Jump to content
POLITISTI.ro
Tyropol

Consecintele maretului proiect de distrugere a politiei rurale

Recommended Posts

cosmin86

nu s-a dat... eu personal nu am avut niciun dosar cand s-a infiintat sectia. dar am colegi care si in momentul actual se chinuie sa solutioneze dosarele vechi de la posturi.

Dan

Înainte de înfiinţarea secţiilor, a venit dispoziţie de şeful IPJ de a preda şefilor de post toate dosarele penale avute în lucru la acea dată. Ulterior când au văzut că nu mai fac faţă au încercat să facă o regie în sensul că şeful IPJ a revenit cu o alta dispoziţie prin care se spunea că foştii ajutori după trecerea la secţie vor lucra în continuare în dosarele avute în lucru până la înfiinţarea secţiei. M-am distrat teribil. Am fost singurul care am refuzat. Ce credeţi surpriză ! Nu au ce să îmi facă. În fişa postului scrie că lucrez în dosare cu AN şi cu AC dar nu scrie că trebuie să le soluţionez sau să le am eu personal în lucru. Aşa că lucrez în dosare atâta timp cât mă duc la AN-uri, AC-uri şi flagranturi ? Lucrez! Nu numai că nu este normal să ai dosare în lucru atâta timp cât eşti la patrulă, dat fiind faptul că nu poţi ştii de ex. la ce oră să citezi oamenii şi nici nu ai de unde să ştii că nu va suna 112 să te trimită la vreo 30 de km. Cu oamenii citaţi ce faci îi dai afară din post şi le zici "aşteptaţi-mă aici că vin eu până diseară de la 112 !?" :blink:

Cristi

Dane, te-ai mira...eu lucrez in cadrul compartimentului de investigatii criminale de la sectie...si daca iti spun cate dosare am si ca de o luna jumatate bag numai schimbul 2 cu careva de la patrulare ca nu sunt oameni si mie dosarele nu mi le face nimeni, ma crezi?

cosmin86

ca exemplu... vorbesc cu sefu inainte de a intra in serviciu sa-mi bage itinerariul in comunele in care am dosare. e mai greu de muncit astfel dar nu imposibil... sincer oarecum imi place sistemul asta

Dan

Dane, te-ai mira...eu lucrez in cadrul compartimentului de investigatii criminale de la sectie...si daca iti spun cate dosare am si ca de o luna jumatate bag numai schimbul 2 cu careva de la patrulare ca nu sunt oameni si mie dosarele nu mi le face nimeni, ma crezi?

Cristi, dacă în fişa postului nu scrie că faci patrulare, nu eşti obligat să o faci. Ia gândeşte că doamne fereşte vei fi ultragiat la vreun scandal iar vreun avocat mai descurcăreţ va cere la dosarul cauzei anexarea fişei postului, ce te faci ? Cum vei explica în instanţă că tu nu aveai ce căuta acolo ? Crezi că te va susţine cineva ? Dacă aşa au gândit mai marii de la Bucureşti să facă reorganizare, adică din rahat să facă bici este treaba lor, să se spele pe cap. Dacă din fişa postului reiese că trebuie să faci patrulare, ceea ce mie mi se pare o tâmpenie, nu ai încotro.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Rookie

Stai linistit ca in orice fisa a postului sunt prevazute niste sarcini formulate la un mod atat de general, incat pot acoperi orice activitate pe care te pune un sef sa o faci. Eu nu am auzit pana acum ca vreun avocat sa solicite in instanta fisa postului pentru a demonstra in instanta ca politistul nu avea dreptul sa execute o activitate de acest gen. Fisele postului sunt redactate in asa fel incat sefii sunt acoperiti indiferent de ce te pun sa faci.

• Upvote 1

Dan

Rookie, ai fost ultragiat până acum vreodată, ai ajuns în instanţă ?

• Upvote 1
  • Downvote 1

Rookie

Nu, nu am fost ultragiat niciodata, pentru ca statura, temperamentul si modul meu de actiune nu au lasat niciodata o astfel de posibilitate. In schimb am fost cercetat pentru abuz in serviciu. Oricum nu are nicio legatura, acest lucru cu ceea ce discutam aici. Daca pe tine te tot altoiesc derbedeii, grija ta nu ar trebui sa fie fisa postului, in alta parte e problema in cazul tau, nicidecum la fisa postului.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Dan

Tocmai asta este ideea Rookie. Nu de statură vorbim aici. Pe m-au altoit derbedeii aşa cum zici tu din cauza comunitarilor care au fugit de au mâncat pământul la scandal şi cu care am fost obligat de şefi să patrulez la momentul respectiv. Îţi doresc să ajungi şi tu într-o zi să patrulezi cu ei, la scandal să te foloseşti de statura ta impunătoare bănuiesc şi să pui singur pe fugă vreo 4-5-10 derbedei. Dacă nu ai ajuns în instanţă şi nu ştii despre ce este vorba nu mai promova inepţii. Avocatul poate solicita în instanţă copia fişei postului sau să fie comunicat instanţei atribuţiile de serviciu ale celui în cauză.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Rookie

Uite vezi, te-ai enervat si ai postat aici sub imperiul nervilor. Nu e bine, astfel de reactii pot dauna sanatatii, dar mai ales activitatii tale profesionale. De altfel, avand in vedere ca te lauzi cu faptul ca ai fost altoit, nu cred ca mai trebuie sa-ti spun eu acest lucru, intrucat l-ai simtit pe pielea ta. Iar daca mai luam in considerare ce ne povesteai pe alte topicuri, cum ca esti incadrat direct (probabil nu ai mers la scoala datorita baremului de inaltime) si coroborand cu faptul ca iti pierzi cumpatul foarte repede, nu este de mirare ca ai ajuns in situatia de a fi ultragiat.

Si ca sa revenim, daca tu ai luat-o pe coaja si ai ajuns in instanta, nu te transforma intr-un atotcunoscator. Te rog sa fii mai atent si sa citesti cu atentie ceea ce am postat. Nu am spus nicaieri, ca un avocat nu poate solicita in instanta fisa postului, ci doar am spus ca de obicei nu o fac, este doar pierdere de vreme. E o diferenta aici, asa ca nu mai incerca sa-mi rastalmacesti cuvintele.

Spre deosebire de tine, eu iti doresc sanatate maxima, noroc si sa nu te mai incinga tot felul de derbedei.

• Upvote 3
  • Downvote 1

lionn

Rookie,faptul că nu ai fost ultragiat, nu este un indicator de inteligență, de statură, al temperamentului sau al modului cum ai acționat. Poate ai acționat din birou și de aceea nu ai fost vicitmă până acum.

Dacă spui că ai fost cercetat pentru abuz în serviciu, cu atât mai mult e un semn de întrebare în ceea ce privește profesionalismul.

...dacă nu am fost înțeles, pot să-ți spun și o povestioară: A fost odată un polițist, victima unui ultraj, iar autorul ultrajului, s-a ales și cu dosar penal și cu fața spartă!!! :ner:

• Upvote 1
  • Downvote 1

Dan

Uite vezi, te-ai enervat si ai postat aici sub imperiul nervilor. Nu e bine, astfel de reactii pot dauna sanatatii, dar mai ales activitatii tale profesionale. De altfel, avand in vedere ca te lauzi cu faptul ca ai fost altoit, nu cred ca mai trebuie sa-ti spun eu acest lucru, intrucat l-ai simtit pe pielea ta. Iar daca mai luam in considerare ce ne povesteai pe alte topicuri, cum ca esti incadrat direct (probabil nu ai mers la scoala datorita baremului de inaltime) si coroborand cu faptul ca iti pierzi cumpatul foarte repede, nu este de mirare ca ai ajuns in situatia de a fi ultragiat.

Si ca sa revenim, daca tu ai luat-o pe coaja si ai ajuns in instanta, nu te transforma intr-un atotcunoscator. Te rog sa fii mai atent si sa citesti cu atentie ceea ce am postat. Nu am spus nicaieri, ca un avocat nu poate solicita in instanta fisa postului, ci doar am spus ca de obicei nu o fac, este doar pierdere de vreme. E o diferenta aici, asa ca nu mai incerca sa-mi rastalmacesti cuvintele.

Spre deosebire de tine, eu iti doresc sanatate maxima, noroc si sa nu te mai incinga tot felul de derbedei.

Nu mă enervez aşa de uşor Rookie. Habar nu ai cine sunt şi pe unde dau cu sapa. Stai tu liniştit că are cine să vegheze asupra sănătăţii mele. Ce ai postat tot inepţii sunt. Eu am sugerat doar un lucru folositor colegilor care pot ajunge să fie ultragiaţi şi se pot afla în astfel de situaţii pe când tu ai ceva cu înălţimea şi cu faptul că sunt încadrat direct. Ce legătura au aceste lucruri cu acest topic? În loc să postezi ceva folositor sau din experienţa pe care te lauzi că o ai, nu faci decât să te lauzi încercând să faci pe aici pe "gigi zmeul". Nu este o laudă faptul că am fost lovit din spate în timp încătuşam un scandalagiu iar comunitarii cu care mă aflam au fugit de au rupt. Probabil dacă eram cu tine făceau pe ei de frică fiind speriaţi de "statura ta impresionantă". Să ştii că materia cenuşie nu trebuie neapărat să fie proporţională cu statura impresionantă. Acest comportament gen "muşchii mei carte nu ştie" nu face decât să îmi întărească convingerea că probabil din această cauză ai fost cercetat. În timp ce tu ai fost cercetat pentru abuz în serviciu eu am fost victima unui ultraj, aşa că vezi nu se ştie cine stă prost cu nervii.

Colegule, eu nu te-am atacat pe tine, ţi-am spus să nu mai dai sfaturi dacă nu ai cunoştinţă. În schimb lipsa ta de argumente, îngâmfarea, lipsa de educaţie te-au convins să jigneşti de la început până la sfârşit. Cred că nici nu lucrezi în rural măcar, nu ai fost ultragiat dar te pricepi să îţi dai cu părerea. Aşa cum ţi s-a spus mai sus, nu trebuie să fii şi inteligent dacă nu ai fost ultragiat.

• Upvote 1

Marius

Dar nici nu devii mai inteligent sau mai informat, doar prin simplul fapt ca ai fost ultragiat.

In principiu, ultrajul nu e vreun motiv de lauda, iar faptul ca ai raspuns cu aceeasi moneda (folosind la randul tau diferite jigniri) nu te face mai credibil si nu duce la nimic constructiv.

• Upvote 2

Rookie

Danut draga, reciteste ce ai postat si ai sa vezi ca eu nu ma laud cu nimic. Tu esti cel care a deviat de la discutie, tocmai pentru ca nu aveai argumente. Cand eu am spus ca in fisa postului exista niste indatoriri generale, tu mai intrebat daca am fost sau nu ultragiat. De parca ar fi un motiv de mandrie cand te incing astia. Stiu, tu esti foarte bun, cel mai probabil un Cuck Norris prin zona, dar atunci au fost prea multi, a fost noapte, frig, au fugit comunitarii ... un adevarat concurs de imprejurari, in care ar fi fost prins oricine, chiar si tu. :lol:

Aporpo, daca ai sa recitesti mai cu atentie, o sa observi ca nu am spus nicaieri ca as avea o statura impresionanta sau ca sunt un superprofesionist, sunt doar niste presupuneri ale tale si ale colegului de mai sus.

Intradevar nu te cunosc, dar observ ca ai ceva complexe privind inaltimea ta. :naughty: Aici cred ca te-am ghicit. :naughty:

Apropo, te cam arunci prea repede, iar asta nu e deloc o dovada cum ca ar colcai inteligenta in tine, ba din contra. Si ca sa vezi ca am dreptate, am sa-ti arat ca ti-am aruncat o galusca si ai muscat-o imediat, ai sarit pe ea si ai devorat-o fara sa clipesti. Concret, e o mare diferenta intre a fi cercetat si a te face vinovat de ceva. Din ce ai postat observ ca nici nu ti-a trecut prin cap ca exista posibilitatea ca nici macar sa nu se fi inceput urmarirea penala. Peste tot se vede ca ai patruns pe cai alternative.

Asa ca despre comportamente, materie cenusie si ce mai zici tu pe acolo, nu dai dovada ca ai fi indreptatit sa-ti dai cu presupusul.

Edited by Rookie
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Dan

Nici nu am afirmat aşa ceva. De unde am plecat şi unde am ajuns? Am spus doar că, dacă în fişa postului nu scrie faptul că printre activităţile pe care le desfăşori, efectuezi patrulări şi te poţi trezi implicat într-un scandal în care poţi fi uşor ultragiat (ştim cu toţii că posibilităţile sunt imense, nu este cazul să dezvolt aici) şi că poţi pierde în instanţă prin faptul că nu aveai ce căuta acolo. Nu consider că am jignit pe nimeni. În schimb am observat că lipsa argumentelor se combate mai nou cu jigniri. Este adevărat că faptul de a fi ultragiat nu este motiv de laudă, dar aici ştiam că este un loc unde împărtăşim din experienţa noastră unii altora, fie că vorbim de poliţişti ultragiaţi, speţe prin care am trecut, experienţă profesională, nu să ne măsurăm muşchii.

Nu mă mai chinui să îţi răspund pentru că nu mă ridic la "înălţimea" standardelor tale intelectuale. Probabil cei încadraţi direct nu sunt atât de profesionişti pe cât eşti tu. Nu sunt complexat de înălţimea mea ci de oameni cu concepţii ca ale tale. Şi în legătură cu faptul că nu ai fost ultragiat nu spune nicodată....niciodată. Rămâi în lumea ta.

Edited by Dan

Rookie

Tu chiar ai impresia ca daca ai ajuns in instanta dupa ce ai fost ultragiat, gata stii tot ce se poate intampla intr-o sala de judecata? Pentru ca exact asa te exprimi, ca si cum ai fi ajuns undeva pe luna, unde noi ceilalti nu avem acces. Sau traiesti cu impresia ca daca ai fost ultragiat, acesta este un argument suprem. Din ce ai postat, probabil ca nici in cazul tau nu a fost solicitata fisa postului in instanta. Pentru ca tocmai datorita modului de redactare a obligatiilor si indatoririlor exista acoperire pentru orice iti poate cere un sef.

Explica de ce ai intrebat acolo daca am fost ultragiat sau nu si ce relevanta are pentru subiectul discutat. Iti spun eu, absolut niciuna!

Ai cativa ani de politie si traiesti cu impresia ca le stii pe toate ... Poate dupa ce te mai maturizezi o sa te trezesti in lumea mea.

Edited by Rookie
  • Downvote 1

Elvis

Eu zica sa nu va mai certati ,discutia asta nu este constructiva.

In fisa postului sefii, la indicatiile pretioase ale celor de la SMRU, tot timpul vor trece indadoririle si obligatiile la modul general.

Problema se pune in cazul activitatilor pe care le desfasori in timpul linber fara o dispozitie scrisa a sefului si esti ultragiat.

Eu am fost cercetat si de parchetul militar cand eram ,,militarizati" si de cel local cand ne-au,,demilitarizat".

Nu pentru ca as fi fost vinovat .Pentru ca am fost reclamat de donii infractori pe care i-am bagat la beci.

Dan eu am fost ultragiat.Sunt si altii pe aici care au suferit mult mai mult decat mine.

La mine s-a lasat cu o sfanta bataie ,ca nu poti sa-i bati pe toti mai ales daca tu esti singur si ei sunt 10.

In cazul altora cu multe zile de spitalizare.

Numai cine nu munceste nu greseste.

Impacati-va si lasati-o naibi de dusmanie.

Cristi

Apropo de abuzul in serviciu...daca esti reclamat pentru asa ceva, nu inseamna ca ai si savarsit ceea ce ai fost reclamat pentru... Eu sunt la al treilea dosar penal pentru infractiunea asta si in cele precedente, solutia a fost, evident, N.U.P. pe litera a. Orice troglodit iti poate face reclamatie in ziua de azi pentru o astfel de infractiune, as putea spune ca e un lucru inerent activitatii pe care o desfasuram. Normal, cine nu supara pe nimeni, nu se trezeste cu reclamatii pentru abuz in serviciu sau altceva. :naughty:

In alta ordine de idei, Dan, iti pot garanta ca fisele postului sunt redactate la nivelul cel mai general posibil, mie, ca si lucrator de investigatii criminale, in fisa fiindu-mi prevazute ca "ocazionale" activitati de genul "mentinerea ordinii si linistii publice", "activitati de patrulare" si asa mai departe.

Eduard

Dragi colegi, atunci cand suntem reclamati pentru abuz in serviciu si se da o solutie de N.U.P. cu lit. a, eu zic sa facem noi o plangere pentru Denunt calomnios (art.259 C.P. - Denuntarea calomnioasa) ...

Ce ziceti ?... Sa le piara cheful de a mai face reclamatii mincinoase !

• Upvote 2

patriotul

eduard e bine ce spui tu, numai spune-mi cati procurori ai vazut tu sa dea N.U.P. pe art. 10 lit. a , C.p.p., Eu pana acum cred ca am avut minim 50 de plangeri mincinoase, si doar o singura data am primit N.U.P. pe art 10 lit. a si aia fiindca eram la a zecea plangere mincinoasa din partea aceluiasi contribuabil, in rest pe nici un procuror nu la interesat de mine si de fiecare data mi-au dat 10 lit D, pe procurori ii intereseaza doar propriul scaun si atunci aleg varianta N.U.P. pe 10 litera d, C.p.p. Din pacate asta este justitia din tara asta, eu pana acum am avut doar de suferit de pe urma ei, Nu-i condamn pe procurori sau judecatori, ci doar condamn pe cei care au facut legile cu nenumarate feluri de interpretare a fiecarei legi.( cu asemenea legi normal ca si un procuror sau judecator lucra cu frica)

P.S. Avem o lege care este respectata de omul cinstit si interpretata in nenumarate feluri de avocatii interlopilor

P.P.S. contrabandistii din filmare sunt toti in libertate

Cristi

Hai domle, fugi de aici...eu mi-am luat N.U.P. pe litera "A" de doua ori pana acum, iar in al doilea caz am formulat si plangere pentru Denuntare calomnioasa. Nu e chiar asa.

patriotul

ma mir!!! la mine in Timis in afara de mine nu am mai vazut pe nimeni care sa aibe N.U.P. pe 10 lit. a C.p.p. Si din cauza asta eu nu am putut sa fac plangeri pe denunt calomnios, dar in schimb celor care faceau plangeri mincinoase le bagam cheltuieli de judecata, am avocat care imi taie chitante de minim 2000 ron. Daca ai prins asemenea procuror care sa iti dea 10 litera a, C.p.p., te rog profita de acest lucru si fa plangeri pe denunt calomnios fiindca daca noi nu ne tinem aparare, nu are grija nimeni de noi.

p.s. sper sa ne ti la curent cu rezultatul plangerii....eu personal sunt foarte dezamagit pe justitia noastra, sunt curios ce vei rezolva cu plagerea pe denunt calomnios.

P.P.S. la politistul Austriac cand i-am spus ca am plangeri penale impotriva mea, nu a inteles cum de m-a reclamat pe mine personal si nu institutia, atata timp cat fapta reclamata s-a consumat cat ma aflam in timpul exercitarii serviciului

danpin

@Eduard, foarte corect,

asta ziceam si eu odata pe aici pe forum :)

In fond, oricine se poate adresa organelor competente cu plangeri, petitii, reclamatii. Eu unul te astept sa ma reclami, indiferent pentru ce, se va da solutie ca fapta nu exista, dar eu cu acea solutie o sa iti fac plangere pentru denunt calomnios, art. 259 Cp. Sa vad atunci daca tu consideri ca s-a meritat.

Edited by danpin

lionn

Lit.a sau lit.d din art. 10 c.proc.pen. nu se invocă ca temei pentru dispunerea unei soluții de NUP după cum vrea procurorul, ci în funcție de situația de fapt constatată.

Astfel, temeiul legal prevăzut de art. 10 lit. a, este invocat numai și numai atunci când din cercetări nu rezultă sub nicio formă elementul material al laturii obiective. Cunoscătorii știu la ce fac referire.

De vreme ce în speță, a fost vorba de o acțiune sau inacțiune (comisivă prin omisune) un comportament adoptat cu respectarea legii, referindu-ne la calitatea noastră de funcționari publici, nu se poate reține decât unul din temeiurile legale, începând cu litera b sau următoarele.

Edited by lionn

Dan

sursa antena3.ro

Localnicii comunei dâmboviţene Bâlciureşti s-au săturat să stea cu mâinile în sân în timp ce hoţii sparg casă după casă. Împreună cu primarul, patrulează străzile în fiecare noapte şi aduc linişte în comunitate, informează Mediafax

.

Această măsură a fost necesară după ce în ultimele zile zece case au fost sparte, iar hoţii au plecat cu tot ce le-a căzut pe mână, de la utilaje şi până la cazane de ţuică şi produse agricole.

Primarul spune că a decis să instituie patrule din care fac parte poliţişti, jandarmi, paznici ai primăriei, localnici şi persoane care primesc ajutor social.

"Şi eu fac de pază şi fac parte din patrulele de pază. Sunt poliţişti, sunt şi jandarmi, îi am pe cei de la ajutor social, sunt paznicii de la primărie şi orice localnic dornic să participe voluntar la patrule poate participa. Comuna noastră este la 40 de kilometri de Bucureşti, iar mulţi bucureşteni au case construite la noi, dar în care nu stau decât la sfârşit de săptămână, aşa că în restul zilelor se sparg. Sunt 10-15 tineri cu vârste cuprinse între 18 şi 21 de ani care se ocupă cu furturile, se ştiu care sunt, le ştim şi numele, poliţia i-a prins şi le-a întocmit dosare penale, i-a dus şi la Parchet, dar sunt liberi. Problema e că noua lege a organizării Poliţiei ne-a dat peste cap. Înainte aveam doi poliţişti permanent în comună, acum vin de la 15-20 de kilometri, de la Butimanu, şi vin prea târziu. Şi asta e o cauză", a declarat primarul localităţii dâmboviţene Bâlciureşti, Simion Eftimie.

Reprezentanţii IPJ Dâmboviţa susţin însă că de fiecare dată când au avut loc furturi hoţii au fost prinşi, iar autorii furturilor din ultima perioadă sunt doi adolescenţi. Cei doi sunt cercetaţi în libertate.

"La Bâlciureşti au fost comise în ultima perioadă patru furturi, fiind suspectaţi doi minori de 14 şi 15 ani din comună. S-au probat activităţile de spargeri din locuinţe şi societăţi comerciale, iar în luna ianuarie aceştia vor fi prezentaţi Serviciului Medico-Legal pentru examinare psihiatrică", a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Dâmboviţa.

Edited by Dan