu noua organizare, este dotarea cu autospeciale. Sunt puţine maşini, multe cu probleme tehnice, iar creşterea numărului unităţilor de poliţie nu este de ajutor. În prezent, „aproape toate posturile de poliţie au o maşină”, a precizat comisarul şef Rapotan. Adică, 55 de maşini sunt împărţite la 57 de posturi. Oamenii legii îşi pun speranţa în promisiunile de la centru, cum că în maxim doi ani, parcul auto al Poliţiei va fi reînnoit cu ajutorul fondurilor europene. Până atunci, se descurcă cum pot. Şi, bineînţeles, cu cât combustibil au ştiut fiind faptul că şi la acest capitol poliţiştilor li se dă cu porţia!

Edited by Dan

marinellu

ce usor e sa decizi soarta talpasilor. sa vina ei, aia cu mintile crete, sa tina un post in spate cu doi lucratori, si sa se mai duca si la familie acasa si sa asigure si evenimentele dupa ora 16. dar o sa ne inchida gura cu aceeasi placa veghe si imbecila ca daca nu ne convine sa plecam, ca asteapta altii. cred ca altii abia asteapta sa stea prin casele altora, darapanate,la curu' pamantului, sa stea in permanenta la cheremul oricarui cetatean, ,,ca doar el ne plateste,,, si sa dormi cu telefonul sub perna. familia, mai pe la 60 ani, cand iesim la pensie, ca acum servim patria.

Daniel24

ieri deja s-au facut repartizarile fiecarui lucrator la posturi de la mine de la sectie,eu am prins o comuna la vreo 25 de km de bc,cu un domn de are 25 de ani de munca de pol,imi zicea ca ma asteapta sa ma faca meserias in toate :ner: si de pe data de 1 septembrie suntm politisti de post de politie comunala,gata cu sectiile.la compartimentul de i.c.vor ramane doar ofiterii si la secretariat 2 oameni. :emo-yessir:

axle15
.....s-au facut repartizarile fiecarui lucrator la posturi de la mine de la sectie,eu am prins o comuna la vreo 25 de km de bc,.......

A propos de postarea ta Daniel 24: acu' cateva minute discutam ,avand pagina deschisa la "Consecintele maretului proiect de distrugere a politiei rurale" ,cu un coleg de la rurala ,la o tigara (eu :mellow: ) si un ceai (el :good: ) despre toata tevatura cu rurala...colegul era super-multumit ca-l va da de la sectie la un post:face (ca toti de la sectie)naveta si daca-l da la post isi vede decontata naveta :ner: (zice el ca nu va fi la cerere-vise taica ,vise!...vor face meseriasii sa fie la cerere numa' sa nu sara cu banu' ca-l dau de la ei,nu?) ... ce nu se poate intelege e cum se vor face / s-au facut repartizarile?...Care v-a fi criteriul ,asa ... de curiozitate :hmmmt: ?La voi ce criteriu s-a aplicat caci ma gandesc ca n-ai cerut tu acei 25km distanta de Bacau ,nu?

Edited by axle15

Dan

Deschisul uşii cu capul...metodă veche gen PCR care nu a dispărut din păcate axle15.

Daniel24

ieri a venit domnul inspector-sef,seful de la resurse umane si seful de la o.p. si din start ne-a zis cel de resurse umane ca mutarile vor4 fi in interes de serviciu si ca nu ne vom pierde drepturile.si cand a venit vorba de repartizari,striga domnul inspector sef "cine vrea la P.P. traian?" si se ridicau cei ce voiau acolo,"cine vrea la P.P.izvorul? si m-am ridicat eu,am fost singurul care a vrut acolo,desi e un post destul de linistit si aproape de bacau.si a repaztizat in functie de cine,unde a vrut.e o comuna mai de "belea" unde nu a vrut nimeni,si acolo a hotarat domnul inspector-sef cine va merge acolo,si daca refuza cineva,face raport de ce nu vrea acolo,va fi pus la dispozitie,examinat si trimis in alta parte sau poate destituit din politie :wacko:

din start s-a zis ca mutarile la posturi vor fi in interes de serviciu si ne pastram drepturile de naveta si chirie.deja m-am interesat ce autobuz am incolo si imi fac abonament curand :ner:

Dane,crede-ma ca nu am PCR,fiecare de la sectie s-a cerut unde i-a convenit comuna,eu am cerut unde am stiu ca voi invata meserie,de la un domn ce are 25 de ani de vechime,si asa imi va fi cam aiurea cu naveta dar asta e,nu le putem avea pe toate in viata.eu voi merge la post de pe 10 sept ,voi avea putin concediu,apoi abia astept sa merg la post,e total diferita treaba fata de patrulare :emo-box:

• Upvote 2

axle15

Deschisul uşii cu capul...metodă veche gen PCR care nu a dispărut din păcate axle15.

Bine ai zis-o!

Mai pe sleau :Mandria de-a fi roman nu ne-o ia nimeni :doh:

Multzam la D-zeu ca nu-s la rurala....

ieri a venit domnul inspector-sef,seful de la resurse umane si seful de la o.p. si din start ne-a zis cel de resurse umane ca mutarile vor4 fi in interes de serviciu si ca nu ne vom pierde drepturile....... acolo a hotarat domnul inspector-sef cine va merge acolo,si daca refuza cineva,face raport de ce nu vrea acolo,va fi pus la dispozitie,examinat si trimis in alta parte sau poate destituit din politie :wacko:.......

Destituit din politie ?????? .....

Ce de treaba sefi....

Edited by axle15

Daniel24

de pe 1 sept vor reveni posturile de politie,eu pesonal abia asteptam asta,nu prea aveam ce invata la patrulare,si aia pedestra la rurala,cand bati satele la pas,sa te duci la apel 112 care se intampla la 4 strazi de tine,chiar sa alergi incolo,sa faci procese verbale antiinfractionale :doh: :doh: :blink:

Mateuta

Daniel ne-ai innebunit ca tot abia astepti sa mergi la cuca macaii, imi vine rau cand iti citesc postarile. Nu te supara pe mine, dar la noi patrula face si dosare penale, si reclamatii si tot ce vrei nici nu se pune problema ca n-ai ce invata. Sa ai si de la cine ca munca este in mediul rural.

Dar o sa ai in curand placerea de a fi disponibil non-stop la cheremul cetateanului care ti-o trage in secunda 2 daca ar putea...

Edited by Mateuta
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Dan

Dane,crede-ma ca nu am PCR,fiecare de la sectie s-a cerut unde i-a convenit comuna,eu am cerut unde am stiu ca voi invata meserie,de la un domn ce are 25 de ani de vechime,si asa imi va fi cam aiurea cu naveta dar asta e,nu le putem avea pe toate in viata.eu voi merge la post de pe 10 sept ,voi avea putin concediu,apoi abia astept sa merg la post,e total diferita treaba fata de patrulare :emo-box:

Ştiţi cu toţii că nu sunt la fel lucrurile prin toate judeţele. Nu am afirmat de tine că ai folosi sistemul PCR. Am vorbit la modul general. Şi este perfect valabil din păcate încă. Să nu cumva să credeţi că o să beneficiaţi de bani de chirie şi mai ştiu eu ce compensaţii.

maxu08

Dar o sa ai in curand placerea de a fi disponibil non-stop la cheremul cetateanului care ti-o trage in secunda 2 daca ar putea...

legat de chestia cu cetateanul: azi discutam cu un coleg de-al vostru de la SIF si imi povestea cum intr-un dosar cel cercetat isi oferise numarul de mobil astfel incit politistul sa il poata suna in cazul in care era necesar sa se intilneasca in legatura cu dosarul.

toate bune si frumoase, la urmatoare convocare politistul l-a sunat pe respectivul sa il invite la sediul politiei iar cetateanul respectiv ce credeti ca a facut? plingere penala ptr abuz in serviciu acuzind ca politistul l-a sunat abuziv pe mobil :)

un exemplu de cetatean :)

Dan

Domnul cetăţean poate să îşi bage plângerea undeva. Conform Codului de Procedură Penală, respectiv citarea, comunicarea actelor procedurale, mandatul de aducere, este prevăzut că citarea se poate face de către organul de cercetare penală şi telefonic. Dacă poliţistul a încheiat şi un proces verbal în acest sens poate să stea liniştit. Părerea mea.

Edited by Dan

maxu08

primise NUP in mod rapid, nu era o problema. insa m-a amuzat situatia in sine. si pe el :)

Daniel24

mateuta,probabil,nu stiu si nu ma intereseaza,nu ai facut practica la un post d politie,dar toata lumea zice si cam asa e ca munca d politie se invata la post.stai linistit ca si prin bacau patrula face dosare si altele dar treaba e ca se fac in 12 comune cat are sectia,nu intr.o comuna unde ajungi sa cunosti si cine are amant/a.

• Upvote 1
  • Downvote 1

sheriffu

pe noi ne-a pus azi inlocuitorul sefului de sectie ,in baza unei dispozitii verbale date de adjunctul sefului politiei municipiului, sa facem un raport cum ca am luat la cunostinta si ca suntem sau nu de acord cu posturile la care urmeaza sa fim repartizati.ceilalti colegi din rural ati facut la fel?la noi au existat unele reticente in privinta acestei dispozitii "verbale" si fiecare a facut un raport dupa cum i-a convenit sau i se parea ca suna mai bine .o fi un fel de sondaj?sau o marsavie de-a lor cum ca te muti la cerere si astfel iti pierzi drepturile ?sau se doreste sa se arate ca de fapt oamenii din teren isi doresc revenirea la posturi si fac rapoarte in acest sens?

continutul raportului:In conformitate cu dispozitiile de linie in vigoare,privind reorganizarea activitatii politiei in mediul rural,raportez ca sunt de acord sa imi desfasor activitatea la postul de politie .....ca sef de post/ajutor sef de post...

Edited by sheriffu

Catalin

Să menționați în rapoarte și că NU SOLICITAȚI această mutare, nu este o cerere de mutare, ci doar o confirmare a faptului că veți respecta decizia de reorganizare și vă veți face datoria acolo unde angajatorul are nevoie de voi.

Face-ți și o copie după raport și solicitați să vi se treacă un număr de înregistrare pe el de la registratură.

• Upvote 1

eduardpsih

Oameni buni, nu mai faceti rapoarte aiurea pe baza unei solicitari verbale si in lipsa unei dispozitii scrise si semnate, caci va anulati singuri posibilitatea de a avea alternative. Din ceea ce ai scris sheriffu, vi se anuleaza din start posibilitatea de a va muta la cerere in alta localitate, in alt judet, etc. DACA nu te adaptezi mediului, daca nu te poti obisnui, daca constati ca ai ales gresit din diverse motive personale, o sa constati cu uimire ca nu o sa poti pleca si o sa ti se puna in fata hartiuta prin care ai fost de acord si pe care ai semnat-o de bunavoie si nesilit de nimeni. Este punctul meu de vedere.

• Upvote 1

Catalin

Problema nu cred că este imposibilitatea mutării ulterioare la cerere. Pentru că situația se poate schimba, ce este valabil astăzi peste câteva luni sau ani se poate modifica, de exemplu dacă se căsătorește și soțul/soția are loc de muncă în altă localitate, ori locuință, etc Sunt multe motive întemeiate în baza căruia poți solicita multarea.

Problema este că dacă fac aceste rapoarte, la îndemnul și după dictarea șefilor, există riscul să nu mai poată beneficia de bani pentru chirie și alte asemenea drepturi ce depind de condiția mutării în interes de serviciu și nu la cerere.

Părerea mea.

• Upvote 1

HaiSa

Cat de curand cred ca la toate sectiile rurale se vor face acele rapoarte! Din continutul lor nu rezulta ca activitatea se va desfasura la un post de politie la cerere ci in interes de serviciu. Nu cred ca asta va afecta indemnizatia de chirie. Banuiesc ca trebuie facute iar rapoarte si contracte de chirie noi....cu noua resedinta, in noua comuna!

Mateuta

Chiria trebuie sa o dea, ma gandesc, doar nu este posibil sa te muti la cerere, intocmind acest raport tampit, inainte de a exista functia ?! Iar noi am scris ceva de genul "sa imi desfasor activitatea in continuare la sectia de politie rurala X" ori "sa imi desfasor activitatea la postul de politie Z din cadrul sectiei"

Cand intocmesti un raport de mutare la cerere precizezi exact ca exista o functie vacanta la postul de polite Z si ca doresti sa te muti acolo, nu?